Fast ATA 4000 Controller

õvod
Je tomu jiÚ vÉce neÚ rok, co se na Ãesk×m trhu objevil v podstatÅ jedinÙ dostupnÙ E-IDE/ATAPI Òadià pro Amigu 3000-4000. ProtoÚe se ani po tak pomÅrnÅ dlouh× dobÅ neobjevila ÚÁdnÁ recenze na tento vÙrobek, rozhodl jsem se tento nedostatek napravit a recenzi napsat sÁm. Produkty polsk× firmy Elbox bÙvajÉ vÚdy velmi kvalitnÉ a profesionÁlnÅ vyroben×; nejinak je tomu i v pÒÉpadÅ Fast ATA 4000 Controlleru (A4000 Power Flyeru). To byl tak× hlavnÉ dÊvod, proà jsem si tento celkem drahÙ Òadià koupil.

Instalace ÒadiÃe
Po dlouh× dobÅ koneÃnÅ pÒiÓla oÃekÁvanÁ zÁsilka poÓtou. Pln nedoÃkavosti jsem se vrhl na malÙ balÉÃek, jenÚ mÅ stÁl cca 3.700 KÃ. UvnitÒ se nachÁzela pouze malÁ krabice o rozmÅrech 22,5x12,5x4 cm, kterÁ obsahovala samotnÙ Òadià a disketu se servisnÉm soft- warem, ale ÚÁdnÙ nÁvod Ãi manuÁl. Tento fakt mÅ u tak drah×ho vÙrobku ponÅkud zneklid- nil, protoÚe balenÉ o tÒetinu levnÅjÓÉho Fast ATA 1200 Controlleru alespoÎ ve starÓÉch verzÉch obsahovalo nejen manuÁl, ale i zkrÁcenÙ ÃeskÙ pÒeklad od firmy Javosoft. SamotnÙ Òadià je destiÃka obd×lnÉkovit×ho tvaru o rozmÅrech asi 13 x 7 cm. SklÁdÁ se z nÅkolika integrovanÙch obvodÊ, ROM (v m×m pÒÉpadÅ verze 1.2) a dvou konektorÊ pro 3,5 IDE zaÒÉzenÉ. Design karty pÊsobil velmi profesionÁlnÅ, aÚ na malou plochu, kde bylo uzemnÅnÉ na okraji karty neesteticky dopÁjeno cÉnem. Na kartÅ jsem nikde nenaÓel ÚÁdn× drÁtov× propojky. DÉky sv× velikosti Òadià zabÉrÁ minimum mÉsta, bohuÚel spÉÓe aÚ pÒÉliÓ, neboÔ nedosahuje aÚ k umÅlohmotnÙm ÕchytÊm pro Zorro III karty, coÚ mÊÚe Ãasem zpÊsobit vyviklÁnÉ ÒadiÃe ze slotu. Disketa obsahuje nÅkolik programÊ pro ovlÁdÁnÉ ÒadiÃe (FastATA.driver a FastATAPrefs), software pro testovanÉ jednotlivÙch E-IDE/ATAPI zaÒÉzenÉ pÒipojenÙch k ÒadiÃi a nejen k nÅmu (ReadTest a DriveSpeed), program urÃenÙ pro formÁtovÁnÉ vÙmÅnnÙch m×diÉ (AtapiFormat) a velmi kvalitnÉ CD filesystem (AllegroCDFS). PÒiloÚeny jsou tak× mountlisty pro CD-ROM a pro prÁci se Zip m×dii naformÁtovanÙmi pod PC (pÒes CrossDosFileSystem). NachÁzÉ se tu rovnÅÚ kompletnÉ manuÁl v angliÃtinÅ v ASCII formÁtu, coÚ ovÓem neanglofily pÒÉliÓ nepotÅÓÉ (snad jeÓtÅ m×nÅ, neÚ kdyby byl v polÓtinÅ). Zde si neodpustÉm mal× rÙpnutÉ, kter× se tÙkÁ t×mÅÒ vÓech vÙrobkÊ pro Amigu dovÁÚenÙch do ãR, ale zdaleka nejen jich: NenÉ nÁhodou dovozce ze zÁkona povinen opatÒit kaÚdÙ zahraniÃnÉ vÙrobek alespoÎ zkrÁcenÙm ÃeskÙm pÒekladem nÁvodu (k instalaci, pÒÉpravÅ...)? Na to, aby se komukoli podaÒilo Òadià zniÃit nenÉ zapotÒebÉ disponovat patÒiÃnÅ snÉÚenÙm IQ; bohatÅ staÃÉ Òadià ve slotu obrÁtit a zapnout poÃÉtaÃ. Mnoho nÁsledujÉcÉch poznatkÊ nenÉ v nÁvodu obsaÚeno, ale pÒesto doporuÃuji pÒÉpadnÙm uÚivatelÊm se jimi ÒÉdit; uÓetÒÉ si spoustu trÁpenÉ.

NÁzev ÒadiÃe by mohl vyvolÁvat dojem, Úe je vÙrobek urÃen pouze pro A4000, ale opak je pravdou. Dle informacÉ vÙrobce A4000 Power Flyer pracuje i na A3000. ãistÅ teoreticky by tak× mohl fungovat na A1200 vybaven× ZORRO III sloty; jelikoÚ ale pro tuto Amigu existuje levnÅjÓÉ verze ÒadiÃe, tuto moÚnost sotva nÅkdo vyuÚije. òadià je 32-bitovÙ a mÊÚe teoreticky dosÁhnout rychlosti aÚ 16,6 MB/s. PÒipojit k nÅmu lze harddisky bez omezenÉ velikosti (pÒedpokladem je ale novÅjÓÉ verze FFS, pÒÉpadnÅ nÅjakÙ jinÙ filesystem, napÒÉklad AFS nebo PFS), CD-ROM, CD-R/CD-RW, ZIP drive 100/250 MB, LS-120 a (svÅte div se) DVD. KromÅ tÅchto vlastnostÉ firmware navÉc podporuje pÒipojenÉ vÉce ÒadiÃÊ (aÚ sedmi) a upravuje spoluprÁci s obdobnÙmi kartami (E-IDE i SCSI).

Pokud vlastnÉte zvukovou kartu TOCATTA nebo sÉÔovou kartu ARIADNE a zÁroveÎ nemÁte nov× ZORRO III sloty od firmy ELBOX, radÅji na koupi i instalaci ÒadiÃe zapomeÎte, anebo obÅ vÙÓe zmiÎovan× karty prodejte. MajÉ totiÚ vÁÚn× probl×my pÒi prÁci s pÒeruÓenÉm a pouÚÉvÁnÉ byÔ jedn× z nich souÃasnÅ s ÒadiÃem se rovnÁ pÁdu syst×mu. K pÁdu nedochÁzÉ samotnou pÒÉtomnostÉ karet a ÒadiÃe souÃasnÅ v poÃÉtaÃi, ale jejich souÃasnÙm pouÚÉvÁnÉm (napÒÉklad pokud pouÚijete program na Õpravu samplÊ, kterÙ je nainstalovÁn na harddisku pÒipojen×m k Power Flyeru, a pokusÉte se pÒehrÁvat sampl pÒes AHI driver pro Toccatu). Ariadne zase mÊÚe zpÊsobovat probl×my pÒi vÅtÓÉm zatÉÚenÉ bÅhem pÒenosÊ po sÉti. ObÅ karty pÒitom bez probl×mu fungujÉ spoleÃnÅ s grafickÙmi a pamÅÔovÙmi kartami (testovÁny CyberVision 64, Cybervision 64/3D, Picasso II a VLab Motion); naopak zpÊsobujÉ probl×my v kombinaci s SCSI ÒadiÃi pro Zorro II/III sloty, jako je FastLane nebo Oktagon. DalÓÉ moÚnostÉ je koupÅ vÙÓe zmÉnÅnÙch ZORRO III slotÊ od ELBOXu, kter× dostanete spoleÃnÅ s E/Box towerem pro A4000 (cena celkem 12.000 KÃ).

Instalace se provÁdÉ jednoduchÙm zasunutÉm karty do slotu. Je dÊleÚit×, aby se po zasunutÉ integrovan× obvody, ROM i IDE konektory nachÁzely na hornÉ stranÅ ÒadiÃe. DalÓÉ podmÉnkou je nutnost instalovat Òadià do ZORRO III slotu s co moÚnÁ nejvyÓÓÉ moÚnou prioritou (tedy co nejblÉÚe zÁkladnÉ desce). Pokud mÁte starÓÉ A4000 Desktop se ÃtyÒmi ZORRO III sloty, pÒipadajÉ v Õvahu pouze druhÙ a tÒetÉ. PrvnÉ je totiÚ ÃÁsteÃnÅ blokovÁn modulem CHIP RAM, takÚe je pouÚitelnÙ jen s velkou dÁvkou odvahy a navÉc je tÒeba spodek karty zaizolovat, aby se nedotÙkal SIMMu. ÃtvrtÙ je pak kvÊli chybn×mu zapojenÉ pro (nejen) tuto kartu nepouÚitelnÙ. Pokud vlastnÉte novÙ ELBOX tower pro A4000 s novÙmi sloty (je jich celkem 7), mÁte vyhrÁno. Zde mÊÚete Òadià umÉstit kdekoli, ovÓem nejspolehlivÅjÓÉ je v prvnÉch ÃtyÒech slotech. Pokud vlastnÉte Toccatu nebo Ariadne, mÊÚete je provozovat (i obÅ souÃasnÅ) s ÒadiÃem, ale je zapotÒebÉ dodrÚet nÁsledujÉcÉ pravidlo. Òadià musÉ bÙt umÉstÅn v jednom z prvnÉch ÃtyÒ slotÊ (nejl×pe v prvnÉm nebo druh×m) a vÙÓe zmÉnÅn× karty se vloÚÉ do Óest×ho nebo sedm×ho v poÒadÉ. Pokud toto pravidlo poruÓÉte a karty k sobÅ pÒiblÉÚÉte byÔ jen o jednu pozici, zaÃne dochÁzet ke kolizÉm a po chvÉli se pravdÅpodobnÅ zhroutÉ syst×m.

DÉky vlastnÉ ROM nenÉ k samotn×mu provozu ÒadiÃe zapotÒebÉ instalace software; ten slouÚÉ pouze k nastavenÉ rychlostnÉch módÊ pro jednotlivÁ zaÒÉzenÉ a uspÁvÁnÉ motoru harddisku. Jeho instalace je vÓak nutnÁ pÒi defragmentaci harddisku. I bez nainstalovan×ho software budou zaÒÉzenÉ pÒipojenÁ k Power Flyeru identifikovÁna (ovladaà je uloÚen v ROM), budou normÁlnÅ pracovat a bude z nich moÚno normÁlnÅ bootovat (napÒÉklad ze ZIP drive), ale jejich rychlost nepÒekroÃÉ PIO-0 (tedy maximÁlnÅ 3 MB/s). Na rozdÉl od Power Flyeru pro A1200 bude i pÒi absenci nainstalovan×ho software fungovat druhÁ vÅtev ÒadiÃe. Velkou vÙhodou pÒed verzÉ pro A1200 je moÚnost nadÁle pouÚÉvat internÉ IDE rozhranÉ na motherboardu, coÚ zvyÓuje poÃet pÒipojitelnÙch E-IDE zaÒÉzenÉ na 6. PÊvodnÉ harddisk tedy mÊÚete nechat pÒipojenÙ na internÉm rozhranÉ a Òadià pouÚÉvat pouze pro novÅ zakoupenÁ zaÒÉzenÉ. Pokud ale vlastnÉte hry pro CD32 s audio tracky nebo hry a programy vyuÚÉvajÉcÉ pÊvodnÉ ovladaà pro CD32 mechaniku (cd.device), doporuÃuji ponechat i pÊvodnÉ CD-ROM pÒipojenou k internÉmu rozhranÉ a k ÒadiÃi dokoupit novou (a rychlou).

JestliÚe pohrdÁte pÊvodnÉm rozhranÉm nebo jej z jak×hokoli dÊvodu nechcete pouÚÉvat, vypojte z nÅho obÅ zaÒÉzenÉ a harddisk, z nÅhoÚ mÉnÉte bootovat, umÉstÅte na primÁrnÉ vÅtev ÒadiÃe jako master. Pokud mÁte vÉce bootovatelnÙch harddiskÊ, nezapomeÎte nastavit tomu na primÁrnÉ vÅtvi nejvyÓÓÉ prioritu.(provÁdÉ se v HDToolBoxu). Potom mÊÚete zapnout poÃÉtaÃ. Nenechte se vyv×st z mÉry cca 30-ti vteÒinovÙm ÃekÁnÉm (u KickStartu 3.1); je zpÊsobeno absencÉ zaÒÉzenÉ na internÉm rozhranÉ. PomÊÚe opakovanÙ reset nebo (dle vÙrobce) propojenÉ pinÊ Ã. 39 s pinem Ã. 3 a pinu Ã. 39 s pinem Ã. 5 na internÉm IDE rozhranÉ 10 kOhm kabelem. Potom by mÅl poÃÉtaà bootovat bez otÁlenÉ.

Software
Instalace software mÊÚe bÙt provedena pomocÉ dodÁvan×ho instalaÃnÉho skriptu anebo ji mÊÚete prov×st ruÃnÅ. SpoÃÉvÁ v pÒekopÉrovÁnÉ programÊ FastATA.driver, AtapiFormat, ReadTest a DriveSpeed do adresÁÒe SYS:C, programu FastATAPrefs (s ikonou) do adresÁÒe SYS:Prefs a filesystemu AllegroCDFS do SYS:L. Pokud VÁm chybÉ programy CheckLMB, IF anebo EndIF v adresÁÒi SYS:C, zkopÉrujte si je tak×. Potom si editujte soubor SYS:S/Startup-Sequence a kdekoli po pÒÉkazu SetPatch QUIET napiÓte:

C:CheckLMB
IF WARN
SYS:Prefs/FastATAPrefs
EndIF
C:FastATA.driver QUIET

UloÚte startup-sequenci a resetujte poÃÉtaÃ. NynÉ, pokud bÅhem bootu podrÚÉte lev× tlaÃÉtko myÓi, by se mÅly pÒi restartu objevit preference ÒadiÃe. U kaÚd×ho zaÒÉzenÉ se zobrazÉ informace o jeho druhu, typu a revizi; pomocÉ gadgetÊ PIO-0, PIO-3, PIO-4 a PIO-5 je moÚno nastavit jeho rychlost. Ovladaà sÁm dokÁÚe rozeznat, jak× maximÁlnÉ rychlosti mÊÚe zaÒÉzenÉ dosÁhnout, takÚe zobrazÉ jen odpovÉdajÉcÉ gadgety (napÒÉklad pro ZIP drive jen PIO-0 a PIO-3). Gadget PIO-5 je urÃen pro Ultra ATA/33 nebo Ultra ATA/66 zaÒÉzenÉ. U harddiskÊ by se mÅl objevit gadget STANDBY s nastavenÉm Ãasov× hodnoty 1, 5, 10 a 30 minut, kterÙm se upravuje, po jak× dobÅ mÁ motor harddisku pÒestat pracovat, coÚ podstatnÅ prodlouÚÉ jeho Úivotnost. U harddiskÊ o velikosti nad 4094 MB se zobrazÉ gadget SPLIT, kterÙ slouÚÉ k rozdÅlenÉ harddisku na logickÁ zaÒÉzenÉ (pro pouÚÉvÁnÉ star×ho FFS), jenÚ lze zmÅnit na NOSPLIT, coÚ umoÚÎuje instalaci harddisku jako celku v pln× velikosti (pÒedpokladem je instalace AFS, PFS Ãi SFS). Na lev× spodnÉ stranÅ preferenÃnÉho okna se nachÁzÉ gadget BOARD 0, jÉmÚ je moÚno pÒi instalaci vÉce tÅchto karet pÒepÉnat nastavenÉ z jedn× na druhou.

Pokud nepouÚÉvÁte internÉ IDE rozhranÉ, respektive nemÁte k nÅmu pÒipojen× ÚÁdn× zaÒÉzenÉ, oznaÃÉ Òadià jako ovladaà vlastnÉ "scsi.device". StarÙ ovladaà "scsi.device" od Commodore bude doÃasnÅ odstranÅn. JestliÚe budete internÉ Òadià pouÚÉvat, software tento fakt rozpoznÁ a automaticky pÒidÅlÉ vlastnÉmu ovladaÃi nÁzev "2nd.scsi.device". V takov×m pÒÉpadÅ zÊstane pÊvodnÉ "scsi.device" nezmÅnÅn. Pokud vlastnÉte navÉc jeÓtÅ nÅjakÙ dalÓÉ Òadià do Zorro II/III slotu (A2091 nebo A4091), kterÙ pouÚÉvÁ podobnÙ syst×m znaÃenÉ ovladaÃÊ, Power Flyer zaÒadÉ svÊj ovladaà za ovladaà ÒadiÃe (napÒÉklad 3rd.scsi.device, 4th.scsi.device...). ZvlÁÓtnÉm zpÊsobem pÒipojuje Òadià tak× vÙmÅnnÁ zaÒÉzenÉ (ZIP a LS-120), neboÔ jako jejich ovladaà pouÚÉvÁ trackdisk.device. O tomto probl×mu se ale doÃtete nÉÚe v ÃlÁnku.

K ÒadiÃi jsou tak× standardnÅ dodÁvÁny programy ReadTest (slouÚÉ k detekci chyb pÒi pÒenosu dat), DriveSpeed (testuje pÒenosovou rychlost zaÒÉzenÉ) a AtapiFormat (slouÚÉ k formÁtovÁnÉ vÙmÅnnÙch E-IDE zaÒÉzenÉ jako je ZIP a LS-120, ale vzhledem k pohodlnÅjÓÉmu formÁtovÁnÉ pÒÉmo ve Workbenchi je celkem zbyteÃnÙ). VÓechny tÒi programy lze pouÚÉt i pro dalÓÉ E-IDE a SCSI zaÒÉzenÉ na jinÙch ÒadiÃÉch a Power Flyer k jejich provozu nenÉ nutnÙ. VÓechny se pouÚÉvajÉ v Shellu a jejich syntaxe je nÁsledujÉcÉ:

program ?.device n
(za "program" dosadÉte zvolenÙ software, za "?" nÁzev ovladaÃe a "n" ÃÉslo jednotky)

PÒÉklady:
C:ReadTest 2nd.scsi.device 1
(pro HDD,CD-ROM,CD-R,CD-RW a DVD)

C:ReadTest trackdisk.device 5
(pro ZIP a LS-120)

Instalace pro OS 3.5
JestliÚe mÁte v Õmyslu pouÚÉvat FastATA 4000 pod novÙm OS 3.5, je zapotÒebÉ ÒÉdit se nÁsledujÉcÉmi instrukcemi. NepouÚÉvÁte-li internÉ IDE rozhranÉ, a Power Flyer tedy pouÚÉvÁ jako ovladaà vlastnÉ "scsi.device", je tÒeba zmÅnit parametry pÒÉkazu "SetPatch" na poÃÁtku startup-sequence. PÒÉkazovÙ ÒÁdek upravÉte takto:

SetPatch QUIET skipromupdates scsi.device

TÉm zabrÁnÉte kolizi a zamrznutÉ syst×mu hned ve startup-sequenci. NovÙ pÒÉkaz "SetPatch" obsaÚenÙ v OS 3.5 totiÚ, aby umoÚnil i na pÊvodnÉm rozhranÉ pouÚÉvat disky o velikosti nad 4 GB, upravuje standardnÉ "scsi.device" pro pouÚitÉ jak s novÙm FFS, tak i s modernÅjÓÉmi filesystemy, jako je AFS, SFS, PFS-I, PFS-II Ãi PFS-III, jeÚ podporujÉ NSD, TD64 nebo DirectSCSI. SetPatch ale sÁm nerozeznÁ, Úe v syst×mu je implementovÁn novÙ "scsi.device", takÚe se pokusÉ jej upravit, coÚ zpÊsobÉ zamrznutÉ syst×mu. VÙÓe zmÉnÅnÙ parametr t×to ÕpravÅ zamezÉ. PouÚÉvÁte-li stÁle internÉ rozhranÉ a Power Flyer pouÚije jako ovladaà "2nd.scsi.device", nenÉ tÒeba startup-sequenci upravovat.

V kaÚd×m pÒÉpadÅ je ale tÒeba editovat soubor "NSDPatch.cfg", jenÚ se nachÁzÉ v adresÁÒi SYS:Devs. Zde ve vÙÃtu ovladaÃÊ umÉstÅte znak "#" na zaÃÁtek ÒÁdky, kde je uveden ovladaà pro Power Flyer (tedy scsi.device, 2nd.scsi.device...) nebo jinÙ s podporou NSD. Tuto Õpravu lze tak× nahradit zmÅnou parametrÊ pÒikazu "SetPatch":

SetPatch QUIET nonsd skipromupdates scsi.device
(nepouÚÉvÁte-li internÉ rozhranÉ)

SetPatch QUIET nonsd
(pokud internÉ rozhranÉ pouÚÉvÁte)

Instalace jednotlivÙch typÊ zaÒÉzenÉ
PÒestoÚe pro samotnÙ provoz ÒadiÃe nenÉ instalovanÙ software nutnostÉ, je ho velmi zapotÒebÉ pÒi prvnÉ instalaci harddisku, pÒi jeho reorganizaci (DiskSalv, ReOrg...) Ãi ovlÁdÁnÉ rychlosti. Proto je dobr× spustit pÒed vÓemi riskantnÉmi Ãinnostmi FastATA.driver.

RovnÅÚ je dobr× programem ReadTest odzkouÓet pro kaÚd× zaÒÉzenÉ vÓechny rychlostnÉ mody, a dochÁzÉ-li k chybÁm pÒi ÃtenÉ nebo zÁpisu, je tÒeba snÉÚit rychlost zaÒÉzenÉ, nebo zkrÁtit E-IDE kabel (d×lka kabelu by nemÅla pÒekroÃit 18 palcÊ neboli 46 cm). Chyby mohou tak× zpÊsobovat star× Ãi neznaÃkov× SIMMy na turbokartÅ Ãi samotnÁ turbokarta. Pokud ale nastavÉte mód PIO-3, nemÅlo by k chybÁm vÊbec dochÁzet.

HDD: PÒed instalacÉ harddisku je nutno si uvÅdomit, zda je vÅtÓÉ, neÚ standardnÉ 4 GB, jeÚ podporuje starÙ FFS, nebo menÓÉ. V prvnÉm pÒÉpadÅ je lepÓÉ napÒed nainstalovat software, pot× vypnout poÃÉtaÃ, nainstalovat harddisk, znovu spustit poÃÉtaà a podrÚet lev× tlaÃÉtko myÓi. V preferencÉch ÒadiÃe stojÉte pÒed zÁvaÚnÙm rozhodnutÉm. BuÔ mÊÚete harddisk rozdÅlit na logickÁ zaÒÉzenÉ, coÚ je pÒeddefinovÁno (LUN 0,LUN 1...) anebo harddisk nainstalovat jako celek, tedy v pln× velikosti.

JestliÚe zvolÉte rozdÅlenÉ na logickÁ zaÒÉzenÉ (volba SPLIT), bude harddisk rozdÅlen na oddÉly o velikosti 4094 MB; poslednÉ oddÉl bude pravdÅpodobnÅ menÓÉ (mÁlokterÙ harddisk mÁ velikost pÒesnÅ dÅlitelnou 4094 MB). Pokud budete mÉt v Õmyslu nadÁle pouÚÉvat starÓÉ verze FFS (z OS 3.0 a 3.1), nemÅla by velikost partitionu (oddÅlenÉ) pÒesÁhnout polovinu oddÉlu, tedy cca 2047 MB. JestliÚe tento limit pÒekroÃÉte, riskujete pÒepis nebo Õplnou ztrÁtu dat na jinÙch ÃÁstech harddisku. Zda jste limit nepÒekroÃili lze zjistit bezpeÃnÅ pod nÅkterÙmi diskovÙmi manaÚery (FileMaster, DirectoryOpus...), protoÚe pÒi pÒekroÃenÉ standardnÉch 2047 MB/partition zaÃÉnajÉ ÓpatnÅ ukazovat procenta zaplnÅnosti (ÃÉsla klesajÉ Ãi stoupajÉ aÚ do absurdnÉch hodnot, napÒÉklad -470 %). SamozÒejmÅ mÊÚete vyuÚÉt i modernÅjÓÉ filesystemy, nicm×nÅ diskov× manaÚery i pÒi pouÚitÉ filesystemÊ s podporou NSD, TD64 Ãi DirectSCSI chybujÉ v urÃovÁnÉ procent zaplnÅnÉ dÁl. Naopak Workbench urÃuje tyto hodnoty vÚdy sprÁvnÅ.

DruhÁ volba -NOSPLIT- pÒihlÁsÉ syst×mu harddisk jako jeden celek, tedy bez rozdÅlenÉ na logickÁ zaÒÉzenÉ. Pokud chcete zvolit tuto metodu, musÉte pot× v HDToolBoxu pro tento harddisk zvolit filesystem s podporou NSD, TD64 Ãi DirectSCSI. V takov×m pÒÉpadÅ mohou bÙt partitiony libovoln× velikosti. SpolehlivÅjÓÉ je radÅji zvolit tuto metodu hned napoprv× a nepokouÓet se o ni po pÒedchozÉ instalaci harddisku pomocÉ rozdÅlenÉ na logickÁ zaÒÉzenÉ; jestliÚe chcete instalaci pÒece jen zmÅnit, radÅji poÃÉtejte se ztrÁtou dat, kterÁ jiÚ na dan×m harddisku mÁte.

TÒetÉ moÚnostÉ je, Úe harddisk nepÒekraÃuje svou velikostÉ hranici 4094 MB. V takov×m pÒÉpadÅ VÁm odpadajÉ probl×my s jeho speciÁlnÉ instalacÉ a harddisk se pÒihlÁsÉ syst×mu zcela obvyklÙm zpÊsobem bez rizika ztrÁty dat. ZajÉmavÙ je fakt, Úe po spuÓtÅnÉ programu HDToolBox se pÒihlÁsÉ zaÒÉzenÉ instalovanÁ pomocÉ "2nd.scsi.device" Ãi "3rd.scsi.device" ve vÙÃtu spoleÃnÅ se zaÒÉzenÉmi pÒihlÁÓenÙmi pod pÊvodnÉm "scsi.device", a to i pÒesto, Úe v tooltypu ikony programu je zvolen jako ovladaà "scsi.device". PÒitom pro instalaci zaÒÉzenÉ pod SCSI ÒadiÃem (napÒÉklad CyberSCSI modul pro CyberStorm MK-II) je tÒeba zmÅnit ovladaà v tooltypu ikony z "scsi.device" na "cybscsi.device" a teprve pot× je moÚno SCSI zaÒÉzenÉ pÒihlÁsit.

Pokud mÁte v Õmyslu z harddisku pÒipojen×ho k ÒadiÃi bootovat, mÅl by bÙt instalovÁn na primÁrnÉ vÅtvi jako master (unit 0). PouÚÉvÁte-li souÃasnÅ s nÉm jinÙ bootovatelnÙ harddisk (napÒÉklad na internÉm IDE rozhranÉ), musÉte pro nÅj v HDToolBoxu nastavit niÚÓÉ prioritu, neÚ mÁ harddisk, z nÅjÚ chcete bootovat. SamozÒejmÅ nezapomeÎte ve stejn×m programu urÃit disk jako bootovatelnÙ.

CD-ROM/CD-R/CD-RW/DVD: Tato zaÒÉzenÉ se instalujÉ pomocÉ dodÁvanÙch mountlistÊ, pÒiÃemÚ tyto jsou univerzÁlnÉ a mohou tedy slouÚit pro kter×koli z vÙÓe uvedenÙch zaÒÉzenÉ. Jako filesystem se pouÚÉvÁ dodÁvanÙ AllegroCDFS, kterÙ je na Amize jednÉm z nejrychlejÓÉch. Instalace mountlistÊ je souÃÁstÉ instalaÃnÉho skriptu, nebo je moÚn× instalovat je ruÃnÅ, samozÒejmÅ vÃetnÅ ikony. V samotn×m mountlistu nenÉ dÊvod cokoli mÅnit; nÁzev ovladaÃe a ÃÉslo jednotky se zapisuje v tooltypu ikony. Co mÅ ponÅkud pÒekvapilo, je podpora DVD, protoÚe si neumÉm pÒedstavit, k Ãemu je za stÁvajÉcÉch podmÉnek tato vlastnost dobrÁ. VÚdyÔ Video-CD nepÒehraje v pln× rychlosti a se zvukem ani Amiga vybavenÁ nejrychlejÓÉmi PPC kartami (alespoÎ na A1200), a to nemluvÉm o Video-DVD (haha!). Na druhou stranu, tÒeba se koneÃnÅ po letech nÅkdo odhodlÁ vyrÁbÅt jiÚ cel× roky proklamovan× a slibovan× G3/G4 karty, kdo vÉ ?...

ZIP 100-250/LS-120: Zde nenÉ nutnÁ ÚÁdnÁ instalace; staÃÉ pouze pÒipojit E-IDE a napÁjecÉ kabel a zapnout poÃÉtaÃ. Pro prÁci s disky pro PC Ãi Apple staÃÉ zkopÉrovat pÒiloÚen× mountlisty do adresÁÒe SYS:Devs/DosDrivers. DÊleÚit× je znÁt fakt, Úe jako ovladaÃe pro tato dvÅ zaÒÉzenÉ neslouÚÉ "scsi.device" nebo "2nd.scsi.device", ale emulovanÙ "trackdisk.device". ProtoÚe trackdisk.device 0-3 pouÚÉvajÉ disketov× jednot- ky, jsou vÙÓe zmÉnÅnÁ zaÒÉzenÉ emulovÁna jako trackdisk.device 4-7. Co se tÙÃe funkÃ- nosti, syst×m zachÁzÉ se ZIP drive i s LS-120 jako s disketovÙmi mechanikami a stejnÅ tak probÉhÁ zÁpis i formÁtovÁnÉ. RozdÉl spoÃÉvÁ pouze v tom, Úe "disketa" mÁ po zfor- mÁtovÁnÉ velikost cca 95MB (u ZIP drive). I rychlost je samozÒejmÅ nesÃetnÅkrÁt vyÓÓÉ (u ZIP drive cca 1.3 MB/s). Pro vÓechna vÙmÅnnÁ zaÒÉzenÉ je pouÚÉvÁn FastFileSystem.

ZÁvÅr
Po t×mÅÒ roÃnÉm pouÚÉvÁnÉ FastATA 4000 Controlleru (Power Flyeru 4000) mohu ÒÉci jen tolik, Úe se jednÁ o jeden z nejlepÓÉch a nejrychlejÓÉch ÒadiÃÊ pro Amigu. Vzhledem k v podstatÅ nulov× konkurenci na Ãesk×m trhu zÊstÁvÁ jedinou moÚnostÉ, jak levnÅ a spolehlivÅ rozÓÉÒit tento poÃÉtaÃ. NehledÅ na cenov× rozdÉly mezi E-IDE a SCSI zaÒÉzenÉmi a stÁle se sniÚujÉcÉmu nÁskoku v rychlosti, je tÒeba zdÊraznit velmi Ópatnou ovladatelnost vÙmÅnnÙch SCSI zaÒÉzenÉ (ZIP atd.) a pravdÅpodobnÅ ne zcela stoprocentnÉ funkÃnost SCSI verze DVD na Amize (jako vlastnÉk SCSI ÒadiÃe to mohu posoudit), coÚ by mohlo v budoucnosti citelnÅ vadit. K tomu lze tak× pÒipoÃÉst velmi dobÒe napsanÙ software, kterÙ zjednoduÓuje pÒipojenÉ velkokapacitnÉch harddiskÊ k Amize, pÒÉmo podporuje pÒipojenÉ vÙmÅnnÙch zaÒÉzenÉ a DVD, kterÁ fungujÉ naprosto bezchybnÅ a navÉc je vÊÃi ostatnÉm programÊm zcela nekonfliktnÉ. KromÅ toho nevÉm o software pro SCSI, kterÙm by bylo moÚno ovlÁdat rychlost pÒipojenÙch zaÒÉzenÉ (i kdyÚ se mohu mÙlit). Na druhou stranu, Òadià pomÅrnÅ dosti zatÅÚuje syst×m ohlednÅ vÙkonu procesoru, takÚe pÒi nastavenÉ mÏdu pro harddisk na PIO-5 a souÃasn×m pÒehrÁvÁnÉ MP3 souboru mÊÚe dochÁzet k chybÁm v pÒenosu i na m× 68060/50. KaÚdÙ uÚivatel (a tÅch s A3000 nebo A4000 u nÁs nebude mnoho) se musÉ rozhodnout sÁm.

PS: MÁte-li Toccatu Ãi Ariadne, nenastavujte v preferencÉch rychlost vyÓÓÉ neÚ PIO-3!

KryÓtof Karel