Zpět

CBSpeccy 128k


Asi se mnou budete souhlasit, když řeknu, že Amiga je rájem pro všemožné emutátory. Bohužel i zde ale existují některé dluhy. Teď nemyslím ani tak emutátory výkonných kompů, jako jsou emutace Power Macka a nebo PPC emutace PC, ale celkem obyčejné osmibity.

Mohlo by se zdát, že tyhle pravěké mašinky už celkem nikoho nezajímají, ale nostalgie pracuje sice pomalu, ale o to spolehlivěji. A tak každý si rád zavzpomíná na léta mládí strávená u těhle malých nevýkonných krabiček. A tak po čase strávené hraním her na Amize (PC, Mackovi... ) se vám najednou začne stýskat po těch sqělejch, starejch, graficky většinou odpornejch, ale přesto tak super hratelnejch peckách. No a potom přichází na řadu nějakej ten emutační softík.

Pokud už někdo v mládí začínal na osmibitu, bylo to pravděpodobně Atari, C64 a nebo Sinclair ZX-Spectrum. Osobně jsem sice měl Atari 800, ale docela sympatizuju i s těma ostatníma počítačema a hlavně Sinclair, i když nejstarší, je takovým osmibitovým králem. Na Amize existuje jeden celkem chutnej emutátor tohohle compu a to ZXAM, ale ten má jednu chybičku. Emutuje totiž pouze 48k spectrum. Emutace 128k sinka byla sice taky v plánu, ale jaksi z ní sešlo a ani to nevypadá, že by se tenhle emutátor nějak dál vyvíjel. Takže pokud si chtěl v minulosti Amigista pustit nějakou tu 128k gamesu nezbývalo mu nic jiného než sáhnout po emutátoru Mac Spectacle z Macka a pustit si emutaci Spectra pod emutací Macintoshe. No uznávám, že to zní šíleně, ale docela to šlapalo, teda až na tu rychlost.

Tato situace samozřejmě mnoho bývalých Sinkléristů nenechávala klidnými a tak se objevil emutátor od Alberto Ordeeze. Bohužel verze 0.1b, kterou jsem měl tu čest otestovat byla jednak bez podpory zvuku a jednak silně pomalá, takže bylo skoro lepší dál pařit 128k gamesy pod emutací Macka.

Nyní se zdá, že se konečně prolomily ledy. Na Aminetu (a na Aminet Setu 8) se objevil emutátor CBSpeccy od Code Busters. Jmenovitě Rst7 a Maxe Iwamota. Jedná se sice pouze o nekopmletní betaverzi verze 0.24b, ale k vytvoření názoru na to jak bude vypadat finální produkt to postačí.

Takže nejprve to hlavní co nám autoři CBSpeccy slibují:

99% kompatibilitu
100% rychlost
Emutaci TR-Dosu
Emutaci zvukového čipu AY-3-88910(12)
Podporu všech joysticků (kempston, sinclair 1, sinclair 2)

No a co na to potřebujeme? Tady asi bude trochu ledová sprcha pro všechny zapřísáhlé pětistovkaře a holé dvanáctistovkaře zvyklé na ZXAM. Požadována je Amiga s procesorem 68030/040/060+MMU, 5 Mb RAM, AGA nebo ECS. Autoři píšou i něco o PPC, ale nezdálo se mi, že by na něj nějak emutátor hrabal. No na emutaci osmibutu je to ale docela nářez {:-(

Instalace CBSpeccy je jednoduchá. Stačí jenom rozbalit archiv, kam je libo, případně si ještě můžete nakopírovat hry do připravených adresářů. Podporované jsou snapy ve formátech *.TAP, *.SNA/snapshot, *.Z80 A diskety TR-DOSU. Osobně mi docela chybí podpora celkem rozšířeného formátu *.MIRAGE, ale autoři CBSpeccy v dokumentaci píšou, že jsou schopni udělat i jakékoliv další formáty, pokud jim někdo pošle o těchto formátech popis. Na druhou stranu je ovšem vynikájící podpora formátu *.TAP. Právě tenhle formát mi u ZXAMu docela chyběl.

Po otevření adresáře s programem se objeví nepřehlédnutelná ikona a po jejím nakliknutí se dostanete na hlavní obrazovku. Tady si můžete nastavit několik věcí pro hladký běh emutace a nebo rovnou nahrát a spustit nějakou tu gamesku. Pokud bude ve formátu *.TAP, musí se nahrát přes příslušný buton a po stisku GO je nutné ještě stisknout return na Tape Loader v menu. Ostatní snapy je nejlepší nahrát přes buton Load & start snapshot. Emutaci upustíte po stisku F10. Po opuštění rozehrané hry je možné přes buton Save frozen v hlavním menu uložit rozehranou hru, kterou načtete zpět pomocí butonu Load frozen. Velká výhoda oproti skutečnému Spectru. Je to něco jako uložení pozice, ale v tomto případě se neukládá pozice, ale rovnou celá hra. Což vzhledem k velikosti her ani tak moc nevadí. V hlavním menu je nyní také možné pomocí butonu Save ZX screen uložit obrazovku ve formátu ZX Spectra. Pokud chcete dále s tímto obrázkem pracovat, doporučuji vám sehnat si ZX datatypy, pomocí kterých si můžete obrázek prohlídnout v některém datatypy podporujícím prohlížeči, nebo kreslicím programu. CBSpeccy má samozřejmě víc možností nastavení a ovládaní, ale myslím si, že dokumentace, která je přiložena je celkem srozumitelná a nemá cenu ji opisovat.

No a nakonec se dostáváme k tomu, co vás asi zajímá nejvíc a to je rychlost. Emutátor jsem testoval na mé Amize s turbokartou Blizzard 68040/PPC603e/160+72Mb Fast RAM + AGA a můžu říct, že na této konfiguraci běhá CBSpeccy docela super. A to jak gamesy tak i dema. Zkoušel jsem třeba Turricana II, Video Pool a dokonce i demo Dooma (ano tato hra opravdu existuje i na Sinclaira!!!). Pokud se týká kompaktibility tak z her mi nechodí snad jen F.I.R.E. od pana Fuky (po hlavní obrazovce se zhroutí (hra, ne emutátor) a z dem chodí odhadem asi 80% kousků.

Pokud bych měl napsat i něco k záporům CBSpessy, pak třeba to, že hry nechodí v multitaskingu, což mi ale zase až tak nevadí. Dále u dost her a dem nefunguje korektně zvuk a hudba. Sami autoři ovšem přiznávají, že podpora zvukového čipu není ještě kompletně hotová. No a poslední věc, která mi vadí asi nejvíc je to, že když hrajete nějakou hru, vrátíte se zpět do menu a nahrajete nějakou novou, tak ta nová hra se občas korektně nespustí a je většinou nutné CBSpeccy vypnout a znovu spustit. Zapřísáhlým uživatelům ZXAM by táké mohla vadit absence ARexxu a toho skvělého hardwarového udělátka na propojení Amigy s kazeťákem na stáhnutí softu. No a pokud má někdo slabší mašinku, asi mu budou vadit ty hardwarové nároky. Ale s tím už asi nic nenaděláme a jestli má nový soft k něčemu vypadat je to docela positivní.

Přes to všechno je, ale CBSpeccy dost stabilní program a sám o sobě mi ještě naspad. Navíc se jedná o freeware, takže alespoň vyskoušet ho může každý kdo na to má chuť.

P.S. - Pokud si myslíte, že Sinclair to má už dávno za sebou, tak to jste vedle jak ta jedle. Hlavně v zemích bývalého Sovětského Svazu je nyní Sinclair celkem dost populární. No hlavně jeho různé klony jako např. Sprinter, Moskva 128, Leningrad 128, Pentagon 128 ... Posledně jmenovaný posloužil také jako vzor pro CBSpeccy. Na Sinclair nyní vznikají i konverze takových her jako třeba Worms, Warcraft, Mortal Kombat a nebo již zmiňovaný Doom.



Zpět