GFA Basic 3.5 - Interpret a compiler

5.0/5 rating 1 vote
  • Velikost: 3.26 MB
  • Staženo: 256
  • Vydavatel: Vlastimil Král
  • Žánr: Programování

Pro Amigu není příliš velký výběr programovacích jazyků. Kompilátory Pascalu jsou obvykle nevalné, takže se nejčastěji používá jazyk C a Modula-2. "Céčko" není ovšem jazyk pro každého. AmigaBASIC je sice snadno pochopitelný, nevyužívá však všech možností Amigy a zatím není k dispozici dobrý kompilátor AmigaBASICu. Jako řešení se nabízí GFA-Basic.

GFA-Basic je velmi rozumný kompromis - není příliš složitý, přesto podporuje většinu systémových rysů Amigy. Navíc je velmi rychlý - interpret je stejně rychlý jako kompilátory AmigaBASICu a kompilátor je někdy rychlejší než Aztec-C. Tato kniha popisuje jak vlastní jazyk a interpret, tak kompilátor.

První kapitoly knihy popisují určité tématické oblasti a slouží vlastně jako učebnice. Kapitola 15 obsahuje přehled všech příkazů a funkcí GFA-Basicu. Pokud něco nenaleznete v prvních kapitolách, obratte se na kapitolu 15. Příkazy a funkce jsou tam uspořádány abecedně a u každého popisu naleznete i položku Kategorie, která zhruba vymezuje, kam příkaz nebo funkce patří. To by mělo usnadnit vyhledání potřebného příkazu nebo funkce.

U každého příkazu a funkce je uveden příklad. Některé příklady naleznete i na disketě. Na disketě jsou i další programy uvedené v jednotlivých kapitolách. Tam také naleznete některé užitečné funkce a podprogramy popisované v knize. Disketa je popsána v Dodatku B. Chybová hlášení jsou soustředěna v Dodatku A spolu se stručným popisem chyb.

Kniha předpokládá, že čtenář má jisté zkušenosti s Amigou a zná základy "obecného" BASICu. Často je v knize GFA-Basic srovnáván s jinými programovacími jazyky s Amiga BASICem, Pascalem a s jazykem C. Pascalem se zde myslí standardní ANSI Pascal a jazykem C standard Kernighana a Ritchieho. Znalost těchto jazyků pochopitelně není nutná pro pochopení knihy.


Tato příručka byla převedena do PDF s laskavým svolením Vlastimila Krále, bez kterého by tento převod nebyl možný.

Na převodu této knihy do PDF spolupracovali:

Skenování, OCR, redesign a všechny korekce: Prober

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.