Boj s tiskem - trysky, barva, ovládače a tiskové programy...

Možná se vám slovo boj v názvu zdá nadnesené, ale po přečtení tohoto článku už takový dojem mít snad nebudete. Popíšu nyní něco, co jsem v posledních několika týdnech prožíval s tiskárnou! Snad vám to něco přinese a pokud ne, alespoň si něco přečtete. Předpokládám, že všichni amigisté tiskárnu nemají a tady najdou i pár postřehů, na co si dát pozor, až ji budou mít a ti co už vesele tisknou, si taky na své přijdou!!!

Před časem jsem od Speedyho koupil poměrně slušnou tiskárnu Hewlett Packard DeskJet 690C, o které jsem se dočetl, že patří k těm lepším (teda patřila v době svého prodeje - asi 4 roky zpět - dnes už se prodávají daleko lepší tiskárny), takže jsem byl zvědav! HP 690C poskytuje při černobílém tisku maximální rozlišení 600x600 dpi a při barevném 600x300 dpi, což je naprosto dostačující pro kvalitní tisk používaný pro soukromé účely. Navíc podporuje i fototisk se speciální foto-cartridgí. Barevný zásobník byl již prázdný a tak jsem nějaký čas tisknul jen text (tisk černého textu je skvělý a tento článek se ho v podstatě netýká) a barvu jsem si dokoupil teprve nedávno. První zjištění, nebylo nejpříjemnější, protože po doplnění barvy jsem zjistil, že trysky už zaschly!!! V servisu, nebo v prodejnách vám k tomuto řeknou, že je to na nic a celou tiskovou hlavu musíte koupit novou - což obnáší asi 1200-1400Kč!

Ovšem v návodu u barevné refilovací sady (sada k doplnění barev) píšou, že pokud nejsou trysky zaschlé dlouho, dají se rozmočit teplou vodou, popř. lihem. Po poradě s jedním jemnomechanikem ve svém zaměstnání, který má bohaté zkušenosti se zapisovacími registry (v současnosti rovněž používají barvy HP - i když to asi nebudou přesně ty co mám v tiskárně) a jejich tryskami, mi rovněž doporučil líh s tím, že za vyzkoušení, kromě pár mililitrů barvy, nic nedám. Rovněž mi odlil trochu 85% lihu (lékárenský líh má 60%) a tak jsem do něj trysky naložil.

Tiskový program TurboPrint (viz dále) obsahuje utilitku DeskJet-Utility (mimochodem ta funguje i když TurboPrint nainstalovaný nemáte), která je schopna vyčistit trysky, tak jako na PC. To vypadá asi tak, že se na stránku tiskne jeden asi 4 cm široký pruh na který tiskárna 'stříká' všechny tři barvy, na kterém jsou vidět nerovnoměrnosti, když některé trysky netisknou a potom několik 2 mm proužků, každý jinou barvou (žlutá, fialová, modrá, černá a šedá), na kterých je vidět, která z barev ještě není v pořádku.

A skutečně po jedné noci v lihu a po pátém spuštění čištění trysek se objevila barva! Nejdříve jen modrá. Po dalších čištěních se objevila žlutá a jemně i fialová (černá cartridge zaschlá nebyla, takže černá a šedá se tiskla pořád výborně). Naložil jsem trysky ještě na celé odpoledne do lihu a večer pokračoval v tisku. Po asi dvacátém (možná i víc) spuštění čištění se už barva tiskla do pravidelných a čistých pruhů ve všech zmíněných barvách.

Další kámen úrazu je nastavení. Co se Workbenche týče, nastavení je jednoduché, ale výsledný tisk není z těch, které bych nazval kvalitními - někteří by se možná i spokojili, ale já jsem věčně nespokojen se vším, hlavně co se počítače týče! Rovněž 'není jednoduché' sehnat ovládače pro daný typ tiskárny. Na internetu je ovládačů spousta, ale málo který (z mé zkušenosti) funguje dobře! Nakonec ve WB používám všeobecný ovládač HP_DeskJet pro všechny DeskJety. Zkoušel jsem instalovat i jiné, zejména ty pro řadu DeskJet_6xx, které mi připadaly horší než ten všeobecný a taky přímo ovládač DeskJet_690C, který nefunguje vůbec a to přesto, že mám kompletní OS_3.1 i s KickStartem, který tento ovládač v 'readme' vyžaduje! Taky různým ovládačům není jedno, jaké máte verze parallel.device a printer.device v adresáři DEVS:, což se projevilo hlavně při tisku z WordWorthu. Navíc mi ve WW všechny tištěné stránky končí 3 cm od konce stránky a nepodařilo se mi přijít na to, jak tento neduh odstranit - to se mi na PC (v zaměstnání) nikdy nestalo!

HP DeskJet 690C na PC
Abych se přesvědčil o tom, že moje tiskárna umí fakt dobře tisknout, vzal jsem ji ke svému otci a napojil ji na PC - zatvrzelí amigisté jistě prominou, ale musel jsem to zkusit... Co vám budu povídat: WindowsME si po připojení a spuštění jen tak všimnul, že je k němu připojeno nové zařízení, sám vyhledal vhodný ovládač a nainstaloval jej, při čemž vytisknul testovací stránku. Vše v pořádku! Na disketách jsem si přinesl obrázky, které jsem tisknul na Amize a vytisknul je ve stejné velikosti i na PC..... Domů jsem odcházel a nebyl ve mně ten vítězný pocit, který bych si přál. Připadal jsem si přesně naopak! Na PC nastavím jen kvalitu tisku ze čtyř nabídnutých a tisknu - PC mě i upozornilo, že nemám foto-cartridge! A než jsem vytisknuté obrázky donesl domů a srovnal je s těmi mými, předem jsem věděl, že jsem prohrál. Na těch PíCíčkách to je fakt podstatně lepší (hlavně jednodušší) a hladší než u mně! Ale na řadu přichází TurboPrint a Studio.

A teď jen doufám, že nakonec přijdu na to, jak nastavit Amigu, aby mi tiskla stejně. Potisknul jsem už stoh papíru a barvu mám na 2-3 doplnění, takže dokud nebudu spokojen, tak tu 'Packardku' zavařím...

TurboPrint a Studio
Tyto programy mají vaši tiskárnu přimět k tomu, aby kvalita vytištěných obrázků, byla na nejvyšší možné úrovni, jaké je vaše tiskárna schopná. Je v nich slibován až foto-realistický tisk, ovšem jsem střízlivý, a navíc nemám foto-cartridge, takže očekávám jen kvalitní obrázky, kterých má tiskárna je schopná - jen ji k tomu přinutit! Před sebou mám obrázky z vytisknuté na PC a pouštím se do dalších experimentů! TurboPrint (AR 18/19, 28, 37, 40) i Studio (AR 12, 20, 38) dokážou velké věci a obrázky mají 'přijatelnou' kvalitu i po pouhém nainstalování v základních parametrech. Nastavení obou programů je dost rozsáhlé - mají spoustu možností voleb různých ditheringů (rastrování), se kterýma si opravdu pohrajete a není to na jedno odpoledne, ale dá se tím dosáhnout výborných výsledků. Taky ovládače s nimi dodávané, fungují asi tak jak mají.

U obou zmíněných programů jsem tisknul tři relativně odlišné obrázky (všechny 1024x768/24-bit, různě zmenšované až do 10x7 cm) ve všemožných kombinacích ditheringů a nastavení, a poté je srovnával, abych našel optimální nastavení pro všechny druhy tisku. V konečné fázi jsem dospěl do stádia, kdy mohu říct, že moje Amiga už asi lépe tisknout nebude a kvalita je vskutku dobrá.

Čím kvalitnější tisk nastavíte, tím pomaleji bude vaše tiskárna tisknout, ale o to v konečném důsledku ani tak nejde a navíc dnes prodávané tiskárny mají rychlost tisku téměř nesrovnatelně vyšší, takže se tu o rychlosti v podstatě nemá cenu rozepisovat. Pokud by to někoho zajímalo, u TurboPrintu je nejlepší dithering DIFFUSE/SUPERDIFF, a je dobré si pohrát s GAMMA korekcí a kontrastem podle toho, jak tmavý je tisknutý obrázek. Studio je v tomto ohledu rozsáhlejší a pro tmavší obrázky je asi nejlepší BLUE NOISE 30% a pro světlejší BLUE NOISE 50%. Výborných výsledků lze dosáhnout i s ditheringem JARVIS a BURKE. Ale můžete si některé další vyzkoušet - většina vypadá dobře. Není to ale jediné nastavení, které je třeba udělat, i když bych řekl, že je nejpodstatnější. Zbytek by už ale neměl být problém.

Má nespokojenost mě dohnala až ke zdárnému konci. Lepší to už lepší nebude a jsem s tímto stavem zcela spokojen! Pokud bych chtěl víc, musel bych investovat do 'laserovky' a to je pro mé potřeby snad až velký přepych, i když... Snad jen tu foto-cartridge bych si mohl pořídit, což by kvalitu posunulo ještě o kus dál, a myslím, že by se to hodilo.

V nastavování mi pomohly články v Amiga Review (všechny psal Luboš Němec), které jsou napsané velice detailně (hlavně ty starší verze - v nových verzích se to už točí hlavně okolo změn jednotlivých verzí) a dá se z nich spousta věcí vyčíst.

Ještě nedávno se mi zdálo, že papír je papír a je celkem jedno na co tisknu, ale skutečnost mně přesvědčila, že značkový papír se vyplatí a na výsledku je to znát. Po celou dobu této tiskařské anabáze jsem používal (a stále používám) papír firmy Canon určený pro inkoustový tisk a pro srovnávání jsem používal obyčejný papír ze školních sešitů a kancelářský papír do psacích strojů. Potisknul jsem fakt hodně papíru a barvy taky hodně ubylo (spotřeboval jsem asi 6-8 ml každé barvy), takže mně to i něco stálo, ale zase na druhou stranu, není nad vlastní zkušenost a tím pádem jsem zase trochu znalejší.

Kdybych měl doporučit TurboPrint, nebo Studio, chvíli bych váhal, ale asi se shodnu s recenzemi L. Němce, ze kterých je patrné, že více preferuje Studio, i když mu vadí (stejně jako mně), že se při tisku neukáže preview obrázků (vidíte jen obrysy), a těžko se odhaduje, jak vlastně bude výsledek vypadat. Nakonec si nejsem moc jistý, který program je lepší - je to relativní a záleží na tom, jak s tiskárnou pracujete.

Nepřišel jsem na to, jak Studio přimět k barevnému tisku v rozlišení 600x300 dpi! S největší pravděpodobností tohle rozlišení nepodporuje, což je škoda, protože by to u barevných obrázků dost pomohlo. Nabízí pouze 300x300 v barvě a 600x600 černobíle. Taky jsem nenašel (v AR zmíněné) nastavení mikroposunu papíru, které značně odbourává nehezké světlejší proužky, což by právě u rozlišení 300x300 bylo dost potřeba, ale asi tuto funkci lze používat jen s tiskárnami Epson. U těchto se právě v AR o mikroposunu píše.

TurboPrint umí 600x300 v barvě, bez problémů. Taky umí ukázat obrázky, které se chystá tisknout a vlastně celý GraphicsPublisher je výborně zpracovaný a skvěle se s ním pracuje. Nenabízí ale moc možností ve výběru ditheringů a je víc potřeba hrát si s GAMMA korekcí. V neposlední řadě je silně nesystémový: pokud se spustí z WBStartUp, je vše v pořádku! Když ho ale spustím později, je schopný při první odezvě na něj (i nezávislou utilitou DeskJet-Utility) shodit celý systém - i když jen někdy! Taky, když ho někdy později vypnu a chci použít tiskárnu mimo něj, systém se někdy chová podivně...

Co tedy napsat závěrem? Kdyby Studio tisklo 600x300 v barvě, a ukázalo preview tisknutých obrázků, jistě by vyhrálo na plné čáře. Takhle si nechávám pro některé akce v záloze TurboPrint, který, kdyby měl větší výběr ditheringů a tolik se nepříčil systému (ale to se dá vydržet), by jistě taky vyhrál. A teď si vyberte... U obou se dají jejich nedostatky nazvat 'kosmetickými chybami' a beze sporu jsou to špičkové programy, které tuším nemají konkurenci ani na jiných platformách, alespoň jsem nikdy o ničem podobném neslyšel! Ať už se tedy rozhodnete pro kterýkoli z těchto programů, nebudete litovat a práce s vaší tiskárnou vás bude těšit!

Mého bratra po spatření tiskárny, jako první napadlo, že mu můžu udělat vizitky a tak jsem je začal tvořit... Na tento druh 'práce' je asi nejvhodnější PageStream, a v krajním případě i WordWorth nebo Final Writer, ale u obou se mi moc nelíbí vytištěný výsledek, na rozdíl od PageStreamu, ze kterého se dobře tisknou i obrázky!

Tom Przybyla