patchYAMPPC (Flegy)

Tak si tak jednou prohlížím ARCD 7 a protože už tam začali dávat i novinky z Aminetu tak jsem se podíval, co že to máme zase novýho. Po chvíli prohlížení a zkoušení padl můj zrak, na soubor PatchYAMPPC12.
Protože už nějakej ten pátek vlastním PPC turbokartičku, tak mám tyhle ty tři písmena (PPC) celkem dost ve voblibě, páč mi prográmky s tímhle označením přinesou vždycky nějaké to dost citelné urychlení. Takže sem ten novej patch hned rozbalil a po přečtení dokumentace sem se dozvěděl, že tenhle program zrychlí YAM a odstraní problém roku 2000. No YAM je celkem chutnej mailovací program a protože jede pod MUI tak by vopravdu nějakou tu rychlost přidat potřeboval, vo tom Y2K bugu sice nic nevim, ale když to tam píšou ...
Zkrátka nebudu to zdržovat naklepnul jsem instalační ikonku a patch nainstaloval. Instalace se sice zdařila, ale po spuštění YAMu sem žádné výrazné ani nevýrazné urychlení nezpozoroval. Bylo mi to sice divný, ale po pár dalších neúspěšnejch pokusech sem toho nechal, zanadával na autora tohohle imbecilního patche a pokračoval jsem v dalším prohlížení obsahu cédéčka.
Asi za tejden sem sem potřeboval napsat nějakej článek (mám ten pocit, že to bylo zrovna něco do Amiga Positivu) a tak sem nahodil Cygnus Editor a začnu psát. Sotva sem ale napsal pár slov, stala se mi po stisku klávesy A podivná věc. Na půl obrazovky se začala vypisovat hláška v angličtině, že sem lamer!
@{t "Pozor Trojan!"} No řeknu vám, je to docela síla, když si počítač sám vod sebe začne psát že ste lameři. No první co mě napadlo bylo to, že se jedná vo nějakej virus. Jenže po důkladném prověření mýho hadru VirusemZ se ukázala tahle domněnka lichá. Potom jsem zkusil pár dalších textových editorů, ale jako lamera mně označoval jenom CED. No po pár půlhodinkách přemejšlení a hledání mě napadlo podívat se na makra k CEDu. A trefa. I když sem žádný makra neměl v CEDu nastavený, tak přesto sem našel v adresáři S na systémovém disku soubor cedmacros a po jeho smazání bylo vše OK. Jediná záhada, která mě vrtala hlavou bylo to, jak se tam ten soubor cedmacros vzal, protože já sem makra v CEDu nepoužíval. Navíc mám CED legálně a to z Aminet Setu 8, takže nepřicházel v úvahu ani nějaký ten pirátský žertík.
Vysvětlení ovšem přišlo celkem brzy. Při instalování antivirové knihovničky XVS.library 33.21 a následném čtení dokumentace, jsem se dozvěděl o YamPPCpatch Trojanu. Jo tušíte správně. Ten patch na YAM není nic jiného než takový zábavný prográmek. Když si prohlídnete soubory, které obsahuje archiv trochu blíž, hned vám bude jeho funkce celkem jasná. Samotný archiv totiž obsahuje mimo instaleru a stručné dokumentace také tři soubory a to PowerYAM, což je prachobyčejný přejmenovaný rename z amiga dosu, YAMPatcher, což je zase soubor copy a konečně YamPatch.pch, což je vlastně přejmenovaný sedmacros k CEDu. Myslím, že teď je to už všem jasné. Instaler zkrátka nakopne pomocí výše zmíněných prográmků do adresáře S na systémovém disku program YamPatch.pch a následně ho přejmenuje na cedmacros. Původní cedmacros (pokud tam nějaký byl) je bohužel nenávratně vyzmizíkován. To je taky celkem jediná škoda, kterou vám tenhle povedený program udělá.
Hlavní fígl je v tom, že YAM i CED, jsou celkem dost používané programy a pravděpodobně je oba najednou používá celkem dost Amigistů a málokoho asi napadne, že problémy, které má teď zrovna s CEDem způsobil vlastně kdysi dávno nainstalovávaný patch na YAM. Takže jestli se nechcete bavit pár hodinek s Amigou jako já, dejte si na PatchYamPPC12 pozor. Mimochodem, pokud používáte nějakej antivir co pracuje s knihovnou XVS.library (třeba VirusZ III) a máte nainstalovanou zmíněnou verzi 33.21 a pokud projíždíte každý soubor před nainstalováním, můžete být bez obav protože antivir k vám YamPPCpatch Trojan nepustí. Důležité je ale projet ty soubory před instalací. Po instalaci už vám nikdo nepomůže.