Amiga Workshop '95
Informace
Informace
Datum konání: | 16. - 17. září 1995 |
Místo konání: | Areál SPŠ Chemická a Státní jazyková škola, Vranovská 65, Brno |
Vstupné: | 10,- Kč |
Pořadatel: | CHIP - My Amiga (Kovařík Václav (WAX), Černý Igor (IRo)) |
Počet účastníků: | - |
Report (Trixie)
Report (Trixie)
Tak nějak jsem si zvykl na to, že jediná Amiga akce, na kterou se dá v současné době zajet, je Resetkání. I když má svůj zenit už dávno za sebou, přece jen tam člověk rád zajede. Potkat ty staré známé ksichty, poklábosit o novinkách, posedět v hospodě... Je to vlastně už takový druh scénové tradice.
Akce ohlášená pod názvem Amiga Workshop '95 a pořádaná hlavně za účelem prezentace českých firem slibovala - ač organizována skupinkou lidi kolem Resetkání - jistý únik z "resetovského" stereotypu. A navíc nabízela možnost získat nějaké zajímavé materiály pro EXIT...
Propagace samotné akce byla téměř nulová - s výjimkou CHIPu prostě kde nic tu nic, a komu AW'95 neřekli známí, ten se o ní prostě nedozvěděl. A tak není divu, že v budově jazykové školy na Vranovské ulici v Brně rozhodně přecpáno nebylo. Odhadem bych si tipnul, že na Resetkání bývá tak čtyřikrát větší návštěvnost.
Podstatné však je, co tam bylo k vidění. Takže, v přízemí rozbily svůj stan mimo jiné obě firmy, které by u nás měly distribuovat escomácké Amigy, tedy JRC a Javosoft. Nové Amigy však k mání ještě nebyly, stejně jako VELMI slibná a cenově relativně dostupná 060 turbokarta pro A1200. Javosoft potěšil zařízením pro příjem teletextu provozovaném na Amize 1200 - cena kolem 2000 Kč však většině zájemců připadala trochu vysoká.
Početný hlouček zájemců neomylně prozrazoval, kde se předvádějí konzoly - k mání byly CD32, Jaguáry i super rychlé 3DO. Prodávaly se nejrůznější gamesy, mnohé z nich za příznivou cenu a přísahám, že bych si byl koupil originál LOOMa, kdyby jen trochu slevili - 500 Kč za skoro šest let starou gamesu je snad přece jen trochu moc.
V prvním poschodí se usadila firma Signum, která nabízela demoverze dvou připravovaných českých her - Ve stínu magie od Division (za 45,- Kč) a Testament od Digitalicy (25,- Kč). Dotazem na zástupce fy Signum jsem zjistil, že ostré verze se budou prodávat v rozmezí 400 až 500 Kč. Obě demoverze jsme si pochopitelné opatřili a podrobili je recenzi v tomto čísle.
Mimochodem jsem zaslechl NEPOTVRZENOU informaci, že Vochozka už údajně prodal 1000 kusů Agenta Mlíčňáka...
Hned vedle Signum posedávala firma B&D předvádějící svůj český WISIWYG texťák BD EDITOR, který vypadal dost dobře. Slovo dalo slovo, a tak by se v příštím čísle EXITu měla objevit recenze na tento produkt, včetně nějakých screenshotů. Díky vstřícné marketingové politice firmy B&D jsem pak měl možnost zakoupit jejich BD MANAŽER 1.3c. Doma jsem mu pustil žilou a výsledkem je článek, který si můžete přečíst už v tomto čísle. Ufff!
K zahlédnutí byly i A4000 a A4000T potící se pod tíhou LightWave a Scala, a vůbec spousta profesionálních aplikací, kterým naprosto nerozumím, takže vás bohužel připravím o podrobnější informace. Rozličný hardware a software nabízely také firmy Syntex Technologies, HF-soft, a několik dalších, nemluvě ani o zastoupení brněnské televize...
Závěrem: mě osobně se Amiga Workshop docela líbil, i když v podstatě nešlo o žádnou velkou akci - příště by to chtělo lepší propagaci a hlavně širší zastoupení firem. Jen tak se může stát AW akcí na úrovni, která si vydobude stejnou popularitu a masovou návštěvnost jakou má Resetkání.
Trixie (Exit #8)
Report (Woodie)
Report (Woodie)
Amiga Workshop '95
Nazdar lidi. Včera, tj. v sobotu 16. září 95, jsem se zúčastnil první výstavy výše uvedeného názvu konané v Brně, jež je nepsaným centrem Amiga aktivit v ČR. Mimochodem je s podivem, že se tyto neodrážejí v četnosti výskytu obchodů s příslušnou technikou ! Její ráz byl oproti známým Resetkáním veskrze profesionální, a tak se alespoň bylo na co koukat.
Celou akci pořádala redakce časopisu My Amiga - několika stránkové přílohy reklamního PC katalogu CHIP. Snad právě díky tomu nebylo nutné pracně shánět po celé republice informace o datu a místu konání a člověk měl dokonce i vcelku reálnou představu o tom co ho čeká. Propagaci a přípravu akce lze tedy hodnotit vesměs kladně. Samozřejmě se i v ní našly drobné nedostatky, ale k tomu až později. Místo konání, areál dvou místních středních škol, sice nebylo původně určeno ke konání výstav, ale tentokrát se nanejvýš osvědčilo a navíc šetřilo peněženky všech účastníků výstavy. Tolik snad na úvod.
A jedém. Teda vlastně tolik nás tam zase nejelo. Ze současného pětičlenného členstva Raptors jsem do Brna vycestoval jen já (Woodie) a GWS. Neozbrojeným doprovodem pak byl ještě jeden pravidelný návštěvník našich group schůzek nevlastnící přezdívku, kterého v rámci zachování anonymity nazvěme např. Someone. Důvodem tak malé účasti stran naší grupy je údajně přechodná platební neschopnost majitelů A500 pocházejících z Ústí n. Orl. No nic.
A tak jsme sedli na první ranní vlak a vyrazili. Odjezdy vlaků si zjišťujeme průběžně a tak už v Chocni pořádáme procházku ranním městem, recenze podchodů (kam by se v nich zapojila Amiga?) a celou akci zakončujeme hádáním správného vlaku (To by moh bejt von! Jo, jenom to je nákladní a jede na druhou stranu). Nakonec jsme přeci odjeli tím správným vlakem a tak se o půl desáté ocitáme v Brrrně. Nastává druhá fáze cesty.
Článek v Amiga Review (dále AR) říká tramvají č.12. Someone se snaží kupovat jakési lístky na MHD. Mezitím ale přijíždí dvanáctka a protože ten hloupej automat nechce sežrat pětku, toho času nejdrobnější minci námi složenou, vzdáváme marný boj s plechovou bednou a razíme do tramvaje. Kus cesty jedem a vyhlížíme stanici Mostecká (dle AR). Na sloupech po pravém boku se začala pravidelně objevovat žlutá cedulka s šipkou vpřed a názvem kýžené výstavy. Vypadá to dobře. Jedeme dál. Výskyt cedulek se podezřele zastavil. Mostecká stále nikde. Someone prohlíží seznam stanic šaliny. Chvíli jsme čekali na výsledek a ten na sebe opravdu nedal dlouho čekat. Someone zjistil nulový výskyt hledané stanice v seznamu a propadá hysterickému záchvatu. Po dalších dvou zastávkách uhasínají poslední plamínky naděje. Vystupujeme a hledáme strategický plán. Vrátili jsme se šalinou 12 k posledním cedulkám Amiga Workshop95 a začli hrát šipkovanou. Podstatu této hry asi všichni znáte, dále snad jen uvedu, že po 1/4 hodině svižné chůze Someone zjistil, že se už ocitáme v oblasti sotva 1km od místa konání. Během cesty konzultujeme vhodné druhy smrtí vesměs určené autorovi popisu cesty uvedeném v AR. A vida, už jsme tady. Konečně!
U vchodu (kupodivu) zakupujeme od vcelku sympatických dívčin vstupenky (GWS a Someone celou, já získávám 50% slevu za sympatický úsměv) a konečně jsme in. Výstava se konala ve dvou podlažích, ve třetím pak byla vyhražena místnost pro odborné semináře. Když už jsem na ně narazil, bylo by záhodno alespoň zmínit i k nim něco bližšího. V sobotu šlo o tato témata:
- Budoucnost Amigy pod patronací Escomu
- Programy SCALA a jejich aplikace
- Broadcaster Elite - nelineární video editační systém
- LightWave3D
Přestože témata byla nesporně velmi zajímavá nepovedlo se mi zůčastnit se ani jednoho z těchto seminářů a to z důvodů časových. Naprosto nejzajímavější z této řady se mi jevil úplně první seminář, který byl však natolik první, že proběhl ještě před samotným otevřením výstavy, a tak se zvídavý člověk jako já musel pídit alespoň po zprostředkovaných informacích. Chabou omluvou snad mohla být menší jazyková bariéra, kterou pro větší část naší populace představuje angličtina ve které seminář probíhal. Jméno typicky bavorsky vyhlížejícího zástupce Escomu se mi bohužel nepovedlo zjistit, hrubý obsah jeho velmi opatrného projevu jsem však zachytil, a to díky dvěma sdílným osobám z řad vystavovatelů (v tomto případě šlo o pracovníky ČT Brno). Opatrnost jeho projevu spočívala v téměř výhradním používání budoucího času, a výrazu typu mohlo by být, snad nahradí, můžeme nejspíše, atd. Přesto něco málo sdělil a budiž mu dík alespoň za to, že se "obtěžoval" alespoň na skok zastavit a trochu poreferovat o záměrech připravovaných pro oblast Amigy.
O čem se tedy prý mluvilo: Výroba A1200, stejně jako A4000 se rozbíhá. A4000 jsou jak je již dříve známo vyprodány z větší části za velkou louží a to i v právě vyráběných konfiguracích zvaných jak jsem již psal v A-Gate#1 A4000 High End Multimedia... atd. Jeden exemplář s sebou prý i přivezl na ukázku, zpráva však nepatří mezi ověřené. Výroba A1200 už také běží jak (proč jak ?) na běžícím pásu v továrně kdesi ve Francii. Do budoucích modelů Amigy se nadále počítá s RISC procesory, přibude 16-ti bitový zvuk. Nástupce A1200 prý opravdu bude obsahovat CD-ROM, nevím ale zda jako druhý drive z boku, nebo jako u projektu A1300 ještě od Commodoru s víkem CD typu CD32. Trochu smutný otazník se vznáší nad osudem AAA grafických čipů, které prý v Amize ještě dlouho nespatříme (proč !?!?!!). Grafika vyšších modelů bude tak odkázána zase jen na grafické karty (to má být asi ono proklamované přiblížení k PC). Poslední, víceméně očekávaná zpráva pak potvrzuje záměr Escomu integrovat do Amigy PCI sběrnici. Tady by mě hrozně zajímalo jak si Escom představuje přechod profesionálních uživatelů na nový stroj, když velmi drahé komponenty jejich studií typu VideoToasteru, Broadcasteru, PAR, různých grafických i jiných Zorro kompatibilních karet, zpravidla několikrát dražších než samotný počítač nebudou moci prostě vytáhnout ze starého a strčit do nového počítače? Možným řešením by snad byla implantace obou sběrnic, ale to je na druhou stranu zase zbytečná komplikace. Nebylo by proto přeci jen lepší zachovat a dále rozvíjet standard Zorro ? Asi ano, ale proč by Escom dával peníze do vývoje Zorro systému, když PCI si prostě jen koupí ? No uvidíme. Ale pokročme dál.
Ostatní semináře jsem díky přemlouvání GWS nenavštívil, nicméně až na bod 3) šlo o známé programové systémy jimž je v Amiga tiskovinách věnována dostatečná publicita, takže si je dovolím dále nerozvádět. A teď zpět do davu konečně vtrheme mezi vystavovatele a spotřebitele. Na výstavě jsme mohli vidět prakticky všechny významější firmy operující v Amiga oblasti na našem území. K velké úlevě většiny uvědomělých a přítomných amigistů přispěla podstatnou měrou nepřítomnost Vochozka Krading s r.o. (úmyslný překlep). Mne pak poněkud zklamala nepřítomnost brněnského 3D Amiga mága Standy, tedy firmy ZegeTV, kterého považuji za jednoho z nejlepších českých tracerů užívajících A1200 (samozřejmě ve velmi slušné konfiguraci). Nicméně i přes to toho bylo hodně k vidění. Přítomni byli:
IS Electronic
Tato expozice patřila k nejzajímavějším hlavně z toho důvodu, že v ní bylo předváděno asi nejprofesionálnější zařízení na zpracování videa na výstavě prezentované, a sice systém The Broadcaster Elite, což je vynikající nelineární video editační systém pro TV studia založený na počítači Amiga 4000T. Vyrábí jej Applied Magic Inc., což je poměrně nová firma pocházející z USA. O kartě se snad ještě zmíním později v samostatném článku. Právě zde jsem se setkal také s výše zmíněným zástupcem Escomu. Tomu byl totiž Broadcaster zcela neznámý. To alespoň sdělil pracovníkovi IS Electronicu s nímž pak ještě chvíli debatoval právě o tomto zařízení. Po nezbytné výměně vizitek, získání informací o funkci a požadavcích systému, zastupujících firmách v dalších evropských zemích a obdržení informační brožury v anglické verzi si vše vyfotil a dal se na ústup. Mimo tento systém pak bylo možno u IS Electronicu vidět poněkud jednodušší, méně náročný, a v neposlední řadě také mnohem levnější systém V-Lab Motion. Jde v podstatě o kartu Zorro II pracující na stejných principech jako Broadcaster, jenže standardně neobsahuje zpracování zvuku. Na druhou stranu je k ní přímo vyráběna zvuková karta přímo podporovaná programem, jenže za tu musíte samozřejmě ještě připlatit. Další podstatný rozdíl je v tom, že veškeré efekty je nutno vypočítávat, karta totiž nepracuje Realtime. Tím také padá tíha všech výpočtů na hlavní procesor počítače a protože nejde o zrovna jednoduché výpočty, vaši práci tento postup jistě zřetelně zpomalí.
Javosoft
Firma přes kterou jde značná část Amiga materiálu na naše území nám předváděla další novinky z oblasti hardware. Kromě jedné CD32 s MPEG-FMV modulem zde byl k vidění CD32 ProModule, konkurent SX-1. Pokud snad čistě náhodou nevíte o čem je řeč, pak vězte, že jde o "krabici" jejímž připojením k CD32 získáte něco velmi podobného A1200 + CD-ROM. ProModule má oproti dříve známému Paravision SX-1 několik předností. Na první pohled je kompaktnější a na stole pak nemáte takový bordel jako u SX-1. ProModule uchycený zespodu je podstatně bytelnější konstrukce než SX-1.Obsahuje patice pro Fast RAM, PLCC koprocesor, RGB monitorový výstup, paralelní i sériový port, konektor pro externí drive a samozřejmě myšoidní konektory. Samozřejmé je místo pro 3,5" HDD a zabudovaná mechanika (evidentně z PC). Naopak v něm nejspíš těžko najdete expanzní konektor pro připojení turbokarty a bude vám muset stačit jen pro amigisty zmatečný PC keyboard. Na předváděném exempláři jsem měl možnost chvíli pracovat a podle prvních dojmů se chová vcelku korektně (obsahoval Fast RAM i HDD). Jediné co mi v té chvíli vadilo, byla právě PC klávesnice. V jedné chvíli jsem chtěl přístroj zresetovat, ale z klávesnice jsem to prostě nedokázal. Až pak kohosi (Atreje) napadlo, že CD32 má vlastní resetovací tlačítko - to teprve pomohlo.
Další, co jste mohli u Javosoftu shlédnout byla ukázka práce karty Cyberstorm při výpočtech programem LightWave3D. Opravdu působivé, co víc dodat. Lightwave3D jsem přitom v ceníku Javosoftu hledal marně. Ale našel jsem jinou, zajímavou věc. Tou jsou RAM karty a samplery od polské firmy Elbox. Ty nahradily Memory Mastery a MegaMix Mastery prodávané dříve. Na první pohled to vypadá lákavě, neboť se změnou výrobce se změnila také cena. Jenže nic není zadarmo. Např. polský sampler je levnější, výborně sampluje, ale dostanete jej v krabici od videokazety, vše je polsky, software veškerý žádný. U paměťové karty pak najdete jednu pozici pro 4MB 30-ti pin. SIMM, pokud počítáte s větší pamětí, musíte si koupit model o třetinu dražší. Vše je podřízeno nízké ceně.Oba produkty však svůj účel nakonec přeci jen dobře splní.
Atlantida
Díky vydávání AR dostatečně známá pražská firma držící si své výrazné postavení na českém Amiga trhu nepředváděla na Workshopu95 nic výraznějšího, svou expozici použila spíše pro prezentaci AR a s ním souvisejících aktivit. Zakoupit jste tu mohli APD disky i časopis samotný. Pak už jen běžný sortiment literatury, softu a výrobků.
Syntex Technologies
Firma téměř výhradně zaměřená na profesionály ve video oblasti. Na našem Amiga trhu není zase tak dlouho a není zdaleka tak známá jako ty předchozí. Jejím hlavním představovaným artiklem byla karta PAR neboli Personal Animation Recorder. Jde o digitální video diskový rekordér, vyráběný pro počítače Amiga, PC, MIPS, DEC Alpha. Syntex je tedy jak vidno orientovaný na spoustu platforem. Karta už byla blíže popisována v jednom z čísel AR, spokojím se tedy s konstatováním, že svými parametry, možnostmi, i cenou se řadí někam mezi Broadcaster Elite a V-Lab Motion. Na pracovišti Syntexu, tak jako mnohde jinde bylo možno shlédnout běžet programy SCALA.
Amiga Office
Malá firma odkudsi od Uherského Brodu nabízela všechno a nic. Název firmy by snad napovídal něco jako kancelářské programy, letáček, který jsem získal však nic takového neříkal. Ceníky prý akorát přede mnou rozdali, takže celkový dojem všelijaký.
My Amiga
Pořádající redakci CHIPovské přílohy asi nelze označovat za firmu, nicméně sluší se alespoň zmínit jejich prezentaci v neustále se omílajícím skriptu SCALy doprovázeném zvukem letitých modulů.
ČT Brno
Zde jsme se setkali se dvěma příjemnými chlapíky, abychom popovídali o všem možném vesměs souvisejícím s provozem ČT a Amigou. Tuhle expozici jsem si představoval trochu větší, nakonec to zase tak na škodu nebylo. Kromě informací z ranního semináře o Escomu, jsme probírali problém kombinace počítačového a klasického zpracování signálu, použití počítačů v ČT, ale i v TV Nova. Na adresu této televize padlo jak z mojí strany, tak strany ČT více kritiky než by bylo záhodno. Ale i vedení ČT dělá chyby. Víte např., že nedostatek počítačů byl vedením ČT "vyřešen" zakoupením PC ?! Nakonec si GWS ještě k obveselení kolem stojících vzal reklamní samolepku ČT Brno, po čemž mě už nenapadala žádná kloudná myšlenka, takže jsme se radši vzdálili.
JRC
CD32, MPEG FMV, hry, hry, hry ....
Signum
Tuhhle firmu jsem až do Workshopu neznal. Dle letáku se věnuje především distribuci originálních českých her. Co je ale veledůležité, tato firma na Amiga Workshopu95 uvedla dvě nové české hry pro Amigu. První z nich je "Ve stínu magie" od Division, velmi pěkně vyhlížející dungeon, druhou pak "Testament" by Digitalica, což bude hra ve stylu Wolfensteina. Obojí bude zhodnoceno v samostatném článku.
Papouch Elektronika
Tuhle firmu jsem možná mohl přidat k Javosoftu, jenže to bych jim křivdil. Jde o firmu zabývající se vývojem vesměs průmyslových a měřicích periférií, je ochotná vyvinout zařízení i na zakázku. Na výstavě představovala hardware a software pro příjem teletextu pomocí počítače. Jejich zařízení existuje i pro PC kompatibilní. Teletext vypadal opravdu jako teletext, ovládací program pochopitelný - až na pár mušek velmi pěkné zařízení. Jeho bližší popis byl koneckonců uveden v AR 8, takže to nebudu znova rozebírat.
Za zmínku stojí ještě několik postřehů. Nově prodávané A4000 jsou asi výhradně v provedení tower. Nedávno uvedené nové turbokarty od německé firmy Phase 5 (bývalá Advanced Systems & Software) s procesory 68060/50, ani Blizzard 1230-IV nebyly na výstavě nikde k vidění a testování. Dotazem u Javosoftu jsem zjistil, že první zásilky mají na náš trh přijít každou chvíli. Přesto je mají v cenících už snad všechny Amiga firmy.
Na závěr nějakou perličku z výstavy. Povedlo se mi zachytit dvě takovéto situace. V první z nich si kdosi kupoval LightWave3D, ale pouze s podmínkou, že v tom bude možné generovat sprity do hry. Druhý pak byl možná nějakým nepříliš znalým puristou, neboť se nám u ČT Brno vložil do rozhovoru s dotazem, za kolik že by si mohl asi tak koupit přehrávač laserdisků. Když mu bylo řečeno, že nemá tu čest s prodejci laserdisků, chtěl alespoň vědět, zda jde řádově o 50, nebo 100 tisíc (pointa spočívá ve skutečné ceně laserdisku, se kterou se u nejobyčejnějšího nemáte šanci dostat pod 1 mil. Kč).
Pokud jsem na něco, či někoho zapomněl tak se vám tímto omlouvám, jsem přeci jenom ještě pořád jen člověk. Taky bych odtud chtěl pozdravit Jofu, Atreje a další známé osoby ze scény i jiné, které jsem měl možnost na Workshopu potkat (Atreji už sis konečně koupil ňákou kloudnou disketu ?). Asi kolem třičtvrtě na dvě mě GWS a Someone ukecali a násilím odvlekli pryč. Sedli jsme na šalinu 4 (jedinou která tam jezdí) a bez problémů odjeli na nádraží. Tam už nás čekal vlak a zase jedemé. Oba mí společníci jsou notně vyhladovělí a deprimováni pohledem na zásobeného cpoucího se kamaráda se v Třebové vrhli na stánek s občerstvením. Tam spořádali každý jeden párek v rohlíku, aby si to v Chocni mohli zopakovat, přičemž si napodruhé spálili nejen prsty, ale i huby. Pak už nás čekaly jen další dva vlaky a byli jsme doma.
Woodie (A-Gate #02)