CD-R/RW drive Yamaha 2100E: 16/10/40

Úvod
Yamaha CRW 2100E je jednou z nejrychlejších CD-R/RW mechanik na českém trhu. Přišel jsem na ni úplnou náhodou při prohlížení Annonce, kde ji prodávající nabízel jako zcela novou v původním balení za 9.000 Kč. Později jsem zjistil, že byla vyrobena v prosinci 2000. Vzhledem k tomu, že mne už nadále nebavilo používat na zálohování dat pouze ZIP 100 mechaniku s jejími poměrně drahými médii, rozhodl jsem se koupit si kvalitní "vypalovačku". Protože počítám s tím, že si v blízké budoucnosti ke svým dvěma sesíťovaným Amigám dokoupím ještě PC, zariskoval jsem a pořídil si sice velmi rychlý, nicméně naprosto neodzkoušený model, a to za předpokladu, že nebude-li fungovat, odstěhuje se do case pro PC. Jelikož se ale mechanika celkem osvědčila, pravděpodobně zůstane součástí Amiga sestavy.

Technické parametry
Mechanika je schopna zapisovat v módech DAO (Disc-at-Once), SAO (Session-at-Once) a TAO (Track-at-Once). Nepřepisovatelná média (CD-R) je schopna "vypalovat" 16x, přepisovatelná média 10x; číst data a audio tracky až 40x, Video CD 10x (rozdílná velikost sektorů), CD s uzavřenou session až 40x a s otevřenou session až 12x. K zapisování lze použít disky o kapacitě 550 MB (63 minut), 650 MB (74 minut) a 700 MB (79 minut). V programovaném I/O módu je schopna dosáhnout přenosové rychlosti až 16.7 MB/s a v Ultra DMA módu 1 až 25 MB/s. Interní zásobník mechaniky má velikost 8 MB. Její přístupová doba činí 160 ms (čtení). Příkon zařízení se během čtení či zápisu pohybuje kolem 11 W, v pohotovostním módu (disk je vložen v mechanice) kolem 4 W a při uspání motoru kolem 1 W. šířka mechaniky je 148 mm, výška 42.6 mm a délka 198.1 mm. Hmotnost činí něco kolem 0.9 kg.

Instalace
Při instalaci jsem se nejprve rozhodl odzkoušet připojení k internímu IDE portu Amigy 4000, protože již dávno předtím se mi podařilo zjistit, že nejvíce poruchových kombinací vzniká spojením vypalovačka + řadič do Zorro III slotu (FastLane, FastATA 4000 Controller...). Tyto poruchové kombinace zabírají obrovské procento celkového výčtu poruch při vypalování na jediném použitelném vypalovacím software pro Amigu - MakeCD. Mimochodem, další vypalovací program MasterISO nepracuje s CD-ROM mechanikami, které nejsou instalovány pod AsimCDFS a stejně jako další poměrně rozšířený software - BurnIt - podporuje převážně jen SCSI vypalovačky.

Ihned po nainstalování mechaniky a příslušného mountlistu pro CD0 jsem zapnul počítač a vyčkal, až naběhne Workbench. Ale ouha, v okně Workbenche se objevila frustrující ikona CD0:????. V domnění, že na vině bude nejspíše špatný filesystem, jsem postupně odzkoušel různé mountlisty v kombinaci s množstvím filesystemů (AllegroCDFS, AmiCDFS, AsimCDFS, CacheCDFS, CDFileSystem, CDPlusPlusFS...), ale bez jakéhokoli efektu. Ještě jednou jsem zkontroloval nastavení jumperů na bootovacím harddisku i vypalovačce, ale chybu v zapojení se mi nepodařilo objevit. Napadlo mě proto vyzkoušet, zda MakeCD nepodporuje mechaniku nativně, ale selhala její inicializace v preferencích programu. Po delším váhání jsem se tedy rozhodl Yamahu zapojit pod FastATA 4000 Controller v Zorro III slotu. Ten by měl CD-R/RW mechaniky podporovat, a navíc je k nim i k CD-ROM dodáván poměrně rychlý AllegroCDFS spolu s upraveným mountlistem.

Protože první tři konektory již byly obsazeny harddiskem, CD-ROM a ZIP mechanikou, bylo nutno využít poslední volný konektor a připojit vypalovačku jako secondary slave (na stejnou větev jako CD-ROM). Po příslušném nastavení jumperů (vypalovačka jako slave) jsem zkopíroval mountlist pro CD-ROM z instalační diskety pro FastATA 4000 Controller a zapnul počítač. Ihned po naběhnutí systému se na Yamaze rozzářila oranžová kontrolka značící její připravenost. Po vložení datového CD se toto okamžitě přihlásilo. Bez spuštění vypalovacího software se mechanika chovala jako normální CD-ROM. Bylo možno číst data, přehrávat audio tracky, a to kupodivu mnohem rychleji, než na jakékoli z mých CD-ROM mechanik (52x Creative CD5220 a 48x Toshiba XM-6702B), a navíc naprosto bez chyb. Vzhledem k tomu ji nyní používám jako plnohodnotnou CD-ROM, a to navzdory faktu, že se toto u vypalovaček příliš nedoporučuje. Co se práce s audio disky týče, na mechanice lze digitálně nastavovat rychlost přehrávání, hlasitost i vyvážení a mechanika pochopitelně umí (a to velmi dobře) stahovat tracky na harddisk.

Funkčnost
Protože MakeCD neobsahuje žádný specifický ovladač pro tuto mechaniku (ovladač CDR_YAMAHA_10x je s touto mechanikou naprosto nekompatibilní a při jeho použití dojde ke zhroucení počítače, neboť je určen pro SCSI), je třeba nastavit všeobecný ovladač CDR_SCSI3_ATAPI, se kterým běhá Yamaha téměř bezkonfliktně. A co z nabízených možností ovladače mechanika využívá? Především je to bezchybná práce s CD-RW disky. Je možno použít rychloformát (trvá necelých 20 vteřin), pomalý formát (cca 5 minut), uzavírání session (necelá 1 minuta), opravu média a softwarové vysunování média. Přepis plného 650 MB disku na CD-R médium trvá něco přes 4 minuty, na CD-RW médium kolem 7 minut. To vše za předpokladu, že je využita rychlost mechaniky beze zbytku, což obnáší nastavení rychlostního módu PIO-5 v preferencích řadiče. Při testech čtení mechanika dokonce mírně překročila rychlost 6 MB/s. Jediný příkaz, který Yamaha očividně ignoruje, je nastavení rychlosti zápisu. Mechanika nedbá na hodnoty nastavené v preferencích MakeCD a stále zapisuje maximální rychlostí, což může způsobovat nedostatek dat v zásobníku a při zápisu naostro znehodnocení CD (pokud máte příliš pomalou CD ROM mechaniku).

Přesto se nakonec vyskytlo několik problémů, které použití vypalovačky na Amize komplikují. Jedním z nich je částečná nesnášenlivost mechaniky vůči MUI. Ta se na první pohled vůbec neprojeví; zjistíte ji až ve chvíli, kdy dojde k inicializaci Audio CD vloženého v mechanice za současného použití CD přehrávače, který využívá MUI. Potom celý systém okamžitě zamrzne. Přitom provedete-li to samé s jinými přehrávači (které běží pod jiným GUI), mechanika normálně funguje. Druhý celkem závažný problém spočívá ve faktu, že MakeCD po dokončení zapisovacího procesu a uzavření session často úspěšně vytuhne, a přestože nezpůsobí zamrznutí systému, drasticky jej zpomalí. Pokud počítač neresetujete, může čekat na zmizení okna MakeCD do skonání světa.

Po odinstalování všech utilit, karet a ostatních periferií včetně grafické a zvukové karty a jejich ovladačů jsem zjistil, že tudy cesta nevede, neboť k problémům docházelo i nadále. Zkoumal jsem tedy veškerou čonnost systému pomocí systémových monitorů (SnoopDos, Scout...). Ty označily za možnou příčinu kolizí s MUI task "RAM", který způsoboval pád systému. Co se týče MakeCD, tam byly problémy jiného rázu. Způsobovalo je čekání MakeCD na dokončení zapisovacího procesu (který už byl ale dokončen). Osobně si myslím, že je na vině nedostatečně odzkoušený software na ovládání řadiče, neboť při testování rychlosti pravidelně padá i program DriveSpeed, který je k řadiči dodáván, a příležitostně dochází i k problémům při nastavování rychlostních módů pro jednotlivá zařízení.

Závěr
Přestože se při používání mechaniky vyskytuje několik faktorů, které práci znepříjemní, její rychlost hravě předčí tyto nevýhody. On je to přece jen rozdíl čekat na vypálení CD 4 minuty anebo 30 minut (ne-li déle). Navíc při testu na Amize 1200 se podobné problémy vůbec nevyskytly. Jestliže se některý uživatel rozhodne tuto mechaniku zakoupit, měl by hlavně investovat větší prostředky do hardware, protože jako minimum pro alespoň trochu snesitelné používání se v manuálu udává Pentium II/300 Mhz a 32 MB paměti (doporučeno je 64 MB). Na Amize bych doporučil použití Motoroly 68060/50 MHz (E-IDE zařízení značně zatěžují procesor) a raději minimálně 64 MB Fast Ram (já používám 144 MB) kvůli zásobníku.

Kryštof Karel