Amiga vs PC a naše (asi) neodvratná budoucnost...

Znovu jsem si přečetl článek z diskmagu Exit #10 od DEFORa s názvem 'Růžový brejličky' a v návaznosti na něj jsem se rozhodl napsat shrnující (nebo strhující?) článek k tomuto tématu. Populární rubriku Amiga vs PC jsme už přestali vídat, protože se časem v podstatě obrátila proti nám, ale pro tentokrát jsem si její název půjčil a bude to dost nepříjemné čtení, zejména pro skalní amigisty.

Ti, co čtou pozorně mé články a začali číst i tento, podiví se, o čem že to vlastně píšu. Do této chvíle jsem se o sblížení s jinou platformou (rozuměj PC - proti MACům nic nemám, spíše naopak) zmiňoval jen s velkou dávkou despektu, ale teď napíšu pár řádků, ve kterém se střízlivým pohledem podívám na to, co by pro mě, jako dlouholetého odpůrce této rozporuplné platformy (tři roky atarista a šest let amigista!!!), takový přechod znamenal! Jsem si jist, že nejsem jediný, kdo podobným směrem uvažuje, a tak se to dá zveřejnit, a když už nic jiného, může to posloužit jako omluva pro ty, kteří už Amigu opustili a přešli k PC...

Spousta dnešních Amigistů má vedle své milované Amigy i PC, ale to jsem nikdy moc nechápal, respektive neschvaloval, protože jsem toho názoru, že pokud se mi doma sejdou dva počítače, automaticky časem zjistím, že jeden z nich používám už jen okrajově, či příležitostně a tudíž jen zabírá místo. Samozřejmě, že existují výjimky, kterým dva počítače vyhovují a používají je oba, jako jsou třeba někteří kodeři, kteří programují pro zábavu na obou platformách. Ale po praktické stránce je živení dvou platforem jen mrhání penězi. Snad i proto jsem si dodnes nepořídil k Amize jiný počítač, ani PSX. Znamená to, že pokud si pořídíme k Amize PC, je to v podstatě totéž, jako bychom se jí zbavili, jen to ještě nějaký čas potrvá, než si to uvědomíme - a většina amigistů si toto uvědomění nechce dlouho připustit. Dívejme se ale na celou tuto záležitost reálně a bez emocí. Jak na tom tedy ve skutečnosti jsme a co by se tedy změnilo po přechodu na PC?

Ještě je asi třeba napsat, že s PC mám už docela dost zkušeností: dvě mám už šestým rokem (několikrát upgradovány) k dispozici v zaměstnání a pár PC jsem po sestavení, úspěšně uvedl do provozu, tudíž se dá napsat, že celkem vím o čem píšu a směle do toho!

Příslušnost
V první řadě většině z nás bude chybět ono individuální zařazení, ať už jen 'amigista', nebo i 'amigista ze scénové skupiny xyz'. Je to asi to největší emocionální dilema, které námi při těchto myšlenkách prochází. Většinu našich počítačových přátel máme proto, že jsme měli stejnou platformu a neradi bychom toto přátelství tímto radikálním krokem nějak narušili. Není to jednoduché a ani já nevím, jak by na to třeba zareagoval AGAs... Asi by mu to nevadilo, pokud si nechám i Amigu. Po přestupu do davu se ztratíte a nikdo vás nebude znát jako jedince. Stane se z vás písíčkář. Jedinec ve velkém davu, kapka vody v oceánu...

Ale na druhou stranu to má zase své výhody. Blízký okruh počítačových přátel si snadno vytvoříte i z lidí, které jste znali, ale byli na jiném konci barikády, tudíž v počítačovém pohledu jste si nerozuměli, a protože jich je podstatně víc, zase to časem bude jako ve skupině, i když jen vzdáleně a už to nikdy nebude uzavřená komunita. Ta ostatně už nikdy nebude ani u Amigy, jako bývala před lety - pořád nás ubývá :(

Hardware
Téměř převratnou změnou budou velice levné ceny komponentů!!! Jsou levné a proto se nějaký ten občasný upgrade dá snést a navíc dnešní PC už nepotřebují upgradovat každý půlrok! Přesto, že výrobci HW výkon zvedají, aplikace (především hry, kterých se to týká nejvíc) ještě nevyužívají plně potenciál dnešních standardů, takže zvyšování výkonu je dost dobře možné oddálit na dva roky a ti skromější i na víc... A ke všemu ještě odpadá hledání, nebo objednávání HW ze zahraničí a nekonečná čekání na to, kdy už to konečně dorazí! Upřímně řečeno, Javosoft v tomto směru pro nás není výhrou, ale je zkrátka jediný, takže to musíme snášet...

Výkon sice zvyšujeme vždy nějakým mimořádným skokem, ať už je to PPC, nebo MediatorPCI + Voodoo3, ale vždy je to skok i v ceně a ne nepodstatný! Dokonce bych řekl, že si takový skok málokdo z amigistů může dovolit! Navíc je ten náš výkon vlastně od základu slepovaný a neříkejte mi, že to tak není, protože naše základní desky vám to dosvědčí a velice se divím, co ty desky už všechno snesly a unesly! A inovace, která na PC probíhá už 20 let (ano, už je to skutečně 20 let co IBM poslala do světa první krabici s názvem Personal Computer!), zkrátka neexistuje!

Hlavně ať mi nikdo netvrdí, že inovací lze nazývat naše rozšiřování: na STAROU desku nasadíme ScanDoubler, Fast ATA2/EIDE Controller (nebo 4xEIDE Buffered), MediatoraPCI, na něj PCI grafárnu Voodoo3 a PCI procesorovou kartu s G3/G4 (pokud se jich dočkáme.....a budeme schopni je zaplatit!!!). To by ovšem musel existovat AmigaOS čistě pro PPC (pokud se ho dočkáme...) a pokud nebude, musíme mít ještě klasickou turbokartu 680x0, ale tu vlastně kvůli paměti pro Mediatora (4-8 MB) musíme mít v každém případě!!! Ale všechno bych bral, kdyby existovala možnost, pořídit si modernější desku, na které by nechyběly sloty: AGP, PCI a DIMM - potom by se o modernizaci už dalo mluvit!

Poruchy jsou kapitola sama pro sebe! Pokud se vám na PC nějaká součástka porouchá, není problém ji nechat opravit, popřípadě vyměnit. Amiga? Jak cenově, tak (a to hlavně) i v hledání a shánění vhodného servisu, nehledě na to, jak příšerně dlouhou dobu na opravu čekáme a jak jsou drahé... Zkrátka hrůza a beznaděj v očekávání, jestli se ta oprava povede, nebo jestli se vůbec najde někdo, kdo by to opravil!!! O mojí BlizzardPPC jsem se už několikrát zmiňoval (až se to některým nelíbilo :)). Je stále nefunkční a do DCE si ji musím poslat sám (Javosoft...) Díky tomu mi nejede MediatorPCI a grafárna Voodoo3! A oprava bude stát pěkný prachy, za které bych měl na PC novou grafickou kartu, nebo procesor...!!!

Komponenty a přístroje
Tisk na Amize je popsán v jiném článku (ACD#4) - pro nás nic moc dobrého, i když se dá na Amize dobře tisknout, ale než na to přijdete, vytisknete spoustu špatných stránek, než se dohrabete ke kvalitě! Scanner jsem nepoužíval, takže nevím, ale modemy jsou celkem v pohodě, když koupíte drahý externí model a ještě správnou značku... Síťové karty taky fungují, ale jak, to jsem rovněž neměl možnost vyzkoušet. (u nás v redakční síti běhá PCMCIA karta krásně a Amigu sdílíme v síti Windows - pozn. Joe)

Připojení kapesních počítačů Palm, Pilot, nebo Visor s Amigou je téměř k ničemu a ani nevím o tom, jestli to vůbec jde! Vynikající kapesní počítače Psion sice s Amigou spojíte a nějaké ty texty přenesete, ale o synchronizaci si nechejte zdát: Amiga neví o co jde! Mobilní telefony jsou už úplně na jiné koleji ve spojení s Amigou a ty s hardwarovým modemem, nebo dokonce infraportem si rovněž neškrtnou a i kdyby škrtly, tak jim to k ničemu nebude, protože Amiga jaksi netuší, co po ní chcete. A pokud se tu a tam nějaký ten obslužný program pro GSM telefony objeví, budete rádi, jestli umí pracovat s vaším mobilem, nebo jestli funguje vůbec, protože většinou jde o programy nadšenců, kteří chtěli jen rozhýbat svůj mobil se svým počítačem (Amigou).

Na PC je v těchto ohledech vše již předem hotovo. Ať už si chcete připojit cokoli (tiskárnu, scanner, modem, síťovou kartu, DVD, digit. fotoaparát, digit. kameru, kopírku, kapesní počítač Psion, Visor, Palm, mobilní telefon, databanku, hodinky IronMan, univerzální dálkové ovládání apod.), pro vše už výrobci dodávají ovládače a obslužné programy! Pokud náhodou nesouhlasí s vaším typem Windows, nebo vaší konfigurací, návod vás navede přesně na tu internetovou stránku, kde potřebný ovládač najdete - zkrátka, až na ojedinělé výjimky, při kterých se něco nedaří rozjet, 'pohoda vánek'...

Software
Nechci si odporovat v tom, co jsem psal v minulých číslech, ale něco k tomu napsat musím. V podstatě si vystačím s tím, co se na Amize dá sehnat, nebo koupit a případné (nezbytné) improvizace mě i baví, pokud dojdu k tomu, co jsem chtěl udělat, ale i tady se najdou dost silné motivace... Hlavně se budu zmiňovat o programech od Microsoftu, i když jich spousta existuje i od jiných a mnohdy, vlastně většinou kvalitnějších výrobců, ale MS jsou zkrátka nejznámější...

V grafice je u nás 'docela dobrá' možnost pracovat a v tomto ohledu se nedá (až na rychlost...) nic moc vyčítat. PPaint, ImageFX, ArtEffect, PerfectPaint, Imagine, nebo Photogenics jsou výborné (hlavně pod grafickou kartou), ale když začnete pracovat na PC a narazíte třeba na MGI PhotoSuite, PaintShop, nebo nějaký jiný, pohodlně vyhraje a nabídne daleko lepší možnosti.

Když budu psát dopis, nebo nějaký jiný dokument, chci aby hezky vypadal, i s obrázky obtékanými textem, různým formátováním textu, případně i tabulkou atd., tak používám WordWorth, nebo Final Writer, a na nich zkrátka neudělám vše co bych potřeboval a zase musím improvizovat. Takový MS Word, přesto, že je od Microsoftu, umí daleko víc a nebýt nějakých drobností, ještě mě nijak výrazněji nepodrazil, a to ho používám téměř denně už čtyři roky. Spíše to bude v možnostech těchto programů. Nějakými řečmi, jak se Word chová podivně a jak neposlouchá, mě nijak nepřesvědčíte - on WordWorth a Final Writer mají taky své nevychytané podivnosti... A TurboCalc, jako editor tabulek, taky rozhodně nenahradí a nepřemůže Excel!!!

V oblasti DTP, kterou moc neovládám, a ani nepotřebuji, a když, tak se jedná jen o takové experimenty, celkem problém nevidím, ale L. Němec se o této problematice už mnohokrát vyjádřil ve svých článcích o PageStreamu a zmínil programy QuarkXPress a PageMaker. Tento recenzent mě nikdy nezklamal, takže nevidím důvod mu nevěřit i v tomto. Od Microsoftu sem patří tuším MS Publisher.

V oblasti internetu na tom taky nejsme nejlépe... Pokud má amigista grafickou kartu (není podmínkou, ale bez ní je to snesitelné jen s 060), a drahý externí sériový modem, dá se s tím žít.

Hodně záleží na tom, jak internet používáte: ti, kteří používají hlavně e-mail, chat (IRC...) a občas něco stahují, jsou opravdu bez problémů, ale ti, co hlavně 'surfují' po www stránkách, spokojeni nejsou a ani nemohou být (sám jsem to vyzkoušel a nadšený jsem z toho nebyl)! A právě tito amigisté (ale určitě ne všichni) si kvůli internetu pořídili k Amize PC. Osobně se jim nedivím, protože s www stránkami je to skutečně tak a líbí se to snad jen těm, kteří nesnášejí grafiku (i takoví se najdou) a vypínají obrázky, což je na 040 a méně bez GFX stejně nutnost. Hodně to souvisí s rozlišením, našeho WB. Na VGA monitorech 800x600 nerozchodíme a 640x480 (navíc v max. 64 barvách, aby to trochu jelo...) je pro www stránky vražedně málo. Většina jich je dělaná pro rozlišení 1024x768 16/24-bit a tohle jde jen s grafickou kartou, která je jediným řešením. S mou Voodoo3 jsem si www stránky prohlížel a přesto, že to nebylo úplně bez chyb, dalo se s tím pracovat. Ale tím se opět vracíme k cenám HW...

Ono to ale NIKDY nebude takové jak na PC, protože na to zkrátka nemáme prohlížeče. S grafickou kartou to jde, ale nemáme kvalitní prohlížeč. Spousta stránek je pro nás nepřístupná, nebo přístupná jen částečně... Bývám štěstím bez sebe, když najedu na nějakou www stránku a ta mi oznámí, že je optimalizovaná pro MS Internet Explorer! A není jich málo! Kdyby byl k mání pořádný prohlížeč, bylo by to super a bez problémů! Taky mě někdo nedávno upozornil na internetové rádio - a co já s ním? Zkrátka nic! Neexistuje software který by něco takového zvládnul... A pokud ano - dejte mi vědět, kde ho seženu!!! (tady si dovolím poznámku - na PC jsou všechny prohlížeče zdarma, ale na Amize musíme platit úplně za všechno... - pozn. Joe)

O multimediálních projektech (hlavně encyklopediích) jsem už psal minule, takže o tom jsem už svoje napsal - nic moc lichotivého - těch několik málo multimediálních projektů v HTML formátu, které navíc v názvech souborů nesmí mít PC diaktriku, nás už nespasí. Navíc se HTML formát dotýká stejného problému jako v předchozím odstavci, takže to taky není to pravé...

V hudebních trackerech není problém, ale vyžadují nějaké ty znalosti, Hudební programy na PC nebo iMACu jsou tak propracované a jednoduché, že s minimálními znalostmi a zvukovou (klidně i integrovanou) kartou je možné tvořit téměř profesionální hudbu. Osobné znám skupiny dvě, které tvoří na PC elektronickou hudbu v profesionální kvalitě: SPESS (disco - viz. žebříček Českého Slavíka 2000, kategorie hud. skupina, 47. místo!) a Jamz Mafia (hip-hop). A to se nijak nezmiňuji o výkonu zvukového výstupu Amigy... Že si s AHI vystačíte?!? Ale proč byste měli žít pořád v kompromisech...???

Na PC běžně převádím všemožné typy souborů. BMP obrázky do JPEGů, nebo GIFů, audio tracky do WAV, či MP3 (a to je vážně lahůdka oproti Amize...) a naopak. Prohlížení obrázků, přehrávání hudby, animací, nebo dokonce filmů, je prostě jednoduché a bez potíží. Pokud jde o zálohování a přenášení, WinRAR a WinZIP, jsou taky výborné, i když Amize se v tomto ohledu nedá nic vyčíst!!!

System
Tak tady se budu víc zabývat 'detaily', protože jinak by to asi nevyznělo správně. 'Systémový analytik' nejsem a vše je 'jen' uživatelské posouzení, které je v konečném důsledku přece jen nejdůležitější. Píšu jen podle vlastní praxe, takže by se žádné nesrovnalosti neměly objevit. Celkový vzhled a přítulnost systému k uživateli, je jednoznačně na straně Amigy, to se jí upřít nedá, ale to jsou věci, které zkrátka směr neudávají.

Identifikace typu souboru a přiřazení správné aplikace pro daný soubor je na PC lépe zmáknutá, a systém třípísmenných koncovek se mi už dnes nejeví tak hrozný, jako tomu bylo dříve a pokud víte co a jak, vše bez problému funguje. Navíc se dá nastavit i více aplikací, pro jeden typ souboru a po označení si jen vyberete, kterou aplikaci právě chcete použít.

Systém ovladačů (na PC) pro každé zařízení mi dnes, po zkušenostech na Amize s MediatoremPCI, grafickou kartou Voodoo3 a tiskárnou, připadá jako dokonalý! Co chcete si připojíte a Windows si toho většinou samy všimnou a pokud je to v jejich možnostech, samy vyhledají a nainstalují příslušný ovládač a když ne, dáte jim ho na disketě, nebo cédéčku. Takže instalace různých zařízení je v podstatě naprosto jednoduchá (pokud máte správně nainstalovány celé Windows - ale to už je jiný příběh...). Zkuste připojit k Amize třeba digitální kameru přes FireWire..... nebo digitální fotoaparát přes USB.....

Hry
Tak na tomhle kolbišti jsme prohráli už pěkně dávno!!! Ať už se jedná o PC, nebo PSX, tak na ně nemáme! Teda měli bychom, kdyby všichni amigisté měli A4000, nebo A1200 a PPC + GFX (stejně jako já - i když já spíše nemám, než mám... viz. výše) a tvůrci her by si nás nějak výrazněji všimli, nebo existoval PSX emulátor pro PPC + GFX. Samé kdyby a nebo...

Her, které by za povšimnutí stály a obstály v dnešní konkurenci, není moc: Foundation ani TurboRacer3D (a další...), mě nijak nepřesvědčily, ale Napalm byl rozhodně bomba jako hrom, ale není pro PPC a bez grafické karty to není ono. Exodus je rovnocenným nástupcem, ale mám stejnou připomínku jako u Napalmu. Quake je dnes už dávno překonaný a navíc se nedal hrát ani na 060 + GFX (viz recenze v AmigaMAXu - jedna v Excaliburu a druhá v AR). S PPC už to bylo lepší, ale co z toho... Vynikající Payback, jako konkurence PC hry GTA? Na ten jsme dlouho čekali, ale zase nám ujel vlak, protože na PC už dávno fičí GTA2 a ten je zase už úplně někde jinde... Jediná hra, která byla vydaná čistě pro PPC + GFX byl fantastický WipeOut, ale ten je v podstatě taky starou záležitostí, převzatou z PSX a PC! Nějaká čistě amigácká hra pouze pro PPC + GFX (ono totiž jde o to, že pokud je hra naprogramovaná pro 68k i PPC, vždy bude PPC verze omezovaná ohledy na 68k verzi...), jaksi chybí a nevím o tom, že by se někde chystala - teda sliby tady byly (Enforce od Insanity, WildTracks od DeepCore a další), ale všechny skončily jen u slibů (respektive abychom nekřivdili Mr. programátorovi FiDovi, skončily spíš u obecně klesajícího zájmu o Amigu a malého rozšíření výkonného hardware - pozn. Joe).

Zkrátka je to téměř potupné, snažit se dýchavičně dotahovat na PC, našim slepovaným výkonem a hraním konverzí starších titulů.

Na PC se to hemží skvělými a hlavně normálně a bez problémů hratelnými tituly, jako NHL2001, Quake III, Crazy Taxi, Tomb Raider 5, Beast Wars, Alien vs Predator, Max Pain a desítkami (ne-li stovkami!) dalších - neznám nikoho, kdo by si nevybral i s průměrným výkonem - většině postačí 32 MB RAM (ale to snad ne. Akceptovatelné minimum je 64 MB - pozn. Joe), 300-500MHz procesor a jakákoliv 3D grafická karta a to je dnes na PC už slabá konfigurace! Když se podíváte na některý herní pořad v televizi (Game Page, CyberNet), nebo otevřete některý herní časopis (Level, Score, GameStar a další), nemáte k tomu co říct, protože bychom zkrátka chtěli, ale nejde to... Taky bych si rád zahrál nějaká skutečně pořádná auta (Need For Speed 5, Midtown Madness 2, RollCage, Formula One 2001 a další) pomocí volantu - na Amize zřejmě nesplnitelné přání...

Lidé okolo
Zvláštní nadpis, ale je přesný. Naši přátelé a známí, nejsou jen z oblasti počítačů, takže mnohdy ani neví o co jde, což znáte asi všichni. Tu a tam někdo přijde, že chce například něco vytisknout, udělat vizitky, nebo napsat dopis. To by ještě šlo, ale pokud někdo přinese hru nebo program a chtěl by mi to ukázat... Nebo si někdo přinese hotovou práci z Wordu, nebo Excelu, jen proto, že nemá tiskárnu... Multimediální prezentaci z autosalónu mi přinesl brácha... Vysvětlovat takové situace lidem neznalým (ale i znalým...), není jednoduché, a když se podobné situace vyskytují moc často (návštěv mívám víc než dost), tak to časem začne lézt pořádně na nervy!

Takže kdybych měl PC, byl bych snad bez většiny těchto problémů - i když víme, jak instabilní Windows bývaly. Klíčové slovo je bývaly, protože od dob Win3.11 a Win95 už nějaký ten pátek uběhl a dnešní WinME, nebo Win2000 (když se k nim slušně chováte...) se mohou stabilitou téměř opřít i o MacOS, nebo AmigaOS. A i kdyby ne, některé hůře nastavené (nebo různě patchované a rozvrtané...) Workbenche taky padají jako hrušky a nikdo se nad tím moc nepozastavuje. Nepřekonaný multitasking a přednosti Amigy? Kolik jich ještě zbylo??? To mi nijak náladu nekazí, protože vím (alespoň většinou ;)) co od PC můžu čekat, a tak si s tím hlavu nelámu. Koneckonců, už to zdaleka není taková hrůza jako kdysi a co si budeme nalhávat: potíže s Amigou tyto neduhy někdy spolehlivě převáží... A upozornění: 'Počkej až přijdou na PC problémy...' to je jen takové nenávistné, nebo emocionální plácnutí, které stejně nemá žádný smysl, ani logiku - na Amize jich je taky dost.

Tvrzení, že Amigu potřebujete na práci a ne na hraní her, je taky dost podivné a neopodstatněné! Jen si všichni dejte dohromady, co všechno jste na Amize dělali a děláte a zkuste to samé na PC. UDĚLÁTE TOTÉŽ A VŽDY LÉPE, NEBO POHODLNĚJI! Já například dělám grafiku, texty, k tomu tu a tam nějaké to .guide a ještě pár drobností, ale to je asi tak všechno! Přehrávám MODy/MEDy, MP3, animace, MPEG/MOV/AVI video, používám internet a taky hraju hry. Vše můžu dělat i na PC a lépe! Vše je vlastně jen o možnostech softwaru a jen okrajově v možnostech hardwaru (MP3, MPEG video...). A nakonec, proč si upírat dokonalejší hry, když existují...? Jsou tom jsou právě ty emoce, které nám brání si to připustit. A co se vlastně dá na Amize ještě dělat v profesionální, nebo alespoň poloprofesionální kvalitě a nejde to udělat na PC? Já teda nevím... (to mi připomnělo, jak nám několik amigistů vyčítalo, proč nepoužíváme na sazbu časopisů Amigu místo PC s QuarkXpressem... ach jo - pozn. Joe)

Závěr
Musím na pravou míru uvést ty, kteří si myslí, že Amigu už zavrhuji. Není to pravda! Amigu zbožňuji a nevyměnil bych ji za nic na světě (já ty PíCíčka skutečně nemám rád!), ovšem kdyby k takové důvěře byly podmínky a podpora softwarových firem. Ale okolnosti a okolní svět mi nedávají příliš na výběr. Podporoval jsem ji šest let a těch peněz do ní nacpal až příliš, ale nikdy mi to nevadilo. Bral jsem to jako nutnou investici. Rozhodně ji neprodám (stejně bych za ni dostal jen zlomek ceny) a zůstanu s ní až do konce a až k tomu dojde, stejně si ji nechám! Podporovat ji budu dál, a ještě víc budu obdivovat zastánce (ty, kteří vedle ní nebudou mít i PC) této nejdokonalejší technologie, jakou kdy svět spatřil (myšleno nejspíš v roce 1985, kdy Amiga poprvé spatřila světlo světa - pozn. Joe). Tak dlouho se při životě ještě žádná technologie v neinovované podobě neudržela a už ani nikdy jindy neudrží - při dnešní rychlosti vývoje je to zkrátka už nemožné!

Co se těch programů týče, skutečně se omezeně spokojím s tím, co mi Amiga nabízí, ale těch problémů v poslední době už bylo moc! Zejména ta moje PPC turbokarta, potíže s tiskem, shánění myšky (banalita? ...ale když je banalit hodně najednou, už je z toho potíž...) (hm, proč je myška na Amigu čtyřikrát dražší než na PC? - pozn. Joe) a tak podobně. Hry by se taky daly oželet, i když je to velká škoda, protože ty moderní jsou vážně úchvatné! Práci ve Workbenchi a hraní her dělím asi tak 70% na 30% ve prospěch Workbenche, takže ty hry bych mohl oželet, ale kdyby bylo kvalitních her víc, určitě by se ten poměr trochu změnil.

Ale abych to zkrátil. Amigu si nechávám, ale končím s investicemi do ní! Pokud se v nejbližší době nestane něco výjimečného na poli Amigy (těch nesplněných slibů už mám taky dost), a naskytne se nějaká trochu dobrá koupě PC (při dnešních cenách PC je to dost podivný slovní obrat ;)), tak už asi moc váhat nebudu! Finanční situace mi to v současnosti moc nedovoluje, ale až se to zlepší, tak do toho asi půjdu. Sice neodejdu ze 'scény' a Amize se chci věnovat i dál, jen doufám, že to nedopadne tak, jak jsem psal na začátku...

Za posledních pár let jsem zažil pár odchodů od Amigy a vždy se mě to trochu dotklo: První byl před asi čtyřmi lety MarioFunBeat! Ten mě toho ze začátku na Amize hodně naučil! Když odešel k PC, tak jsem to hodně prožíval. Druhý významný odchod, který mě ovlivnil, byl 'král české 3D' FiDo (Testament I + II a nedokončený úžasný Enforce), kterého známe asi všichni. Já ho neznal osobně, i když jsem se s ním jednou setkal na Apocalypse99, ale tohoto codera jsem si velice vážil a tak mě jeho odchod taky dost mrzel. Potom s odchodem přišel Speedy z naší skupiny HarVesteR, což mi vadilo dost, ale nějak mě to u něj už nepřekvapilo. A poslední bylo oznámení, že další z HarVesteRu (MOT) se chystá na koupi PC. To už jsem přijal jako normální věc... To jsou jen ti co mě ovlivnili, ale mezi tím uteklo k PC podstatně víc amigistů. Takže časem přijde řada i na mě a ostatním už to taky nebude dlouho trvat - pokud se teda něco nestane, ale musel by to být asi zázrak...

A nakonec rozsudek
V ACD#1 jsem psal o historii Amigy a při skládání toho článku jsem našel událost, která znamenala naprostou zkázu Amigy v její pravé podstatě. Ten den (21.4. 1995) je nesmazatelně zapsán do historie výpočetní techniky. Po dobrovolném (!?) krachu Commodoru se na aukci v New Yorku o Amiga Technologies utkaly čtyři firmy: Escom AG, Dell Computers, Creative Computers a CEI! Do hlavního řízení zůstaly už jen Dell Comp. a Escom AG. Přestože měl tehdy Dell menší možnosti, než Escom, byla výhra Escomu pro některé překvapením... A nakonec víme, kde je Dell Computers dnes a kde je Escom! Tehdy to nemohl nikdo tušit, ale stalo se a dnes mě nikdo nepřesvědčí o tom, že se to po této události ještě dalo zachránit! Následovaly už jen plané sliby, nedokončené projekty a několik změn majitelů! Dnes už to vím, i když jsem si to uvědomil až nedávno.

Tak si taky přečtěte 'Růžový brejličky' a možná si je na malou chvíli sundáte a dáte mi alespoň trochu za pravdu. Ale ono se to vlastně časem stejně samo vykrystalizuje a všichni zkončíme na jedné hromadě ;) ale prozatím tady ještě jsme a nevzdáme se jen tak, takže Amize zdar!!!

Tom Przybyla