Fast ATA 4000 Controller

Úvod
Je tomu již více než rok, co se na českém trhu objevil v podstatě jediný dostupný E-IDE/ATAPI řadič pro Amigu 3000-4000. Protože se ani po tak poměrně dlouhé době neobjevila žádná recenze na tento výrobek, rozhodl jsem se tento nedostatek napravit a recenzi napsat sám. Produkty polské firmy Elbox bývají vždy velmi kvalitní a profesionálně vyrobené; nejinak je tomu i v případě Fast ATA 4000 Controlleru (A4000 Power Flyeru). To byl také hlavní důvod, proč jsem si tento celkem drahý řadič koupil.

Instalace řadiče
Po dlouhé době konečně přišla očekávaná zásilka poštou. Pln nedočkavosti jsem se vrhl na malý balíček, jenž mě stál cca 3.700 Kč. Uvnitř se nacházela pouze malá krabice o rozměrech 22,5x12,5x4 cm, která obsahovala samotný řadič a disketu se servisním soft- warem, ale žádný návod či manuál. Tento fakt mě u tak drahého výrobku poněkud zneklid- nil, protože balení o třetinu levnějšího Fast ATA 1200 Controlleru alespoň ve starších verzích obsahovalo nejen manuál, ale i zkrácený český překlad od firmy Javosoft. Samotný řadič je destička obdélníkovitého tvaru o rozměrech asi 13 x 7 cm. Skládá se z několika integrovaných obvodů, ROM (v mém případě verze 1.2) a dvou konektorů pro 3,5 IDE zařízení. Design karty působil velmi profesionálně, až na malou plochu, kde bylo uzemnění na okraji karty neesteticky dopájeno cínem. Na kartě jsem nikde nenašel žádné drátové propojky. Díky své velikosti řadič zabírá minimum místa, bohužel spíše až příliš, neboť nedosahuje až k umělohmotným úchytům pro Zorro III karty, což může časem způsobit vyviklání řadiče ze slotu. Disketa obsahuje několik programů pro ovládání řadiče (FastATA.driver a FastATAPrefs), software pro testovaní jednotlivých E-IDE/ATAPI zařízení připojených k řadiči a nejen k němu (ReadTest a DriveSpeed), program určený pro formátování výměnných médií (AtapiFormat) a velmi kvalitní CD filesystem (AllegroCDFS). Přiloženy jsou také mountlisty pro CD-ROM a pro práci se Zip médii naformátovanými pod PC (přes CrossDosFileSystem). Nachází se tu rovněž kompletní manuál v angličtině v ASCII formátu, což ovšem neanglofily příliš nepotěší (snad ještě méně, než kdyby byl v polštině). Zde si neodpustím malé rýpnutí, které se týká téměř všech výrobků pro Amigu dovážených do ČR, ale zdaleka nejen jich: Není náhodou dovozce ze zákona povinen opatřit každý zahraniční výrobek alespoň zkráceným českým překladem návodu (k instalaci, přípravě...)? Na to, aby se komukoli podařilo řadič zničit není zapotřebí disponovat patřičně sníženým IQ; bohatě stačí řadič ve slotu obrátit a zapnout počítač. Mnoho následujících poznatků není v návodu obsaženo, ale přesto doporučuji případným uživatelům se jimi řídit; ušetří si spoustu trápení.

Název řadiče by mohl vyvolávat dojem, že je výrobek určen pouze pro A4000, ale opak je pravdou. Dle informací výrobce A4000 Power Flyer pracuje i na A3000. Čistě teoreticky by také mohl fungovat na A1200 vybavené ZORRO III sloty; jelikož ale pro tuto Amigu existuje levnější verze řadiče, tuto možnost sotva někdo využije. Řadič je 32-bitový a může teoreticky dosáhnout rychlosti až 16,6 MB/s. Připojit k němu lze harddisky bez omezení velikosti (předpokladem je ale novější verze FFS, případně nějaký jiný filesystem, například AFS nebo PFS), CD-ROM, CD-R/CD-RW, ZIP drive 100/250 MB, LS-120 a (světe div se) DVD. Kromě těchto vlastností firmware navíc podporuje připojení více řadičů (až sedmi) a upravuje spolupráci s obdobnými kartami (E-IDE i SCSI).

Pokud vlastníte zvukovou kartu TOCATTA nebo síťovou kartu ARIADNE a zároveň nemáte nové ZORRO III sloty od firmy ELBOX, raději na koupi i instalaci řadiče zapomeňte, anebo obě výše zmiňované karty prodejte. Mají totiž vážné problémy při práci s přerušením a používání byť jedné z nich současně s řadičem se rovná pádu systému. K pádu nedochází samotnou přítomností karet a řadiče současně v počítači, ale jejich současným používáním (například pokud použijete program na úpravu samplů, který je nainstalován na harddisku připojeném k Power Flyeru, a pokusíte se přehrávat sampl přes AHI driver pro Toccatu). Ariadne zase může způsobovat problémy při větším zatížení během přenosů po síti. Obě karty přitom bez problému fungují společně s grafickými a paměťovými kartami (testovány CyberVision 64, Cybervision 64/3D, Picasso II a VLab Motion); naopak způsobují problémy v kombinaci s SCSI řadiči pro Zorro II/III sloty, jako je FastLane nebo Oktagon. Další možností je koupě výše zmíněných ZORRO III slotů od ELBOXu, které dostanete společně s E/Box towerem pro A4000 (cena celkem 12.000 Kč).

Instalace se provádí jednoduchým zasunutím karty do slotu. Je důležité, aby se po zasunutí integrované obvody, ROM i IDE konektory nacházely na horní straně řadiče. Další podmínkou je nutnost instalovat řadič do ZORRO III slotu s co možná nejvyšší možnou prioritou (tedy co nejblíže základní desce). Pokud máte starší A4000 Desktop se čtyřmi ZORRO III sloty, připadají v úvahu pouze druhý a třetí. První je totiž částečně blokován modulem CHIP RAM, takže je použitelný jen s velkou dávkou odvahy a navíc je třeba spodek karty zaizolovat, aby se nedotýkal SIMMu. čtvrtý je pak kvůli chybnému zapojení pro (nejen) tuto kartu nepoužitelný. Pokud vlastníte nový ELBOX tower pro A4000 s novými sloty (je jich celkem 7), máte vyhráno. Zde můžete řadič umístit kdekoli, ovšem nejspolehlivější je v prvních čtyřech slotech. Pokud vlastníte Toccatu nebo Ariadne, můžete je provozovat (i obě současně) s řadičem, ale je zapotřebí dodržet následující pravidlo. řadič musí být umístěn v jednom z prvních čtyř slotů (nejlépe v prvním nebo druhém) a výše zmíněné karty se vloží do šestého nebo sedmého v pořadí. Pokud toto pravidlo porušíte a karty k sobě přiblížíte byť jen o jednu pozici, začne docházet ke kolizím a po chvíli se pravděpodobně zhroutí systém.

Díky vlastní ROM není k samotnému provozu řadiče zapotřebí instalace software; ten slouží pouze k nastavení rychlostních mŠdů pro jednotlivá zařízení a uspávání motoru harddisku. Jeho instalace je však nutná při defragmentaci harddisku. I bez nainstalovaného software budou zařízení připojená k Power Flyeru identifikována (ovladač je uložen v ROM), budou normálně pracovat a bude z nich možno normálně bootovat (například ze ZIP drive), ale jejich rychlost nepřekročí PIO-0 (tedy maximálně 3 MB/s). Na rozdíl od Power Flyeru pro A1200 bude i při absenci nainstalovaného software fungovat druhá větev řadiče. Velkou výhodou před verzí pro A1200 je možnost nadále používat interní IDE rozhraní na motherboardu, což zvyšuje počet připojitelných E-IDE zařízení na 6. Původní harddisk tedy můžete nechat připojený na interním rozhraní a řadič používat pouze pro nově zakoupená zařízení. Pokud ale vlastníte hry pro CD32 s audio tracky nebo hry a programy využívající původní ovladač pro CD32 mechaniku (cd.device), doporučuji ponechat i původní CD-ROM připojenou k internímu rozhraní a k řadiči dokoupit novou (a rychlou).

Jestliže pohrdáte původním rozhraním nebo jej z jakéhokoli důvodu nechcete používat, vypojte z něho obě zařízení a harddisk, z něhož míníte bootovat, umístěte na primární větev řadiče jako master. Pokud máte více bootovatelných harddisků, nezapomeňte nastavit tomu na primární větvi nejvyšší prioritu.(provádí se v HDToolBoxu). Potom můžete zapnout počítač. Nenechte se vyvést z míry cca 30-ti vteřinovým čekáním (u KickStartu 3.1); je způsobeno absencí zařízení na interním rozhraní. Pomůže opakovaný reset nebo (dle výrobce) propojení pinů č. 39 s pinem č. 3 a pinu č. 39 s pinem č. 5 na interním IDE rozhraní 10 kOhm kabelem. Potom by měl počítač bootovat bez otálení.

Software
Instalace software může být provedena pomocí dodávaného instalačního skriptu anebo ji můžete provést ručně. Spočívá v překopírování programů FastATA.driver, AtapiFormat, ReadTest a DriveSpeed do adresáře SYS:C, programu FastATAPrefs (s ikonou) do adresáře SYS:Prefs a filesystemu AllegroCDFS do SYS:L. Pokud Vám chybí programy CheckLMB, IF anebo EndIF v adresáři SYS:C, zkopírujte si je také. Potom si editujte soubor SYS:S/Startup-Sequence a kdekoli po příkazu SetPatch QUIET napište:

C:CheckLMB
IF WARN
SYS:Prefs/FastATAPrefs
EndIF
C:FastATA.driver QUIET

Uložte startup-sequenci a resetujte počítač. Nyní, pokud během bootu podržíte levé tlačítko myši, by se měly při restartu objevit preference řadiče. U každého zařízení se zobrazí informace o jeho druhu, typu a revizi; pomocí gadgetů PIO-0, PIO-3, PIO-4 a PIO-5 je možno nastavit jeho rychlost. Ovladač sám dokáže rozeznat, jaké maximální rychlosti může zařízení dosáhnout, takže zobrazí jen odpovídající gadgety (například pro ZIP drive jen PIO-0 a PIO-3). Gadget PIO-5 je určen pro Ultra ATA/33 nebo Ultra ATA/66 zařízení. U harddisků by se měl objevit gadget STANDBY s nastavením časové hodnoty 1, 5, 10 a 30 minut, kterým se upravuje, po jaké době má motor harddisku přestat pracovat, což podstatně prodlouží jeho životnost. U harddisků o velikosti nad 4094 MB se zobrazí gadget SPLIT, který slouží k rozdělení harddisku na logická zařízení (pro používání starého FFS), jenž lze změnit na NOSPLIT, což umožňuje instalaci harddisku jako celku v plné velikosti (předpokladem je instalace AFS, PFS či SFS). Na levé spodní straně preferenčního okna se nachází gadget BOARD 0, jímž je možno při instalaci více těchto karet přepínat nastavení z jedné na druhou.

Pokud nepoužíváte interní IDE rozhraní, respektive nemáte k němu připojené žádné zařízení, označí řadič jako ovladač vlastní "scsi.device". Starý ovladač "scsi.device" od Commodore bude dočasně odstraněn. Jestliže budete interní řadič používat, software tento fakt rozpozná a automaticky přidělí vlastnímu ovladači název "2nd.scsi.device". V takovém případě zůstane původní "scsi.device" nezměněn. Pokud vlastníte navíc ještě nějaký další řadič do Zorro II/III slotu (A2091 nebo A4091), který používá podobný systém značení ovladačů, Power Flyer zařadí svůj ovladač za ovladač řadiče (například 3rd.scsi.device, 4th.scsi.device...). Zvláštním způsobem připojuje řadič také výměnná zařízení (ZIP a LS-120), neboť jako jejich ovladač používá trackdisk.device. O tomto problému se ale dočtete níže v článku.

K řadiči jsou také standardně dodávány programy ReadTest (slouží k detekci chyb při přenosu dat), DriveSpeed (testuje přenosovou rychlost zařízení) a AtapiFormat (slouží k formátování výměnných E-IDE zařízení jako je ZIP a LS-120, ale vzhledem k pohodlnějšímu formátování přímo ve Workbenchi je celkem zbytečný). Všechny tři programy lze použít i pro další E-IDE a SCSI zařízení na jiných řadičích a Power Flyer k jejich provozu není nutný. Všechny se používají v Shellu a jejich syntaxe je následující:

program ?.device n
(za "program" dosadíte zvolený software, za "?" název ovladače a "n" číslo jednotky)

Příklady:
C:ReadTest 2nd.scsi.device 1
(pro HDD,CD-ROM,CD-R,CD-RW a DVD)

C:ReadTest trackdisk.device 5
(pro ZIP a LS-120)

Instalace pro OS 3.5
Jestliže máte v úmyslu používat FastATA 4000 pod novým OS 3.5, je zapotřebí řídit se následujícími instrukcemi. Nepoužíváte-li interní IDE rozhraní, a Power Flyer tedy používá jako ovladač vlastní "scsi.device", je třeba změnit parametry příkazu "SetPatch" na počátku startup-sequence. Příkazový řádek upravíte takto:

SetPatch QUIET skipromupdates scsi.device

Tím zabráníte kolizi a zamrznutí systému hned ve startup-sequenci. Nový příkaz "SetPatch" obsažený v OS 3.5 totiž, aby umožnil i na původním rozhraní používat disky o velikosti nad 4 GB, upravuje standardní "scsi.device" pro použití jak s novým FFS, tak i s modernějšími filesystemy, jako je AFS, SFS, PFS-I, PFS-II či PFS-III, jež podporují NSD, TD64 nebo DirectSCSI. SetPatch ale sám nerozezná, že v systému je implementován nový "scsi.device", takže se pokusí jej upravit, což způsobí zamrznutí systému. Výše zmíněný parametr této úpravě zamezí. Používáte-li stále interní rozhraní a Power Flyer použije jako ovladač "2nd.scsi.device", není třeba startup-sequenci upravovat.

V každém případě je ale třeba editovat soubor "NSDPatch.cfg", jenž se nachází v adresáři SYS:Devs. Zde ve výčtu ovladačů umístěte znak "#" na začátek řádky, kde je uveden ovladač pro Power Flyer (tedy scsi.device, 2nd.scsi.device...) nebo jiný s podporou NSD. Tuto úpravu lze také nahradit změnou parametrů přikazu "SetPatch":

SetPatch QUIET nonsd skipromupdates scsi.device
(nepoužíváte-li interní rozhraní)

SetPatch QUIET nonsd
(pokud interní rozhraní používáte)

Instalace jednotlivých typů zařízení
Přestože pro samotný provoz řadiče není instalovaný software nutností, je ho velmi zapotřebí při první instalaci harddisku, při jeho reorganizaci (DiskSalv, ReOrg...) či ovládání rychlosti. Proto je dobré spustit před všemi riskantními činnostmi FastATA.driver.

Rovněž je dobré programem ReadTest odzkoušet pro každé zařízení všechny rychlostní mody, a dochází-li k chybám při čtení nebo zápisu, je třeba snížit rychlost zařízení, nebo zkrátit E-IDE kabel (délka kabelu by neměla překročit 18 palců neboli 46 cm). Chyby mohou také způsobovat staré či neznačkové SIMMy na turbokartě či samotná turbokarta. Pokud ale nastavíte mŠd PIO-3, nemělo by k chybám vůbec docházet.

HDD: Před instalací harddisku je nutno si uvědomit, zda je větší, než standardní 4 GB, jež podporuje starý FFS, nebo menší. V prvním případě je lepší napřed nainstalovat software, poté vypnout počítač, nainstalovat harddisk, znovu spustit počítač a podržet levé tlačítko myši. V preferencích řadiče stojíte před závažným rozhodnutím. BuÔ můžete harddisk rozdělit na logická zařízení, což je předdefinováno (LUN 0,LUN 1...) anebo harddisk nainstalovat jako celek, tedy v plné velikosti.

Jestliže zvolíte rozdělení na logická zařízení (volba SPLIT), bude harddisk rozdělen na oddíly o velikosti 4094 MB; poslední oddíl bude pravděpodobně menší (málokterý harddisk má velikost přesně dělitelnou 4094 MB). Pokud budete mít v úmyslu nadále používat starší verze FFS (z OS 3.0 a 3.1), neměla by velikost partitionu (oddělení) přesáhnout polovinu oddílu, tedy cca 2047 MB. Jestliže tento limit překročíte, riskujete přepis nebo úplnou ztrátu dat na jiných částech harddisku. Zda jste limit nepřekročili lze zjistit bezpečně pod některými diskovými manažery (FileMaster, DirectoryOpus...), protože při překročení standardních 2047 MB/partition začínají špatně ukazovat procenta zaplněnosti (čísla klesají či stoupají až do absurdních hodnot, například -470 %). Samozřejmě můžete využít i modernější filesystemy, nicméně diskové manažery i při použití filesystemů s podporou NSD, TD64 či DirectSCSI chybují v určování procent zaplnění dál. Naopak Workbench určuje tyto hodnoty vždy správně.

Druhá volba -NOSPLIT- přihlásí systému harddisk jako jeden celek, tedy bez rozdělení na logická zařízení. Pokud chcete zvolit tuto metodu, musíte poté v HDToolBoxu pro tento harddisk zvolit filesystem s podporou NSD, TD64 či DirectSCSI. V takovém případě mohou být partitiony libovolné velikosti. Spolehlivější je raději zvolit tuto metodu hned napoprvé a nepokoušet se o ni po předchozí instalaci harddisku pomocí rozdělení na logická zařízení; jestliže chcete instalaci přece jen změnit, raději počítejte se ztrátou dat, která již na daném harddisku máte.

Třetí možností je, že harddisk nepřekračuje svou velikostí hranici 4094 MB. V takovém případě Vám odpadají problémy s jeho speciální instalací a harddisk se přihlásí systému zcela obvyklým způsobem bez rizika ztráty dat. Zajímavý je fakt, že po spuštění programu HDToolBox se přihlásí zařízení instalovaná pomocí "2nd.scsi.device" či "3rd.scsi.device" ve výčtu společně se zařízeními přihlášenými pod původním "scsi.device", a to i přesto, že v tooltypu ikony programu je zvolen jako ovladač "scsi.device". Přitom pro instalaci zařízení pod SCSI řadičem (například CyberSCSI modul pro CyberStorm MK-II) je třeba změnit ovladač v tooltypu ikony z "scsi.device" na "cybscsi.device" a teprve poté je možno SCSI zařízení přihlásit.

Pokud máte v úmyslu z harddisku připojeného k řadiči bootovat, měl by být instalován na primární větvi jako master (unit 0). Používáte-li současně s ním jiný bootovatelný harddisk (například na interním IDE rozhraní), musíte pro něj v HDToolBoxu nastavit nižší prioritu, než má harddisk, z nějž chcete bootovat. Samozřejmě nezapomeňte ve stejném programu určit disk jako bootovatelný.

CD-ROM/CD-R/CD-RW/DVD: Tato zařízení se instalují pomocí dodávaných mountlistů, přičemž tyto jsou univerzální a mohou tedy sloužit pro kterékoli z výše uvedených zařízení. Jako filesystem se používá dodávaný AllegroCDFS, který je na Amize jedním z nejrychlejších. Instalace mountlistů je součástí instalačního skriptu, nebo je možné instalovat je ručně, samozřejmě včetně ikony. V samotném mountlistu není důvod cokoli měnit; název ovladače a číslo jednotky se zapisuje v tooltypu ikony. Co mě poněkud překvapilo, je podpora DVD, protože si neumím představit, k čemu je za stávajících podmínek tato vlastnost dobrá. Vždyť Video-CD nepřehraje v plné rychlosti a se zvukem ani Amiga vybavená nejrychlejšími PPC kartami (alespoň na A1200), a to nemluvím o Video-DVD (haha!). Na druhou stranu, třeba se konečně po letech někdo odhodlá vyrábět již celé roky proklamované a slibované G3/G4 karty, kdo ví ?...

ZIP 100-250/LS-120: Zde není nutná žádná instalace; stačí pouze připojit E-IDE a napájecí kabel a zapnout počítač. Pro práci s disky pro PC či Apple stačí zkopírovat přiložené mountlisty do adresáře SYS:Devs/DosDrivers. Důležité je znát fakt, že jako ovladače pro tato dvě zařízení neslouží "scsi.device" nebo "2nd.scsi.device", ale emulovaný "trackdisk.device". Protože trackdisk.device 0-3 používají disketové jednot- ky, jsou výše zmíněná zařízení emulována jako trackdisk.device 4-7. Co se týče funkč- nosti, systém zachází se ZIP drive i s LS-120 jako s disketovými mechanikami a stejně tak probíhá zápis i formátování. Rozdíl spočívá pouze v tom, že "disketa" má po zfor- mátování velikost cca 95MB (u ZIP drive). I rychlost je samozřejmě nesčetněkrát vyšší (u ZIP drive cca 1.3 MB/s). Pro všechna výměnná zařízení je používán FastFileSystem.

Závěr
Po téměř ročním používání FastATA 4000 Controlleru (Power Flyeru 4000) mohu říci jen tolik, že se jedná o jeden z nejlepších a nejrychlejších řadičů pro Amigu. Vzhledem k v podstatě nulové konkurenci na českém trhu zůstává jedinou možností, jak levně a spolehlivě rozšířit tento počítač. Nehledě na cenové rozdíly mezi E-IDE a SCSI zařízeními a stále se snižujícímu náskoku v rychlosti, je třeba zdůraznit velmi špatnou ovladatelnost výměnných SCSI zařízení (ZIP atd.) a pravděpodobně ne zcela stoprocentní funkčnost SCSI verze DVD na Amize (jako vlastník SCSI řadiče to mohu posoudit), což by mohlo v budoucnosti citelně vadit. K tomu lze také připočíst velmi dobře napsaný software, který zjednodušuje připojení velkokapacitních harddisků k Amize, přímo podporuje připojení výměnných zařízení a DVD, která fungují naprosto bezchybně a navíc je vůči ostatním programům zcela nekonfliktní. Kromě toho nevím o software pro SCSI, kterým by bylo možno ovládat rychlost připojených zařízení (i když se mohu mýlit). Na druhou stranu, řadič poměrně dosti zatěžuje systém ohledně výkonu procesoru, takže při nastavení módu pro harddisk na PIO-5 a současném přehrávání MP3 souboru může docházet k chybám v přenosu i na mé 68060/50. Každý uživatel (a těch s A3000 nebo A4000 u nás nebude mnoho) se musí rozhodnout sám.

PS: Máte-li Toccatu či Ariadne, nenastavujte v preferencích rychlost vyšší než PIO-3!

Kryštof Karel