MULTIS

Skupina Multis začala vznikat v roce 1994 na bázi sousedsko-přátelských vztahů členů skupiny a jejich společnému zájmu o 8-bitové počítače a později také o Amigu. Nejprve se jako snad každý bavili především hraním různých her. Trávili u počítače spoustu času a byl to jejich největší koníček. O něco později je však začalo zajímat, jak vlastně počítač funguje. A tak pomocí uživatelsky přívětivého Basicu začali jěště na 8-bitových strojích tvořit jednoduché textové hry. Postupem času se však dopracovali k počítačům Amiga 500 a Amiga 1200.

Netrvalo dlouho a společně se domluvili, že zkusí vytvořit na Amigu 500 nějakou střílečku. Bylo na ní více práce a každý z nich se určitým způsobem vyčlenil a přiřadil k tomu, co jej bavilo (grafika, hudba, programování). Hra byla tvořena v programovacím jazyce AMOS a jednoduše tehdejší vysoké laťce, kterou nastavil Project-X, nemohli konkurovat. Proto tato hra nikdy oficiálně nevyšla.

Dalším projektem byla adventura Duncan, kterou téměř dokončili. Ve vývoji Duncana se několikrát vraceli téměř na začátek a celý projekt se několikrát zásadně měnil. V tomto období vytvořili také logickou hru Total Tetris, kterou se naštěstí podařilo dokončit. Nejednalo se pouze o další klon klasického tetrisu, ale byla obohacena také několika převratnými funkcemi. Za zmínku stojí hlavně editor, který umožňuje výrobu vlastních levelů.

Vývoj všech aplikací a her začal jít obrovským tempem dopředu a Multis jednoduše nestíhali. Času na sedění u počítače bylo stále méně a tak vyzněl Duncan do ztracena. Jejich nejproduktivnější věk byl 13 až 17 let a puberta vzala za své. Na dokončení projektu by v té době potřebovali hlavně početnější tým nadšenců, jakými byli sami. Mohli sice tuto hru zjednodušit, aby bylo reálné ji do roka dokončit, to však nakonec neučinili. Myslím, že to pro nikoho z nás nebylo zklamání, v životě jsme začali objevovat jiné priority až projekt postupně vychladl. Všichni začali studovat někde jinde a našli si jiné záliby, především ženy a pod... Psal se rok 1997.

You have no rights to post comments