Zpět

Pirátství


Takže tahle úvaha má za úkol tak trochu píchnout do vosího hnízda, protože bych chtěl zauvažovat na téma pirátství. To, že pirátství je hlavně co se Amigy týče docela hnus je jasný. Firmy, který nemají odbyt na svůj soft nemají ani peníze a vzápětí nemají ani zájem na Amigu už něco dalšího dělat. Takže jestli chceme udržet naši Amigu živou je prostě potřeba si sem tam nějakou tu originálku koupit.

Bohužel je nepopiratelný fakt, že naše platy jsou vůči světovým cenám poněkud nefér. Zdražujeme, teda sorry srovnáváme s cenami Evropské unie kde co, až na ty platy. Pak se ale nelze divit, že pirátství jen kvete. Ono to totiž není nijak snadný. Pokud by třeba Němec měl za svoji oblíbenou gamesu vypláznout třeba 1000 marek pak by se asi v Německu prodala tahle hra jenom jedna. Ta první. Ostatní by už byly přepálený. Vono něják vůbec tyhle zápaďáky nechápu. Mají soft prakticky za hubičku (oproti nám) a stejně kradou.

Jestli si myslíte, že ne tak vězte, že podle údajů BSA (Business Software Alliance) připadá na jeden prodaný počítač v USA 1,65 prodaného programu, v Evropských společenstvích 0,54 a ve východnoevropských zemích 0,18 prodaných programů!

Ne že bych byl teda svatej, ale podle těhle čísel sem teda docela silně nad průměrem. Z výše popsaných Amiga pohnutek si prostě program, který není předraženej a kterej je fajn dost často koupím, i když mám doma samozřejmě i haldu toho kradenýho. A teď může hodit ten poctivý kamenem. Myslím, že jich moc nebude :-)

Navíc dost dobře nechápu, jak někdo může napsat, že největší pirátství je právě na Amize. Co tak koukám po svejch známejch co mají PC, tak ty nemaj většinou legálně soft žádnej. Vlastně jeden jo. Wokna. Ale tomuhle Billovu paskvilu se dneska nikdo kdo si kupuje nový PC asi neubrání, protože je dostane tak nějak povinně :-Q. Navíc když si koupím něco origoš na Amču tak těm PCmanům připadám nějakej divnej. Ostatně myslím si, že moje jediná radost jestli budu mít někdy PeC bude to, že budu mít všechen soft kradenej a problémům softwérovejch firem se budu jen smát. Na Amize mi příde přece jen dost blbý, když kvůli softu, kterej mám kradenej krachuje nějaká firma. Bohužel PC má v tomhle směru oproti Amče docela nechutnou nevýhodu. PC využívá totiž docela dost firem. Prostě jasnej "úřednickej počítač". No a ty firmy kupujou legální programy jak divý. No bodeť by ne, vždyť si je pak s klidem odečtou z daní. No a vlastně to zaplatíme z našich daní my ostatní. Je to docela humus, když si uvědomím, že nepřímo vlastně podporuju i Mrkvo$oft. :-(((

No ono ale pirátství má i tu druhou odvrácenou stránku. Představte si ten fakt, že existuje nějakej počítač na kterej je prakticky jen legální soft. Je sice pravda, že já bych si ho asi nekoupil, a se mnou i fronta dalších lidí. Protože ruku na srdce, koupili byste si za těhle podmínek třeba Amigu? Myslím, že asi ne. No ale čistě teoreticky. Pro firmy by to byla balada. Kdo by program chtěl tak by si ho koupil. Firma by prosperovala. Nemusela by lepit díry v zisku, které jí dělají piráti zdražováním prodávaného softu, takže ceny by klesaly. Spokojenej by byl tím pádem jak zákazník i podnik.

No pěkná kravina. Realita je jiná. Stačí se třeba podívat jak dopadla herní konzole Nintendo 64. I když jsou hry na kartridži, takže takřka nekopírovatelné, přesto jsou zhruba dvakrát dražší než třeba u Playstationu, kde se přepaluje o 106. Mnozí by mohli namítnout, že něco stojí i ta samotná kartridž, ale i tak je to dost předražené na to, že u N64 není pirátství. A nebo další příklad - DVD. Oproti videokazetám minimálně dvojnásobná cena i když pirátství je (zatím) prakticky nepostihlo. Navíc výrobní náklady jsou u DVD pravděpodobně nižší než u VHS. Takže jak to, že se ta absence pirátství neprojeví na ceně, když firmě v podstatě žádné peníze neutíkají?

Mě napadá jen jeden důvod. Nenažranost výrobce. Ono totiž v tomhle odvětví fungujou v podstatě monopoly. DVD je spousta, ale jeden konkrétní film koupíte jen a jen u jedné jediné firmy. Žádný výběr. Ten výběr vám bohužel dávají pouze piráti a ty pak nelogicky cenu produktu snižují :-).

A teď jak z toho ven. V Americe to už vyřešily u hudebních CD. Prostě snížily cenu tak, aby se to vyplatilo vyrábět velkosériově včetně příslušného zisku, ale aby konečný výrobek nebyl zbytečně předražený. A kupodivu cena byla srovnatelná jako u pirátů. No a každý si jistě raději koupí "origoš" s bookletem a potiskem CD než nějaký přepálený paskvil. Sem docela zvědavej, kdy tenhle trend příjde i k nám :-). U CD asi nikdy, ale třeba u knížek už to takhle funguje docela dost dlouho. Myslím si, že právě knížky jsou jediné odvětví, které prakticky vůbec nepostihlo pirátství. I když jejich cena stoupá, přece jen se víc vyplatí si knížku koupit než si jí nechat zkopírovat.

Pokud de ale vo vostatní média, tak u nás se na to de úplně jinak. Zajímavý tah zvolili třeba teďko distributoři videokazet. Namísto zlevnění nemravně předražených titulů (jestli nevěříte zkuste si koupit třeba nějaký díl Indiana Jonese - bratru 800,- KČ, za VHS !!!) nás začali přesvědčovat, že piráti kopírují na nekvalitní videokazety, které totálně zničí video. To už je oblbování spotřebitelů nejhoršího kalibru. On totiž takovej videopirát nevyrábí ty videokazety doma na stole, ale normálně je kupuje, jako každej jinej. V praxi by to tedy znamenalo, že prodávané videokazety jsou šmejd, který vám zničí hlavy u videa :-( ). Sem docela zvědavej, kdy někoho napadne, že vypalovaný CD vám úplně zničí laser u CD-Romu ;-)

OSA (Ochranný Svaz Autorský) - další zajímavá organizace. Tak tahle firma má dbát na vybírání autorských práv a bojovat proti pirátům a to hlavně (nebo jen?) v oblasti audio. Nedávno sem ale čet v novinách (sorry, ale fakt už nevím ve kterejch) docela zajímavou věc. Představte si, že jste autor nějaké písničky, a tu písničku chcete věnovat veřejnosti zadarmo. Něco jako freeware na počítači. U nás v praxi nemožné. Jak to? OSA totiž číhá na rádia a další média, jestli jim platí z odehraných písniček autorský poplatek a ten pak zpětně proplácí autorům. Už to je docela samo o sobě zajímavej postup, ale dejme tomu. No a teď si vemte, že takhle inkasuje i za vaši "volně šiřitelnou" písničku. I přesto, že jste ji udělali zadarmo, žádné peníze nechcete a OSU jste k tomu nepověřili. OSA argumentuje tím, že si vaši "lidumilnou" činnost můžete kdykoliv během tří let rozmyslet a peníze po ní chtít. Co se ale s těmito penězi po třech letech stane, když si to nerozmyslíte sem se už bohužel v těch novinách nedočet. :-( Tohle je podle mě veřejný pirátství za bílého dne a za podpory našich skvělých zákonů. :-)

Ale zpět k počítačům.

Bohužel i amigácký výrobci nejsou ke svým zákazníkům zrovna fér. No je třeba fér to, že si koupíte nějaký program nebo hru, dáte za ni celkem dost peněz a za nějakej rok (nebo i dřív) se tehle program objeví jako freeware příloha nějakého CD? Potom si opravdu připadám jako ten vůl a řikám si že jsem na stejné ůrovni jako pirát co tenhle program ukrad. Já ho měl sice legálně, ale teď jsme na tom stejně. Legálně ho vlastně máme oba. Mě to akorát stálo peníze! A tohle bohužel platí i o shareware oblasti. Navíc dost často končí tímhle způsobem i vývoj tohohle programu. Autoři zkrátka uvolní jako volně šiřitelný program ten, se kterým už dál nechtějí mít nic společnýho a ty co si ho kdy koupily můžou tak akorát brečet. Řešením by možná bylo nějaké omezení takhle uvolněné verze. Třeba nějakým zdržovacím okénkem. Pak by možná mělo smysl autory podporovat.

Osobně se sice budu snažit podporovat autory dobrého softu i nadále, (alespoň pokud tady bude komerční Amiga), ale pocit nespravedlnosti ve mně tak nějak zůstává. Mimochodem docela sem zvědavej jak dopadne Fido s Enforcerem. Byl sem připravenej si tuhle hru koupit na Amigu ať stojí co stojí. Teď se už docela těším, až si ji zahraju u někoho na PC, samozřejmě že přepálenou pirátskou verzi. :-)

P.S. - Mimochodem naše vláda uvažuje o přesunutí DPH u softu z 5%ní hranice na 22%. Myslím, že potom si už ten soft nebudou legálně kupovat ani ty největší nadšenci. :-(

P.P.S. - doufám, že tenhle článek vyvolá nějakou odezvu. Napište co si o pirátství myslíte vy.

Zpět