Zpět

Porovnání dvou CD-Rom mechanik. Díl první


CD-ROM BTC BCD40XH IDE

Je to už něco přes rok, co jsem se rozhodl vyměnit svojí starou dobrou Amigu CD32 s Promodulem za nějaký novější stroječek. To vše samozřejmě hlavně proto, že CD32 se nedala nijak rozšířit a já sem docela fest potřeboval víc výkonu a taky rychlejší CD-Rom.

Zakoupil jsem tedy zánovní Amigu 1200 Infinitíva a po dokoupení turbokarty, paměti a řadiče Fast-ATA, se začal rozhlížet i po nějakém CD-Romu, který by vyhověl rychlostně, cenově a v neposlední řadě i svou spolehlivostí. Teda abych řek pravdu moje priorita byla hlavně ta spolehlivost. No a protože spolehlivost CD-Romu se těžko pozná jenom tak na pohled a mechaniku mi jaksi domů na vyzkoušení nikdo nepůjčil :(, začal jsem se shánět po nějakým časáku s testem CD-Romek.

V tý době byl bohužel na trhu s testem CD-Romů jen časák Počítač pro každého, což je docela super shit, ale říkal jsem si, že otestovat pár CD-Romek snad umí i kdejaký PC neumětel. Těch CD-Romek tam bylo k testu celkem devět a jako totálně nejlepší se jevila čtyřicetirychlostní mechanika BTC typ BCD40XH a to hlavně tím, že měla mít opravdu bezkonkurenční opravu chyb ze všech ostatních. No docela mě sice zarazilo to, že úplně neznámá Behavior Tech Computer firma má mechaniku lepší než například Philips, Toshiba nebo Teac. Ale co když to v tom testu tak vyšlo. Třeba je fakt tak super a jinde bych platil jenom zbytečně spoustu peněz navíc za značku.

No a protože sem náhodou věděl o kšeftu, kde tyhle mechaniky měli tak sem neváhal a za asi 2000 korun ji koupil. Po rozbalení z papírové krabice mě nejdříve celkem docela nemile překvapilo příslušenství. No ne že by tam nic nebylo, ale posuďte sami. Jeden IDE kabel. Bohužel ale jen se dvěma konektory na konci namísto tří, takže prakticky na nic. Jedna instalační disketa. Samozřejmě na Widle. Takže totálně nanic. Čtyři šroubky na přišroubování, ale do Infinitíva příliš krátké, takže taky nanic. Za to ovšem může spíš Infinitív, protože do PC bedny pasujou dobře, páč Infinitív je trošku nestandardně navrženej. No a nakonec audiokablík. Alespoň ten se dá po malé úpravě v Amize použít (viz. článek o audiomixeru v AP 13).

Český návod jak je už pravidlem se jaksi nekonal, jak je už celkem obvyklým zvykem a ten původní... Jedna strana formátu A6, kde bylo ve čtyřech jazycích napsáno jak zprovoznit mechaniku pod MS-DOSem. Takže nějaké bližší technické údaje se ode mně bohužel o téhle mechanice nedozvíte.

No ale balení není to hlavní, říkal jsem si, když jsem mechaniku strkal do toweru. Sice mě trochu zarazilo to, že mechanika je vyráběná v Číně, páč s výrobkama od těhle rudejch šikmovokejch ďáblů nemám zrovna nejlepší zkušenosti, ale co třeba to bude teďko vyjímka.

Jinak samotná mechanika nevybočovala nijak z běžnýho normálu. Vepředu vyjížděcí šuplíček ve tvaru oválu, konektor na sluchátka, regulace hlasitosti a tlačítko PLAY a druhé tlačítko EJECT. V zadní části konektory na napájení, IDE kabel, audio a přepínač master, slave. Prostě a jednoduše klasika.

Po nastartování Amigy nebyly s připojením CD-Romu na řadič Fast-ATA žádné problémy a mechanika byla bez problému detekována. Mechaniku sem namountoval pod AmiCDFC a během chvilky všechno svištělo tak jak má.

No svištělo. S Amigou sice problémy nebyly, ale s mechanikou teda brzy začaly. Jako první se časem začala projevovat neochota číst některá cédéčka. Nějaké soubory jsem musel dávat číst třeba třikrát než BTC konečně zabrala. No nic, zkusím tedy použít místo AmiCDFS Asima. A tak sem přeinstaloval filesystém. Pravda je, že načítání se sice o poznání zlepšilo, ale mechanika najednou začala stávkovat. Prostě při kopírování některých delších souborů se najednou prakticky zastavila, začala soubor znovu očuchávat a potom zase milostivě začala číst dál.Nemusím snad ani říkat, že když se tohle stalo třeba při dohrávání nějakých souborů u hry, tak se ta hra se mnou většinou přestala bavit.

Nejprve jsem si myslel, že je to nějakým špatným cédéčkem, ale brzy sem zjistil, že BTC čte to samé CD pokaždé jinak. No a navíc k mojí hrůze přestalo pod systémem Amigy fungovat přehrávání audio CD. Časem jsem zjistil, že za tím vězí pravděpodobně Asim, protože pod jiným filesystémem audiocédéčka běžela bez problémů, ale ať sem u Asima nastavoval všechno možný, tak tracky prostě nehrály. Teda až na jednu vyjímku. Když jsem pustil emutaci CD32 z balíku IDEFix `97 tak potom začaly audiocédéčka normálně fungovat. A to i po několika resetech. No prostě záhada. Když už sem u těch audiocédéček, přišel sem i na to, u některých audiotracků je slyšet takový docela nepříjemný šumot. Nejdřív jsem to sváděl na špatné odstínění, ale to jsem časem zavrhnul, protože šumot byl slyšet i přes sluchátka. Navíc z mých několika desítek audiocédéček šuměly jen asi dva audiotracky, takže to byla taky docela záhada. :-(

Další „přednosti” mechaniky BTC jsem poznal záhy pod emutátorem Macintoshe. Prostě načíst většinu macovskejch cédéček byl učiněnej porod. Jak možná víte, když systém Macka nějakej disk nenačte, nabídne jeho přeformátování a nebo vysunutí. Takže pod BTC jsem pravidelně minimálně pětkrát zasunoval a vysunoval CD než se konečně chytlo.

No ale abych jen nekritizoval. Přece jen se našel u BTC i jeden klad. A to stahování audiotracků. Jediný program, který pod kterým stahování fungovalo byl vypalovací softík MakeCD, ale pod tímhle programem pracovalo vše super a bez problémů. Což jsem se docela divil. No ale to je pro 100% vyhovující CD-Rom celkem málo. :(

Ale abych to nějak zakončil. Tohle všechno trápení sem vydržel trpělivě snášet skoro třičtvrtě roku. Než mi BTC vyhodila jedno CD tak, že vysunula podnos z CD-Romu a to cédéčko zapomněla jaksi zabrzdit, takže CD si to na tom podnosu dotáčelo čtyřicetinásobnou rychlostí a protože ten podnos byl docela mělkej a neměl takový ty úchyty pro vertikální instalaci CD-Romu, tak se milý cédéčko rozeběhlo i po pokoji. CD samozřejmě podrápaný jako prase a spousta souborů nečitelných. :-((( No a to byl konec mýho soužití s CD-Romem BTC. Už druhý den jsem začal shánět nový CD-Rom.

Takže až vám bude zase bude někdo tvrdit, že BTC je mechanika s nejlepší korekcí chyb na našem trhu, klidně se mu vysmějte. Alespoň pokud máte Amigu, páč jak to běží na PC fakt nevím, ale silně pochybuju, že je to lepší.

Pokračování v dalším článku...

Zpět