Hans Reudi Giger (Flegy)

Hans Reudi Giger. Toto jméno vám možná v první chvíli nic neřekne, ale přesto věřím, že naprostá většina lidí (a Amigistů obzbvlášt) se s tvorbou tohoto člověka už měla tu čest setkat.

H.R. Giger je švýcarský surrealistický výtvarník, sochař architekt a designér, jehož výtvarná dílka se v žádném případě nedají označit za nudná či nezajímavá. V některých případech by jeho výtvarným kreacím dokonce celkem slušel příplastek "šílený". Ne neprávem dostal od svých fanoušků přezdívku Král hrůzy.

Narodil se 5.února 1940 v rodině lékárníka ve švýcarském městečku Chur. Vzhledem k tomu, že právě zuřila druhá světová válka nebylo jeho dětství právě idylické. Sousední Německo bylo častým cílem bombardování a stále hrozilo, že některá zbloudilá bomba dopadne i na jeho rodiště. Pro malého Hanse to bylo období strachu, hrůzy a nejistoty a pravděpodobně poznamenalo i jeho další život.

V první polovině šedesátých let pracuje Giger jako stavební kreslič a současně studuje Uměleckoprůmyslovou školu v Curychu. Začíná publikovat své první kresby ve školním časopise a současně vydává na vlastní náklady několik svých kreseb pod názvem Strach z psychiatra. Po ukončení studia v roce 1966 získává práci v designérské firmě v Rindermarku. Téhož roku se seznamuje s herečkou a se svou životní láskou Li Toberovou, která se stává jeho velkou inspirací a modelem a to až do roku 1975, kdy spáchá sebevraždu, což je pro Gigera opravdová rána ze které se jen velmi těžko vspamatovává.

V roce 1977 vydává Giger svou stěžejní knihu NECRONOMICON ve které jsou dvě stovky jeho kreseb. Knihy si všimne i tehdy prakticky neznámý režisér Ridley Scott a nabídne Gigerovi spolupráci. V roce 1979 přichází do kin šok v podobě filmu Vetřelec. Diváci ještě celí zjihlí po Lucasových Hvězdných Válkách jsou šokováni neuvěřitelnými interiéry a tajemnými zákoutímy kosmické lodi Nostromo a hlavně krvelačným mimozemštanem s kyselinou místo krve. Všechny tyto návrhy má samozřejmě na svědomí H.R. Giger. I když práce na Vetřelci nebyla jeho první prací pro film (již dříve vytvořil návrh na mimozemštana v krátkém filmu Swiss Made), rozhodně nebyla jednoduchá. Například návrh lodě vetřelců (bylo to to místo, kde vetřelce nalezli) musel být vytvořen jako zmenšený model a místo kosmonautů v těchto záběrech hrály malé děti. Ještě větší problémy měl Giger s postavou samotného Vetřelce. Hlavu vetřelce navrhl Giger podle vlastní kresby Necronomon IV ze své knihy Necronomicon. Při návrhu hlavy byla dále prý použita i skutečná lidská lebka. Jeho návrhy však byly několikrát změněny, protože prý příliš připomínaly pohlavní orgány :-D. Za tento film získal Giger po zásluze Oskara a k filmům s Vetřelcem se vrátil ještě ve třetím dílu. S druhým a čtvrtým nemá nic společného (bohužel).

V roce 1985 firma MGM angažuje Gigera na vytvoření hororových scén do filmu Poltrgeist II. S vizuálním provedením svých návrhů v tomto filmu není ovšem Giger velmi spokojen. Z dalších známějších filmů na kterých H.R. Giger pracoval: Mutant, Mutant II, Duna (pouze návrhy nábytku) a Batman Forewer (nový vzhled batmobilu).

V roce 1986 uvádí firma japonská firma Sony na trh svůj první laserový disk. Na jeho obalu je návrh H.R. Gigera. Japonsko je vůbec země, kde se H.R. Giger těší velké oblibě. V roce 1987 byl v Japonsku založen Giger Fan Club a v roce 1988 byl v Tokiu dokonce postaven Giger bar. Takže až budete v Japonsku neopomeňte navštívit :-)

A nyní se končně dostáváme k tomu, co má Giger společného počítači, respektive s Amigou. Pokud máte rádi adventury, jistě se pamatujete na hru Dark Seed. Do tohoto debutu firmy Cyberdreams, který byl vydaný roku 1992 nejprve na PC a posléze i na Amigu dělal H.R. Giger působivou grafiku. Samozřejmě že nedělal komplet celou hru, ale ty části, které pocházejí z jeho "palety" jsem okamžitě lehce rozpoznatelné od těch ostatních. Mimochodem Dark Seed byl původně samozřejmě na disketách pro Amigu 500, později však vznikla i verze na CD32, která se lišila pouze v kompletním namluvení, nebo spíše mluveném popisu všech místností, protože tak trohu upovídaná byla i disketová verze.

Po úspěchu hry Dark Seedu bylo vytvořeno i jeho pokračování Dark Seed II, opět za přispění Gigera. Bohužel tato hra přišla právě v době. kdy na tom nebyla Amiga zrovna nejlépe (krach Commodora atd. však to všichni znáte) a tak byl Dark Seed II pouze pro PC a snad i Maca (to nevím jistě).

Knihy H.R. Gigera

Strach z Psychiatra (Ein Fressen für den Psychiater, 1965)

ARH+ (ARH+, 1971)

Průchody (Passagen, 1974)

Necronomicon H.R. Gigera (H.R.Giger`s Necronomicon, 1977)

Gigerův Vetřelec (Giger`s Alien, 1980)

H.R. Gigerův New York (H.R.Giger`s New York City, 1981)

Biomechanismy (H.R. Giger Biomechanics, 1988)


Tento výčet není samozřejmě ani zdaleka kompletní. Vybrány jsou jen ty známější tituly.

A na zavěr ještě pár tipů, kde o H.R. Gigerovi něco sehnat také u nás. Nejlepší to mají ti s přístupem na internet. Pokud mezi ně patříte, můžete zkusit třeba adresy:
WWW.CS.HUT.FI/~PNO/VISUAL/GIGER/, 206.20.36.1/RODAN/GIGER.HTML, TUTOR.OC.CHEMIE.TU-DARMSTADT.DE/~OLI/GIGER.HTML, WWW.CEE.HW.AC.UK/~NEIL/GIGER/GIGER.HTM

Tyto stránky jsou zaměřeny zejména na Gigerovu malířskou tvorbu. Dále můžete zkusit Gigerovy oficiální domovské stránky na adresách WWW.HRGIGER.COM a WWW.GIGER.COM. Na těchto adresách si můžete objednat i některé z Gigerových dílek (kalendáře,pohlednice ...). Pokud ovšem nemáte slušně nadupané konto tak o tom raději ani neuvažujte. Za přijatelnější peníz je u nás možné sehnat GIGER 6 POSTER, což je 6 obrázků H.R. Gigera formátu A4. Dále o Gigerovi vyšel článek v časopise Internet #39/listopad 1999, ze kterého jsem i částečně čerpal. A pokud budete mít opravdu štěstí možná někde (nejspíš ovšem jen v Anglii) narazíte na CD ROM Hidden Truth. Je zde pár obrázků a mimo jiné i návrhy pro film Vetřelec.

Dark Seed I
Dark Seed I
Dark Seed II
Dark Seed II
Mutant