Males II. - Millenium '99
Informace
Informace
Datum konání: | 30. - 31. října 1999 |
Místo konání: | Malé Svatoňovice |
Vstupné: | 50,- Kč |
Pořadatel: | Oldřich Vosyka, DAC klub |
Počet účastníků: | 80 (26 počítačů) |
Tuto akci organizoval Oldřich Vosyka z DAC klubu ve dnech 30. - 31. října 1999 v Malých Svatoňovicích. Cena vstupného byla stanovena na 50,- Kč.
Fotogalerie
Fotogalerie
-
Úvodní proslov pořadatele Oldřicha Vosyky z DAC klubu. Úvodní proslov pořadatele Oldřicha Vosyky z DAC klubu.
-
-
-
-
-
-
Ivo Janáček, majitel firmy Javosoft, předvádí nový operační systém AmigaOS 3.5 Ivo Janáček, majitel firmy Javosoft, předvádí nový operační systém AmigaOS 3.5
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Láhve Láhve
-
https://cada.probers.cz/demoparty/4392-1999-males-ii#sigProId08f676d4ef
Pozvánka (Scaterac)
Pozvánka (Scaterac)
Malé Svatoňovice - Millenium
Vážení čtenáři, předkládáme vám oficiální pozvánku na setkání uživatelů počítačů AMIGA, které se koná ve dnech 30. - 31.10.1999 v Malých Svatoňovicích. Obsahem našeho setkání bude prezentace tvorby jednotlivých Amigistů, diskuse, soutěže, burza hardware a software, dále představení programu klubu DAC a prodejní výstava firmy Javosoft. Setkání bude probíhat v prostorách místního odborného učiliště (cca 200m od náměstí). Začátek akce je stanoven na 10.00 hod. Soutěžní příspěvky je možno přihlásit od tohoto okamžiku až do 15.00 prvního dne. Po tomto termínu již nebudou další příspěvky přijímány. Vlastní soutěže začínají v 16.00.Chtěli bychom vás vyzvat k včasnému vyplnění a zaslání dotazníku, přihlášek, které potřebujeme pro sestavení hlasovacích lístku, zajištění ubytováni, atd. Přihlášky s dotazníkem je možno zasílat poštou i mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Prosíme účastníky, aby s sebou brali prodlužovačky a rozdvojky.
Program
Sobota
- zahájení 10.00 hodin
- diskuse nad dohodnutými tématy 13.00 (video, Amiga OS, filesystémy, 3D grafika, atd)
- 15.00 ukončení přijímání soutěžních příspěvků
- 16.00 zahájení soutěží
- prodejní stánek firmy Javosoft
- soutěž v hraní 3D her (v přípravě)
- celodenní burza hardware a originálního software, vyzýváme zájemce, aby přivezli starší hardware a software, který může být nabídnut k prodeji (možnost dražby)
- 22.00 konec akce
Neděle
- 09.00 hodin do 16.00 hodin
Ubytování
Pokud chcete přijet na oba dny (sobota a neděle), tak co nejdříve zašlete uhrazené poplatky za ubytováni, které jsou ve výši 150 Kč za jednu osobu (a noc). V případě zájmu je možno zajistit nocleh i z pátku na sobotu. Ubytování bude zajištěno v ubytovacích kapacitách středního učiliště. Ubytování pro jednotlivce je nutno uhradit do 20.10. 1999. V tomto případě zašlete částku odpovídající počtu osob složenkou typu "C". Pokud nebude částka uhrazena, ubytování nebude zajištěno. Případně si napište nebo zavolejte o formulář. Občerstvení během akce je zajištěno.
Letošní vstupné je vzhledem k předpokládanému zájmu stanoveno následovně (sponzoři vstup zdarma).
- Sobota - 50,-
- Neděle - 50,-
- Oba dny - 100,-
Pro identifikaci přítomných budou platícím účastníkům rozdány "vizitky". Prosíme účastníky, aby své "vizitky" nosili viditelně. Vstupné na osobu a den je stejné pro nepřihlášené osoby i pro diváky. Částku za vstupné prosím uhraďte společně s platbou za nocleh. Vždy uveďte počet osob a účel platby. Samotné vstupné lze hradit i na místě. Organizátoři a pořadatelé si vyhrazují právo vykázat zúčastněného v případě jeho kolapsu pod vlivem alkoholu či drog. V prostorách areálu není dovoleno kouřit.
Spojení - doprava
Stěžejním městem je Trutnov, odkud každou hodinu jede vlak. Cesta trvá cca 20 minut, směr Jaroměř. Nebo z Hradce Králové pojedete směrem na Náchod. V České Skalici odbočíte vlevo na Červený Kostelec a po pár minutách jste u nás.
Pravidla soutěží
Soutěží v jednotlivých kategoriích se může zúčastnit každý z přítomných. Za nepřítomné mohou práce odevzdat pověření lidé. V případě většího počtu soutěžních příspěvků si organizátoři vyhrazují právo posunout začátek soutěží. Každý z účastníků párty dostane spolu se vstupenkou hodnotící kupon. V případě jeho poškození nebo ztráty nebude umožněno účastníkovi podílet se na hodnocení. Každý z účastníků vyplní kupon svým občanským jménem i přezdívkou. Tímto chceme zabránit nečestnému jednání. Každý z účastníků může ke svému dílu napsat malý textový doprovod (.readme). Vyzýváme autory příspěvků, aby pro zachování objektivity a pravidel, nehlasovali pro svá díla a pro práce kolegů ze své skupiny. Hlasovací lístky, bez pořadového čísla a jména budou považovány za neplatné. Účastníci budou hodnotit nejzdařilejší dílo v kategorii. Vlastní sčítání hlasů provedou zástupci organizátorů party.
Soutěžní počítače:
Konfigurace - A1260/66 MHz, 64 MB RAM, Fast ATA řadič, A1240/33 MHz PPC, 32 MB RAM, SCSI ...
Soutěžní kategorie
Music
Přípustné jsou všechny formáty přehratelné v HippoPlayeru (mimo MP3). Skladba bude puštěna v délce, která bude nepřímo úměrná počtu přihlášených skladeb (cca 3 min).
Dvě podkategorie:
- 4channel (1 MB)
- Multichannel (5 MB)
Pix (obrázky)
Formáty, které dokáže načíst PPaint, Scala, Visage, apod. Preferován je PAL 768x576, ilbm (AGA).
Dvě podkategorie:
- ručně kreslené příspěvky (no scan)
- obrázky z 3D programu, apod.
Animace
Přijatelné jsou formáty spustitelné pod programem MainActor, Scala a AnimED (mimo mpg, avi a QT). Délka animaci, či Scala presentaci by neměla přesáhnout deset minut. Akceptovány jsou animace se zvukem i bez (nejlépe formáty anim5-anim32).
Dvě podkategorie:
- 2D animace
- 3D animace
Dema a intra
Délka intra by neměla přesáhnout 64kB. Dle situace bude možno vyhlásit kategorii do 128kB. Za demo jsou považovány .EXE soubory. Délka dema není limitována. Nebudou přijaty produkty z DemoManie, apod.
Podkategorie:
- intro - 64 a 128kB
- demo - do 10 MB
Ostatní 1
Animace, prezentace, které svým komerčním či jiným účelem neodpovídají kategorii Anim2D, 3D.
Ostatní 2
Video, MP3, zpěv, recitace, prezentace her, WWW, crazy compo, tedy vše co neodpovídá předchozím kategoriím.
Kontakt na organizátora:
Oldřich Vosyka
Zahradní 253
Malé Svatoňovice 542 34
tel./fax.: 0439-886165 0606-832859
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dotazy na soutěže:
Scaterac Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 0468/23062 po 16.hodině
Report (Scaterac)
Report (Scaterac)
Party začala v devět hodin. Sál se zaplnil poměrně rychle. Mezi příchozími byli jednak členové DAC klubu, redakce časopisu Fénix a v neposlední řadě téměř kompletní Horizontal Lamerz i se slovenským kolegou. Akce byla v mediích a na internetu prezentována jako "Setkání uživatelů", a proto se nesetkala s větším ohlasem a účastí české scény.
Akce bohužel nezačala nejšťastněji. O půl desáté došlo k výpadku proudu. Kdosi situaci vtipně ohodnotil jako přípravu na rok 2000. Paradoxní na celé situaci bylo, že v místnosti s občerstvením se dále vařily párky a chladilo pivo... Celý problém spočíval ve špatné prodlužovačce, která způsobila zkrat. Majitel se k vadné prodlužovačce pochopitelně nepřihlásil. Zde bych chtěl poděkovat p. Kantorovi, který poruchu odstranil.
Kolem 11. hodiny přivítal přítomné hlavní organizátor akce Oldřich Vosyka. V krátkém projevu shrnul situaci kolem Amigy a činnost DAC klubu. Dále byli přítomní seznámeni s pravidly soutěží, tématy přednášek, atd.
Prvním bodem programu byl bazar a dražba hardware komponentů. Bylo vydraženo a prodáno několik Amig (A600, A1200), turbokaret, harddisků a dalších komponentů. Díky holandské dražbě (snižování ceny) se mi podařilo získat pěkný suvenýr - funkční procesor M68030...
Na party bylo přítomno přes osmdesát účastníků a 26 počítačů. Amigy byly zastoupeny v klasických konfiguracích, asi třetinu tvořily silnější stroje (040/060) a PPC. Raritou byla historická Amiga 1500 s oranžovým (monochromatickým) monitorem, zorro sloty, atd...
Po Apocalypse party byla na NAS konferenci diskutována otázka drog a kouření na parties. Ne každá akce se musí odehrávat v alkoholovém oparu a kouřové cloně. Na MaleS bylo zakázáno kouřit v sále s počítači.
Po 13. hodině dorazil Ivo Janáček. Stánek Javosoftu byl obléhán koupěchtivými Amigisty. Mimo hardware a software byl k dostání i AmigaOS 3.5. Škoda, že prodejní stánky nejsou pravidelnou součástí Amiga akcí.
Vlastní prezentace AmigaOS 3.5, kterou vedl pan Janáček, proběhla kolem 14 hodiny. Přednáška probudila živý zájem účastníků. Byla předvedena instalace OS a probrány nové prvky a možnosti. Zkušenosti s AmigaOS 3.5 byly velmi čerstvé a proto prezentace průběžně přešla ve volnou diskusi. Poslední část přednášky byla věnována Magellanu 5.8.
Přijímání soutěžních příspěvků bylo ukončeno 0 15. hodině. Příspěvky byly vybírány na dvou počítačích. Zde bych chtěl poděkovat kolegovi Allewovi za pomoc s přípravou soutěží a zapůjčení audio soupravy. Males II byly patrně první českou Amiga party, kde byl dodržen časový program. Organizátorům se bohužel nepodařilo zajistit video projektor a proto prezentace probíhala na velké TV a dvou monitorech. Mezi jednotlivými body programu byla pouštěna dema. Kolem 16. hodiny začaly vlastní soutěže. Compos byly pojaty o něco skromněji než na jaře. Příspěvky však měly obecně vyšší úroveň. Neubráním se porovnání s compos na první Apocalypse party. V první řadě musíme vzít úvahu, že na MaleS byla zastoupena ryze česká produkce. Vysoká úroveň Apocalypse compos byla dána hlavně přítomností polských příspěvků.
Soutěže měly plynulý průběh. Stejně jako minulý rok se hodnotilo na předtištěné kupóny. Kategorii 4-channel vyhrál Med s modulem Rallye. Následovala kategorie 2D pix, v které zvítězil DRD s obrázkem CraZdisk. K početně nejméně zastoupeným patřila kategorie Multichannel.
Pix 3D...
Tato kategorie patřila k obsahově nejkvalitnějším. V 3D compu se odehrával souboj mezi výtvory z programů Imagine a Tornado 3D (PPC). První místo obsadil historicky laděný obrázek Los Alamos 1944 (Brooch/hla). Konečně se objevují obrázky s hlubší myšlenkou. Nápad použít jako námět důležitý historický moment je velmi originální. Nekonečné variace na téma Star Trek, sci-fi, atd. jsou fádní a brzy zevšední.
Anim 3D
V této kategorii byly prezentovány dvě animace (obě nad 100 MB). Animace Destroyer (Jerry) patří ke klasickým dílům. Omšelý vesmírný námět byl oživen poměrně dobrým zpracováním v programu Tornado. Vítězná animace "Amiga?" (Scaterac) byla metaforou na vývoj a budoucnost platformy Amiga. Minutová animace představující přechod od Amigy Classic k platformě NG byla doplněna hudbou od skupiny Laibach.
Ostatní I.
V kategoriích Ostatní I a Ostatní II bylo možno soutěžit s nesourodými příspěvky v libovolném počtu. Byly zde prezentovány dvě hry v Amosu a Blitz basicu. Kategorii vyhrál Ing. Lejsek s příspěvkem Expert Vilík. Téměr 5 minutový videopořad je v podstatě studií hráčovy mysli a těla. Celá video prezentace (VHS) vyústila ve vtipný, mírně neobvyklý závěr. Tvůrci a jeho jedinému herci (vnuk autora?) patří uznání za strhující herecký výkon, myšlenku a v neposlední řadě střih.
Ostatní 2...
Tato kategorie byla zastoupena velmi různorodě. Od obrázků, přes animace až po scalovské video sekvence. Vítězný videoklip Apocalypse Live (Scaterac) byl věnován stejnojmenné akci.
Dema
Jediným titulem bylo demo (quicktro) Salvation od Javeho. Jedná se patrně o první české PPC demo. Plná verze dema byla prezentována na Satelite party. Zbytek sobotního večera byl ve znamení diskusí, popíjení a nutného zla - kopírování software. Party se po celý den odvíjela v poklidné kreativní atmosféře. S většinou příspěvků se budete moci setkat na některém z příštích ARCD. Závěrem bych chtěl poděkovat organizátorovi - p.Vosykovi za uspořádání výborné akce.
Josef Brož
Report (ZDNSoft)
Report (ZDNSoft)
Vidinou malého mezníku a snahou uvedení v život nového produktu Amiga OS 3.5 na české Amiga scéně - v tomto duchu se možná mělo nést setkání uživatelů Amigy konané ve dnech 30. a 31. října 1999 v malé malebné vesničce v Podkrkonoší - v Malých Svatoňovicích. Rodiště neméně slavné literárního velikána K. Čapka (1890-1938), který si připisuje autorství na dílech RUR (1920), Věc Makropulos (1922), Adam Stvořitel (1927) a další a další...
Řekněme, že právě tato historická skutečnost ladí do kontextu konaných společenských setkání uživatelů platformy Amiga, kteří opakovaně nachází chuť a ochotu se na pravidelných setkáních podělit o zkušenosti a posilovat povědomí v mladé členské základně, tedy že nejen WINDOWS je na světě, ale i další OS mají právo na existenci vyváženou úsilím, které se do nich vkládá: jako MAC OS, Amiga OS, BeOS, UNIX, LINUX a další podoby a modifikace.
I když si to v úvodním projevu na zahájení již třetího setkání uživatelů samotný organizátor pan Vosyka nepřipouštěl, do Amiga scény se nedělitelně řadí i její nejpočetnější část, která je často označována pouze jako uživatelé; a že se jich sešel plný sál, o tom nemusíme pochybovat. Toto již třetí setkání bylo nezvykle komponováno v kratší periodě než je jeden rok a vyšší hojností domácích sestav počítačů Amiga, kde jsme mohli shlédnout konstrukce pod označením "stolní" (které nikterak nehalily útroby těchto strojů), střední třídy prezentované s CPU do 68040 (nejrůznějšího taktování, kde nejvyšší taktovací frekvence dosahuje 40MHz, byl zde i zástupce hardwarového řešení s procesorem 68060) a reprezentanty duálního provozu procesorů - klasické MOTOROLy a PowerPC, tedy představitelé PPC karet (Blizzard603e...) ve spojení s BVision grafickou kartou. Kladně lze hodnotit počinek JAVOSOFTu z Ostravy reprezentovaného panem Janáčkem, že se účastnil tohoto setkání v průběhu posledního víkendu října. Celá akce sebou přinesla nesporně několik zajímavých prvků, na které lze navázat.
Přiložil bych důraz na samotný fakt, že produkt AmigaOS 3.5 by si zasloužil cílenější prezentaci, ale je nesporné, že dle místních podmínek svou váhu měla i ta uskutečněná. Jakkoliv by se možná zdálo, že část uživatelů vůbec nevěnovala pozornost veřejné prezentaci, bylo to vyváženo hloučkem hltajícím ve stísněných prostorách informace o tomto produktu v samotnému a rušném průběhu prezentace. Již toto setkání se může chlubit nesporným faktem, že se pokusilo do konání integrovat podobu dražby HW doplňků pro počítače (a to ne jen třídy Amiga), ale i přímý prodej zprostředkovaný firmou JAVOSOFT. Zde toto setkání nabývá rozměrů, které si uživatelská scéna zaslouží.
Při veřejném předvádění nově prodávaného produktu AmigaOS 3.5 došlo k několika nepřesnostem v prezentaci postřehů z vlastností nového OS, nicméně to je důsledkem toho, že zkušenosti z provozu samotného OS 3.5 jsou zatím minimální. Snahou ukázat uživatelům, že není se čeho obávat, bylo uskutečnění reinstalace systému. Vlastnosti získané novým OS vyváží drobné kolizní situace, které v budoucnu nastanou se starým softwarem. Poměr 87MB instalačních souborů OS 3.5 k megalománii WINDOWS na platformě PC je vyvažovacím elementem i v důsledku ceny, pouhých 1990,- Kč.
Dejme tomuto AmigaOS 3.5 zelenou a zakupme si jej na podporu života samotného Amiga OS a důkazu, že konečně došlo k realizaci chuti produkovat hodnotnou část Amiga softwaru.
S Amiga OS 3.5 vyvstalo několik otázek: Především spor o faktickou existenci KICKSTARTu 3.1 v HW Amigy. Je nesporné, že po instalaci OS 3.5 dochází k patchování ROM a technicky není prokázáno, že po přemístění i originálního obsahu ROM 3.1, bude probíhat korektně tento proces. Projevoval to faktický jev - špatný mechanismus alokace obsazené RAM, kdy ne vždy docházelo k uvolnění obsahu zabrané paměti. Po odstraněni rutin a HW podpory turbokaret Blizzard pro přenos ROM do RAM se systém chová pružněji a paměť uvolňuje. Celá situace jednoznačně vede k existenci nového KICKSTARTu 3.x.
Bylo správně konstatováno, že instalací uživatel nic neztrácí. Ba naopak přibývají systémové vlastnosti, které obhospodařovaly jiné rutiny a výsledkem je určitá jednotnost v (nejen) preferencích samotného OS.
Mezi dobré vlastnosti se dá vyzdvihnout možnost rychlého připojení fyzických zařízení k HW (po přidání harddisku k vlastnímu HW), kde se uplatní z adresáře TOOLS utilita MOUNTER. Uživatel jí může jednoduše modifikovat pro své potřeby ze standardního nastavení v tooltypech preferencí ikony (device=1230scsi.device pro SCSI disk, nebo device=scsi.device pro IDE disk). Vylepšené vlastnosti fontů (průhlednost pozadí fontů na pracovní ploše a v oknech) a nastavení pracovní plochy Workbenche, pomocí preferencí WORKBENCH (průhlednost pozadí ikon).
Doposud méně častou vlastností na Amize bylo bootování systému ze dvou nezávislých zdrojů. Autoři OS3.5 zde spojili možnost záchrany OS pomocí vytvořeného EMERGENCY-DISKU. Nesporně napodobená vlastnost "Spouštěcí diskety" ve WINDOWS, kterou si můžete vytvořit pomocí základního instalačního skriptu. Při pokusech nouzového zpuštění OS se podařilo prokázat, že je možné nabootovat z DF0:+CD-ROM AmigaOS3.5. Nezapomeňte správně odpovědět na všetečnou otázku instalačního skriptu: "Jaké DEVICE je určeno pro Vaši CD-ROM?" U SCSI CDROM je to 1230scsi.device (musíte si nastavit i správné UNIT - například UNIT=4), u IDEatapi je to scsi.device. Pokud se vloudí chybička do těchto nastavení, systém se sice pokusí z DF0: bootovat, ale bezúspěšně a monitor zůstane černý. Stejně se tak stane, když po REBOOTu zapomenete vložit do vaší CD-ROM medium s AmigaOS3.5. WB se na monitoru objeví a je možné zahájit rekonstrukci systémového disku DH0: - nová instalace. Předpokládám však, že většina uživatelů sáhne po zcela jiném postupu rekonstrukce svého OS a doporučuji po nesčetných hodinách, které jste strávili nad finální podobou vašeho prostředí, zakončit snažení úplnou zálohou systémového disku. Jsem rád, že jako licencovaný uživatel mohu užívat tento produkt ke své spokojenosti.
Všem, kteří mají zájem o život Amiga setkání v Malých Svatoňovicích se tato společenská událost, třeba jako zpestření jednodenního výletu dá doporučit pro svou otevřenost a kulturní hodnotu, která byla zpestřena soutěžním kláním dle v uživatelských kategoriích - COMPO, PIX, PIX 2D, IMAGINE, IMAGINE 3D, OSTATNÍ.
Černoch Zdeněk