konec

S ohledem na nízký zájem a totální ignoraci vlastní komunity, jsem se rozhodl tento projekt k 25. 02. 2019 zakonzervovat a po mnoha letech zároveň ukončit své veškeré aktivity spojené s Amiga platformou a její českou komunitou.

Stránky jako takové budou fungovat dále, nicméně zde už nebude přibývat žádný obsah, nebude možné komentovat, ani registrovat nové účty.
Pokud si budete přát vymazat z těchto stránek jakékoli informace o své osobě,
můžete mně i nadále kontaktovat na e-mailu uvedeném v zápatí stránek.

Pro toto řešení jsem se rozhodl po velice těžkém rozhodování a s opravdu těžkým srdcem uzavírám tuto 14 let trvající etapu svého života.
Asi bych v této práci pokračoval ještě mnoho let, ale ignorace vlastní komunity je nadále neúnosná.

Zároveň bych rád požádal "administrátory portálu" Amigamortal.cz, aby se opět nesnažili vykrádat obsah tohoto webu.

GFA Basic 3.5 - Interpret a compiler

5.0/5 rating 1 vote
  • Velikost: 3.26 MB
  • Staženo: 224
  • Vydavatel: Vlastimil Král
  • Žánr: Programování

Pro Amigu není příliš velký výběr programovacích jazyků. Kompilátory Pascalu jsou obvykle nevalné, takže se nejčastěji používá jazyk C a Modula-2. "Céčko" není ovšem jazyk pro každého. AmigaBASIC je sice snadno pochopitelný, nevyužívá však všech možností Amigy a zatím není k dispozici dobrý kompilátor AmigaBASICu. Jako řešení se nabízí GFA-Basic.

GFA-Basic je velmi rozumný kompromis - není příliš složitý, přesto podporuje většinu systémových rysů Amigy. Navíc je velmi rychlý - interpret je stejně rychlý jako kompilátory AmigaBASICu a kompilátor je někdy rychlejší než Aztec-C. Tato kniha popisuje jak vlastní jazyk a interpret, tak kompilátor.

První kapitoly knihy popisují určité tématické oblasti a slouží vlastně jako učebnice. Kapitola 15 obsahuje přehled všech příkazů a funkcí GFA-Basicu. Pokud něco nenaleznete v prvních kapitolách, obratte se na kapitolu 15. Příkazy a funkce jsou tam uspořádány abecedně a u každého popisu naleznete i položku Kategorie, která zhruba vymezuje, kam příkaz nebo funkce patří. To by mělo usnadnit vyhledání potřebného příkazu nebo funkce.

U každého příkazu a funkce je uveden příklad. Některé příklady naleznete i na disketě. Na disketě jsou i další programy uvedené v jednotlivých kapitolách. Tam také naleznete některé užitečné funkce a podprogramy popisované v knize. Disketa je popsána v Dodatku B. Chybová hlášení jsou soustředěna v Dodatku A spolu se stručným popisem chyb.

Kniha předpokládá, že čtenář má jisté zkušenosti s Amigou a zná základy "obecného" BASICu. Často je v knize GFA-Basic srovnáván s jinými programovacími jazyky s Amiga BASICem, Pascalem a s jazykem C. Pascalem se zde myslí standardní ANSI Pascal a jazykem C standard Kernighana a Ritchieho. Znalost těchto jazyků pochopitelně není nutná pro pochopení knihy.


Tato příručka byla převedena do PDF s laskavým svolením Vlastimila Krále, bez kterého by tento převod nebyl možný.

Na převodu této knihy do PDF spolupracovali:

Skenování, OCR, redesign a všechny korekce: Prober