TEAC W58EK

KaÚdÙ uÚivatel poÃÉtaÃe by si mÅl svÁ data ÒÁdnÅ zÁlohovat a uchovÁvat pro dalÓÉ pouÚitÉ v budoucnu. ZvlÁÓtÅ z dÊvodu, kdy svou nebo jinou chybou pÒijde o sv× dÊleÚit× informace.

MnÅ se podaÒilo dÉky sv× chybÅ (a i trochou vinou harddisku) pÒijÉt o jeden "partiÓn". Nebyl to naÓtÅstÉ syst×movÙ (ale ten mÁm poÒÁdnÅ zÁlohovanÙ), ale pracovnÉ, kde mÁm vÓechny svoje ÃlÁnky, pÒeklady pro ATO, vÅci ze skupiny a pÒeklady her pro Exodus a Payback. ZÁkon schvÁlnosti zase platÉ. V dobÅ, kdy jsem si prÁvÅ pÒipravoval tento "partiÓn" pro vypÁlenÉ u kolegy, jsem o nÅj pÒiÓel. Po hodinÁch marnÙch pokusÊ o obnovenÉ a dnech strÁvenÙch v nadÁvkÁch na vÓechno jsem se rozhodl, koupÉm si vypalovaÃku. ZaÃalo klasick× shÁnÅnÉ informaci, kterÁ je lepÓÉ, rychlejÓÉ, levnÅjÓÉ. Od poÃÁtku jsem odmÉtl vypalovaÃky typu Mitsumi, Acer, Samsung a po zjiÓtÅnÉ, Úe i kolegov×, kteÒÉ majÉ HP si poÒad stÅÚujÉ jsem volil mezi NEC a TEAC. V poslednÉm kole vyhrÁl tedy TEAC a jÁ po vybrÁnÉ svÙch ÕsporÊ se dal na cestu na nÁkupy. V firmÅ, kde jsem onou mechaniku kupoval jsem zjistil, Úe je pouze o asi 350 kà draÚÓÉ typ CD-RW a to verzi "kit". A tak mi nezbÙvalo, neÚ koupit tento model a pÁr obyÃejnÙch mediÉ na odzkouÓenÉ.

Po vybalenÉ na mÅ koukala na prvnÉ pohled obyÃejnÁ CD mechanika, tlustÙ manuÁl, kabel IDE a audio, Óroubky, 1x CDRW TEAC a na CD software pro vypalovÁnÉ na PC Nero 5.5. V manuÁlu samozÒejmÅ nenÉ ÃeÓtina, ale je tam aspoÎ polÓtina, ale tÒeba i ruÓtina :). Mechaniku jsem v poÒÁdku zamontoval do Amigy, udÅlal pÁr "assignÊ" a zmÅn, aby byla viditelnÁ pod syst×mem.

CD-RW mÁ rychlosti 8x8x32. SchvÁlnÅ jsem ji otestoval na dvou m×diÉch, kter× mi moje Toshiba 36x nechtÅla ÃÉst. A Teac pÒeÃetl vÓechno v pohodÅ. Dokonce se mi nÅkdy i zdÁlo, Úe Teac je rychlejÓÉ neÚ Toshiba! Pak zaÃaly troÓku probl×my s nastavenÉm u programu MakeCD. MakeCD jsem si zvolil i proto, Úe tam je ÃeÓtina a hlavnÅ je to program, kterÙ se jeÓtÅ rozvÉjÉ a dÁ se v pohodÅ registrovat. Mechanika se ale nechtÅla podchytit pro pÒÉsluÓn× "drivery" CDR_JVC_Teac. NevÉm proÃ, ale nechtÅla s nimi spolupracovat. A jelikoÚ mÁm 4xEide, vyuÚil jsem ovladaà CDR_SCSI3_ATAPI a ejhle, vÓe najednou fungovalo jak mÅlo. A tak jsem zaÃal testovat. Velk× soubory jsem vypaloval ÃtyÒnÁsobnou rychlosti a menÓÉ dvourychlostnÅ. VÓe v naprost×m poÒÁdku. Mechanika je tichÁ, ÚÁdnÙ ventilÁtor. Co mi ale vadÉ, jsou dvÅ diody na mechanice. ObÅ totiÚ svÉtÉ zelenÅ. MoÚnÁ jsem pÒÉliÓ nabaÚen jinÙmi mechanikami, kdy pÒi pÒÉpravÅ mechanika blikala oranÚovÙm, pÒi zÁpisu zase ÃervenÅ a normÁlnÅ zelenÅ. Nebylo by tedy na Ókodu, kdyby ledky byly barevnÅ odliÓen×. Nedalo mi to a vypalovaÃku jsem vyzkouÓel u pÒÉtelkynÅ i na PC. Program Nero se mi lÉbil, docela se mi zamlouvalo vypalovÁnÉ audio cd pÒÉmo ze souborÊ MP3. ZkouÓel jsem i vypalovat maximÁlnÉ rychlosti (8x) a CD hotov× za 10 minut je parÁda. Ale mnÅ staÃÉ i tÅch 20-40 minut, nepÁlÉm kaÚdÙ den a i tak vyuÚÉvÁm spÉÓe starÓÉ m×dium CDRW, kde se dÁ pÁlit pouze 4x.

Mechaniku pouÚÉvÁm uÚ asi dva mÅsÉce, za tu dobu jsem si nahrÁl asi 10-15 CD a nemÅl jsem s nÉ ÚÁdn× probl×my. VÉm, mÁlo jsem toho vypÁlil, abych na nÅjak× chyby pÒiÓel, ale mechaniku jsem si koupil pouze pro vlastnÉ zÁlohovÁnÉ prÁci z domova a v prÁci. Na to mi to ÕplnÅ staÃÉ a jsem s tÉm spokojenÙ. Mechaniku opravdu mÊÚu doporuÃit a ÕplnÅ by staÃila i ÃtyÒrychlostnÉ, ale tu uÚ asi tÅÚko v prodeji seÚenete. V OstravÅ se tato mechanika prodÁvÁ zhruba za 3600 kà bez kitu.

Boleslav Kristen