Amiga News Disk #01 / 1992 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #01 / 1992. Obsahuje programy:
- WIconify - nejrozsáhlejší ikoniflkační systém pro Amigu
- PicToANSI 1.0 - sympatická utilita pro konverzi jedné bitové plochy IFF obrázku v rozlišení 320x200 do ANSI kódů.
- Virus Checker 6.06 - nejnovější verze jednoho z nejlepších antivirů
- Seznam PD řady Fish (aktuální nabídka fy Amiga Info)
- Kompletní instalace (fonty + keymap) standardní češtiny KOI8
|
Amiga News Disk #02 / 1992 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #02 / 1992. Obsahuje programy:
- ARQ Requester 1.66 - náhrada systémových requesterů Workbenche. Nový requester nejenom lépe vypadá a objeví se uprostřed obrazovky, ale navíc je animovaný!
- BootX 4.50 - v současné době nejpoužívanější antivir. Tato verze dovede rozpoznat 176 bootblokových virů a 49 file virů. Program je též schopen poznat 347 bootbloků.
- Browser II 1.0 - nový systém Amigy, tedy Kickstart 2.0, umožňuje pracovat ve Workbenchi i se soubory, které nemají ikonu. Kickstart 2.0 dává možnost soubory zobrazit jako názvy a seřadit je např. podle abecedy. Program Browser li umožňuje totéž i u systému 1.3.
- Patchreq 1.4 - už jste pracovali na Amize s Kickstartem 2.0? Pokud ano, jistě vaší pozornosti neušel ten fakt, že se tato Amiga hned tak nezhroutí. Pokud by k tomu mělo dojít, objeví se na obrazovce hláška, která vás upozorňuje na to, že někde došlo k chybě. Vy pak máte na výběr dvě možnosti. Jednak můžete již napolo zhroucený program zablokovat. To znamená, že program zůstane nadále uložený v paměti, nebude pro vás přístupný, ale vy můžete v klidu pokračovat ve své započaté práci (pokud jste si své dílko ukládali průběžně na disk). Nutno říci, že u Amigy se to vyplatí. Druhá možnost, která se vám naskýtá, je velmi klasická, znají ji všichni Amigáři. Kliknete myší na „Cancel" a na obrazovce se objeví starý známý (a nenáviděný) GURU. Stejně může pracovat i vaše stará Amiga.
- Snap 1.61 - utilita pro uživatele, kteří neradi zbytečně píší. Jistě se vám již stalo, že jste viděli něco na obrazovce a říkali si, že právě tohle byste potřebovali napsat. V takovém případě vám Snap pomůže - označíte text myší a přenesete ho tam, kam potřebujete.
- Space 2 2.2 - program v sobě obsahuje více než 40 krátkých modulů - utilit. Je to rezidentní program, což znamená, že je spuštěn v pozadí a je aktivován stiskem příslušných kláves.
- SuperLock 1.01 - program SuperLock vznikl, vlastně z nouze, protože Potter byl svědkem toho, jak se dvě děcka pokoušela na Commodore Show v Sydney zkopírovat komerční program z demonstračního počítače na svou disketu. Komu by se to také líbilo, že? Proto vytvořil tento jednoduchý ochranný program, který umožňuje doslova uzamknout celý počítač.
- Virus Checker 6.20 - další antivirus.
- Xoper 2.3 - volně šiřitelný program pro monitorování systémové aktivity Amigy.
- PowerPacker Tools - celá sada podpůrných utilit pro Power Packer
|
Amiga News Disk #01 / 1994 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #01 / 1994. Obsahuje programy:
- DirWork 1.31 - správce souborů. Rychlý, malý, jednoduchý, s minimální spotřebou paměti, vhodné zejména pro diskety.
- DMouse -
- FastDisk 1.9 The Ultimate Diskoptimizer -
- NoErrors -
- SuperDuper 2.0 - velmi rychlý a oblíbený program ke kopírování a formátování podporující multitasking. Nyní umožňuje vytvoření bufferu při kopírování buď v RAM, v souboru na harddisku či na jiných zařízeních.
- Txed -
- WallyWare Solitaire -
|
Amiga News Disk #02 / 1994 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #02 / 1994. Obsahuje programy:
- DiskSalv2 - ultilita , která dokáže obnovit obnovit smazaná data z disku, lokalizovat chybné nebo poškozené bloky na disketě nebo harddisku a případně je opravit, či zafixovat tak, aby nebyly dále použitelné.
- Maxon Magic - program pro vylepšení vizuálních a zvukových efektů ve Workbenchi.
- FastGIF II - prohlížeč obrázků ve formátu GIF, který pracuje tím způsobem, že obrázky jsou nejprve nahrány do paměti, dekomprimovány a analyzovány . Pokud obrázek obsahuje více jak 32 barev, je převeden do 32 odstínů šedi a pak je zobrazen. Program si dokáže pro interpretaci obrázku otevřít svou vlastní obrazovku nebo použije okno Workbcnehe. FastGIF II už také počítá s novými AGA chipy. Pokud tedy vlastníte Amigu 1200 nebo 4000, jsou obrázky zobrazovány v plné škále 256 barev. Hlavní rutiny programu byly napsány v assembleru a co nejvíce optimalizovány, takže program je při převáděni obrázků velice rychlý (dvakrát rychlejší než TurboGlF).
- SmartPlay - velmi rychlý přehrávač modulů. Rozezná 13 různých formátů: BPSoundMon, DeltaMusic v2.0, Digital Sound Studio, Future Composer, GMOD, Promizer 1.8, (Octa)MED(Pro) 4 kanálový, SoundFX 1.3, SIDMon 1.0, SIDMon II, IFF-SMUS a veškeré moduly i songy ze Soundtrackeru, Protrackeru a Noisetrackeru.
- Zoom 5.4 - disketová archivovaci utilita, to znamená, že celá disketa se skompriinuje do jednoho souboru, jehož jméno si sami zvolíte. Zoom využívá komprimovací rutiny archivačního programu LhArc.
|
Amiga News Disk #03 / 1994 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #03 / 1994. Obsahuje programy:
- BFormat - tento program umožňuje naformátovat i diskety, které obsahují chyby. BFormat formátuje diskety pod standartním formátem, dále pod Fast File Systemem, partition harddisku a RAD: disk. BFormat používá pro svou práci standartní ovladač (trackdisk.device pro disketové jednotky).
- Diskspare.device - nový ovladač pro disketovou jednotku. Diskspare.device je ovladač, pomoci něhož pak můžete naformátovat klasické DD diskety na kapacitu 960 kB nebo pod FFS systémem na 984 kB. To, že je možné vymačkat z DD disket tuto neuvěřitelnou kapacitu je způsobeno tím, že se používá 80 a 81 stopa.
- FastJPEG 1.10 - velmi rychlý prohlížeč JPEG obrázků. Také musím zdůraznit, že kvalita zobrazení je výborná. Klíčem k dokonalému zobrazení obrázků je technika, která se nazývá dithering, kdy barvy jednotlivých pixelů nejsou při zobrazení použity přímo, ale jsou propočítávány s barvami pixelů, které jsou v blízkosti. Nejkvalitnější metodou ditheringu je metoda Floyd-Steinberg. Tato metoda je však také nejpomalejší, proto u programu FastJPEG není použita. Autor programu používá metodu, která je relativně o něco rychlejší a kvalitou se téměř vyrovná výše jmenované metodě ditheringu. Rychlost zobrazení obrázku je možné ovlivnit několika parametry (mezi nimi je i vypnutí a zapnutí ditheringu).
- Imploder 4.0 - svým výkonem se řadí mezi nejlepší komprimovací programy, které jsou na Amize zatím k dispozici.
- NickPrefs - jestliže si chcete trošičku vylepšit preference pod Workbenchem 2.0 nebo 2.1, stačí, když použijete programový balík, který nese název NickPrefs. Tento balík obsahuje celkem tři programy, které si přidáte do svých preferencí. Již samotné názvy programů napovídají, jakou funkci budou plnit - WBPicture, Busy Pointer a Floppy.
- PP - ješte ve druhém čísle starého vydání našeho časopisu jsem napsal pár informací o programu PowerPacker a jeho pomocných utilitách. Program PP umožňuje používat komprimovaná data ve všech programech. To znamená, že např. komprimovaný obrázek lze použít v jakémkoliv grafickém programu (DPaint, Photon Paint aj.), komprimovaný text lze načíst do všech textových editorů, dokonce je možné používat i komprimované ikony.
- VirusZ 3.00 - antivirový program.
|
Amiga News Disk #04 / 1994 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #04 / 1994. Obsahuje programy:
- AIVE 1.7e - prohlížeč obrázků, který dokáže pracovat i s klasickým grafickým formátem Amigy, tedy IFF. Název tohoto programu je Amiga Image ViewEr, zkráceně AIVE. AIVE je možné používat z CLI (nebo Shellu) nebo z Workbenche.
- ARTM 2.0 - monitorovací systém počítače. Plný název tohoto programu je Amiga Real Time Monitor, což zmanená, že tento program plně kontroluje a zobrazuje všechny aktivity, které Amiga provádí v reálném čase.
- BD Manažer (demo) - původní český program určený pro práci se soubory, adresáři, disky a jejich obsahem a k provádění dalších úkonů spojených s AmigaDOSem. Důraz byl kladen na jednoduchou a intuitivní obsluhu, která umožňuje používání BD Manažeru i úplným začátečníkům, stejně jako nápověda ve formátu AmigaGuide. Zároveň však tento program vyhoví i pokročilým uživatelům. Vyžaduje KickStart 2.0 a vyšší.
- Disk Imploder Win - používá stejný algoritmus jako Imploder, ale neumí používat turbo mód, takže je jedním z nejpomalejších archivovacích programů. Kvalita komprese je vcelku dobrá, ale při porovnání s DMS byl Disk Imploder o hodně horší.
- Chunky Maze - naděje pro amigisty. Že by snad DOOM?
- MuchMore 3.3 - program s podobnou funkcí, jakou má program More, který se nachází na kterémkoliv Workbenchi. To znamená, že provádí zobrazení ASCII souborů na obrazovce. Muchmore však má jednu velkou výhodu. Umožňuje totiž scrolling textu a to scrolling pomalý nebo rychlý. Muchmore pracuje na všech Amigách, v jakémkoliv grafickém režimu (PAL, NTSC, overscan aj.). Protože Muchmore nepoužívá ke své práci okraj, umožňuje zobrazit až 80 znaků na řádek. Tato verze programu umožňuje pracovat i se soubory, které jsou komprimovány pomocí metody XPK. Je však nutné mít nainstalovány knihovny XPK, se kterými pak Muchmore spolupracuje.
- Pinques Washer - čištění (umývání) obrazovky.
- Sportka - algoritmický výpočet rozpisů čísel
- SysInfo 3.24 - program, který testuje rychlost a výkonnost vaší Amigy. Tento program, nejen že testuje vaší Amigu, ale zároveň vás informuje, podobně jako program ARTM, o tom, které knihovny jsou nahrány do paměti (libraries), jaké ovladače jsou použity pro práci (devices), dále jste informováni o všech zdrojových prostředcích, portech a task programech.
- Virus Checker 6.41 - antivirový program.
- VirusZ II 1.09 - antivirový program.
|
Amiga News Disk #05 / 1994 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #05 / 1994. Obsahuje programy:
- ARexx Guide - popis jazyka ARexx (v angličtině).
- ARoach 1.1 - zkuste a uvidíte (vážně, žádný strach).
- Font Viewer - Další prohlížeč fontů.
- HWGPOSTbeta3 - interpret jazyka PostScript.
- ShowFont - program na prohlížení fontů.
- SendSerial 1.0 - pohodlnější ovládání modemu.
- StarClick 1.0 - vypíná klikání disket, zapíná se v Shellu.
- Virus Checker 6.44 - antivirový program.
|
Amiga News Disk #01 / 1995 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #01 / 1995. Obsahuje programy:
- AppDecrunch - dekompresuje soubory (LHA, Powerpacker, XPK).
- AppInfo - vypisuje velikost souboru nebo adresáře.
- DiskSalv I 1.27- program pro obnovu smazaných souborů nebo poškozených disket.
- Přítelkyně účetní 2.0 (demo) - první skutečné profesionální program pro vedení jednoduchého účetnictví na Amize. Jedná se o zatím poslední verzi programu, jehož počátky sahají až do roku 1990, kdy první verzi tohoto programu vytvořila firma S.A.F. pro vlastní potřebu. V roce 1992 se pak objevila první verze pro širokou amigistickou veřejnost jako shareware a nyní je zde poslední verze 2.0 jako komerční software, se všemi výhodami, které jsou s komerčním softwarem spojené.
- ReOrg 3.11 - program pro reorganizovani dat na disketě nebo harddisku, výrazně se zvýší rychlost čtení adresářů.
|
Amiga News Disk #02 / 1995 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #02 / 1995. Obsahuje programy:
- Cycle To Menu 2.1 - velmi užitečná komodita, sloužící pro zjednodušeni práce s cyklovacími gadgety - to jsou ty knoflíky, které mají v levé části šipku a při stisknutí se jim dokola mění různé stavy. Jistě se vám již stalo, že takový gadget měl třeba i osm položek a najit mezi nimi tu správnou vám zabralo zbytečně mnoho času. Program CYCLE TO MENU tento problém řeší - při každém stisknutí cyklovacího gadgetu ho rozbalí do roletového menu podobného tomu ve Workbenchi. Tam již vidíte všechny možnost před sebou a můžete si bez problémů vybrat tu požadovanou.
- EasyCatalog - program sloužící k tvorbě a úpravě lokalizačních katalogů.
- MKick 1.7 - program od českého programátora Martina Mareše, který umí nahrát novou ROM namísto staré do Amigy 500/2000.
- MultiTool - Directory Opus, DiskMaster, MutSTool, DirWork, FileMastef a další - všechno jsou to tzv. diskové managery. Proč si vybrat právě MTool, na to se podíváme v článku na straně 24.
- Přítelkyně účetní 2.0 Basic (demo) - první skutečné profesionální program pro vedení jednoduchého účetnictví na Amize. Jedná se o zatím poslední verzi programu, jehož počátky sahají až do roku 1990, kdy první verzi tohoto programu vytvořila firma S.A.F. pro vlastní potřebu. V roce 1992 se pak objevila první verze pro širokou amigistickou veřejnost jako shareware a nyní je zde poslední verze 2.0 jako komerční software, se všemi výhodami, které jsou s komerčním softwarem spojené.
|
Amiga News Disk #03 / 1995 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #03 / 1995. Obsahuje programy:
- KCommodity - multifunkční program (nové funkce pro myš, obrazovku, klávesnici...), užitečné zejména pro majitele harddisku.
- CycleToMenu 2.1 - převod cyklického tlačítka na menu.
- DirWork 1.62 - zase další správce souborů - rychlý, jednoduchý, s minimální spotřebou paměti, vhodné zejména pro diskety.
- SoundMachine - konvertor samplů různých formátů (IFF 8SVX - Amiga, .VOC - SoundBlaster a .WAV - MS Windows/Macintosh).
- SuperDuper 3.1 - kopírovací program (na celé diskety).
- WinTris 1.0 - zase další Tetris.
|
Amiga News Disk #04 / 1995 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #04 / 1995. Obsahuje programy:
- AutoCentre - automatické centrování obrazovek při otvírání.
- AWS - informační okno při startu.
- BigAnim - přehrávač velkých animací.
- CacheFont - zrychlení fontů, seznam stále v paměti.
- Cruncher - kompresní program (XPK, lh, PP).
- FastBlit - zrychlení grafických operací pro 030+.
- ForceMonitor - program pro použití VGA monitoru místo PAL/NTSC.
- GrabIFF - ukládání oken/obrazovek do souboru.
- MultiSample - konvertor samplů (.WAW, 8SVX, Amiga RAW, ST RAW).
- PCRestore - dearchivační program pro PC archivy.
- RPSC - emulÁtor kalkulačky HP.
- SurfacePlot - prostorové grafy.
- MUI (Magic User Interface) - program Magic User Interface, část uživatelská.
|
Amiga News Disk #05 / 1995 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #05 / 1995. Obsahuje programy:
- AddressBook - jednoduchá databáze adres.
- HDOff a HDSleep - vypínaní HD pro A600/A1200/A4000.
- MagicEye - generátor stereogramů (pseudo 3D obrázky).
- AM_10 - MUFS interface, vyuužívající MUI.
- RexxLib - externí knihovny pro ARexx (viz kurs).
- Multi User File System - sdílení jedné Amigy více uživateli. Není určeno pro úplné začátečníky, před instalací je NUTNO prostudovat dodávanou originální dokumentaci.
- Utility pro MUFS, zjednodušené přihlášení, preference, editace uživatelů, připojení k síti atp.
|
Amiga News Disk #06 / 1995 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #06 / 1995. Obsahuje programy:
- MultiPlot - program pro kreslení grafů, popsán v minulém čísle.
- TSO - optimalizace diskety, umí DCFS.
- FileX - binární editor bude pravděpodobně zajímat jen malou skupinu zkušených uživatelů.
- SerMouse - připojení myši od PC k Amize.
- CDTV - jak připojit joystick k CDTV.
- HomeManager - program pro uživatele, kteří chtějí mít stálý přehled o rodinných financích. Program příznačně nazvaný Home Manager slouží pro vedení domácího účetnictví.
|
Amiga News Disk #01 / 1996 |
|
Příloha k časopisu Amiga News #01 / 1996. Obsahuje programy:
- GuiArc - jednoduchá grafická nádstavba pro některé operace s archivy.
- Undel - obnovovač smazaných souborů.
- Info_DT a man_DT - další datatypy.
- LZX 1.20 - archivační program.
- OctaMED 4 - nejzdařilejší tracker vůbec. Relativné jednoduchá obsluha, rozhodně větší schopnosti než Protracker, vcelku zdařilá podpora MIDI a pro běžné používání zcela postačující samplovací editor.
- Datatypes - sbírka volně šiřitelných datatypů.
|