Off-Line / On-Line

Přiznám, že jsem se problematice připojení Amigy k internetu, nikdy příliš nevěnoval. Věděl jsem, že to jde, ale neměl jsem pevnou linku, několik e-mailů, které jsem za měsíc dostal, jsem vyřídil v internetové kavárně a tím pádem mi internet ani moc nechyběl. Snad IRC - v našem případě AmIRC trochu scházel, ale jinak ne. Až do chvíle, kdy mi zapojili pevnou linku a já se pokusil připojit...!

Nejprve bych se měl pozastavit nad mým přístupem k celé této akci. Spojení se světem mně až tak nezajímá, spíše se občas potřebuji spojit s některými lidmi v Česku a taky s redakcí ACD. Nějaké ty odeslané textovky (SMS), které se skrze internet dají posílat levněji (hlavně, když jich posíláte víc najednou) a v neposlední řadě taky nějaké ty e-maily. Tu a tam něco z Aminetu a to je asi tak vše! Nějaké bloudění po webových stránkách celého světa mně (zatím) nijak nebere a tak jsem se rozhodl, že to s investicemi nebudu přehánět.

Tou investicí je samozřejmě pouze MODEM, a já koupil v prvním bazaru první modem, na který jsem narazil. Za tři stovky HAYES Optima 288 V.34. Kupodivu jsem se trefil do modelu, který je i v nabídce ovládačů v MiamiInit (software pro spojení modemu se sítí), ale ouha - spojení nepracuje! Modem byl vadný a nebo zkrátka s Amigou nechtěl mít nic společného a já stále zůstávám Off-Line... Povedlo se mi vrátit ho zpět do bazaru (dali mi naštěstí 7 dní na vyzkoušení), a já se začal ohlížet po něčem jiném a taky mi i proběhla hlavou myšlenka, že bych nemusel na tomto kusu HW až tak šetřit, ale 'podívej mámo peněz je málo... (Rapmasters)' a tak jsem se znovu vydal po bazarech. Pro tento účel jsem si vytisknul seznam podporovaných modemů z MiamiInit, přesto, že to už jednou nevyšlo.

AGAs se pokusil mi to nějak ulehčit a mezi tím mně zaregistroval na Volny.cz a zřídil mi novou adresu. Můj nick byl obsazen (to je ale drzost...) a tak musel přidat ještě značku naší skupiny, takže vznikla adresa 'redrose.hvr@volny.cz' (adresa 'redrose@post.cz' zůstává funkční).

Po neúspěšném procházení bazarů, jsem dospěl k závěru, že to nemá cenu a koupím modem nový! Tady na nás číhá další překážka v podobě ceny! Externí a navíc sériové modemy jsou podstatně dražší než jejich interní PCI verze, nebo externí USB modemy! My si bohužel nemůžeme dovolit používat interní PCI modem, protože ho jaksi nemáme kam zapojit... Dokonce ani ti šťastnější z nás, kteří mají některého MediatoraPCI (k nimž patřím i já) a mohli by si PCI modem přes něj zapojit, mají smůlu (alespoň prozatím), protože neexistují ovládače, které by tyto modemy přiměly ke spolupráci.

Teď jsem se zase dotkl nepříjemného místa! Standardem na PC (kdo to neví, světový standard udávají PC firmy, ať už se nám to líbí, nebo ne...) jsou PCI sloty, které před nějakým časem firma ElBox umožnila používat i nám, přídavnou kartou MediatorPCI, který je sice skvělý, ale.... PCI je velice univerzální slot, využitelný v podstatě k čemukoli, ale jaksi to zatím nejde, protože chybí zmíněné ovládače! Pokud bych to uměl, programoval bych je sám, abych podpořil rozšíření PCI slotů na Amigách, ale neumím, takže mi zbývá jako i ostatním majitelům MediatoraPCI čekat... Zároveň si uvědomuju, že rozšířenost Mediatora je omezena cenou, která se pohybuje mezi 7000 - 9000 Kč a za tuto cenu získáte 'pouze' možnost používat PCI zařízení - ještě musíte investovat do samotných PCI zařízení, aby vám to k něčemu bylo... Zrovna teď čekám na ovládač pro zvukovou kartu SoundBlaster 128 PCI (ta už je slibovaná hodně dlouho...) a kdybych si mohl koupit i levný PCI modem, tak by mi to taky nevadilo.

Ale to jsem zase odbočil. Když jsem se tedy rozhodl koupit nový, chtěl jsem alespoň nějaký modem, který už některý Amigista používá a protože z těch, kteří jsou na internetu připojeni, znám jen AGAse a Speedyho, hledal jsem v prodejnách modem Well-FM-56VT, který oba používají. V Havířově jsem prodejnu ve které by modemy Well prodávali nenašel. Až v Karviné a Ostravě je AGAs objevil za ceny 2550 - 2750Kč. Ale obě města jsou trochu z ruky (asi půlhodina autobusem) a tak jsem se pro Well nakonec nevydal.

Už mě celá tato akce začínala unavovat, když mi přišel od AGAse e-mail, že někdo na Amiga konferenci nabízí externí modem Zoltrix 33.6 kb/s (chip Rockwell) s českým návodem za 800Kč. Zoltrix neznám, ale modemy RockWell ano (i když ne na Amigách). Rychlost 33.6 je při dnešních ucpaných linkách 'dostačující' a protože to přišlo z Amiga konference, předpokládal jsem, že si s ním Amiga bude rozumět. Takže jsem neviděl důvod, proč do toho nejít a v podstatě se držet mého přístupu z úvodu tohoto článku. Do uzávěrky mi zmíněný modem nedorazil a tak nemohu napsat, jak funguje, ale AGAs se smiloval a na pár dnů přinesl svůj modem ke mně a tak jsem si mohl "AmigaInternet" vyzkoušet.

Tak tedy pro ty, kteří se chystají připojit k síti sítí. Informace, které byly popsány v Amiga Review #56 jsou naprosto přesné, včetně postupů k připojení (proto je zde nebudu znovu přepisovat). Pokud budete postupovat podle nich, dojdete k vítěznému konci. Snad jen k výběru modemu napíšu, že pokud si vyberete model který není v nabídce Miami, vůbec to neznamená, že by pro Amigu nebyl vhodný! Příklad za všechny: externí sériové (jiné typy není možné zatím pro Amigu použít) faxmodemy značky Well v nabídce chybí, přesto jsou s nimi amigisté spokojeni. A můj Zoltrix v nabídce vlastně taky není a (údajně) funguje.

Asi nejlepší metodou bude, najít rozumného prodejce, se kterým bude možné se domluvit na vyzkoušení. Spoléhat na štěstí není zrovna nejlepší rada, ale pokud rádi riskujete, nic vám v tom nebrání. V nejhorším případě jej jako nový prodáte přes inzerát a nějakých asi 500-1000Kč proděláte, což je pro některé z nás dost. Ale většina modemů s protokolem V.90 by měla v pořádku fungovat, i když Miami nebude znát jejich přesné specifikace.

A až se zdárně spojíte se světem, nezapomeňte se o svou zkušenost s připojováním podělit.

Tom Przybyla