GURU

Myslím, že psát o tomto diskmagu je skoro zbytečné. Od roku 1991 do roku 1993 vyšlo fantastických 21 čísel. Obsah diskmagu byl špičkový, což bylo dáno díky velkému množství přispěvatelů. Ve své době se jednalo o diskmag číslo jedna. Vynikající engine, hodně textu... co více si přát.

Diskmag GURU vznikl jako "československá" verze stejnojmenného maďarského diskmagu. Byl použit stejný engine a některé články byly přímé překlady z maďarské verze. Teprve později, když se v ČSR rozjela Amiga scéna, se GURU osamostatnilo i obsahem. Československá redakce se ustanovila až poté, co si Lagya (Ladislav Horký) vzal Maďarku a odstěhoval se do Hurbanova, kde se potkal s Machexem (Peter Maczánsky). Tak vznikl vlastně tandem Lagya - Machex, na kterém to celé stálo.

Od třetího čísla (03/1991) převzala diskmag pod svá křídla slovenská firma Eurofarm s.r.o (distribuce, předplatné, prodej). V osmém čísle roku 1991 bylo oznámeno sloučení redakcí časopisu Reset a diskmagu GURU. Výsledkem této spolupráce byl kvalitní tištěný časopis Amiga Star. Od prvního čísla roku 1992 se změnila periodicita diskmagu na dvouměsíčník. Od čtvrtého čísla ročníku 1992 převzali programování enginu diskmagu chlapci ze skupiny Vectors, což se okamžitě projevilo na ještě dokonalejším vzhledu diskmagu.

Po celou dobu své existence se redakce potýkala s nedostatkem předplatitelů a vysokou mírou pirátských kopií. To v polovině roku 1992 vyústilo v apel na uživatele, jelikož náklady na přípravu diskmagu začaly přerůstat příjmy z předplatného.

15. února 1993 se však stalo to nejhorší a firma Eurofarm s.r.o upadla do likvidace.  Redakce se proto rozhodla převzít distribuci diskmagu GURU a tištěného časopisu Amiga Star do vlastních rukou. Problém však nastal ve chvíli, kdy firma Eurofarm s.r.o nebyla schopna vyplatit a přeúčtovat na novou redakci peníze z předplatného.

V té době již byly připraveny články do 2. a 3. čísla časopisu Amiga Star (který nakonec vyšel v nákladu 1 kus a obsahem 90 stran). Vše došlo nakonec až tak daleko, že redakci byly zabaveny stoly, židle i veškerá technika potřebná k práci. Redakce se však zachovala k předplatitelům velice solidně a než aby začala od svých čtenářů vybírat už jednou zaplacené předplatné, tak změnila název diskmagu na GURU+ a pod hlavičkou GURU Team jej začala prodávat za 40,- Kč.

V roce 1994 bylo plánováno uvedení šesti dalších čísel. Čísla z tohoto ročníku však již měly obsahovat ochranu proti kopírování (k zamezení šíření pirátských kopií) a cena byla zvednuta ze 40,- na 95,- Kč. Takto vysoká cena byla zdůvodněna snahou honorovat autory článků, ale nakonec právě tato cena byla posledním hřebíčkem do rakve GURU.

Hlavní část redakce tvořil Lagya (Ladislav Horký) a Machex (Peter Maczánsky), kterým s programováním enginu diskmagu vypomáhal Jofa (Vectors) a jeho bratr Human Factor (Vectors).

You have no rights to post comments