WB-AnimAl

Vylepšování uživatelského prostředí systému patří už k takovejm amigáckejm sportům. Pravděpodobně se asi nenajde uživatel PC, Maca a nebo nějakého jiného počítače, který by s takovou vervou a pílí zkrášloval svůj systém. Odměnou uživateli je pak to, že změní svůj systém k nepoznání a trestem je někdy padavost celého systému. Totálním výsledkem je pak to, že prakticky každý uživatel má ten svůj systém takový, jaký ho nemá nikdo jiný.

Pokud patříte také k nostalgickým vylepšovatelům systému, a myslíte si, že už jste vylepšili všechno co se vylepšit dá, tak právě pro vás může být to pravé program WB-AnimAL, neboli WorkBench Animated Amiga Logo (dále jen WAAL). Jak už je z názvu programu patrné přidá tenhle program do vašeho Workbenche animované logo.

Program má na svědomí Gadge Software neboli Simon Hitcher a šíří se jako E-mailware. WAAL naleznete samozřejmě na Aminetu a to ve dvou verzích. Jednak ve verzi lite, ve které je samotný program a 4 ukázkové animace a dále ještě ve druhé větší verzi, ve které jsou navíc i framy animací ve 24 bitech. Co se týče těch animovaných log na ukázku, jedná se o animované brushe a v archivu jsou ve dvou poměrech 1x1 a 2x1. To jaký poměr zvolíte záleží na tom, jaký je poměr zobrazení vašeho Workbenche. Pokud vás zajímá o jaké animované loga se jedná, tak to je otáčející se nápis AGA, otáčející se Boing! Ball (velmi vděčné téma :-), otáčejícící se kostka (jak neamigovské) a konečně otáčející se duhový checkmark. Vybrat by si tedy měl opravdu každý a pokud ne tak není problém nějaké to vlastní logo si vyrobit.

Instalace programu je celkem jednoduchá. Stačí samotný program hodit do WBStartupu a k němu přihodit adresář WBdraver, kde umístíte vámi vybrané animované loga, které nazvete jako def.animbrush. Ještě než program kompletně včleníte do systému je nutné nastavit pár tooltypů. Docela důležitý je třeba tooltyp XPOS a YPOS, což je jak je zřejmé pozice loga. Dále je možné nastavit tooltyp REMAPTOWB. Jejím nastavením určíte remapování barev. Pro remapování má WAAL zvláštní program remaper. Po jeho spuštění se vám zapíšou na disk ůdaje o vaší paletě barev a program je pak využívá. Z dalších důležitých tooltypů je tady TASKPRIORITY, kterým jak je už patrno podle názvu nastavujete "přednost" animace. Pro podrobnější nastavení doporučuji podívat se do kapitolky Hints & Tips v dokumentaci, kde je vše celkem jasně vysvětleno.

Program už nám běží na Workbenchi takže teď několik praktických postřehů z jeho používání. WAAL mám v systému asi 2 měsíce a za tu dobu se celkem dobře snášel se všemi programy (alespoň u mě). Původně jsem si myslel, že se mi tou animací systém zpomalí, ale není to nic hrozného. Program žere opravdu málo procesorového času a pokud by vám přece jen někdy vadil, stačí na něj kliknout a v menu, které se objeví po stisku pravého tlačítka myši můžete buď zastavit animaci a nebo program vypnout úplně. No a tady jsem už naťuk jednu z nevýhod. WAAL totiž není klasická komodita, která se ovládá přes Exchange. To mi vadí hlavně při startu, protože program zůstává aktivní a pokud se chcete dostat ven musíte kliknout do okna Workbenche. Blbě se to vysvětluje. Je nutné si to zkusit.

Další neřest, kterou jsem u programu objevil je to, že pokud je aktivní nelze změnit rozlišení systému. Pokud je chcete změnit je nutné program vypnout. No a poslední neřest, je to, že občas se tak trochu rozhodí barvy animovaného loga. Třeba po použití IBrowse.

Pokud ale máte víc barviček na "screenu" tak vás to asi trápit nebude. Každopádně to jestli necháte WAAL ve WBStartupu a nebo ho hodíte do koše je jen na vás.

Flegy