TEAC W58EK

Kaůdý uůivatel poçítaçe by si mël svá data ęádnë zálohovat a uchovávat pro dalîí pouůití v budoucnu. Zvláîtë z dűvodu, kdy svou nebo jinou chybou pęijde o své dűleůité informace.

Mnë se podaęilo díky své chybë (a i trochou vinou harddisku) pęijít o jeden "partiîn". Nebyl to naîtëstí systémový (ale ten mám poęádnë zálohovaný), ale pracovní, kde mám vîechny svoje çlánky, pęeklady pro ATO, vëci ze skupiny a pęeklady her pro Exodus a Payback. Zákon schválnosti zase platí. V dobë, kdy jsem si právë pęipravoval tento "partiîn" pro vypálení u kolegy, jsem o nëj pęiîel. Po hodinách marných pokusű o obnovení a dnech strávených v nadávkách na vîechno jsem se rozhodl, koupím si vypalovaçku. Zaçalo klasické shánëní informaci, která je lepîí, rychlejîí, levnëjîí. Od poçátku jsem odmítl vypalovaçky typu Mitsumi, Acer, Samsung a po zjiîtëní, ůe i kolegové, kteęí mají HP si poęad stëůují jsem volil mezi NEC a TEAC. V posledním kole vyhrál tedy TEAC a já po vybrání svých úsporű se dal na cestu na nákupy. V firmë, kde jsem onou mechaniku kupoval jsem zjistil, ůe je pouze o asi 350 kç draůîí typ CD-RW a to verzi "kit". A tak mi nezbývalo, neů koupit tento model a pár obyçejných medií na odzkouîení.

Po vybalení na më koukala na první pohled obyçejná CD mechanika, tlustý manuál, kabel IDE a audio, îroubky, 1x CDRW TEAC a na CD software pro vypalování na PC Nero 5.5. V manuálu samozęejmë není çeîtina, ale je tam aspoń polîtina, ale tęeba i ruîtina :). Mechaniku jsem v poęádku zamontoval do Amigy, udëlal pár "assignű" a zmën, aby byla viditelná pod systémem.

CD-RW má rychlosti 8x8x32. Schválnë jsem ji otestoval na dvou médiích, které mi moje Toshiba 36x nechtëla çíst. A Teac pęeçetl vîechno v pohodë. Dokonce se mi nëkdy i zdálo, ůe Teac je rychlejîí neů Toshiba! Pak zaçaly troîku problémy s nastavením u programu MakeCD. MakeCD jsem si zvolil i proto, ůe tam je çeîtina a hlavnë je to program, který se jeîtë rozvíjí a dá se v pohodë registrovat. Mechanika se ale nechtëla podchytit pro pęísluîné "drivery" CDR_JVC_Teac. Nevím proç, ale nechtëla s nimi spolupracovat. A jelikoů mám 4xEide, vyuůil jsem ovladaç CDR_SCSI3_ATAPI a ejhle, vîe najednou fungovalo jak mëlo. A tak jsem zaçal testovat. Velké soubory jsem vypaloval çtyęnásobnou rychlosti a menîí dvourychlostnë. Vîe v naprostém poęádku. Mechanika je tichá, ůádný ventilátor. Co mi ale vadí, jsou dvë diody na mechanice. Obë totiů svítí zelenë. Moůná jsem pęíliî nabaůen jinými mechanikami, kdy pęi pęípravë mechanika blikala oranůovým, pęi zápisu zase çervenë a normálnë zelenë. Nebylo by tedy na îkodu, kdyby ledky byly barevnë odliîené. Nedalo mi to a vypalovaçku jsem vyzkouîel u pęítelkynë i na PC. Program Nero se mi líbil, docela se mi zamlouvalo vypalování audio cd pęímo ze souborű MP3. Zkouîel jsem i vypalovat maximální rychlosti (8x) a CD hotové za 10 minut je paráda. Ale mnë staçí i tëch 20-40 minut, nepálím kaůdý den a i tak vyuůívám spíîe starîí médium CDRW, kde se dá pálit pouze 4x.

Mechaniku pouůívám uů asi dva mësíce, za tu dobu jsem si nahrál asi 10-15 CD a nemël jsem s ní ůádné problémy. Vím, málo jsem toho vypálil, abych na nëjaké chyby pęiîel, ale mechaniku jsem si koupil pouze pro vlastní zálohování práci z domova a v práci. Na to mi to úplnë staçí a jsem s tím spokojený. Mechaniku opravdu műůu doporuçit a úplnë by staçila i çtyęrychlostní, ale tu uů asi tëůko v prodeji seůenete. V Ostravë se tato mechanika prodává zhruba za 3600 kç bez kitu.

Boleslav Kristen