logo

Workbenchová kosmetika

  Upřímě řečeno,tak jak vypadá Worbench po rozjezdu s originálních (firemních) disket (spíš po jejich instalaci na hadr),to by šlo sežrat tak v '92/'93 roce. Pravda,co může chtít člověk po čtyřech barvách na screenu. Ale proč ponižovat naši kultovní mašinu chudobným zjevem,když existuje spousta způsobů jak jí (respektive Workbench) vohodit do velice slušivých GUI.
 

1. Konfigurace systému

  Ano i to je způsob. Mám tím na mysli hlavně preferenční editory ScreenMode, WBpattern,Font a Palette. Nehodlám tady popisovat jejich ovládání,od toho je uživatelská příručka k AMIZE (nebo její český mutace).

  Na nerozšířený dvanáctikuli nějaká mohutnější výzdoba WB sice provozovat jde,ale to je pak taky všechno co jde.
Tím chci jenom opět takně naznačit,že za minimum považuju AMIGU s 4 MB FASTKY a AGA (nebo GFX kartou) a OS 3.x. Cože,nelíbí ? Upgraduj kámo !

  Takže je jen na tobě a tvém monitoru jaký screenmód zvolit. V PALu a NTSC není zrovna na výběr,ale pokud máš multiscaňák nebo/a GFX kartu a SVGA dají se dělat věci.

Co se týká počtu brev: čím víc,tím líp,vlastně záleží na tom co tvá Kámoška (tím je myšleno AMIGA :-) zvládne. Řečeno bez mlžení:
Na 1230/28 mi běhal WB v Euro72:productivity (640x400) 16 barvách těžce vpohodě, teď na 1240/40 Worbench celkem slušně frčí ve 32 barvách. Záleží samozřejmě na tom co hodláš na Anče provozovat. Jestli to je třeba rendrování,tak je potřeba rozhodně dost brutální SIMMáč(e) (pravidlo č.1: RAMky by se vždycky sneslo nejmíň dvakrát tolik než máš). Jako rozumný minimum,myslím,stačí těch 8 barev, teda pro MagicWorkbench (viz níže).
Na co,že jsou potřeba ty barvy ? Na ikony a pak třeba podklady (backdropy) do woken a obrazovek. Nastavujou se ve WBPatternu a žerou nějakou CHIPku.

  Používám 8(-16) barevný obrázek (no,spíš obrázky) do wokna WB a 8 barevnej brush do ostatních woken a po nabootování mi zbyde zhruba 1,5 MB CHIPky a říct, že si nepamatuju kdy mi naposledy CHIPka došla (ne,ani při prohlížení obrázků a přehrávání modulů zároveň,vono když je dost FASTky tak se to prostě dá...).   Problémy se spouštěním kvůli nedostatku CHIPky můžou nastat s nějakejma gamesama (pak pomůže nahodit je bez startovačky tj.z boot-menu & start with no startup sequence),no ale třeba s Capital Punishmentem jsou problémy backdropy,nebackdropy.

  Rozhodně musím dopuručit WBPattern 40.06 a FastIPrefs 40.36 nebo vyšší. Najdeš je na AMINETu někde v adresáři 'util' a poslouží jako náhrada standartních aplikací WBPattern a Iprefs (chce to změnu ve startovačce). Co se takovou výměnou získá ? Jednak FastIPrefs jsou vopravdu celkem fast,ale hlavně nový WBPattern umožňuje zamčít barvy 4-7 (vhodný pro MWB) a nastavit kvalitu podkladů do woken a obrazovek (tj. PRECISION). Docela vychutnávka.

  Pokud chceš,aby se ti Workbench nevokoukal,je dobrý použít nějakou utilitu na náhodný nastavování podkladů. Takže teď zlehka popíšu prográmek RndWBPix. (najdeš ho třeba na aminetu: util/boot)
  Princip jeho blahodárný činnosti je celkem jednoduchej:
Doplníš volání RndWBPixu před IPrefs (FastIPrefs) do startovačky a jako první parametr za příkazem napíšeš cestu k adresáři s obrázkama do WB wokna ( např.: dh2:Grafika/Backdropáče/WB/ ) a jako další můžeš napsat cesty k patternům do woken a obrazovky (tyhle dva parametry už jsou nepovinný). Program po spuštění náhodně vybere patterny z určenejch adresářů a změní pak potřebný preference v ENV: a pak vypadne z paměti. Výsledek zaručen.

  Hurá zpátky k tématu. Takže hrátky s paletou barev.
Většina GUI/Icon systémů přímo při instalaci nastaví barvy tak,jak je potřebuje. Někdy se,ale autor netrefí do uživatelova vkusu,pak je čas na preference Pallete. Mírnou úpravu barev třeba MagicWorbench (MWB) předejchá celkem bez následků. Pokud to není podle tvýho gusta,vlítni na to ! Tohle je AMIGA ! Osobní zkušenost: Newiconsy se vpohodě snesou s prvníma osmi barvama MWB (nechci přijít o pár skvělech patternů),teda pokud jim dáte aspoň 32 barev.

  V preferencích Pallete si taky člověk (tj. AMIGISTA - tím,vopravdu nechci nic naznačit) může vyhrát s nastavovávání tmavých a světlých rámečků,podkladů menu a podobnech blbovin. Tohle jsem rozhodně uvítal. A co ty ?

  Ještě pár keců o fontech. V preferencích Font se dá slušně vyřádit. Problém je,ale v tom,že některý (většinou vykopávky,ale taky preferenční programy !) aplikace prostě zadubeně trvají na topazu-8 a na nějaký fontový preference vyloženě kašlou. Co je špatnýho na topazu-8 ? To záleží na screenmódu,na kterým se WorkBench provozuje. V takovým PALu/NTSC je topaz-8 celkem O.K. i když samozřejmě existuje XEN-8 a jiný celkem líp vapadíjící znakový řady. Jenomže,když přijde rozlišení 640x400 (nebo větší) tak máme čumět do topazu ? Při takový představě mě chytá šitóza. Naštěstí existujou utility,kterejma se dá takovýhle pohromě předejít,ale ty se pokusím přiblížit až jinde.

  Ve WorkBenchi 640x400 se velice dobře vyjímají fonty od velikosti 11 (radši 13) a nejlíp "typu-X" (XEN,XHelvetica....). Takový fonty v český verzi se dají vyhrabat z díla "Lokalizační balík č.1" (aminet: util/misc/CZLocalePack.lha, nebo tak nějak) od český sekce ATO. (Mimochodem: Skvělá práce,ÁTéOčkaři.)

  Sakra,to už snad stačí .....

2. Ikonový systémy

I. MagicWorkBench a jeho mutace

   

Malá ukázka MWB (z adresáře MUI):

kkkjjhj

  Myslím,že většina z Amigistů se s ním již seznámila (viděla,používala...). MWB je už totiž docela ostřílenej mazák (taky zrovna není nejmladší) a řekl bych,že bude zkrášlovat WorkBenchový obrazovky našich kámošek ještě úctihodnou dobu.

  MagicWorkbench 2.0 není FreeWare. A demoverze vám tak akorát ukáže jak to vypadá,ale naistalujete z ní leda velký kulový. Takže ho buď koupíte nebo .... Ostatní metody "sehnání" sice nejsou fér,ale naše příjmy taky ne (proti EU, který se teď statečně ekonomicky ...vzdalujeme,kurva!!!),tím samozřejmě nechci nikoho omlouvat nebo k něčemu navádět.

  Instalace MWB proběhne pomocí installeru a MWB ikony přeberou tooltypy ze svých předchůdkyň,což ušetří Amigistovi nervový kolapsy a afektovej vztek.

  MWB se dá v klídku provozovat v osmi barvách a musím uznat,že AMIGA s dobře upraveným MWB vypadá fakticky sexy. Na PAL se mi zdají ikony MWB dost robustní (to jako hodně velký),ale proto jsou tady mutace jako SmallBench a větších rozlišeních je robustnost magicovskejch ikon spíš přednost.
  Samozřejmě,že existují i 16 a vícebarevný MWB ikony. Pro jejich používání je potřeba speciální utilita (MagicWBdemon). Tady se přiznávám,že jsem používal jen osmibarevný ikony,protože se mi MagicWBdemon nesnesl s čímsi v systému. (místo zjišťování diverzanta jsem se vrhl na NewIconsy)

  Navíc se na aminetu (pix/mwb) povalují tuny MWB ikon pro všechno možný a nemožný. Osobně jsem používal MWB asi dva roky a prostě: MagicWB je fajn.

II. NewIcons

Nějaký adresářový ikony typu NI:

hovno

  Všechny následující kecy týkající se "novejch ikon" budou o verzích 3 a 4.

  Začnu menším výňatkem (přeloženým) z originálního guidu:

Projekt NewIcons je výsledkem mnoha měsíců výměny názorů,pozdních nočních IRCéčkových pokeců, spousty rebootů (eh ?) a spolupráce mezi lidmi,který se vlastně nikdy nesetkali osobně. Balík NewIcons byl stvořen čistě pro potěšení (nebo užívání -> [jak je libo] pozm.překl) svých uživatelů.

  (u následujících několika řádek překladu netřeba,teda,ne že by to bylo vejš zase až tak moc třeba :-)

  Please send any bug reports to Eric or Phil.

  Brainstorming, programming, documentation and artwork for Newicons 3+:

Eric Sauvageau
5338 10th Avenue
Montreal, Quebec
CANADA
H1Y-2G6

IRC: RMerlin
E-mail: dream@step.polymtl.ca

Phil Vedovatti
2424 41st Ave E. #370F
Seattle, Washington 98112

USA
IRC: Aesculape
E-mail: vedovatt@u.washington.edu

  The new deficons.prefs file:

Ariel Magnum
IRC: Ariel
E-mail: arielmag@actcom.co.il

  The icon artwork was done by

Roger McVey
E-Mail: r.mcvey@genie.geis.com

  Original concept, and programming for versions 1.0 - 2.0:

Nicola Salmoria
Via Piemonte 11
53100 Siena ITALY
E-Mail: MC6489@mclink.it

  Tak to bysme měli.
NewIcons najdeš na AMINETU (nebo AMINETCéDéčkách) v pix/icon.

  Vo instalaci se dá říct,že je celkem klidová tj. stadartně přes Installer a pak ještě doplníš >C:PatchOpenWB< do startovačky někam před >LoadWB<.   NewIconsy si ještě doplňí s:user-startup o svoje spuštění a taky spustí deficonsy.
  K NewIcons (dál už jen NI,neboť kdo šetří ... ten ať jde k šípku) verze 3 existuje ještě update. Nainstaluješ,maká,není vo čem se rozepisovat.

  Zbejvá ještě jedna základní otázka. Co za tu sežranou paměť a celkem hustý napatchování systému lze získat ? Je toho vopravdu požehnaně a rozhodně to stojí aspoň za vochutnání.

  NI běží v paměťi jako komodita. Ale zapomeň na to,že ji jako komoditu (myslím z Exchange - nebo klonu Exchange),vyhodíš z paměti,to tě akorát pěkně vyfakuje drzým rekvestrem.(NI preference spustit z Exchange jde) Inaktivovat NI,ale jde.

  Preference NI využívají GUI systému ClassAct (viz níž) a při správný konfiguraci (tj. konfiguraci,která se líbí tobě,ne nějakýmu dejme tomu ... Billovi) jím to monumentálně sekne.

  Pokud se ti víc líbí vzhled MWB,nevadí,stejně si můžeš užít vymožeností NI. Na Aminetu by měla existovat utilitka MWB2NI (teda podle DOCu),která převádí MWB ikony do NI formátu.

  • Chuťovka č.1: Barvy,paleta,vzhled atd...
     
    Ve třicetidvou barvách to je prostě .... maso,šleha,síla,palba,žrádlo,nářez. Co dodat ? Třeba: podpora 256 barevných ikon (AGA) a GFX mariášek.

  • Chuťovka č.2: deficons
     
    Speciální def_ikony pro guide,mody(mod,s3m,xm,med atd.),iffy a tuny dalších a do deftool si prostě dopíšeš svoji oblíbenou aplikačku. Pak dvojnaklepneš (pseudo ?)ikonu a ve stringáči (jo v tom co se ukáže třeba po "Execute command..." nebo spíš "Vykonat příkaz.." z WB menu) před názvem souboru se objeví,jo přesně tak,ona oblíbená aplikačka.
    Docela pohodlíčko,ne ?
    Mimochodem: deficons můžou běžet i bez NI.

      A čím se za to (kromě určitý menšiny paměti) platí ?
    Pokud vypneš rámečky,některý čtyřbarevný ikony (třeba vypálený na cédéčku - viz AminetCD) chytnou vzhled rošlápnutý psí sračky a MWB ikony na tom nebudou často vo moc líp. To se stává hlavně,když do woken používáš patterny. Důvodem je transparentnost první (ehmr,nulový ???) barvy.
    Některý antiviráky (hlavně ty v důchodovým věku) budou asi těžce řvát kvůli patchnutým vektorům. Kromě nich jsem ještě nenarazil na soft,kterej by se s NewIcons nesnášel.
    Ne každý editor ikon NI podporuje,ale co na tom,Iconian si s NI celkem chrochtá,takže pokud má někdo ikonografický choutky,může si je uspokojit.

      NewIcons jsou prostě totální vejsmach a rozhodně si zaslouží tu čest,zářit na WorkBenchi. NI toho prostě chtějí víc než MWB,ale taky o sakramoc víc dávájí.
    Howgh.

    III. A další... třeba IconGrafx,Prolite....

    Samozřejmě,že WB je možný obšťastnit ještě spoustou jiných ikonových systémů (my Amigisti máme holt možnost výběru) než MWB a NI. Třeba takovej IconGraphics nevypadá vůbec zle. Jenomže tyhle ostatní ikonsady jsem jen zahlídl a nehodlám tady projevovat bez potřebný znalosti věci. Ale v dalším průzkumu pokračovat nabeton hodlám. Tak příště.
     

    3. Rožšiřující GUI

    Tím myslím jiný GUI,než standartní GadTools.library,i tak slušně vydařený grafický rozhraní AMIGy. Rozhodně tu neobsáhnu všechny,ale ty co tu jsou se pokusím důkladně proprat. (ne 'popsat' - to se dá najít zase jinde)

    I. BGui
    Tady jde hlavně a jedině o BGUI.library. Nabízí font senzitivní GUI a pár vymožeností (třeba záložky). Instalace je primitivní. (zkopírování do LIBS:) Zajímavá bude spíš pro programátory. Světem koluje dost aplikací,který se jí domáhají (např.: AHI preference)a tak je dobrý jí v LIBS: poskytnout domov.  BGUI má prostě celkem slušnej vzhled.

    ?

    II. StormWIZARD

      StormWIZARD.library je součástí novejch verzí vývojářskýho balíku StormC. Na rovinu: SW mě docela nechutně zklamal. Čekal jsem prostě víc. Možná se dá nějak konfigurovat,nevím,možná je to tím,že jsem zatím potkal jen dvě aplikace (akPNG & akJFIF datatypový preference),který ho používaj. Nevím. O SW můžu vpostatě napsat to samý co vo BGUI,takže mrkni vejš. Ale je tu ještě něco. STORMC totiž existuje v PowerPecový verzi. Nevím jestli existuje i StormWIZARD.library v kódu pro nadupaný Motoroly 6xx,ale pokud jo,pak nejspíš bude poskytovat kámoškám s riscovým srdcem provokativně svižný GUI. Hmm,potom má teda StormWIZARD právo na existenci. (může library žít ?)

    III. Magic User Interface (MUI)

      Tohle GUI existuje už nějakej pátek a všichni jsme ho (teda doufám) minimálně viděli. Takže kašlu na servírování všeobecných technických informací (MUI má slušnou dokumentaci).
    Snad jen ukecnu,že MUI je systém sdílených knihoven a ... najdeš ho na AMINETU.

    No,půjdu k věci. MUI je sexy. To rozhodně. Je plně fontsenzitivní. Dá se bohatě konfigurovat (v registrovaný verzi),nastavit můžeš v podstatě vzdhed čehokoliv, patterny do woken aplikací,různý fonty pro všelijaký voloviny atp. Prostě tohle se dá těžko popsat,to se musí vidět. MUI jsou taky krutě efektivní,tím myslím zápis velikosti a pozic (prostě SNAPSHOT,sakra),ikonifikaci,možnost zavolat si prefernce pro MUI z gagdetu okna programu a podobný vymoženosti. Navíc se brutálním fofrem vyvíjí.
    Přibývaj furt nový (externí) image pro gadgety (no vlastně přibývá všechno) a různý podpůrný aplikace. Taky přibejvá vývojářů a jejich výtvorů.

    Jenomže:
      MUI je rozhodně nejmonstróznější a nejšnekovitější GUI pro AMIGU,co znám. Záleží samonoha na konfiguraci (jak MUI,tak AMIGy). Na mý bývalý 030/28 s 4MB FAST sem se musel v konfiguraci MUI dost držet při zemi. Se čtyřícítkou už je rychlost v laxu. Ale paměť žere MUI jako kdyby trpělo bulemií.

      Ne,já nemám dovopravdy nic proti MUI ! MUI je prostě super,ale něco to stojí (zase třeba takový pixlaři platí za použitelný GUI mnohem víc).

      ?

    IV. ClassAct

      ClassActy žeru. Proč ? Jsou free,hezky vypadaj a nejsou tak náročný jako MUI. Sice konfigurovatelností za MUI krapet kulhaj,ale to se dá překousnout. CÁčka jsou vpodstatě nadstavbou Gadtoolsů (využívaj SYS:Classes).
    Na svědomí je mají seveřani Petter Nilsen (NOR) & Osma Ahvenlampi (FIN).

      V preferencích CA se dá nastavit pattern do oken aplikací (což rozhodně doporučuju),vzhled tlačítek (GADGETů) a font pro aplikačky.

      Některý aplikace (třeba takovej AWEB nebo SysInspector) si doplňujou ClassActy o gadgety a jiný serepetičky,který potřebujou. Mimochodem: SysInspector,kromě toho,že má slušnej vohoz je taky krutě schopnej v různých hrátkách se systémem.

          ClassActy rozhodně JO !

    ?

    A závěrem k rozšiřujícím GUI:

      Je z čeho si vybrat. Jde to provozovat všechno najednou. A vůbec je to furt lepší. Navíc je spousta žijících GUI od různejch týpků na AMIZE důkazem,že vývoj GUI nemusí (a vlastně by ani neměl) bejt záležitostí jedný firmy.

    4. Kosmetický nářadí aneb tools & patches

      Co ještě se ti toho zdá málo ? Tak jo,jedu dál.
    Za dobu exitence AMIGY,vychrlily její vyznavači (tj. AMIGA komunita) oceány softu,kterej buď upravuje vzhled nebo funkci WB.
    Tím chci naznačit,že ty o kterech se tady zmíním jsou vlastně jen kapka (v moři:-) a to,jako,že je pixla šmejd,nepřeháním.

  • MagicMenu
  •   Teď je v kurzu tuším verze 2.něco. MagicMenu jsou dóóóst super. GadToolsovej vzhled a PopUP. Prostě: Zkus je !

  • CycletoMenu
  •   Když má cyklák deset položek tak je CycletoMenu přímo nutnost. Navíc je na rozvinutej cyklgadged hezký počumění.

  • MCP
  •   Některý patchovací možnosti MCP pro GadToolsy vzhledově dejchaj MUI na paty. Naproti tomu takovej Blitz2 projevuje vůči eMCéPéčku těžkou nesnášenlivost,což obvykle končí brutálním zhroucením systému.

  • SysIhack,UrouHack & spol.
  •   Upravujou gadgety (zavírací,překrevací) woken. Já osobně do sytému vypouštím SysIHack (autor Mr.Boopsi). Konfiguruje se parametrama z řádky a je těžce snášenlivej. Nebudu popisovat jak vypadá,když nevíš,mrkni na graby.

      A co z toho,jako má vyplivnout ? Takovýhle utilitky patchujou systémový fce v knihovnách. To ale není žádná tragédie,protože nový antiviráky už s nima celkem počítaj a s ostaníma aplikačkama se většinou vpohodě snesou (vždycky se najdou vyjímky). Jo žerou nějakou tu paměť. Většinou to,ale stojí za to. Rozhodnutí jestli používat nebo upálit je samohlava na tobě.

    Co závěr ? Ten si snad každej domyslí sám. Rozhodně to nebudu já,kdo bude uzavírat WorkBenchovou kosmetiku.

    BOLDA      

    __________________________________________ logo

    Zpátky do Obsahu