Video-Computer WorkShop '97
Informace
Informace
Datum konání: | 5. - 6. září 1997 |
Místo konání: | Gymnázium na Elgartově ulici č.3, Brno |
Vstupné: | Zdarma |
Pořadatel: | CHIP - My Amiga (Kovařík Václav (WAX), Černý Igor (IRo)) |
Počet účastníků: | - |
Fotogalerie
Fotogalerie
https://cada.probers.cz/demoparty/4295-1997-video-computer-workshop-97#sigProId7f4581f774
Oznámení (WAX)
Oznámení (WAX)
Podzim se blíží a šiky počítačových nadšenců se již houfují, aby oblehly brány INVEXU. Brněnské výstavní počítačové šílení otevírá tento rok poprvé výstava Video-Computer WorkShop 97, kterou pořádá časopis Chip za pomoci organizátorů dřívější výstavy Amiga WorkShop, na kterou VCWS volně navazuje.
Výstava je velmi úzce zaměřena. Její hlavní náplní je zpracování živého videa na počítači a počítačová grafika v TV. Digitálních střižen je na různých platformách (Amiga, PC, SGI, Alpha) dnes již nepřeberné množství, tak bude z čeho vybírat. Také systémy na přípravu počítačové grafiky pro video, dříve výhradně SGI nebo Amiga, prošly rychlým vývojem. Ceny klesají, výkon roste, standardy se mění. Vybrat mezi počítačem PC Pentium, SGI, Alphou nebo Macintoshem s PowerPC nebo Amigou není jednoduché.
Amigisté jsou asi zklamáni, že výstava nebude určena jen jim, jako minulý rok, ale všichni vědí, jak to s Amigou vypadá. Útěchou může být skutečnost, že v oblasti videa byla Amiga průkopnický stroj a má i dnes v této oblasti co říci. Proto také většina existujících Amiga firem u nás má s video grafikou něco společného. Proto by se měly firmy, které vystavovaly na AWS objevit i na VCWS97.
S digitálním střihem souvisí digitální zpracování zvuku. Zvukové karty, mixážní pulty (ať reálné nebo pouze virtuální na obrazovce počítače) k video tvorbě zcela jistě patří.
A co titulkování? Klasicky nebo pomocí počítače? Co je levnější? Jaká je dnes nabídka? Ačkoli mnoho úkolů dnes již zvládne počítač, část videotechniky zůstává v klasické podobě. Kamery, střižny, monitory a videa všech cenových kategorií by se na VCWS měly objevit také.
Na výstavě nemůže chybět také software. U digitálních střižen jistě zaujme software střihový (Adobe Premiere, Razor III, atd.). Programy na vytváření 2D grafiky (Photoshop, TV Paint, Fractal Design Painter, DeLuxe Paint, atd...) přichází v nových a nových verzích. Modelování v 3D prostoru lze dnes realizovat na cenově dostupných počítačích a programy jako LightWave, Alias, Softimage, 3D Studio nebo Imagine určitě stojí za shlédnutí.
Nová éra digitálního záznamu na CD disky se ze světa zvuku hlásí o své slovo i u obrazových dat. MPEG přehrávací moduly jsou dnes již běžné, zato DVD disky jsou horkou novinkou.
Výstava je koncipována jako Work & Shop. Jejím cílem pro není pouze prodej příslušných technických zařízení a software, ale také výměna informací a zkušeností v tomto odvětví. Jedním z hlavních hostů výstavy je proto Česká kinematografická společnost, která zájemce o videotechniku sdružuje.
Jak z výše naznačeného obsahu výstavy vyplývá, zaujme převážně návštěvníky pracující v oblasti televizní techniky, střihu, počítačové grafiky, animace a multimédií. Je určena jak pro profesionály, tak pro nadšené amatéry.
A kdy se výstava koná? Pro veřejnost je otevřena v pátek 5. září od 11.00 do 19.00 a v sobotu 6. září od 9.00 do 15.00 v prostorách gymnázia na Elgartově ulici č.3 v Brně. Ti, kteří přijedou vlakem nebo autobusem mohou před Hlavním vlakovým nádražím nastoupit do tramvaje č. 4 směr Obřany, která je doveze téměř ke gymnáziu (zastávka „Náměstí Republiky“).
Firmy, které jsme ještě nekontaktovali a mají zájem na VCWS vystavovat, si mohou o konkrétní informace zažádat na telefonu 0603/419367 (p. Igor Černý), případně na 0504/85447 (p. Václav Kovařík). K dispozici je také e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Václav Kovařík (Amiga Review 29)
Report (WAX)
Report (WAX)
Začátkem září proběhl v Brně první ročník výstavy Video-Computer WorkShop 97. Výstava byla zaměřena především na digitální technologie zpracování obrazu (digitální střižny) a na hardwarové doplňky k počítačům Amiga a PC pro práci s videem. Nechyběl samozřejmě ani střihový, titulkovací, prezentační a grafický software.
Ze zajímavých produktů, které bylo možno na vystavě shlédnout, jmenujme nelineární digitální střižnu DRACO (klon počítačů Amiga se speciální sběrnicí a kartou V-Lab Motion). DRACO v plném pracovním nasazeni předvádělo Audiovizuální centrum MZLU Brno. Levnější řešení založené na Amize 4000 a kartě V-Lab bylo k vidění na pracovišti ing. Rygla z kabelové televize Blučina. Překvapením výstavy byl nelineární střihový systém Casablanca, který udivoval nejen nízkou cenou, ale také vysokou kvalitou obrazu. U Casablancy se podařilo před uživatelem skrýt počítač do té míry. že je přístupná i zarytým odpůrcům této moderní techniky. DRACO i Casablancu vystavovala a prodávala firma Javosoft.
Do oblasti amatérské a poloprofesionální tvorby zamířila svými kartami pro PC firma GIO, která předváděla možnosti systémů AV Master a DV Master. Zajímavá cena těchto produktů byla příčinou neustálého zájmu návštěvníků. V nabídce této firmy jsou však i profesionální systémy, například PVR.
Profesionální nelineární střihový systém Broadcaster Elite pro počítače Amiga i PC nabízela firma I.S. Electronic z Ostravy. V její nabídce, stejně jako u dalších firem, nechyběl ani profesionální grafický software - LightWave 3D, TV Paint, Scala Multimedia a další. Amatérům přístupnější však byla její široká nabídka v oblasti genlocků (opět pro Amigu i PC), digitálních TBC, DV konvertorů atd...
Z oblasti čistě softwarových firem nelze opomenout firmu ESSA Praha, která upoutala návštěvníky svým původním softwarem Film-Maker. Sugestivní prezentace schopností tohoto programu určeného pro tvorbu scénářů, evidenci záběrů a před střihovou přípravu jistě zanechala v posluchačích nesmazatelnou stopu zájmu.
Tvůrčí atmosféru WorkShopu vytvářela z velké míry také přítomnost video studií, která prezentovala ukázky ze své tvorby. Právě zde se zastavovali návštěvnici z řad profesionálů i amatérů a zanícené diskuse nad předváděnými díly svědčily o přínosu výstavy nejen pro prodávající firmy. Doufejme, že se jmény studií A.G.A., Black Light, EDU film, OKO dokument atd... se ještě setkáme.
Velmi poutavým se ukázal program České kinematografické společnosti, která v pátek v rámci doprovodného programu VCWS promítala díla svých členů a pořádala řadu odborných seminářů. Zajímavá byla přednáška Doc. RNDr. J. Reischiga. CSc. o používání speciální optiky pro snímání mikro objektů při natáčení výukových přírodopisných videopořadů. PeadDr. J. Strubl předal posluchačům know-how tvorby působivých klíčovacích efektů za použití minimálního technického vybavení. Přednášející z ČVUT v Praze představili svoji výukovou tvorbu a AVC MZLU v Brně se prezentovali řadou snímků z oblasti dokumentární i odborné výukové tvorby. Škoda, že přednášky byly relativně málo navštěvovány posluchači mimo okruh České kinematografické společnosti.
Sobotní doprovodný program byl věnován počítačům Amiga a skupině jejich uživatelů. Ačkoli Amigy nyní procházejí obdobím hluboké krize, ve světě videa mají stále silnou pozici a uživatelská základna je stále dosti široká. Citelně je však znát stagnace technického vývoje. Doufejme, že Gateway 2000 vnese nový život do světa kolem Amigy a že příští rok bude radostnější.
Podtrženo a sečteno - vznikla nová úzce specializovaná výstava určena pro amatérské i profesionální uživatele digitálních technologii ve světě videa. Umístění výstavy do školního prostředí zapříčinilo vznik méně komerční a více tvůrčí a otevřenější atmosféry. Chybějící komerční pozlátko nikomu příliš nescházelo, protože většina návštěvníků patřila k odborné veřejnosti, kterou uchvátí spíše předváděná technika než rozlehlost a laciný přepych kartónových stánků. Na druhou stranu prostředí školních tříd - přiznejme si, spíše funkční než reprezentativní - odradilo od účasti některé prodejce špičkových profesionálních zařízení, kteří by jinak měli o účast zájem. Výstava tím získala spíše poloprofesionální a amatérský nádech. To je pro organizátory velká výzva do budoucna. Nelze než doufat, že příští ročník bude ještě úspěšnější než ten letošní a že budou opět odcházet spokojení jak návštěvníci, tak vystavovatelé.
Václav Kovařík (Amiga Review 31)
Report (Wincle)
Report (Wincle)
Tak jako minulý rok, jsme se i letos zúčastnili této výstavy. Ale abych moc nepředbíhal, vezmu to od začátku. Jelikož jsme úplně z druhého konce republiky, musíme na cestu vyrazit poněkud dříve. Takže už v pátek v 12:20 stepujeme v Planý u ML na nádraží a očekáváme příjezd vlaku. Abych nezapomněl, na cestu se vydáváme v obvyklém složení, tj. já (Wincle, Lazy Jones, Slája a Schwaiza. Patřičně vyzbrojeni občerstvením se tedy po menším zpoždění vlaku vydáváme na cestu. Po několikahodinové jízdě vystupujeme v půl páté na Brněnském nádraží. Jelikož jsme všichni K.O., obsazuji strategicky výhodné místo a osvětluji všem plán. Vyčkat do sedmi hodin, pak otevřít a následně pak vypít další flašku. Ve volných chvílích, sledovat dění na nádraží.
V půl osmé vyrážíme na cestu. Vedení se ujímám já. Vyzbrojen rychlím situačním náčrtkem města, mlhavými vzpomínkami z loňského roku a batohem plným energie se vydáváme na cestu. Bloudíme zhruba tak hodinu a půl. V této době jsme se Schwaizim dorazili další dvoulitrovou láhev našeho obvyklého moku. Nervozita však značně stoupá. Naštěstí nás Schwaizi zachránil před jistou smrtí a zároveň se stal držitelem první ceny soutěže o to, kdo první zastaví taxík. Má u mě tedy dvě houby.
Na výstavu tedy dorážíme s desetiminutovým zpožděním, což nám ušetřilo čumění před vchodem a frontu na lístky. Hned v první místnosti potkáváme staré známé z loňska. Běhen tak půl hodiny jsme všechno prolezli a hledáme kde se usadíme.
Usadili jsme se někde dole, kde maníci furt propagují Echo. Tak jsme se vetřeli a pustili report, což jsme asi neměli dělat, protože nás odkopli, jakože prý jsme konkurence a tak (phe, prý oni naše konkurence. Té se nebojíme!). No prostě mně svým přístupem pěkně nasrali a tak tedy zavrhuji, jejich vlastní vinou tohoto samozvaného nástupce Guru. Bohužel jsem tento "časopis" neviděl a tak přesně nemohu posoudit, jestli je fakt tak na hovno jak jsem slyšel od Lazyho. Nezavrhuji (ani Lazy Jones) tady kodérovu práci, ale sere mě přístup těch pisálků, nebudu už o tom psát, protože jsem pak akorát nasraný. Jen chci ještě poslat poděkování tomu kodérovi co dělal "echo" a ať ty lamery troch zpracuje.
Jsme tedy znechuceni a začínáme pídit po Jofovi. Místnost scény je stále zamčená, a tak se střídavě odebíráme ven (zakouřit si) a zase dovnitř (něco popít) a tak neustále dokola.
A najednou je místnost otevřena. Pochopitelně Jofa stále nikde. Kluci pouštějí pořád dokola dema. Takže jdeme zase ven. A když už jsme tam, jdeme tedy do té hospody naproti. No a po návratu natrefím na Jofu. A tak tedy klábosíme.
Vlastně ten Workshop stojí za shit. Ale příště pojedeme znova. Jenže místo toho čumění na dema, které si můžu pustit doma, budeme kecat s Chainem a všemi, co známe. A nejspíš vezmeme s Jonesem i Amigy a spatláme nějaký report nebo intro. Aby mi doma věřili, že jsem tam byl. A aby ta scéna nebyla tak v prdeli jako naše ekonomika.
Wincle (MIP Report #1)