Zpět

Pokračování problému s CD-Romem z předcházejícího článku...


CD-ROM TOSHIBA XM-6702B IDE

Shánění nového CD-Romu jsem začal tak, že jsem si půjčil od PC kámoše na otestování čtyřiceti rychlostní mechaniku SONY s tím, že když mi bude vyhovovat tak si ji od něj koupím, neb on měl mechaniky dvě. Sonka byla sice ve všem o 100% lepší než BTC, až na jednu vyjímku. A to na stahování audiotracků. Jediný program, který toto u Sony podporoval byl už zmíněný MakeCD, ale u toho se vždy na konci zvukové stopy objevila chyba ve čtení. To mi docela vadilo a tak jsem Sonku zase vrátil.

Potom jsem se v nějakém časopise dočetl, že kvalitní sou mechaniky Teac a Toshiba. Začal jsem se o ně blíž zajímat a zvláště o Toshibě jsem slyšel jen samou chválu. A tak jsem ji začal shánět. No abych řek pravdu byl to docela záhul. Po projití několika PC kšeftů jsem dospěl k tomu, že CD-Rom Toshiba je pravděpodobně dost nedostatková. Docela sem si připadal jako za totality. V jedné firmě, která měla Toshibu dokonce i v ceníku, mi řekly, že se Toshiby v IDE už nedělají a že to byly stejně shity. Ale máme tu jednu opravdu dobrou mechaniku navnadil mě prodavač. BTC. Ta je opravdu spolehlivá a každý si jí chválí :-(.

Jak je vidět nikdy není dobré věřit prodejcům. Ty prostě prodají co se jim válí na skladě a zákazník jim je putna.

No nebudu to zdržovat. Zkrátka jednoho krásného dne jsem narazil na jeden malý krámek, kde měli ve výkladu vystaveno pár CD-Romů a mezi nimi i několik Toshib a Teaců. No a já sem si jednu 48mi rychlostní Toshibu za 2400 korun zakoupil. Přesně se jedná o typ XM-6702B.

První co mě docela překvapilo bylo prakticky nulové příslušenství. Prostě mechanika byla jenom v igelitovém antistatickém? pytlíčku a to absolutně bez ničeho. Návod se samozřejmě nekonal a to dokonce ani anglický. Nějakej papír sice přibalen byl, ale to bylo jen takovýto varování o nebezpečnosti laseru a tak podobně. Takže žádné podrobná technické info opět nečekejte. :-(

Navíc prodavačka mi tuhle mechaniku vyndala přímo z výkladu s tím, že dodávka Toshib chodí celkem nepravidelně a tohle je zrovna poslední.

Na druhou stranu je ale pravda, že jsem dostal záruku jeden rok namísto obvyklého půlroku a ta absence vybavení mi ani tak nevadila, protože mi všechno zbylo z BTC. :-)

Cestou domů jsem přemýšlel o tom, že mi jeden kámoš vyprávěl, že nějaký jeho známý PeCéčkář měl právě s Toshibou docela problémy, protože Windoze jaksi mechaniku sami neidentifikovaly a ovladače nebyly přiloženy. Tehdy jsem se mu docela smál, ale teď mi do smíchu nějak moc nebylo, protože sem měl docela obavy jak si s tím poradí moje Amča.

Po nainstalování do mý Amigy se ale Toshiba normálně přihlásila a vše běhalo během několika minut. Fast-ATA rulez!!!

Po mechanické stránce je na tom Toshiba celkem skoro stejně jako BTC. Jediným rozdílem je to, že chybí tlačítko PLAY na předním panelu. Naproti tomu podnos na CD je mnohem hlubší a po stranách jsou čtyři zobáčky, které drží cédéčko i při vertikální instalaci. Samozřejmostí je rovněž možnost přehrávání i CDRW a 8mi centimetrových CD, ale to je dnes asi běžné, protože to uměla i BTC.

Hned sem se vrhnul na testování mechaniky a můžu celkem konstatovat, že mechanika splnila prakticky vše v co sem doufal a v co jsem už pomalu přestával věřit.

Takže:

a) Opravdu super čte. neexistuje prakticky žádné z mých několika desítek CD, se kterým by si Toshiba neporadila. Mám dokonce i jedno takříkajíc testovací CD. Jedná se o Sprite CD z časopisu Score. Na CD je mix hudby a multimediálních programů a stímhle CD si zatím neporadila bez problémů žádná vícerychlostní mechanika. Kupodivu dvourychlostní CD32 a PSX je čtou docela dobře. Teda u PSX alespoň tu hudbu. No a Toshiba čte jako drak.

CD na Macka jedou už taky ostošest. Prostě balada. A když už je nějaké CD trošku škráblé nebo jinak horší, Toshiba jen trochu zmírní rychlost otáčení, ale stejně přečte. Jediné CD, které Toshiba beze zbytku nepřečte je to CD co mi zničila BTC. To ale není chyba mechaniky, protože ty rejhy sou fakt dost zničující.

b) Stahování audiotracků. Toshiba je první mechanika, se kterou mi funguje stahování i přes Asima. Stačí prostě vložit hudební CD a rovnou si audiotracky zkopírovat tam kam chcete. Je sice pravda, že Mechanika dost dlouho váhá než začne stahovat, ale ty ostatní co jsem zkoušel (BTC, Sony) váhaly taky a nakonec stejně nic nestáhly. Mimochodem zjistil sem, že ne všechny verze Asima stahují bezproblémově. Mně třeba fungovalo stahování až od verze 3.7.

Pokud se týká stahování přes ostatní programy pak ze všech programů co jsem zkoušel funguje spolehlivě opět pouze MakeCD, S MakeCD si ale Toshiba už tak dobře nerozumí. Sice track stáhne bez chyby, ale při ukončení stahování se MakeCD kousne a pomůže jen reset. Zkoušel jsem nastavovat u MakeCD co se dalo, ale zatím jaksi bezvýsledně.

To je ale taky jedna z mála záporů co tahle mechanika má. Z dalších záporů bych uvedl snad jen to, že Toshibě dost dlouho trvá, než začne po vložení číst CD. Zkrátka disk si poměrně dost dlouho „očuchává”. Na druhou stranu jak ho jednou chytí, už nepustí a čte a nefláká se.

c) Emutátor Macka si s touhle mechanikou doslova rozumí. Navíc se paradoxně zlepšila i funkce emutace CD32. To mi vůbec není jasný jak tohle může ovlivnit CD-Rom. Teď nemluvím jen o načítání, ale od té doby co používám Toshibu mi jdou i hry, které si dříve ani neškrtli. Jen tak pro pořádek používám hlavně emutaci CD32 z balíku IDEFix `97.

Vlastně jediná věc, která mi na Toshibě hodně vadí je to, že mechanika jaksi postrádá tlačítko PLAY. Vono sice není až tak potřeba, dá se přehrávat i sofwarově, ale na druhou stranu když si chcete pustit nějakou CD hudbu třeba k nesystémový hře, tak to tlačítko fakt dost chybí. Vono mi vůbec připadá, že firma Toshiba jaksi design svých mechanik moc neobměňuje. Tahle čtyřicetosma má totiž prakticky stejný design jako několik let stará šestirychlostní mechanika od téže firmy.

Vzhledem k ostatním výborným vlastnostem týhle mechaniky jsou ale tyhle drobnosti zanedbatelný a Toshibu mohu jen doporučit. Pokud vám ovšem nevadí její obtížná sehnatelnost. :-)

Zpět