Utility pro Shapeshifter (Flegy)


Shapeshifter je pravděpodobně jeden z nejlepších a nejpoužívanějích emutátorů MacIntoshe na Amize. Navíc poslední veze 3.10, které je zcela zdarma jeho popularitu ještě zvýšila. To jistě každý Amigista dobře ví. Nyní bych vám rád ale představil dva prográmky, které užitnou hodnotu Shapeshiftera posunou ještě o kousek dál.

SAVAGE PPC
Tenhle prográmek vám bude platný pouze tehdy, pokud vlastníte nějakou tu PPC TBC (=turbokartu) bez grafické karty. Možná vás už mnohokrát při provozu Shapeshiftera pod 68k procesorem napadlo, že PPC jenom nečinně odpočívá, zatímco by mohlo taky trochu máknout. Přesně to samé asi napadlo i László Tíríka, autora Savage a rozhodl se naprogramovat i PPC verzi. SavagePPC je videodrajf do Shapeshiftera, který běží pod systémem WarpUP. Pokud patříte k těm, o které se po vyslovení slova Warp ve spojení s Amigou pokouší infarkt, musím vás uklidnit. WarpUP byl opravdu zkurveně nestabilní systémek. Dříve se mi pod ním nepodařilo spustit opravdu skoro nic. Naštěstí přišla verze 4 a od té doby je WarpUP opravdu nebývale stabilní a skoro vůbec nepadá. Pokud tedy používáte starší verzi, vřele vám doporučuji její apgrejd. Instalace SavagePPC je jednoduchá. Flákněte ho do adresáře Video Drivers u Shapeshiftera a po jeho spuštění nastavte v preferencích typ obrazovky externí a externí ovladač nastavte S avagePPC. Dále nastavte překreslení obrazovky klidně na jedničku a to je vše. Rychlost emulace pod SavagePPC vzroste i na té nejslabší PPC turbokartě opravdu v razně a pravděpodobně se dá vzdáleně porovnat s rychlostí pod grafickou kartou, co ovšem nemohu a tak posoudit neb jsem ještě Shapeshiftera pod grafickou kartou u nikoho puštěn ho neviděl. Autor uvádí navýšení rychlosti při osmibitové barevné hloubce o 91-248% !!! Každopádně z her jsou pomalé (bohužel) u prakticky jen 3D (dům a spol). Klasické plošinovky (např. Flashback) jsou prakticky stejně rychlé jako na Amize. Navíc má smysl zapnout si třeba i macovskou myš, kurzor je sice trošku trhavější, ale s tím hopsáním při použití ostatních videodriverů se to nedá srovnat.
No a pomaličko se dostáváme k záporům. Osobně jsem našel zatím jen jeden a to je to, že SavagePPC je bohužel shareware. Bez zaplacení jste omezeni na pouze 256 barev a můžete používat pouze rozlišení 512x384 což je vokénko ve kterém toho moc nespustíte. Poplatek činí 15DM anebo 10$USD. Pokud si ovšem SavagePPC pořídíte spolu s dalším autorovým programem MooVid (opravdu kvalitní a rychlý přehrávač AVI a MOV animací) zaplatíte za oba pouze 15$USD a to u mo ná stojí za registraci.

MAC JOY 1.3
Další program, který bych vám rád představil je MacJoy. I když se jedná o docela starou vykopávku, prakticky skoro nikdo ho nepoužívá (alespoň pokud vím) a to je jistě škoda. MacJoy je program, který vám dává možnost použít ke hrám, které hrajete pod emulací Maca joystick nebo CD 32 joypad. Díky své univerzálnosti ho ovšem lze použít prakticky u všech systémově napsaných her, které nemají podporu joysticku. Funkční bude tedy například i u emulátoru PC-Task nebo u her do Workbenche (super je třeba ASobokan). Kdy u jsme u té (ne)systémovosti fungují dokonce i hry napsané v Amosu!
V archivu s programem naleznete dva programy. MacJoy slouží k podpoře běžného joysticku. Tento program se chová jako komodita a lze ho tedy ovládat např. pomocí Exchange. Dále je zde soubor MacJoypad, což je program na podporu joypadu z CD32. Pokud máte rádi při hře vše pod kontrolou mohu vám tento joypad vřele doporučit. MacJoypad není komodita a po jeho startu si otevře na ploše Workbenche svojí lištu.
A jak MacJoy funguje? Celkem jednoduše. V podstatě se přiřadí klávesa z klávesnice některému tlačítku na joysticku (joypadu). Kdy následovně stisknete ono tlačítko na joysticku, je to to samé jako kdy ho stisknete na klávesnici. Například pokud přiřadíte klávesu A tlačítku fire na joysticku a nahrajete nějaký textový editor bude se po stisku fire vypisovat A. Přiřazení konkrétních kláves se provádí v tooltypech ikony programu, podle přiložené tabulky.
Samotný program vyžaduje k chodu Kikstart 2.0 nebo lepší. Pro použití MacJoypadu je nutná lowlevel.library, která však není v archivu přiložena. Pokud však vlastníte Workbench 3.1, jste za vodou neboť lowlevel.library je součástí tohoto systému.
Protože já vlastním joypad z CD32 používám hlavně MacJoypad. Program je to stabilní a neužírá prakticky žádný výkon procesoru. Vadí mi na něm jediná věc. Pokud má některá hra na Amigu podporu joysticku, nelze MacJoyped už většinou použít. To mě mrzí hlavně u 3D her , kde by se docela joypad hodil na kroky nebo na otevírání dveří. To bych ale asi chtěl od méně než 4 kB prográmku trochu moc. A navíc je MacJoy freeware, takže jeho použití nic nebrání.