Hry z Aminetu XI.

A po dlouhé době vás zase vítám u dalšího pokračování her z Aminetu. Dneska se zase podíváme krátce na pár her, co se objevily na internetu, většinou půjde o novinky. A tak bez dlouhých oklik se ihned vrhneme na první z nich.

Diamond Challenge
Má někdo rád Amose? Samozřejmě nemyslím Jana Amose Komenského, ale programovací jazyk AMOS. Tak zde je další ukázka hry napsané právě v Amosu. Zda se jedná o zdařilou nebo ne, posuďte sami. U mě je to tak půl na půl. Jedná se o druh podobný Pacmanovi a BoulderDashovi. Sbírate různé věci a hlavně klíče, abyste se mohli dostat dál. Vše je ozvučeno a grafika je taková, jakou lze dosáhnout v Amosu. Ke hře je také přiložen editor levelů, což pokládam za plus. Hru vytvořil Rakušan KARL CHRISTIAN a doufám, že mu nevadí, že se tato hra hraje i v zemi Temelína. Zapomněl jsem dodat, že hra má status freeware.

F1Champ
Tak tohle není hra, ale jenom obyčejný dokument guide. Proč ho tady ale uvádím? Jelikož spíše sedí do herní rubriky. V tomto guide autor Pasi Ylinen z Finska shromáždil všechny světové ceny Formule 1. Přidal celou statistiku bodů jezdců i pohár konstruktérů a vítěze jednotlivých cen. A zde nalezneme ve statistice i Tomáše Engeho, bohužel zatím bez bodů, snad se toho dočkáme v přištím roce! Velmi se mi líbí zpracování tohoto guide, přehledné a dostačující. Doporučuji fanouškům automobilového sportu.

WorldCup
Psal jsem něco o závodech Formuli 1? A co na to fotbalový fanoušek? Také není ochuzen! Přidávám tedy statistiku mistrovství světa ve fotbalu. Kromě klasického rozložení kdo byl vítěz, poražený a kdo skončil na třetím místě, je zde i podrobná statistika jednotlivých zápasů a také i sestavy jednotlivých reprezentací. Opravdu zase velmi podařena práce. Je to o mnohem lepší než F1, ale co se dá ještě v F1 více psát, že? Jenom jsem zvědavý, zda budeme uvedeni ve statistikách i po mistrovství světa v Korei, uvidíme, co na to řeknou Belgičani :). Teď snad nám chybí ještě statistika mistrovství světa v hokeji, ale mladému Finovi se asi nebude chtít psát pořád o České republice :))).

MahjonggTiles
Dnešní jednoznačný favorit! Her typu Mahjongg je na Amize poskromnu a snad jedna až dvě byly postačujíci a zaujaly mě. Tato hra mně ale doslova nadchla a hlavně chytla ke hraní. Bohužel jsem na ni nějak pozapomněl, ale naštěstí mně na ni upozornil kolega Wendy, za což mu zde děkuji. Když jsem se mrknul, nalezl jsem už novější verzi a také český katalog kolegy Šindeláře.
Hra se vám spustí na Workbenchi a můžete hrát. K velkým plusům patří lokalizace, čímž je hra zase o něco "čitelnější", pak možný vyběr z různého pozadí a také z různých typů "obalů" kostiček ke hraní. Ale moc neexperimentujte, potřebujete větší rozlíšení při některých než 640x480. Dalším plusem je samozřejmě také editor. Při hraní si také můžete zapnout měřič času, který vám změří čas, jak dlouho jste si namahali mozkové závity. Samozřejmě někteří mohou použít nápovědu skrze TAB (to se nedělá :) a když nebudete moci vytvořit žádný další tah, počítač vám to mile ozámí.
Autorem této freewarové hry je Australan Geoffrey Whaite a pomáhal mu také Polák Przemyslaw Gruchala. Požadavky na hru jsou CPU 68030 a vyšší, MUI 3.8, picture.datatype v43 nebo lepší a AGA nebo CGX. Opravdu vám tuto hru doporučuji. Ke spokojenosti mi ještě chybí taková sestava asijských her, jakou skrývá KYODAI na PeCi. Nejvíce mi chybí z toho celku Hashira (obdoba Tetrisu), kterou snad dokáži hrát věčně :).

Boleslav Kristen