AmigaOS 3.9

4.prosince 2000 byla na trh uvedena nová verze operačního systému AmigaOS 3.9, která nabídla nemálo vylepšení a novinek. V tomto článku bych chtěl informovat o některých z nich.

Minimální požadavky na systém jsou CD-Rom, Harddisk, procesor MC68020, Amiga 3.1 ROM (verze 40.xx), 6MB Fast RAM. Součástí balíku je i podpora PPC skrze WarpOS 5.0, což potěší majitele PPC karet fy Phase5.

Jednoduchá instalace nabízí několik možností. OS3.9 můžete nainstalovat přímo na partition s OS 3.0, 3.1 nebo 3.5 popřípadě na prázdný partition. Součástí instalace je i tvorba záchrané diskety, která vám umožní nabootovat systém přímo z CD AmigaOS 3.9.

31. března 2001 se objevil první opravný balíček Boing Bag 1 (BB1), který odstranil několik chyb, a přidal několik drobných vylepšení. Není zcela vyloučeno, že se v budoucnu objeví ještě Boing Bag 2, který by mohl obsahovat několik zásadních novinek.

A teď již k samotnému popisu

Multimedia
Přehrávač MP3, AIFF a WAV zvukových záznamů Amplifier. Přehrávač je velmi podobný WinAMPu, a tudíž můžete využít tisíce skinů pro WinAMP a změnit tak jeho vzhled podle svých představ. Verze Amplifieru z BB1 umožnila navíc přehrávání streamovaného audia ve formátu mp3 Shoutcast (www.shoutcast.com).

Musím říci, že ve spojení s novou verzí AHI 5.0 (kterou naleznete jen na CD s OS3.9, ale musíte si ji nainstalovat samostatně) je možné přehrávání MP3 ve slušné kvalitě i na slabších strojích a dokonce se dá s Amigou zároveň i pracovat :-)

Program ACTION Media player slouží k přehrávání QuickTime (.mov) a Video for Windows files (.avi) video sekvencí. Vzhledem k licenčním omezením přehrávač bohužel nepodporuje videa s kompresí Intel Indeo. Součástí CD je i několik upoutávek (v AVI) na filmové premiéry tohoto roku (velmi slušné).

Kromě standardního CD přehrávače v adresáři sys:tools/ najdete nový PlayCD v sys:utilities/. Tento přehrávač se však příliš nepovedl. GUI i při rozlišení 1024x768 zabere téměř čtvrtinu obrazovky a nevypadá příliš přitažlivě, navíc stále chybí podpora stahování informací o CD z internetu (CDDB).

Internet
Osobně považuji za jeden z největších přínosů AmigaOS 3.9 začlenění programu Genesis (TCP/IP stack), který nahradil omezenou verzi Miami z CD OS3.5. Jedná se o plně funkční verzi bez jakýchkoliv omezení. Práce s ním je jednoduchá a pohodlná. Zpřístupnit internet s tímto programem je hračka i pro začátečníka. Je potřeba znát svůj modem a telefonní číslo uzlu zprostředkovatele připojení (např. Volný, Quick, RedBox atd). Dalším přínosem je i vyšší rychlost přenosů v porovnání s Miami a MiamiDX.

Součástí OS3.9 je i nová verze webového prohlížeče AWEB 3.4 SE. Jedná se o speciální edici s několika omezeními jeko nemožnost otevřít více oken, tisknout. Ti, kteří si tento prohlížeč oblíbí, si mohou u vybraných Amiga dealerů objednat plnou verzi za zvýhodněné ceny.

AmiDock
Jistě zaujme každého uživatele (pokud již tuto utilitku nepoužíval dříve), který se nechce pro spuštění běžných programů stále proklikávat stromem adresářů. Jak jsem již naznačil slouží ke spouštění programů či DOSových nebo Arexxových skriptů. Umožňuje programy členit do několika skupin podle významu (např. Internet, Utility, Grafika, Hry apod.) Umístění ikony s programem do lišty nemůže být jednodušší. Stačí jen přetáhnout ikonu z adresáře do lišty AmiDocku a je hotovo.

Workbench
Workbench již od verze 3.5 obsahuje ARexxový port. Jeho možnosti byly rozšířeny, a tak je nyní možné pomocí Arexxu přidat do Workbenchového menu položky a další klávesové zkratky podobně jako to dělá ToolsDaemon. Právě uživatelé této utilitky nemusí složitě přepisovat script, nýbrž stačí použít konverzní utilitu, která je též součástí CD.

Menu 'Window' bylo rozšířeno o položku FIND pro jednoduché vyhledávání souborů na discích vaší Amigy.

Workbench nově podporuje zpracovávání některých úloh asynchronně. Např. kopírujeme-li nebo mažeme delší soubor, nemusíme čekat až tato činnost skončí, ale můžeme zároveň spouštět další úlohy (např. další kopírování, mazání, formátování, spouštění dalších programů).

Dáte-li si zobrazit informace o ikoně, objevíte zcela nové okno (utilitka RAWBinfo) s mnoha možnostmi a pohodlným ovládáním. Nepřehlédněte velmi obsáhlé menu!

Nově byla do systému přidána náhrada Shellu VincED, který svymi možnostmi předčí všeobecně známý KingCon. Pro ty, kteří neví o čem je řeč, zmíním třeba kompletaci příkazů, možnost skrolování pomocí lišt atd.

Workbench prefs
I v preferencích Workbenche přibylo několik nových nastavení. Možné je nyní zapnout/vypnout horní lištu, ukazatele zaplnění disků. Majitelé grafických karet mohou ušetřit část Chip ram přesunutím ikon do Fastky. Další nastavení umožňuje uzamčít MagicWB barvy tak, abyste viděli staré ikony z MagicWb korektně, bez nutnosti používat nějaké externí utility.

BenchTrash
Jde o centrální odpadkový koš, ve kterém můžete nastavit, jak-co-kdy-kam vyhodit. OS3.9 přinesl zcela nové Reaction GUI k snadnějšímu ovládnutí všech možností vašeho koše :-).

DefIcons
DefIcons je utilitka známá již delší dobu, sloužící pro přiřazení implicitní ikony k souboru, který nemá vlastní. Rozpoznávání je možné podle přípon, obsahu samotných souborů, velikosti a dalších parametrů. Ke každé ikoně lze nastavit funkci nebo program, který se spustí po nakliknutí ikony, což vám velmi usnadní orientaci a ulehčí práci se soubory. K nastavení slouží vcelku přehledné preference. Součástí systému je velký balík předem nadefinovaných typů souborů a ikon.

UnArc
Integrovaný unpacker (rozbaloveč) založený na knihovně XAD rozeznává automaticky všechny běžné typy archivů a rozbalí jejich obsah na místo, které určíte. Po nakliknutí ikony archivu (deficons) se otevře velmi jednoduché GUI zpracované v Reaction. Zde si můžete zvolit, zda-li chcete rozbalit všechny soubory, nebo jen některé a místo, kam se má archiv rozbalit.

IO Mega Tools
Používáte ZIP, JAZZ? Pak je tento upgrade určený právě vám. Jeho součástí je nástroj na správu těchto periferních zařízení. Funkce jako zamykání, zabránění zápisu, chránění heslem a další jsou samozřejmostí.

Dalších prográmků a vylepšení, kterých tento OS doznal od poslední verze, je více než dost. Vyzdvihnu alespoň ty nejzajímavější.

Za zmínku též stojí, že CD obsahuje kompletní AmigaOS 3.9 manuál (včetně manuálu k Arexxu) ve formátu HTML (bohužel jen v německém a anglickém jazyce). Nicméně Workbech je plně lokalizován do Češtiny (E2).

Pri podrobne prohlidce naleznete na CD množství dalších utilit, programů, dodatků a vylepšení, které se samotným OS přímo nesouvisejí, ale jistě potěší. Překvapením může být i zvuková stopa se skladbou SkyFlight od skupiny ANNEX.

Majitelé lépe vybavených Amig s PPC jistě uvítají novou verzi WarpOS V5, bez které se dnes již prakticky neobejdou.

Co na závěr?

Systém 3.9 používám k plné spokojenosti již více než půl roku. Tento OS přinesl nejen nové verze utilit známých z Aminetu přidaných do systému, ale i mnoho vylepšení vlastního Workbenche a jeho možností. A proto si troufnu tvrdit, že by neměl chybět na žádné Amize.

V případě, že si AmigaOS 3.9 pořídíte, vyplatí se navštívit stránku Official Amiga OS3.9 FAQ (často kladené otázky), kde naleznete mnoho typů a odpovědí, které vás ohledně OS3.9 zajímají.

Igor Černý