VOBSAH           DalÓÉ           PŇedeÓlej           info           nemod                     prefsy
logo

?   AHI 4.16 - roztodivnej zvukosystém   ?

Už nějakej ne zrovna nejkratší čas táboří na hadrech slušnýho procenta amigánů soft, kterej si nabeton zaslouží abych vo něm dneska tady něco naklávesil. AHI je totiž mnohdy přímo zbožťovaný a někdo by ho zase nejraději schodil do žumpy, jenomže tak už to v amigácký komunitě prostě chodí. Nemám to podložený nějakým sociopatologickým vejzkumem,ale logicky vzato, mělo by se AHI těšit větší podpoře u amigánů, který maj mašiny se zvukovejma fošnama. Žádnej takovej hardware v Amče, do který to teď klávesím, nefakčí, ale AHI přesto v systému živím.

Jasně naklávesím proč, nicméně struktura tohodle vokecu počítá taky s tímhle vodstavcem -

prefsy

Co to je AHI

AHI je zcela systémově čistej a ideologicky nezávadnej systém device vovladačů a dalšího podpůrnýho softu (driverů;) pro přesměrování zvukovejch dat na určitej zvukovej hardware (zabudovaná stařičká PAULA, TOCCATA, WAWETOOLS, DELFINA, MAESTRO....). Navíc umí nějaký šílesti jako emulovat DSP a podobně ---- no, když vynechám takovýhle nudný kecy, tak je to asi vo tom, že když v Geneticích, který přes AHI jedou na mě začne někdo vodzadu zprava smažit rotačákem, tak skutečně uslyším jak do mě někdo vodzadu zprava smaží rotačákem. A to je bezpochyby hustý žrádlo.

Co umí AHI aneb techžvanění

No, nebudu překládat guide, tak asi takhle: AHI ti umožní využívat skoro veškerej zvukovej hardware, kterej pro Amigu existuje. Pokud nemáš zvukofku tak stejně ještě furt rozšíří zvukový možnosti tvý mašiny. Platí se za to nějakým sežraným výkonem CéPéÚčka (za chodu prej kolem 20% - jenže vono fakt záleží jak si to nastavíš). AHI maj vlastní preference ve kterejch můžeš dost radikálně vovlivňovat chování tohodle zvukosystému. Některý progy a pařby maj vlastní soukromý prefsy pro AHI, což je dobrej nápad, jelikož třeba v už vokecávanejch Geneticích by asi moje čtyřicítka 14bitovou mixáž zvládala na dost nechutně nízký frekvenci - no, ale 16bitový DéBéMka do repráků jinak než ve čtrnácti nevalím.

prefsy

Kvalitu výslednýho zvuku můžeš vovlivnit v preferencích dost brutálně - třeba šachovačkou s mixovací frekvencí (čím větší frekvence, tím lepší kvalitka - teda když to tvoje 680x0 zvládne ;-). Taky dost zazáleží na tom pro jakej mód se rozhodneš. Takový "Fast" módy (např. "Paula Fast 8 bit mono" - to je tušim ten nejmíň náročnej mód - dost na prd) sou sice rychlejší, ale sou taky vosekaný (nezvládaj třeba naboostování přirozený hlasitosti přes 100%). Naproti tomu "HIFI" módy žerou zdroje jak prokopnutý, ale na nějaký (čistě) zvukový produkce sou přímo dělaný.

A na závěr vodstavce trocha srandy: AHI na dvacítce bez FASTky. [:-))))))

HIP aHi prefSy

Kdo podporuje AHI

Dneska každej kdo nechce vypadat jak naprosto ignorantskej imbecil a to jak v pařbách, tak ve zvukotvořícím nářadí a samonoha v mod přehrávačích. AHI ať začínalo jakkolif skromě, představuje už nějakej ten rok vobecně uznávanej standart. Znamená to asi tak něco, že když třeba nějakej přehrávač muziky nemá podporu AHI, považuje to spousta amigánů (já vosobně taky) za dost podstatnej a nepřehlídnutelnej nedostatek.

Stačilo. Takže tady vyklepu pár progů, který uměj AHI využívat: DigiBooster PRo, HiP, DeliTracker (ahi-noteplayer), NewTracker, Fundation, Genetic Species, Napalm a jiný nový pařby, Protracker Datatype, mpega,.... a další tuny novějšího softu (už mě nebaví to sem vypisovat;).

KalibraĂnÉ kecy

Kdo to AHI zpáchal

          Tenhle viking:
Martin `Leviticus' Blom
Alsättersgatan 15A:24
SE-584 35 Linköping
Sweden
        WWW:
http://www.lysator.liu.se/~lcs
        Email:
lcs@lysator.liu.se

AHI 4.16 je FREEWARE a to je samonoha fajn. Na Aminetu je rozklofaný do uživatelskýho, developerskýho a dokumentovýho archívu. Pro rozchození stačí samotnej běžnej uživatelskej ahiusr.lha ( "mus/misc"), developerům a štouralům se šiknou taky ahidoc.lha ("docs/misc") a ahidev.lha ("dev/misc"). Na Aminetáckejch CéDéčkách je snad na každým novějším. Třeba na Setu šestce je rozhozený mezi dvě placky (A & C).

14 bit Kalibrace

Bez AHI to nejde

Ten nadpis si zase tak moc neber, vono by to šlo, ale jako nic moc. Spousta softu je bez AHI jak bez pracek, některý progy ho dokonce vyžadujou. Při rozšířenosti a vpodstatě voblíbenosti jakou se může tenhle systém vytahovat ho už de asi ztěží surově ignorovat. Takže i přes jeho rozežranost a vobčasnou zabugovanost ho na sytémovým disku hejčkám. Čtrnáctibitovej výstup sice potřebuje kalibraci (kalibrování je totiž celkem vopruz), ale zase vytříská z PAULy všechno co z ní vytáhnout de. No a jestli patříš mezi štastlivce se zvukovkou, tak AHI rozhodně nainstaluj. Jestli zvukovku nemáš a po AHI netoužíš měl by ses připravit na to, že ho budeš potřebovat (ikdyž - ve vobnoveným WorkBenchi 3.5 má bejt RTA, který má bejt s AHI kompatibilní).

Nemusíš si to ale kvůli tomu házet, je to totiž celkem skvělej soft.

BOLDA          

__________________________________________

 
.
 
Další ve frontě:
 
Gfx & Muz   Zrezlý Mody žeru,   DigiBooster Pro


VokeCáVKy HarDWare WArEZ WorkBenchoviny KoDeŇiNa DeMa PaŇBY VokecÁvky II
Vokecávky Hardware Warez WBoviny Kodeřina Demáče Pařby Vokecávky 2