BOHEMA

Začátky skupiny Bohema se začaly psát někdy v roce 1991, kdy si Tomáš Balon pořídil Amigu 500. Nejdříve si na ní pouze hrál, ale postupem času se mu zalíbil program Deluxe Paint a tak začal dle různých předloh malovat obrázky. Ať už to byl Terminátor nebo Freddy Krueger, vypadlo to moc pěkně.

Čas od času jej začal navštěvovat Holyna společně s Vláďou Nejedlým, který rád skládal hudbu na svých elektronických klávesách Yamaha. Ten si posléze pořídil vlastní Amigu, aby mohl skládat hudbu pěkně v modulech.

Netrvalo dlouho a Tomáš Balon se s Vláďou Nejedlým dali dohromady a vymysleli si své přezdívky. Tomáš Balon si zvolil přezdívku Tomba a Vláďa Nejedlý si začal říkat dr.Walter podle dr. Awesomovi ze skupiny Crusaders. Byl totiž naprosto unešen z jejich musicdisku Bacteria. Časem k sobě přijali ještě Jirku Placatku, programátora ve strojovém kódu, který si říkal Mr. Youza.

Tito tři společně založili skupinu a nazvali jí Bohema. Tehdy mezi lety 1991 až 1992 bylo velice oblíbené demo Budbrain megademo 2 od skupiny Budbrain, které mělo vliv na jejich pozdější tvorbu (Decay) a tak se rozhodli udělat svůj první demo pokus, který nazvali Amiga Smile. Hudbu, modul nazvaný Experience a mramorový ekvalizer dodal dr. Walter, grafiku smějící se Amigy a obrázek Freda Kruegera namaloval Tomba a celý kód je prací Mr. Youzy. Demo bylo napsáno na Amize 500. Za zmínku ještě stojí, že toto první demo vydala kladenská část Bohemy.

Na jaře roku 1993 se konalo jedno z nejlegendárnějších Resetkání v Brně, na kterém se objevila kompletní Bohema, včetně pražské části (Roxton – Daniel Rott, Crash – Jindra Němec). Na této akci vypustili své druhé demo DECAY, jako nostalgickou vzpomínku na rozdělení Československa o čemž nás přesvědčí hned úvodní animace dema spolu s nejprofláknutější hudbou Aurora. Pak následuje klasický scroll text, anglicky, vůbec nechápu proč, když jsme Češi, ale tehdy si na tom naše scéna docela zakládala. Na hlavní obrazovce zběsile rotují v po příšerných drahách a sem tam probleskne animace od TOMBY, jako třešnička na dortu se objeví ve scroll textu zmínka o novém diskmagu Phaser, který bude Bohema brzy vydávat, nicméně realita je trošičku odlišnější, diskmag totiž nikdy nevyjde.

Pár měsíců po jarním resetkání se koná další, podzimní a Bohema publikuje jedno ze svých nejlepších dem a tím je dozajista ČT1, se kterým vyhrává demosoutěž, konanou tamtéž. A proč vyhrává? No protože má bezvadný nápad, ne nadarmo se jmenuje ČT1. V úvodu dema totiž můžeme spatřit klasické logo naší veřejnoprávní televize a přes něj přeletí trojrozměrná kostka, přesně, tak jak tomu bylo v roce 1993 u naší televize, pak následuje výběr jazyka ve kterém demo poběží. Následuje animace od Tomby s modrou kulatou věcí, které narostou očička a ta věc nám řekne hlášku, kterou jsem použil v úvodu článku, následuje pak pád loga Bohemy na tu modrou kulatou věc a demo se rozjíždí, jak jinak, než že ve spodní části obrazovky běží scroll text, uprostřed jede jakoby do dáli nápis Bohema a nad tím rotují trojrozměrné objekty. Jak se dozvídáme ze scroll textu, tak kodersky má demo na svědomí Roxton, Crash byl totiž liný, grafiku vytvářel Tomba a pomáhal mu s ní Radek Čermák aka Master Crank a hudbu jak jinak, složil dr. Walter. Čas od času na diváka problikne logo ČT1 v levém horním rohu obrazovky, takže to vypadá tak nějak jako vysílání naší veřejnoprávní televize. Nesmím zapomenou také na Turba, který vyrenderoval nápis Bohema Try It, na tehdejší dobu celkem obstojný, nedovedu si představit jak dlouho se mu jeho dílko počítalo na Amize A500, asi hodně dlouho. Po fractalových objektech a dalších vymoženostech následuje finální scroll text s pozdravy na pozadí je vyobrazen prales z Jurského Parku od Master Cranka.

Bohema se nakonec rozpadla ale její silné jádro a několik dalších lidí zformovalo skupinu Agony.

Složení skupiny

PřezdívkaCivilní jménoFunkceMěstoRočník
Crash Němec Jindřich Organizátor, programátor Praha -
jindrich nemec thZakládající člen skupin Bohema a Agony, spoluzakladatel časopisu Atlantida News (Amiga Review), bývalý coder, později hudebník na PC. Byl jedním z omezeného počtu tvůrčích postav české scény. I v pozdější době se stále věnoval programování, zkoušel i C pod Unixem. V roce 1996 prodal Amigu a přešel na PC. Nakonec zjistil, že jej ze všeho nejvíc baví hudba a tak začal skládat. V tomto období dokonce nepřímo tvořil pro Českou televizi znělky. Nakonec však zjistil, že ničím kreativním se nedá živit a začal se věnovat něčemu jinému. Muzika mu však vydržela až dodnes.
Tomba Balon Tomáš Grafika Nové Strašecí 1974
emptyFamózní grafik pracující na Amize 500. Nakonec od kreslení upustil, protože mu začala scházet inspirace a motivace. Údajně pracuje u policie v Praze.

Nakreslit jeden ze svých obrázků mu trvalo přibližně 14 dní až měsíc, denně 3 hodiny (inspiraci čerpal hlavně z časopisů). Vlastnil jen Amigu 500, monitor C084 a tiskárnu Robotron 6304.
Roxton Root Daniel Coder Praha -
daniel root thNejlepší coder Bohemy, pracoval u jedné firmy jako programátor v Delphi. Později propadl vodáctví. Pravidelně jezdí na vodu a jinak se realizuje tím, že staví na chatě velkou loď z lahví od Dobré vody.
Mr.Youza Placatka Jiří Coder Praha -
emptyPracuje v komerčním nahrávacím studiu Vintage v Praze – Průhonicích.
Dr.Walter Nejedlý Vladimír Hudba Kladno -
nejedly vladimir thV roce 1993 si koupil PC v USA, kde byl na prázdninách. To nakonec vedlo k jeho rozhodnutí prodat Amigu, ale i nadále zůstal členem skupiny. Později pracoval v nahrávacím studiu Vintage v Praze – Průhonicích.
tURbO Thurzo Ondřej Grafika Praha 1974
turbo thK počítačům se dostal poprvé přibližně v roce 1987, kdy otec jeho spolužáka dovezl z Německa vlastní Commodore 64 včetně příslušenství. K Amize se dostal přibližně o tři roky později, kdy opět otec jiného spolužáka přivezl opět z Německa první Amigu 500 i s monitorem C1084. Jeho vlastní Amigou se stala až A500, 512 CHIP / 512 FAST RAM, ale díky různým známostem a např. i zaměstnání v "PC Prington" neměl potřebu jiných strojů, jelikož měl prakticky neomezený přístup k A3000 či A4000.

K Amiga scéně se dostal díky lidem jako Cracknel (Jakub Preclík), Bati (Jirka Novák) a Crash (Jindra Němec). Amiga scénu opustil po totálním rozkladu nadšení po pádu firmy Commodore a pokusu dalších firmiček o vyždímání posledních kapek z mrtvoly. Hodně lidí kolem Amigy byli grafici a zjistili, že platforma PC nabízí v tomhle ohledu mnohem víc muziky za míň peněz, hodně jich to začalo (včetně mě) dělat na profi úrovni a holt PC nabízelo (a nabízí) mnohem větší hrubou výpočetní sílu tolik potřebnou pro video kompozici a 3D atd. Amigu jako takovou přestal kvůli své profesi používat přibližně v letech 1997 - 1998.

Dnes si Amigu pouští formou emulace už jen velmi zřídka, přibližně jednou za rok. Na své působení na scéně vzpomírá rád i dnes. Jeho dřívější práce na Amize a potažmo i scéně jistou měrou ovlivnilo i jeho dnešní povolání. Zde se poprvé dostal do styku s grafikou (hlavně 3D), ale i kompozicí a postprodukcí, tvorbou DVD, tvorbou 3D modelů pro hry - čímž se pak řadu let živil.

Dřívě pracoval pro Českou Televizi při tvorbě 3D a 2D grafiky, posléze také jako 3D grafik a animátor ve firmě Black Element Software (BES). Dnes pracuje v oboru, který původně i vystudoval - telekomunikace.

You have no rights to post comments

Pokud chcete pomoci doplnit jakékoli informace související s tímto webem, ať už jde o moduly, grafiku, dema atd...,
tak mne kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Kabara Jaroslav