Bohema

Začátky skupiny Bohema se začaly psát někdy v roce 1992, o rok později, kdy si Tomáš Balon pořídil Amigu 500. Nejdříve si na ní pouze hrál, ale postupem času se mu zalíbil program Deluxe Paint a tak začal dle různých předloh malovat obrázky. Ať už to byl Terminátor nebo Freddy Krueger, vypadlo to moc pěkně.

Čas od času jej začal navštěvovat Holyna společně s Vláďou Nejedlým, který rád skládal hudbu na svých elektronických klávesách Yamaha. Ten si posléze pořídil vlastní Amigu, aby mohl skládat hudbu pěkně v modulech.

Netrvalo dlouho a Tomáš Balon se s Vláďou Nejedlým dali dohromady a vymysleli si své přezdívky. Tomáš Balon si zvolil přezdívku Tomba a Vláďa Nejedlý si začal říkat dr.Walter podle dr. Awesoma ze skupiny Crusaders. Byl totiž naprosto unesen z jejich musicdisku Bacteria. Časem k sobě přijali ještě Jirku Placatku, programátora ve strojovém kódu, který si říkal Mr. Youza.

Tito tři společně založili skupinu a nazvali jí Bohema. Tehdy mezi lety 1991 až 1992 bylo velice oblíbené demo Budbrain megademo 2 od skupiny Budbrain, které mělo vliv na jejich pozdější tvorbu (Decay) a tak se rozhodli udělat svůj první demo pokus, který nazvali Amiga Smile. Hudbu, modul nazvaný Experience a mramorový ekvalizer dodal dr. Walter, grafiku smějící se Amigy a obrázek Freda Kruegera namaloval Tomba a celý kód je prací Mr. Youzy. Demo bylo napsáno na Amize 500. Za zmínku ještě stojí, že toto první demo vydala kladenská část Bohemy.

Na jaře roku 1993 se konalo jedno z nejlegendárnějších Resetkání v Brně, na kterém se objevila kompletní Bohema, včetně pražské části (Roxton – Daniel Rott, Crash – Jindra Němec). Na této akci vypustili své druhé demo DECAY, jako nostalgickou vzpomínku na rozdělení Československa o čemž nás přesvědčí hned úvodní animace dema spolu s nejprofláknutější hudbou Aurora. Pak následuje klasický scroll text, anglicky, vůbec nechápu proč, když jsme Češi, ale tehdy si na tom naše scéna docela zakládala. Na hlavní obrazovce zběsile rotují v po příšerných drahách a sem tam probleskne animace od TOMBY, jako třešnička na dortu se objeví ve scroll textu zmínka o novém diskmagu Phaser, který bude Bohema brzy vydávat, nicméně realita je trošičku odlišnější, diskmag totiž nikdy nevyjde.

Pár měsíců po jarním Resetkání se koná další, podzimní a Bohema publikuje jedno ze svých nejlepších dem a tím je dozajista ČT1, se kterým vyhrává demo soutěž, konanou tamtéž. A proč vyhrává? No protože má bezvadný nápad, ne nadarmo se jmenuje ČT1. V úvodu dema totiž můžeme spatřit klasické logo naší veřejnoprávní televize a přes něj přeletí trojrozměrná kostka, přesně, tak jak tomu bylo v roce 1993 u naší televize, pak následuje výběr jazyka ve kterém demo poběží. Následuje animace od Tomby s modrou kulatou věcí, které narostou očička a ta věc nám řekne hlášku, kterou jsem použil v úvodu článku, následuje pak pád loga Bohemy na tu modrou kulatou věc a demo se rozjíždí, jak jinak, než že ve spodní části obrazovky běží scroll text, uprostřed jede jakoby do dáli nápis Bohema a nad tím rotují trojrozměrné objekty. Jak se dozvídáme ze scroll textu, tak kodersky má demo na svědomí Roxton, Crash byl totiž líný, grafiku vytvářel Tomba a pomáhal mu s ní Radek Čermák aka Master Crank a hudbu jak jinak, složil dr. Walter. Čas od času na diváka problikne logo ČT1 v levém horním rohu obrazovky, takže to vypadá tak nějak jako vysílání naší veřejnoprávní televize. Nesmím zapomenou také na Turba, který vyrenderoval nápis Bohema Try It, na tehdejší dobu celkem obstojný, nedovedu si představit jak dlouho se mu jeho dílko počítalo na Amize A500, asi hodně dlouho. Po fractalových objektech a dalších vymoženostech následuje finální scroll text s pozdravy na pozadí je vyobrazen prales z Jurského Parku od Master Cranka.

Bohema se nakonec rozpadla ale její silné jádro a několik dalších lidí zformovalo skupinu Agony.

You have no rights to post comments