konec

S ohledem na nízký zájem a totální ignoraci vlastní komunity, jsem se rozhodl tento projekt k 25. 02. 2019 zakonzervovat a po mnoha letech zároveň ukončit své veškeré aktivity spojené s Amiga platformou a její českou komunitou.

Stránky jako takové budou fungovat dále, nicméně zde už nebude přibývat žádný obsah, nebude možné komentovat, ani registrovat nové účty.
Pokud si budete přát vymazat z těchto stránek jakékoli informace o své osobě,
můžete mně i nadále kontaktovat na e-mailu uvedeném v zápatí stránek.

Pro toto řešení jsem se rozhodl po velice těžkém rozhodování a s opravdu těžkým srdcem uzavírám tuto 14 let trvající etapu svého života.
Asi bych v této práci pokračoval ještě mnoho let, ale ignorace vlastní komunity je nadále neúnosná.

Zároveň bych rád požádal "administrátory portálu" Amigamortal.cz, aby se opět nesnažili vykrádat obsah tohoto webu.

Deluxe Paint IV AGA - Referenční příručka

5.0/5 (2 hodnocení )
  • Velikost: 1.46 MB
  • Staženo: 203
  • Vydavatel: Vlastimil Král
  • Žánr: Grafika

Tato kniha se zabývá popisem programu Deluxe Paint IV AGA (krátce označovaného jako DPaint). DPaint je snad nejznámější program používaný na Amize. Objevil se spolu s prvními Amigami a dnes představuje standard pro práci s bitově mapovanou grafikou. Od verze DPaint III umožňuje také animaci a je to zřejmě nejsnazší způsob, jak vytvořit jednoduchou animaci.

Tato kniha popisuje verzi 4.5, označovanou také jako IV AGA. Verze 4.5 plně podporuje nové AGA čipy a umožňuje tak využít možností nové generace grafiky na Amigách 1200 a 4000. Jak praví titul, toto je referenční příručka. To znamená, že má sloužit hlavně k vyhledání informací o ovládacích prvcích programu, není to učebnice práce s DPaintem.

Ta se však připravuje a bude se s touto knihou doplňovat. Tato kniha dává odpovědi na otázku “k čemu co je”, zatímco druhá (rozsáhlejší) kniha bude odpovídat na otázku “jak co udělat”.

Brzy po této příručce vyjde ve stejné edici uživatelská příručka, která bude rozsáhlejší (a bohužel i dražší). Ta bude jakousi učebnicí DPaintu a podívá se hlouběji do tajů grafického klasika.

Referenční příručka je určena hlavně zkušeným uživatelům, kteří si potřebují jen občas ověřit nějaký fakt. V potaz bylo bráno i ekonomické hledisko – kniha je maximálně stručná, aby se náklady udržely v přijatelné výši.

Předpokládá se, že čtenář této příručky má základní znalosti hardwaru Amigy, Workbenche, AmigaDOSu a standardních ovládacích prvků Amigy. Na škodu mu nebudou ani základní znalosti o práci s bitově mapovanou grafikou.


Tato příručka byla převedena do PDF s laskavým svolením Vlastimila Krále, bez kterého by tento převod nebyl možný.

Na převodu této knihy do PDF spolupracovali:

Skenování, OCR, redesign a všechny korekce: Prober