E/Box Tower pro Amigu 4000

Úvod
Vzhledem ke kdysi velmi vysoké ceně a tedy i poměrně malému zastoupení Amigy 4000 (ale i Amigy 2000 a 3000) mezi českými uživateli nebývaly v poslední době výrobky pro tento typ počítače často recenzovány. Důvodů bylo mnoho (a vcelku oprávněných); od nejrozšířenější Amigy 1200 se výše uvedené typy hardwarově poměrně výrazně liší, ať už rozměry a strukturou motherboardu, odlišným počtem pinů a zapojením CPU slotu, absencí PCMCIA slotu a naopak přítomností ZORRO II/III slotů a videoslotu. To samo o sobě v podstatě znemožňuje využití výrobků pro Amigy 2000/3000/4000 na A1200. Výjimkou jsou některé grafické a při troše štěstí i zvukové karty, které je možno připojit k A1200 nainstalované v toweru a navíc vybavené Zorro sloty; cena takové sestavy se však už blíží hodnotě mírně "ojeté" A4000. V takovém případě je celkem zbytečné plýtvat místem recenzemi na hardware, který stejně může využít s bídou 5% uživatelů. S přechodem Amiga Review z klasického papírového časopisu na CD magazín se ale výrazně rozšířil prostor pro případné publikování a to je ostatně důvodem toho, proč nyní čtete tuto recenzi.

Základní informace
E/Box Tower je case určený výhradně pro starší Amigu 4000 Desktop. Novější motherboard Amigy 4000T od Escomu není možno do tohoto case umístit vzhledem k rozměrové nekompatibilitě. Vnitřek původního desktopu při připojení více zařízení a karet nikdy nevynikal přebytkem prostoru a současné zapojení například CD-ROM, CD-RW a ZIP drive zůstávalo pouhým snem. Tato Amiga původně obsahovala daughterboard (deska se Zorro II/III sloty) se třemi ISA sloty, čtyřmi ZORRO II/III sloty a jedním videoslotem. Vzledem k faktu, že daughterboard postrádal konektor pro externí napájení přímo ze zdroje, mohly vznikat problémy při provozu více karet najednou kvůli nedostatku energie. Navíc sloty nebyly zdaleka imunní vůči různým nekompatibilitám mezi kartami (FastLane x VLab Motion, Toccata x téměř všechno atd.)., takže provozuschopnost nebyla právě nejlepší. Jejich využití komplikovalo také špatně vyřešené umístění prvního Zorro slotu, jenž prostorově kolidoval s umístěným SIMMem pro Chip Ram a chybným zapojením čtvrtého slotu, na němž mnoho karet nefungovalo (některé řadiče a zvukové karty).

Nový E/Box Tower všechny tyto problémy řeší. Je dodáván v masívní papírové krabici, podobné té, ve které se dodává stejný case pro A1200. Celková hmotnost činí něco málo nad 10 kg, sám tower váží asi 9 kg. Uvnitř balení se nachází samotný case vložený mezi dvě formy z pěnového polystyrénu, malá krabička obsahující potřebné šrouby, matice, malý klíč na vymontování šestibokých šroubů na portech počítače (velmi praktická pomůcka) a samolepky (k označení portů na novém toweru) a dále je přiložen kabel k novému zdroji. Zvlášť je také přibalen nový daughterboard (7x Zorro II/III, 5x ISO, 2x Video). 200W zdroj je již namontován v toweru. Na rozdíl od E/Boxu pro A1200 balení neobsahuje adaptér pro klávesnici. Chybí zde také jakýkoli návod či manuál, i když instalace je velmi jednoduchá.

Celý tower je vyveden v bílé barvě. K masívní kovové kostře je přišroubován plastový přední panel, v němž se nacházejí krytky pro dvě 3.5 a tři 5.25 externí zařízení. V pravém horním rohu najdete hlavní vypínač počítače, vlevo na spodní straně panelu potom tlačítka RESET a STANDBY. Dále jsou na panelu dvě funkční diody, z nichž první (zelená) slouží k indikaci přívodu energie a druhá (červená) k indikaci práce harddisku (ale i CD-ROM připojené k internímu IDE rozhraní). Uvnitř toweru je dále možno umístit dalších 5 (po menší úpravě 6) 3.5 zařízení. Na zadní straně jsou vyříznuty otvory pro původní porty motherboardu, dále otvor opatřený krytkou pro externí zařízení (například pro vývod z CyberVisionPPC nebo externí SCSI port) a osm krytkami opatřených pozic pro rozšiřující karty (Zorro II/III, ISA, PCI, videoadaptéry atd.). Nacházejí se tu rovněž dva už zabudované porty pro joystick/myš, které se u původní A4000 Desktop nacházely po levé straně motherboardu. Zbytek toweru tvoří plechový obal, který lze (s námahou) odstranit po odmontování čtyř šroubů na zadní straně jeho vysunutím směrem dozadu. Uvnitř case se po pravé straně nachází deska pro přišroubování motherboardu, kterou lze vyjmout po odstranění dalšich dvou šroubů, které ji drží na kostře.

Nový daughterboard se na rozdíl od původního umísťuje ne kolmo k motherboardu, ale souběžně (pochopitelně). Kromě již zmíněných slotů (7x Zorro II/III, 5x ISA, 2x Video) obsahuje také 6-pinovou patici pro zapojení přímého napájení ze zdroje, konektor pro zapojení káblíku od kontrolek na čele toweru a dvoupinový konektor pro kabel tlačítka reset, které se nachází tamtéž. Přímo na daughterboardu je navíc umístěn integrovaný obvod, který podstatně vylepšuje synchronizaci mezi kartami ve slotech a částečně odstraňuje chyby způsobené špatnou architekturou některých z nich.

Instalace
První věc, kterou musíme udělat, je vymontovat motherboard z původního case, což je oproti A1200 banální záležitost. K odmontování šestibokých šroubů držících porty použijeme přiložený klíč (nezkoušet šroubovákem). Potom odstraníme čtyři šrouby, které se nacházejí na zadní straně E/Box Toweru a které přidržují plechový obal na kostře, a opatrným tlakem směrem dozadu a vzhůru obal sejmeme. Nyní po levé straně vidíme další plechovou desku, která je ke kostře uchycena dvěma šrouby (jedním vpředu a druhým vzadu). Šroubů se opět zbavíme, potom desku mírně nadzvedneme (proti samovolnému vypadnutí při odstranění šroubů ji chrání cca 2 cm vysoká lišta na spodním okraji rámu) a poté vyjmeme. Na jejím zadním konci uvidíme lištu s vyříznutými otvory pro původní konektory. Vsuneme porty motherboardu z A4000 do otvorů a pomocí přiložených šroubů jej k desce připevníme. Porty opět upevníme klíčem. Je také třeba zkontrolovat, zda nejsou uvolněné na druhé straně desky matice držící prodloužené oboustranné šrouby, ke kterým se motherboard připevňuje.

Jestliže jsme tuto činnost ukončili, můžeme se pustit do instalace daughterboardu. Ta je také velmi jednoduchá; stačí dva podlouhlé konektory na jeho zadní straně (na přední se nacházejí sloty) zasunout do dvou patic na motherboardu, a to tak, aby plocha daughterboardu překrývala pozice pro SIMMy na základní desce (tedy ne procesorovou kartu). Předtím je nutno použít přiložené cca 3 cm dlouhé prodloužené oboustranné šrouby a namontovat je na motherboardu do těch otvorů, které pozičně odpovídají otvorům na daughterboardu (celkem 3-5). Tím základní deska pevně zafixuje, a když se po instalaci daughterboard ještě k těmto prodlouženým šroubům připevní pomocí menších šroubků, je konstrukce velmi odolná. Je však také třeba nutno pamatovat na včasnou instalaci SIMMů na základní desku, protože opětné odstraňování slotů je časově celkem nákladná záležitost. V každém případě je nutné zkontrolovat, zda paměťové moduly sedí pevně v paticích, protože umělohmotná konstrukce úchytů je naprosto nespolehlivá a je lepší pojistit se standardně úlomky sirek nebo gumičkou. Teď už zbývá jen zasunout dva kabely vedoucí od externích portů pro myš/joystick do odpovídajících portů na základní desce.

Poté se deska s namontovaným motherboardem i daughterboardem vloží zpět do toweru, a upevní se šrouby. Musíte ještě zapojit 6-pinový konektor s napájením do vstupu na slotech (není nezbytně nutné) a dále konektor s napájením do motherboardu. Dále propojte káblíkem tlačítko reset na čele toweru s konektorem na slotech a do určené zásuvky zasuňte konektor vedoucí od kontrolek harddisku a napájení (vše je jasně a čitelně označené). Nyní můžete nainstalovat zvolená zařízení (harddisky, floppy mechaniky, CD-ROM, karty atd.) a opačným postupem tower zase smontujte. Nesnášenlivé karty (Toccata, Ariadne) raději používejte jen v posledních dvou slotech, řadiče zase v prvních čtyřech.

Závěr
Celý tower je vyroben velmi profesionálně. Nové Zorro sloty umožňují zapojit v podstatě libovolný počet karet, aniž by hrozilo, že se počítač zhroutí díky nedostatku energie či špatné kompatibilitě. Sám mám v toweru namontován 2x harddisk (jeden o velikosti 2.5 GB a druhý cca 15.4 GB), 2x CD-ROM, CD-RW, ZIP Drive, grafickou kartu CyberVision 64/3D, zvukovou kartu Toccata, FastATA 4000 Controller a VLab Motion, a zároveň příležitostně používám i CyberSCSI řadič; celá tato sestava funguje bez problémů. Navíc je tower velmi bytelný, takže eliminuje většinu vibrací, které počítač vydává (i když má 52x rychlostní CD-ROM Creative při práci v plné rychlosti nadále vibracemi předčí sbíječku a ani mohutný tower jí nezabrání ve vydávání disharmonických chrochtavých pazvuků, při nichž se z pevného dubového stolu sypou piliny a ostatní zařízení se zarputile snaží z něho odskákat). Tower je výborně odstíněný, takže ani v případě PPC karet nehrozí rušení TV či radio signálu. Výhodou je také perfektní odvětrávání vnitřku E/Box Toweru, takže má 68060/50 bez vlastního větráčku se ani nezahřeje. Poněkud na překážku je ale velká vnitřní členitost a složitost case, protože například kvůli výměně jediného SIMMu je třeba vymontovat a "vykuchat" celý obsah toweru včetně grafických a zvukových karet, což zabere několik desítek minut.

Co říci závěrem? Tento výrobek je určen především uživatelům, kteří neberou počítač pouze jako okrajovou záležitost, a jsou ochotni do něho nějaký ten obnos investovat. Zabudováním své Amigy do E/Box Toweru mají možnost ziskat pro svůj počítač plnohodnotný case, jehož největší výhodou jsou nejen nové Zorro sloty, ale také možnost připojit opravdu maximální počet zařízení, která může Amiga využít. To se jeví obzvláště výhodné při současné koupi FastATA 4000 Controlleru. A kolik tato plechová krabice vlastně stojí? Rovných 12.000 Kč.

Kryštof Karel