TEAC W58EK

Každý uživatel počítače by si měl svá data řádně zálohovat a uchovávat pro další použití v budoucnu. Zvláště z důvodu, kdy svou nebo jinou chybou přijde o své důležité informace.

Mně se podařilo díky své chybě (a i trochou vinou harddisku) přijít o jeden "partišn". Nebyl to naštěstí systémový (ale ten mám pořádně zálohovaný), ale pracovní, kde mám všechny svoje články, překlady pro ATO, věci ze skupiny a překlady her pro Exodus a Payback. Zákon schválnosti zase platí. V době, kdy jsem si právě připravoval tento "partišn" pro vypálení u kolegy, jsem o něj přišel. Po hodinách marných pokusů o obnovení a dnech strávených v nadávkách na všechno jsem se rozhodl, koupím si vypalovačku. Začalo klasické shánění informaci, která je lepší, rychlejší, levnější. Od počátku jsem odmítl vypalovačky typu Mitsumi, Acer, Samsung a po zjištění, že i kolegové, kteří mají HP si pořad stěžují jsem volil mezi NEC a TEAC. V posledním kole vyhrál tedy TEAC a já po vybrání svých úsporů se dal na cestu na nákupy. V firmě, kde jsem onou mechaniku kupoval jsem zjistil, že je pouze o asi 350 kč dražší typ CD-RW a to verzi "kit". A tak mi nezbývalo, než koupit tento model a pár obyčejných medií na odzkoušení.

Po vybalení na mě koukala na první pohled obyčejná CD mechanika, tlustý manuál, kabel IDE a audio, šroubky, 1x CDRW TEAC a na CD software pro vypalování na PC Nero 5.5. V manuálu samozřejmě není čeština, ale je tam aspoň polština, ale třeba i ruština :). Mechaniku jsem v pořádku zamontoval do Amigy, udělal pár "assignů" a změn, aby byla viditelná pod systémem.

CD-RW má rychlosti 8x8x32. Schválně jsem ji otestoval na dvou médiích, které mi moje Toshiba 36x nechtěla číst. A Teac přečetl všechno v pohodě. Dokonce se mi někdy i zdálo, že Teac je rychlejší než Toshiba! Pak začaly trošku problémy s nastavením u programu MakeCD. MakeCD jsem si zvolil i proto, že tam je čeština a hlavně je to program, který se ještě rozvíjí a dá se v pohodě registrovat. Mechanika se ale nechtěla podchytit pro příslušné "drivery" CDR_JVC_Teac. Nevím proč, ale nechtěla s nimi spolupracovat. A jelikož mám 4xEide, využil jsem ovladač CDR_SCSI3_ATAPI a ejhle, vše najednou fungovalo jak mělo. A tak jsem začal testovat. Velké soubory jsem vypaloval čtyřnásobnou rychlosti a menší dvourychlostně. Vše v naprostém pořádku. Mechanika je tichá, žádný ventilátor. Co mi ale vadí, jsou dvě diody na mechanice. Obě totiž svítí zeleně. Možná jsem příliš nabažen jinými mechanikami, kdy při přípravě mechanika blikala oranžovým, při zápisu zase červeně a normálně zeleně. Nebylo by tedy na škodu, kdyby ledky byly barevně odlišené. Nedalo mi to a vypalovačku jsem vyzkoušel u přítelkyně i na PC. Program Nero se mi líbil, docela se mi zamlouvalo vypalování audio cd přímo ze souborů MP3. Zkoušel jsem i vypalovat maximální rychlosti (8x) a CD hotové za 10 minut je paráda. Ale mně stačí i těch 20-40 minut, nepálím každý den a i tak využívám spíše starší médium CDRW, kde se dá pálit pouze 4x.

Mechaniku používám už asi dva měsíce, za tu dobu jsem si nahrál asi 10-15 CD a neměl jsem s ní žádné problémy. Vím, málo jsem toho vypálil, abych na nějaké chyby přišel, ale mechaniku jsem si koupil pouze pro vlastní zálohování práci z domova a v práci. Na to mi to úplně stačí a jsem s tím spokojený. Mechaniku opravdu můžu doporučit a úplně by stačila i čtyřrychlostní, ale tu už asi těžko v prodeji seženete. V Ostravě se tato mechanika prodává zhruba za 3600 kč bez kitu.

Boleslav Kristen