Sound Sampler HDP (Flegy)

Už delší dobu jsem si chtěl pořídit nějaký ten sampler. Původně jsem pošilhával po sampleru firmy Elsat, ale poté co jsem našel v nabídce Amiga firem výrobek označený jako Sound sampler HDP, který byl k mání za pouhých 590 KČ, neváhal jsem a objednal.
Ještě než začnu popisovat samotný sampler rád bych podotknul, že nejsem žádný náruživý hudebník,(i když podle Shamanovy Reinkarnace jsem v minulém životě hudevník byl :-), takže jsem se ten sampler znažit pořídit co nejlevněji, čemuž tenhle výrobek celkem vyhovuje.
Po několika dnech čekání mi došel domů balíček, já ho nedočkavě rozerval a nastalo první překvapení. Sound sampler HDP, se nedodává v žádné zvláštní krabičce, ba ani v obalu od videokazety jako ten od Elsatu, ale prostě a jednoduše jen tak. K samotnému sampleru ještě obdržíte papír formátu A4, na kterém je napsáno co a jak a to je všechno. Pokud čekáte nějaký ten samplovací softík a nebo nějaké propojovací kabely tak to jste celkem dost naivní.
Výrobcem je sampleru jak je již z názvu patrné firm HDP Electronic s.c. Samotný sampler je černá krabička o rozměrech asi 90x60x22 mm. Na jednom konci sampleru je konektor na zasunutí do paralelního portu vaší přítelkyně a na druhém díra pro zasunutí 3,5 mm stereo jacka. Stejná díra je např. i u walkmana. Takže první starost je sehnání vhodného kabelu. Kabel si můžete buď sami udělat a nebo zakoupit. U mě osobně zvítězila lenost nad lakotou, takže jsem vyrazil do elektra. Protože jsem chtěl samplovat z cédéčka a z kazeťáku, sháněl jsem kabel 2x 3,5 mm jack, protože podle návodu je optimální táhnout audio signál ze sluchátkového výstupu.
Nejdřív jsem si sice myslel, že se nic takového ani nevyrábí, ale v elektru jsem zjistil, že se vyrábí a prodávají snad všechny konbinace konektorů. Mně osobně se podařilo sehnat tenhle kabel od Hamy asi za 54 korun, ale myslím si, že ho vyrábí i jiné firmy. Jenom si musíte dát pozor abyste zakoupili správný kabel. Ony se totiž vyrábí dvě varianty a to mono a stereo. Pokud omylem zakoupíte mono kabel, budete samplovat jen na jeden kanál a to by u stereo sampleru byla celkem škoda. Stereo kabel poznáte buď tak, že je to tam napsáno :-) a nebo podle toho, že ten koncový kolík co se zasunuje do kazeťáku je rozdělen na tři díly (u mono pouze na dva). Pokud zdárně seženete kabel zbývá již sehnat jen nějaký ten program na samotné samplování. Tady vypomůže buď Aminet, nebo nějaký Amiga známý a nebo obojí. V návodu k sampleru doporučují program AudioMaster III, SuperSound a Megalosound. Z těchto třech programů se mi podařilo sehnat pouze AudioMaster III a Megalosound. Mohu potvrdit, že oba dva spolehlivě pracují přesně tak jak je to je popsáno v návodu. Dále jsem ještě zkoušel sampler, který je u Protrackeru a i ten fungoval spolehlivě. Dále jsem vyzkoušel i dva spectrum anlyzéry a to Span a Visual Sound. Tady jsem narazil. Span funguje dost náladově. Totiž někdy ano a někdy ne. No a Visual Sound nepracuje pro jistotu vůbec.
Poslední program, který jsem zatím otestoval je ColourJunkie. To je program, který by měl dokázat na Amize to co VLM na konzoli Atari Jaguar. Protože Jaguar nebyl moc rozšířen pochubuji, že někdo VLM zná. Takže malé vysvětlení. VLM (Virtual Light Machine) byl zabudován přímo v CD mechanice Jaguara. Pokud jste vložily hudební CD a aktivovaly VLM, generoval VLM na obrazovce monitoru skvělé grafické efekty. Prostě různé gejzíry barev, super souměrné kaleidoskopy atd. Zážitek, kterému se vyrovná snad jen dávka LSD :-). Navíc byl VLM celkem inteligentně naprogramovaný. Nejprve si hudební CD očuchal, zapamatoval si ten správný rytmus a pak to teprve začalo. Možná si teď myslíte, že jsem blázen když tak vychvaluju takovejhle program, ale kdo nezažil nepochopí a kdo zažil nezapomene. Pamatuji se, že když jsem VLM poprvé u známého viděl obětoval jsem mu víc času než Doomovi a to je co říct :-). Docela bych uvítal, kdyby tvůrci naší nový Amigy sehnaly někde autora VLM (tuším, že to byl Jeff Mint er) a přemluvily ho aby něco podobnýho udělal i pro Amigu NG. V současnosti jsem viděl sice už pár napodobenin VLM u Sony PSX, ale Jaguar VLM se zatím nic nevyrovnalo.
A tím se nenápadně dostávám k programu ColourJunkie. Bohužel ani ten se VLM ani zdaleka nevyrovná. Po jeho spuštění jste nuceni chvíli čekat a poté uvidíte různé vířící barevné kotouče. Sice jsem to nepochopil, ale barvy víří i když ještě nemáte sampler ani připojen. Bohužel po připojení sampleru a spuštění hudby se nic moc nezmění. Skoro mi to připadá, že si tenhle program ani nevšimnul, že tam nějaký sampler je :-(. Když ale zkusíte nastavení sampleru (klávesa M), tak tam zkušební křivka v pohodě naskočí. Takže nevím. Pokud si to chcete zkusit sami naleznete ColorJunkie např. na Aminet Setu 3 v adresáři GFX/MISC na disku A.
Závěrem se dostáváme ke kvalitám samplů. Původně jsem čekal šílený šum, ale v tomto směru mě sampler mile překvapil, protože šum je na celkem nízké úrovni (šumí to určítě míň než můj 5 let starej kazeťák Siemens :-). Podle návodu zvládá sampler frekvenci 30 až 18000 Hz, což bohužel nemohu nijak ověřit. Na konečném výsledku se při samplování samozřejmě dost podepíše to, že samply jsou pouse osmibitové. Pokud tedy budete chtít sampler tak jako já jenom na nějaké to blbnutí, bez váhání kupte, myslím, že tak levný sampler se tu snad ještě ani neprodával. Pokud jste ale profesionální hudebník tak ruce pryč od téhle hračky a radši si pořiďte něco lepšího, ale i mnohem dražšího.