Binary Mystery

Skupinu Binary Mystery založili v podstatě bratři Skýpalovi v roce 1991. Velmi blízce však udržovali kontakty se skupinou United Electronic Crazies. Valašské Meziříčí však bylo natolik malé město, že v podstatě vše tvořili společně. Mezi oběma skupinami nepanovala žádná rivalita, spíše panovala výtečná spolupráce.

Název Binary Mystery vznikl tak, že bratrům Skýpalovým se nelíbil název United Electronic Crazies, takže hledali jiný název. Pak je napadlo, že vzhledem k názvu skupiny si zvolí přezdívky One a Zero. Jan tak dal bratrovi vybrat, a jelikož Petr tehdy byl nadšen programovacím jazykem False, okamžitě si zvolil přezdívku Zero. V roce 1992 však One zjistil, že ho více uspokojuje psaní systémového softwaru než dema a hry. Proto chtěl nějaký "serióznější" název a volba padla na Better Software.

One (Jan Skypala) v pozdější době přijal ještě další značku (méně bláznivou), více odpovídající zaměření na systémové programy - Better Software (přezdívku One si ponechal).

Oba bratři začínali na ZX Spectrum +2. Postupně však začali pokukovat po 16-bitových počítačích a jejich volba padla právě na Amigu. Vše začalo tím, když One (Jan Skypala) odjel v létě roku 1992 na tři měsíce pracovně do Anglie, odkud si dovezl Amigu 600. Netrvalo dlouho a společně s bratrem se začali učit programovat. One chtěl tvořit systémové programy a nakonec do školy připravil projekt (crunsher textu v assembleru). Zero zjistil, že mu programování moc nejde a mnohem líp se uplatní v oblasti grafiky a hudby. O rok později, v létě roku 1993 dostal One další pracovní povolení do Anglie, z které si přivezl již Amigu 1200.

One se po pořízení Amigy 1200 pokusil programovat hry pro AGA chipset. Společně s bratrem Zerem začali pracovat na portu hry Sir Fred ze ZX Spectra pro Amigu pod názvem Sir Belly. Nicméně kvůli přílišnému důrazu na technické detaily tato hra skončila jen v interním stádiu vykreslovacího enginu a dále se nedostala.

One se poté soustředil na programovací jazyk AmigaE a na jednodušší systémové utility v assembleru, z nichž některé pak uvolnil pod značkou Better Software na Aminet. Nejúspěšnější byla "Better Startup", která v sobě kromě bootovacího menu Amigy zahrnovala i zbylé, dříve samostatně uvedené utilitky OneFont a OneAssign.

V roce 1995 si One pořídil turbokartu Blizzard 1230 a věnoval se portaci Linux m68k na Amize, ovšem bez významného releasu, pouze s využitím této platformy pro naprogramování diplomové práce na vysoké škole (interpret programovacího jazyka Forth).

Konec skupiny jako takové se datuje na rok 1998. Po dokončení vysokých škol se obě skupiny prakticky rozpadly. Každý zamířil za prací jinam a všichni se postupně přestali pravidelně sjíždět o víkendech ve Valašském Meziříčí. Pouze tři z nich zůstali v bližším kontaktu (Ataman, Roger a One), jelikož dodnes bydlí v Olomouci (kde vystudovali vysokou školu) a až do roku 2003 pracovali společně ve stejné firmě.

Ataman a Roger tvořili různé programy pro platformu Palm, sice každý zvlášť svoje věci, ale releasovali dohromady pod značkou Questions. Ataman a Roger dodnes stále pracují ve stejné firmě, kde pochopitelně spolupracují v rámci svého zaměstnání, nicméně již neprobíhá žádné společné hobby působení v rámci počítačů. One z této firmy před časem odešel a tak se již společně stýkají pouze jako přátelé.

You have no rights to post comments