AmigaOS 3.9

4.prosince 2000 byla na trh uvedena nova verze operacniho systemu AmigaOS 3.9, ktera nabidla nemalo vylepseni a novinek. V tomto clanku bych chtel informovat o nekterych z nich.

Minimalni pozadavky na system jsou CD-Rom, Harddisk, procesor MC68020, Amiga 3.1 ROM (verze 40.xx), 6MB Fast RAM. Soucasti baliku je i podpora PPC skrze WarpOS 5.0, coz potesi majitele PPC karet fy Phase5.

Jednoducha instalace nabizi nekolik moznosti. OS3.9 muzete nainstalovat primo na partition s OS 3.0, 3.1 nebo 3.5 popripade na prazdny partition. Soucasti instalace je i tvorba zachrane diskety, ktera vam umozni nabootovat system primo z CD AmigaOS 3.9.

31. brezna 2001 se objevil prvni opravny balicek Boing Bag 1 (BB1), ktery odstranil nekolik chyb, a pridal nekolik drobnych vylepseni. Neni zcela vylouceno, ze se v budoucnu objevi jeste Boing Bag 2, ktery by mohl obsahovat nekolik zasadnich novinek.

A ted jiz k samotnemu popisu

Multimedia
Prehravac MP3, AIFF a WAV zvukovych zaznamu Amplifier. Prehravac je velmi podobny WinAMPu, a tudiz muzete vyuzit tisice skinu pro WinAMP a zmenit tak jeho vzhled podle svych predstav. Verze Amplifieru z BB1 umoznila navic prehravani streamovaneho audia ve formatu mp3 Shoutcast (www.shoutcast.com).

Musim rici, ze ve spojeni s novou verzi AHI 5.0 (kterou naleznete jen na CD s OS3.9, ale musite si ji nainstalovat samostatne) je mozne prehravani MP3 ve slusne kvalite i na slabsich strojich a dokonce se da s Amigou zaroven i pracovat :-)

Program ACTION Media player slouzi k prehravani QuickTime (.mov) a Video for Windows files (.avi) video sekvenci. Vzhledem k licencnim omezenim prehravac bohuzel nepodporuje videa s kompresi Intel Indeo. Soucasti CD je i nekolik upoutavek (v AVI) na filmove premiery tohoto roku (velmi slusne).

Krome standardniho CD prehravace v adresari sys:tools/ najdete novy PlayCD v sys:utilities/. Tento prehravac se vsak prilis nepovedl. GUI i pri rozliseni 1024x768 zabere temer ctvrtinu obrazovky a nevypada prilis pritazlive, navic stale chybi podpora stahovani informaci o CD z internetu (CDDB).

Internet
Osobne povazuji za jeden z nejvetsich prinosu AmigaOS 3.9 zacleneni programu Genesis (TCP/IP stack), ktery nahradil omezenou verzi Miami z CD OS3.5. Jedna se o plne funkcni verzi bez jakychkoliv omezeni. Prace s nim je jednoducha a pohodlna. Zpristupnit internet s timto programem je hracka i pro zacatecnika. Je potreba znat svuj modem a telefonni cislo uzlu zprostredkovatele pripojeni (napr. Volny, Quick, RedBox atd). Dalsim prinosem je i vyssi rychlost prenosu v porovnani s Miami a MiamiDX.

Soucasti OS3.9 je i nova verze weboveho prohlizece AWEB 3.4 SE. Jedna se o specialni edici s nekolika omezenimi jeko nemoznost otevrit vice oken, tisknout. Ti, kteri si tento prohlizec oblibi, si mohou u vybranych Amiga dealeru objednat plnou verzi za zvyhodnene ceny.

AmiDock
Jiste zaujme kazdeho uzivatele (pokud jiz tuto utilitku nepouzival drive), ktery se nechce pro spusteni beznych programu stale proklikavat stromem adresaru. Jak jsem jiz naznacil slouzi ke spousteni programu ci DOSovych nebo Arexxovych skriptu. Umoznuje programy clenit do nekolika skupin podle vyznamu (napr. Internet, Utility, Grafika, Hry apod.) Umisteni ikony s programem do listy nemuze byt jednodussi. Staci jen pretahnout ikonu z adresare do listy AmiDocku a je hotovo.

Workbench
Workbench jiz od verze 3.5 obsahuje ARexxovy port. Jeho moznosti byly rozsireny, a tak je nyni mozne pomoci Arexxu pridat do Workbenchoveho menu polozky a dalsi klavesove zkratky podobne jako to dela ToolsDaemon. Prave uzivatele teto utilitky nemusi slozite prepisovat script, nybrz staci pouzit konverzni utilitu, ktera je tez soucasti CD.

Menu 'Window' bylo rozsireno o polozku FIND pro jednoduche vyhledavani souboru na discich vasi Amigy.

Workbench nove podporuje zpracovavani nekterych uloh asynchronne. Napr. kopirujeme-li nebo mazeme delsi soubor, nemusime cekat az tato cinnost skonci, ale muzeme zaroven spoustet dalsi ulohy (napr. dalsi kopirovani, mazani, formatovani, spousteni dalsich programu).

Date-li si zobrazit informace o ikone, objevite zcela nove okno (utilitka RAWBinfo) s mnoha moznostmi a pohodlnym ovladanim. Neprehlednete velmi obsahle menu!

Nove byla do systemu pridana nahrada Shellu VincED, ktery svymi moznostmi predci vseobecne znamy KingCon. Pro ty, kteri nevi o cem je rec, zminim treba kompletaci prikazu, moznost skrolovani pomoci list atd.

Workbench prefs
I v preferencich Workbenche pribylo nekolik novych nastaveni. Mozne je nyni zapnout/vypnout horni listu, ukazatele zaplneni disku. Majitele grafickych karet mohou usetrit cast Chip ram presunutim ikon do Fastky. Dalsi nastaveni umoznuje uzamcit MagicWB barvy tak, abyste videli stare ikony z MagicWb korektne, bez nutnosti pouzivat nejake externi utility.

BenchTrash
Jde o centralni odpadkovy kos, ve kterem muzete nastavit, jak-co-kdy-kam vyhodit. OS3.9 prinesl zcela nove Reaction GUI k snadnejsimu ovladnuti vsech moznosti vaseho kose :-).

DefIcons
DefIcons je utilitka znama jiz delsi dobu, slouzici pro prirazeni implicitni ikony k souboru, ktery nema vlastni. Rozpoznavani je mozne podle pripon, obsahu samotnych souboru, velikosti a dalsich parametru. Ke kazde ikone lze nastavit funkci nebo program, ktery se spusti po nakliknuti ikony, coz vam velmi usnadni orientaci a ulehci praci se soubory. K nastaveni slouzi vcelku prehledne preference. Soucasti systemu je velky balik predem nadefinovanych typu souboru a ikon.

UnArc
Integrovany unpacker (rozbalovec) zalozeny na knihovne XAD rozeznava automaticky vsechny bezne typy archivu a rozbali jejich obsah na misto, ktere urcite. Po nakliknuti ikony archivu (deficons) se otevre velmi jednoduche GUI zpracovane v Reaction. Zde si muzete zvolit, zda-li chcete rozbalit vsechny soubory, nebo jen nektere a misto, kam se ma archiv rozbalit.

IO Mega Tools
Pouzivate ZIP, JAZZ? Pak je tento upgrade urceny prave vam. Jeho soucasti je nastroj na spravu techto perifernich zarizeni. Funkce jako zamykani, zabraneni zapisu, chraneni heslem a dalsi jsou samozrejmosti.

Dalsich programku a vylepseni, kterych tento OS doznal od posledni verze, je vice nez dost. Vyzdvihnu alespon ty nejzajimavejsi.

Za zminku tez stoji, ze CD obsahuje kompletni AmigaOS 3.9 manual (vcetne manualu k Arexxu) ve formatu HTML (bohuzel jen v nemeckem a anglickem jazyce). Nicmene Workbech je plne lokalizovan do Cestiny (E2).

Pri podrobne prohlidce naleznete na CD mnozstvi dalsich utilit, programu, dodatku a vylepseni, ktere se samotnym OS primo nesouviseji, ale jiste potesi. Prekvapenim muze byt i zvukova stopa se skladbou SkyFlight od skupiny ANNEX.

Majitele lepe vybavenych Amig s PPC jiste uvitaji novou verzi WarpOS V5, bez ktere se dnes jiz prakticky neobejdou.

Co na zaver?

System 3.9 pouzivam k plne spokojenosti jiz vice nez pul roku. Tento OS prinesl nejen nove verze utilit znamych z Aminetu pridanych do systemu, ale i mnoho vylepseni vlastniho Workbenche a jeho moznosti. A proto si troufnu tvrdit, ze by nemel chybet na zadne Amize.

V pripade, ze si AmigaOS 3.9 poridite, vyplati se navstivit stranku Official Amiga OS3.9 FAQ (casto kladene otazky), kde naleznete mnoho typu a odpovedi, ktere vas ohledne OS3.9 zajimaji.

Igor Cerny