MediatorPCI + Voodoo3 podruhé

Dnes navážu na můj první článek o neskutečném Mediatorovi. Neskutečném proto, že ač s ním přišly problémy, je to prostě dokonalý kus hardware pro naše Amigy. Nějaký čas ho používám a tak bych rád uveřejnil některé poznatky a zjištění, které jsem za tu dobu shromáždil. Ve zkratce lze říct, že funguje naprosto skvěle a ani jednou se mi nestalo, že by nějakým způsobem ohrozil nebo narušil provoz Amigy, a to už je co říct! Ale vše hezky postupně...

Testování MediatoraPCI a grafické karty Voodoo3/3000 16MB, jsem musel z několikrát zmiňovaného důvodu 'nouzově' provádět na půjčené kartě Blizzard040/40 16MB FastRAM a taky jsem to zkusil i s kartou ElBox1230/40 +FPU 8MB FastRAM, ale o ní nemám co napsat - zkrátka je to karta, která má už dávno po sezoně. Na Kartě BlizzardPPC 603e/160 + 040/25 2x16MB FastRAM by jistě některé hry nebo programy pracovaly lépe a hlavně dvounásobek FastRAM (Blizz040 má jen jeden slot pro SIMM - BlizzPPC má dva...) a některé programy a hry mají i verzi pro PPC a tam by to bylo o 200% lepší. Ale tento článek je zaměřen spíše na popis, jak to vlastně pracuje, a tak to snad nevadí.

MediatorPCI
Na internetu jsem se dozvěděl, že v Česku mají Mediatora pouze čtyři amigisté včetně mě... To se mi i na tak malou zem zdá málo - nicméně ceny jsou vysoké a tak se to dá pochopit. Taky jsem narazil na asi pět lidí, kteří se ke koupi chystají, takže to vypadá, že se postupně rozšíří, což je dobře. A až přijdou SharkPPC G3/G4, teprve bude potřeba Mediatora mít!

Prvním negativem Mediatora je jeho potřeba paměti, přesněji paměti z cizího zdroje. Kdyby měl paměť přímo na sobě, tento problém by odpadl a navíc by zase bylo o nějaký ten MB víc. Ale nestalo se a tak tento jediný (hardwarový) neduh musíme snést. Bez turbokarty, nebo paměťového modulu se nedá provozovat. Mohlo by se vám zdát, že to není na obtíž, protože dnes snad A1200 bez nějaké turbokarty ani nenajdeme, ale myslím, že kdyby měl už od výroby svých 8MB v sobě, nic by se výrobcům nestalo.

Druhý problém vězí v softwarové podpoře... Tedy psal jsem o tom už dříve, že by se na PCI sloty dalo připojit v podstatě cokoli, od síťových a faxmodemových karet, přes FM a TV tunery až po přídavné USB porty. Jenže k tomuto je potřeba softwarové zázemí, aby se ony karty daly provozovat. Například ovladače pro zvukové karty Sound Blaster 128 a pro některé síťové karty, jsou slibované už od zahájení prodeje Mediatora a stále jsme se jich nedočkali. Je to velká škoda, protože s těmito rozšířeními by naše 'udýchané' Amigy dostaly zase trochu jiný rozměr! (další poznámka - CD s ovladači bude stát kolem 900 korun!!! Co je na PC zdarma, za to musí amigisté tvrdě platit - jako by Mediator nebyl drahý už sám o sobě! - pozn. Joe)

Na desce Mediatora kromě čtyř PCI slotů najdeme ještě jumpery, kterými se Mediator nastavuje: na prvních čtyřech (označené 0 MB, 4 MB, 8 MB) se nastaví, jakou máte paměť. Pokud je větší než 8 MB, necháte sepnutý 8 MB. Další (WAIT) určuje, jestli máte turbokartu s pamětí ve spodní (starší turbokarty s max 8 MB FastRAM) nebo horní adresové části, a poslední (CONFIG) se nastavuje pro další přídavná zařízení.

Jistě se už rozkřiklo, že u prvních modelů Mediatora se objevila výrobní vada, díky které jede Mediator pouze se čtyřmi MB paměti i když mu dáte a najumperujete 8MB. Tato vada je odstranitelná vyměnou chipu MACH na desce Mediatora. Výměnu by měl zvládnout i nezručný uživatel, protože chipy MACH jsou zasazeny v paticích, takže není nutné nic pájet. Ovšem bližší informace o tom, jak to vlastně je s dodávkou chipů, nebo kde je obstarat, jsem ještě neměl čas získat, ale určitě ji při nejbližší příležitosti zveřejním, hlavně proto, že můj Mediator patří do té 'vadné' skupiny :(.

Voodoo3 3000/16 MB
Grafické karty Voodoo3 2000-4500, netřeba nijak zvlášť představovat. Téměř legendární GFX karty na PC snad zná každý. Na Amize jsou ovládány přes Picasso96, s čímž nejsou žádné problémy, ač jsem se setkal s názory, že je to velká škoda, protože by CyberGraphX bylo daleko vhodnější. Nemůžu to posoudit, protože jsem neměl možnost to srovnat, ale Picasso96 (mám verze 1.43b - 2.00) používám už dlouho a nezaznamenal jsem žádné (ač je to s podivem :)) potíže a nastavování P96 mi připadá velice jednoduché. Možná by to bylo přes CGXv4 rychlejší, ale jak píšu, nemám možnost to vyzkoušet.

Provoz karty je vynikající! Rozlišení 800x600 a 1024x768 je skutečně k nezaplacení a skvěle se s tak velkou (písíčkáři by se tomuto výrazu vysmáli...) plochou pracuje a všechny programy, které to dovolí, vypadají skvěle! Největší radost jsem měl z těch, které jsem nepoužíval, protože na ploše 640x480 to bylo na nic. PageStream a Photogenics v tomto rozlišení nabízí skvělý komfort k práci (pokud máte alespoň 16 MB FastRAM)! Ale i ostatní: WordWorth, FinalWriter, PerfectPaint, ImageFX jsou výborné. Internet je už taky zbaven toho nepříjemného vypínaní obrázků, a ať si vyberete AWeb, IBrowse, nebo Voyager, vždy už budete (téměř) spokojeni! Tady jsem se dotkl MUI! Všichni víme, jaké MUI je a všichni víme, jak ho pro jeho pomalost nemáme rádi. S tím už je konec!!! Skutečně je natolik rychlejší, že se už jako vyložený zpomalovač nejeví. Pořád sice poznáte, že se otevírá o něco pomaleji, a posunování lišt (typicky IBrowse a Voyager, ale to je celkem omluvitelné) se občas trochu zadrhne, ale je to tak nepatrné, že už na MUI nebudete nadávat.

V herní oblasti je to trochu složitější i horší. Zkoušel jsem pod Voodoo různé hry, ale spokojený jsem příliž nebyl. ADoom je už v rozlišení 640x400 skutečně nehratelný a Heretic s Hexenem na tom nejsou o nic lépe... Hrát v okně na ploše WB se mi nepodařilo spustit ani jednu hru :(. ADoom to neumí a u Hexena nevím, jestli to umí. Heretic se spustil, a okno naskočilo, ale hned zase zmizelo. Gloom 2 a 3 se v okně na WB spustili a nabídli menu, ale tím to zkončilo, takže nevím... Payback je na tom s hratelností obdobně, ale se zatnutými zuby se to v 640x400 dá snést. Hodně jsem si sliboval od Napalmu a Exodusu, ale v podstatě je to stejné (i když o trochu lepší) jako u všech zmíněných. Nemac IV nemá nijak vysoké HW nároky a přesto je situace stejná, jako u Dooma - v 640x400 je nehratelný. Na druhou stranu hra Abuse má o poznání vyšší HW nároky a v 340x 200 je stejně rychlá, jako NemacIV... Možná, kdybych měl více paměti, dalo by se to i hrát lépe, ale o tom napíšu až jindy - až budu mít zpět svou turbokartu. Potom už budu popisovat i PPC verze!

Znám písíčkáře, který má stejnou grafickou kartu a tam hry jedou o poznání lépe... Zkoušeli jsme Dooma, Abuse, Hexena a Heretica (ale tyhle starší hry nemají s 3D čipem Voodoo nic společného, všechno obstarává procesor! - pozn. Joe). Je jasné, že Motorola zkrátka grafické kartě nestačí. Je to velká škoda, protože díky tomu ztrácí použití GFX smysl... A ne jen ve hrách, ale i v grafických programech by silnější procesor rozhodně pomohl k lepšímu.

Ikona samotné Voodoo (Sys:Devs/Monitors), nemá po nainstalování v tooltybech žádné příkazy, kromě BoardType a SettingsFile. Nastavení, které grafické kartě Voodoo přísluší, jsem nikde nenašel a dostal jsem je od ZDNSofta.

ToolTypes ikonky Voodoo:
BoardType=Voodoo.card
SettingsFile=Sys:Devs/Picasso96Settings
BigSprite=NO
BorderBlank=YES DisplayChain=NO FakeNativeModes=NO FontsFix=NO GrantDirectAccess=NO IgnoreMask=YES OverClock=NO MemoryClock=183 NoBlitter=NO NoPlanar2ChunkyBlits=NO SoftSprite=NO System2ScreenBlits=YES QUIET
Závěr
Od doby, kdy jsem MediatoraPCI a Voodoo3 popisoval poprvé, už nějaká ta doba uběhla a můj názor, na to, jak skvělý je to hardware, se nezměnil. Výrobce Mediatora vydává čas od času update ovládačů pro Mediatora a grafické karty Voodoo a Virge. Poslední verze o které vím, je MediatorUP2.4A.lha. Instalace je velice jednoduchá a vše potřebné zařídí Installer.

Skutečně jediným nepřekonatelným problémem zůstávají dva výstupy na monitor, které jaksi vyřešit nejde, a tak budeme muset mít přepínač, dvou-vstupový monitor, nebo přehazovat kabely - variantu dvou monitorů jsem zavrhl, protože je to nesmysl! Objevily se výjimky, které dva monitory mají, ale tito před nákupem grafické karty RGB monitor používali a ke grafické kartě dokoupili ještě VGA monitor. ZDNSoft je jedním z nich a zdůvodnil mi to tím, že mu bylo líto ho vyhodit. Takový příklad se dá pochopit, ale mě by se to stejně asi nelíbilo. Před grafickou kartou jsem používal VGA přes ScanDoubler a s grafárnou mi zbylo jen přehazování kabelu, než jsem koupil VGA přepínač. Na koupi druhého monitoru jsem ani nepomyslel. Napadla mě jen výměna za monitor se dvěma vstupy.

Škoda, že nejde nějak původní výstup emulovat do okna na WB pod GFX (což by mohlo být zajímavé a vlastně ani nevím, jestli to skutečně nejde ;)) a nebo přesměrovat původní výstup na výstup z grafické karty, což opravdu nejde...

Voodoo3 je skutečně skvělá grafická karta a lepší grafárnu zatím na Amize nelze použít. Pracovat s ní je jen radost a pokud si ji pořídíte, určitě nebudete litovat! Ale proti tomu zase stojí cena tohoto hardwaru. MediatorPCI + Voodoo3 vas vyjde téměř na 10.000Kč, za což máte dneska dvě třetiny slušného písíčka.....

Po dopsání tohoto článku jsem zjistil, že se KONEČNĚ objevil komplet softwarových ovladačů pro PCI karty pro Mediatora. Je už tedy možné na něj navěsit více karet, než jsem napsal výše. Příště se ještě k tomu co a jak lze na Mediatorovi používat vrátím.

Tom Przybyla