Fast ATA 4000 Controller

Uvod
Je tomu jiz vice nez rok, co se na ceskem trhu objevil v podstate jediny dostupny E-IDE/ATAPI radic pro Amigu 3000-4000. Protoze se ani po tak pomerne dlouhe dobe neobjevila zadna recenze na tento vyrobek, rozhodl jsem se tento nedostatek napravit a recenzi napsat sam. Produkty polske firmy Elbox byvaji vzdy velmi kvalitni a profesionalne vyrobene; nejinak je tomu i v pripade Fast ATA 4000 Controlleru (A4000 Power Flyeru). To byl take hlavni duvod, proc jsem si tento celkem drahy radic koupil.

Instalace radice
Po dlouhe dobe konecne prisla ocekavana zasilka postou. Pln nedockavosti jsem se vrhl na maly balicek, jenz me stal cca 3.700 Kc. Uvnitr se nachazela pouze mala krabice o rozmerech 22,5x12,5x4 cm, ktera obsahovala samotny radic a disketu se servisnim soft- warem, ale zadny navod ci manual. Tento fakt me u tak draheho vyrobku ponekud zneklid- nil, protoze baleni o tretinu levnejsiho Fast ATA 1200 Controlleru alespon ve starsich verzich obsahovalo nejen manual, ale i zkraceny cesky preklad od firmy Javosoft. Samotny radic je desticka obdelnikoviteho tvaru o rozmerech asi 13 x 7 cm. Sklada se z nekolika integrovanych obvodu, ROM (v mem pripade verze 1.2) a dvou konektoru pro 3,5 IDE zarizeni. Design karty pusobil velmi profesionalne, az na malou plochu, kde bylo uzemneni na okraji karty neesteticky dopajeno cinem. Na karte jsem nikde nenasel zadne dratove propojky. Diky sve velikosti radic zabira minimum mista, bohuzel spise az prilis, nebot nedosahuje az k umelohmotnym uchytum pro Zorro III karty, coz muze casem zpusobit vyviklani radice ze slotu. Disketa obsahuje nekolik programu pro ovladani radice (FastATA.driver a FastATAPrefs), software pro testovani jednotlivych E-IDE/ATAPI zarizeni pripojenych k radici a nejen k nemu (ReadTest a DriveSpeed), program urceny pro formatovani vymennych medii (AtapiFormat) a velmi kvalitni CD filesystem (AllegroCDFS). Prilozeny jsou take mountlisty pro CD-ROM a pro praci se Zip medii naformatovanymi pod PC (pres CrossDosFileSystem). Nachazi se tu rovnez kompletni manual v anglictine v ASCII formatu, coz ovsem neanglofily prilis nepotesi (snad jeste mene, nez kdyby byl v polstine). Zde si neodpustim male rypnuti, ktere se tyka temer vsech vyrobku pro Amigu dovazenych do CR, ale zdaleka nejen jich: Neni nahodou dovozce ze zakona povinen opatrit kazdy zahranicni vyrobek alespon zkracenym ceskym prekladem navodu (k instalaci, priprave...)? Na to, aby se komukoli podarilo radic znicit neni zapotrebi disponovat patricne snizenym IQ; bohate staci radic ve slotu obratit a zapnout pocitac. Mnoho nasledujicich poznatku neni v navodu obsazeno, ale presto doporucuji pripadnym uzivatelum se jimi ridit; usetri si spoustu trapeni.

Nazev radice by mohl vyvolavat dojem, ze je vyrobek urcen pouze pro A4000, ale opak je pravdou. Dle informaci vyrobce A4000 Power Flyer pracuje i na A3000. Ciste teoreticky by take mohl fungovat na A1200 vybavene ZORRO III sloty; jelikoz ale pro tuto Amigu existuje levnejsi verze radice, tuto moznost sotva nekdo vyuzije. Radic je 32-bitovy a muze teoreticky dosahnout rychlosti az 16,6 MB/s. Pripojit k nemu lze harddisky bez omezeni velikosti (predpokladem je ale novejsi verze FFS, pripadne nejaky jiny filesystem, napriklad AFS nebo PFS), CD-ROM, CD-R/CD-RW, ZIP drive 100/250 MB, LS-120 a (svete div se) DVD. Krome techto vlastnosti firmware navic podporuje pripojeni vice radicu (az sedmi) a upravuje spolupraci s obdobnymi kartami (E-IDE i SCSI).

Pokud vlastnite zvukovou kartu TOCATTA nebo sitovou kartu ARIADNE a zaroven nemate nove ZORRO III sloty od firmy ELBOX, radeji na koupi i instalaci radice zapomente, anebo obe vyse zminovane karty prodejte. Maji totiz vazne problemy pri praci s prerusenim a pouzivani byt jedne z nich soucasne s radicem se rovna padu systemu. K padu nedochazi samotnou pritomnosti karet a radice soucasne v pocitaci, ale jejich soucasnym pouzivanim (napriklad pokud pouzijete program na upravu samplu, ktery je nainstalovan na harddisku pripojenem k Power Flyeru, a pokusite se prehravat sampl pres AHI driver pro Toccatu). Ariadne zase muze zpusobovat problemy pri vetsim zatizeni behem prenosu po siti. Obe karty pritom bez problemu funguji spolecne s grafickymi a pametovymi kartami (testovany CyberVision 64, Cybervision 64/3D, Picasso II a VLab Motion); naopak zpusobuji problemy v kombinaci s SCSI radici pro Zorro II/III sloty, jako je FastLane nebo Oktagon. Dalsi moznosti je koupe vyse zminenych ZORRO III slotu od ELBOXu, ktere dostanete spolecne s E/Box towerem pro A4000 (cena celkem 12.000 Kc).

Instalace se provadi jednoduchym zasunutim karty do slotu. Je dulezite, aby se po zasunuti integrovane obvody, ROM i IDE konektory nachazely na horni strane radice. Dalsi podminkou je nutnost instalovat radic do ZORRO III slotu s co mozna nejvyssi moznou prioritou (tedy co nejblize zakladni desce). Pokud mate starsi A4000 Desktop se ctyrmi ZORRO III sloty, pripadaji v uvahu pouze druhy a treti. Prvni je totiz castecne blokovan modulem CHIP RAM, takze je pouzitelny jen s velkou davkou odvahy a navic je treba spodek karty zaizolovat, aby se nedotykal SIMMu. ctvrty je pak kvuli chybnemu zapojeni pro (nejen) tuto kartu nepouzitelny. Pokud vlastnite novy ELBOX tower pro A4000 s novymi sloty (je jich celkem 7), mate vyhrano. Zde muzete radic umistit kdekoli, ovsem nejspolehlivejsi je v prvnich ctyrech slotech. Pokud vlastnite Toccatu nebo Ariadne, muzete je provozovat (i obe soucasne) s radicem, ale je zapotrebi dodrzet nasledujici pravidlo. radic musi byt umisten v jednom z prvnich ctyr slotu (nejlepe v prvnim nebo druhem) a vyse zminene karty se vlozi do sesteho nebo sedmeho v poradi. Pokud toto pravidlo porusite a karty k sobe priblizite byt jen o jednu pozici, zacne dochazet ke kolizim a po chvili se pravdepodobne zhrouti system.

Diky vlastni ROM neni k samotnemu provozu radice zapotrebi instalace software; ten slouzi pouze k nastaveni rychlostnich mSdu pro jednotliva zarizeni a uspavani motoru harddisku. Jeho instalace je vsak nutna pri defragmentaci harddisku. I bez nainstalovaneho software budou zarizeni pripojena k Power Flyeru identifikovana (ovladac je ulozen v ROM), budou normalne pracovat a bude z nich mozno normalne bootovat (napriklad ze ZIP drive), ale jejich rychlost neprekroci PIO-0 (tedy maximalne 3 MB/s). Na rozdil od Power Flyeru pro A1200 bude i pri absenci nainstalovaneho software fungovat druha vetev radice. Velkou vyhodou pred verzi pro A1200 je moznost nadale pouzivat interni IDE rozhrani na motherboardu, coz zvysuje pocet pripojitelnych E-IDE zarizeni na 6. Puvodni harddisk tedy muzete nechat pripojeny na internim rozhrani a radic pouzivat pouze pro nove zakoupena zarizeni. Pokud ale vlastnite hry pro CD32 s audio tracky nebo hry a programy vyuzivajici puvodni ovladac pro CD32 mechaniku (cd.device), doporucuji ponechat i puvodni CD-ROM pripojenou k internimu rozhrani a k radici dokoupit novou (a rychlou).

Jestlize pohrdate puvodnim rozhranim nebo jej z jakehokoli duvodu nechcete pouzivat, vypojte z neho obe zarizeni a harddisk, z nehoz minite bootovat, umistete na primarni vetev radice jako master. Pokud mate vice bootovatelnych harddisku, nezapomente nastavit tomu na primarni vetvi nejvyssi prioritu.(provadi se v HDToolBoxu). Potom muzete zapnout pocitac. Nenechte se vyvest z miry cca 30-ti vterinovym cekanim (u KickStartu 3.1); je zpusobeno absenci zarizeni na internim rozhrani. Pomuze opakovany reset nebo (dle vyrobce) propojeni pinu c. 39 s pinem c. 3 a pinu c. 39 s pinem c. 5 na internim IDE rozhrani 10 kOhm kabelem. Potom by mel pocitac bootovat bez otaleni.

Software
Instalace software muze byt provedena pomoci dodavaneho instalacniho skriptu anebo ji muzete provest rucne. Spociva v prekopirovani programu FastATA.driver, AtapiFormat, ReadTest a DriveSpeed do adresare SYS:C, programu FastATAPrefs (s ikonou) do adresare SYS:Prefs a filesystemu AllegroCDFS do SYS:L. Pokud Vam chybi programy CheckLMB, IF anebo EndIF v adresari SYS:C, zkopirujte si je take. Potom si editujte soubor SYS:S/Startup-Sequence a kdekoli po prikazu SetPatch QUIET napiste:

C:CheckLMB
IF WARN
SYS:Prefs/FastATAPrefs
EndIF
C:FastATA.driver QUIET

Ulozte startup-sequenci a resetujte pocitac. Nyni, pokud behem bootu podrzite leve tlacitko mysi, by se mely pri restartu objevit preference radice. U kazdeho zarizeni se zobrazi informace o jeho druhu, typu a revizi; pomoci gadgetu PIO-0, PIO-3, PIO-4 a PIO-5 je mozno nastavit jeho rychlost. Ovladac sam dokaze rozeznat, jake maximalni rychlosti muze zarizeni dosahnout, takze zobrazi jen odpovidajici gadgety (napriklad pro ZIP drive jen PIO-0 a PIO-3). Gadget PIO-5 je urcen pro Ultra ATA/33 nebo Ultra ATA/66 zarizeni. U harddisku by se mel objevit gadget STANDBY s nastavenim casove hodnoty 1, 5, 10 a 30 minut, kterym se upravuje, po jake dobe ma motor harddisku prestat pracovat, coz podstatne prodlouzi jeho zivotnost. U harddisku o velikosti nad 4094 MB se zobrazi gadget SPLIT, ktery slouzi k rozdeleni harddisku na logicka zarizeni (pro pouzivani stareho FFS), jenz lze zmenit na NOSPLIT, coz umoznuje instalaci harddisku jako celku v plne velikosti (predpokladem je instalace AFS, PFS ci SFS). Na leve spodni strane preferencniho okna se nachazi gadget BOARD 0, jimz je mozno pri instalaci vice techto karet prepinat nastaveni z jedne na druhou.

Pokud nepouzivate interni IDE rozhrani, respektive nemate k nemu pripojene zadne zarizeni, oznaci radic jako ovladac vlastni "scsi.device". Stary ovladac "scsi.device" od Commodore bude docasne odstranen. Jestlize budete interni radic pouzivat, software tento fakt rozpozna a automaticky prideli vlastnimu ovladaci nazev "2nd.scsi.device". V takovem pripade zustane puvodni "scsi.device" nezmenen. Pokud vlastnite navic jeste nejaky dalsi radic do Zorro II/III slotu (A2091 nebo A4091), ktery pouziva podobny system znaceni ovladacu, Power Flyer zaradi svuj ovladac za ovladac radice (napriklad 3rd.scsi.device, 4th.scsi.device...). Zvlastnim zpusobem pripojuje radic take vymenna zarizeni (ZIP a LS-120), nebot jako jejich ovladac pouziva trackdisk.device. O tomto problemu se ale doctete nize v clanku.

K radici jsou take standardne dodavany programy ReadTest (slouzi k detekci chyb pri prenosu dat), DriveSpeed (testuje prenosovou rychlost zarizeni) a AtapiFormat (slouzi k formatovani vymennych E-IDE zarizeni jako je ZIP a LS-120, ale vzhledem k pohodlnejsimu formatovani primo ve Workbenchi je celkem zbytecny). Vsechny tri programy lze pouzit i pro dalsi E-IDE a SCSI zarizeni na jinych radicich a Power Flyer k jejich provozu neni nutny. Vsechny se pouzivaji v Shellu a jejich syntaxe je nasledujici:

program ?.device n
(za "program" dosadite zvoleny software, za "?" nazev ovladace a "n" cislo jednotky)

Priklady:
C:ReadTest 2nd.scsi.device 1
(pro HDD,CD-ROM,CD-R,CD-RW a DVD)

C:ReadTest trackdisk.device 5
(pro ZIP a LS-120)

Instalace pro OS 3.5
Jestlize mate v umyslu pouzivat FastATA 4000 pod novym OS 3.5, je zapotrebi ridit se nasledujicimi instrukcemi. Nepouzivate-li interni IDE rozhrani, a Power Flyer tedy pouziva jako ovladac vlastni "scsi.device", je treba zmenit parametry prikazu "SetPatch" na pocatku startup-sequence. Prikazovy radek upravite takto:

SetPatch QUIET skipromupdates scsi.device

Tim zabranite kolizi a zamrznuti systemu hned ve startup-sequenci. Novy prikaz "SetPatch" obsazeny v OS 3.5 totiz, aby umoznil i na puvodnim rozhrani pouzivat disky o velikosti nad 4 GB, upravuje standardni "scsi.device" pro pouziti jak s novym FFS, tak i s modernejsimi filesystemy, jako je AFS, SFS, PFS-I, PFS-II ci PFS-III, jez podporuji NSD, TD64 nebo DirectSCSI. SetPatch ale sam nerozezna, ze v systemu je implementovan novy "scsi.device", takze se pokusi jej upravit, coz zpusobi zamrznuti systemu. Vyse zmineny parametr teto uprave zamezi. Pouzivate-li stale interni rozhrani a Power Flyer pouzije jako ovladac "2nd.scsi.device", neni treba startup-sequenci upravovat.

V kazdem pripade je ale treba editovat soubor "NSDPatch.cfg", jenz se nachazi v adresari SYS:Devs. Zde ve vyctu ovladacu umistete znak "#" na zacatek radky, kde je uveden ovladac pro Power Flyer (tedy scsi.device, 2nd.scsi.device...) nebo jiny s podporou NSD. Tuto upravu lze take nahradit zmenou parametru prikazu "SetPatch":

SetPatch QUIET nonsd skipromupdates scsi.device
(nepouzivate-li interni rozhrani)

SetPatch QUIET nonsd
(pokud interni rozhrani pouzivate)

Instalace jednotlivych typu zarizeni
Prestoze pro samotny provoz radice neni instalovany software nutnosti, je ho velmi zapotrebi pri prvni instalaci harddisku, pri jeho reorganizaci (DiskSalv, ReOrg...) ci ovladani rychlosti. Proto je dobre spustit pred vsemi riskantnimi cinnostmi FastATA.driver.

Rovnez je dobre programem ReadTest odzkouset pro kazde zarizeni vsechny rychlostni mody, a dochazi-li k chybam pri cteni nebo zapisu, je treba snizit rychlost zarizeni, nebo zkratit E-IDE kabel (delka kabelu by nemela prekrocit 18 palcu neboli 46 cm). Chyby mohou take zpusobovat stare ci neznackove SIMMy na turbokarte ci samotna turbokarta. Pokud ale nastavite mSd PIO-3, nemelo by k chybam vubec dochazet.

HDD: Pred instalaci harddisku je nutno si uvedomit, zda je vetsi, nez standardni 4 GB, jez podporuje stary FFS, nebo mensi. V prvnim pripade je lepsi napred nainstalovat software, pote vypnout pocitac, nainstalovat harddisk, znovu spustit pocitac a podrzet leve tlacitko mysi. V preferencich radice stojite pred zavaznym rozhodnutim. BuÔ muzete harddisk rozdelit na logicka zarizeni, coz je preddefinovano (LUN 0,LUN 1...) anebo harddisk nainstalovat jako celek, tedy v plne velikosti.

Jestlize zvolite rozdeleni na logicka zarizeni (volba SPLIT), bude harddisk rozdelen na oddily o velikosti 4094 MB; posledni oddil bude pravdepodobne mensi (maloktery harddisk ma velikost presne delitelnou 4094 MB). Pokud budete mit v umyslu nadale pouzivat starsi verze FFS (z OS 3.0 a 3.1), nemela by velikost partitionu (oddeleni) presahnout polovinu oddilu, tedy cca 2047 MB. Jestlize tento limit prekrocite, riskujete prepis nebo uplnou ztratu dat na jinych castech harddisku. Zda jste limit neprekrocili lze zjistit bezpecne pod nekterymi diskovymi manazery (FileMaster, DirectoryOpus...), protoze pri prekroceni standardnich 2047 MB/partition zacinaji spatne ukazovat procenta zaplnenosti (cisla klesaji ci stoupaji az do absurdnich hodnot, napriklad -470 %). Samozrejme muzete vyuzit i modernejsi filesystemy, nicmene diskove manazery i pri pouziti filesystemu s podporou NSD, TD64 ci DirectSCSI chybuji v urcovani procent zaplneni dal. Naopak Workbench urcuje tyto hodnoty vzdy spravne.

Druha volba -NOSPLIT- prihlasi systemu harddisk jako jeden celek, tedy bez rozdeleni na logicka zarizeni. Pokud chcete zvolit tuto metodu, musite pote v HDToolBoxu pro tento harddisk zvolit filesystem s podporou NSD, TD64 ci DirectSCSI. V takovem pripade mohou byt partitiony libovolne velikosti. Spolehlivejsi je radeji zvolit tuto metodu hned napoprve a nepokouset se o ni po predchozi instalaci harddisku pomoci rozdeleni na logicka zarizeni; jestlize chcete instalaci prece jen zmenit, radeji pocitejte se ztratou dat, ktera jiz na danem harddisku mate.

Treti moznosti je, ze harddisk neprekracuje svou velikosti hranici 4094 MB. V takovem pripade Vam odpadaji problemy s jeho specialni instalaci a harddisk se prihlasi systemu zcela obvyklym zpusobem bez rizika ztraty dat. Zajimavy je fakt, ze po spusteni programu HDToolBox se prihlasi zarizeni instalovana pomoci "2nd.scsi.device" ci "3rd.scsi.device" ve vyctu spolecne se zarizenimi prihlasenymi pod puvodnim "scsi.device", a to i presto, ze v tooltypu ikony programu je zvolen jako ovladac "scsi.device". Pritom pro instalaci zarizeni pod SCSI radicem (napriklad CyberSCSI modul pro CyberStorm MK-II) je treba zmenit ovladac v tooltypu ikony z "scsi.device" na "cybscsi.device" a teprve pote je mozno SCSI zarizeni prihlasit.

Pokud mate v umyslu z harddisku pripojeneho k radici bootovat, mel by byt instalovan na primarni vetvi jako master (unit 0). Pouzivate-li soucasne s nim jiny bootovatelny harddisk (napriklad na internim IDE rozhrani), musite pro nej v HDToolBoxu nastavit nizsi prioritu, nez ma harddisk, z nejz chcete bootovat. Samozrejme nezapomente ve stejnem programu urcit disk jako bootovatelny.

CD-ROM/CD-R/CD-RW/DVD: Tato zarizeni se instaluji pomoci dodavanych mountlistu, pricemz tyto jsou univerzalni a mohou tedy slouzit pro kterekoli z vyse uvedenych zarizeni. Jako filesystem se pouziva dodavany AllegroCDFS, ktery je na Amize jednim z nejrychlejsich. Instalace mountlistu je soucasti instalacniho skriptu, nebo je mozne instalovat je rucne, samozrejme vcetne ikony. V samotnem mountlistu neni duvod cokoli menit; nazev ovladace a cislo jednotky se zapisuje v tooltypu ikony. Co me ponekud prekvapilo, je podpora DVD, protoze si neumim predstavit, k cemu je za stavajicich podminek tato vlastnost dobra. Vzdyt Video-CD neprehraje v plne rychlosti a se zvukem ani Amiga vybavena nejrychlejsimi PPC kartami (alespon na A1200), a to nemluvim o Video-DVD (haha!). Na druhou stranu, treba se konecne po letech nekdo odhodla vyrabet jiz cele roky proklamovane a slibovane G3/G4 karty, kdo vi ?...

ZIP 100-250/LS-120: Zde neni nutna zadna instalace; staci pouze pripojit E-IDE a napajeci kabel a zapnout pocitac. Pro praci s disky pro PC ci Apple staci zkopirovat prilozene mountlisty do adresare SYS:Devs/DosDrivers. Dulezite je znat fakt, ze jako ovladace pro tato dve zarizeni neslouzi "scsi.device" nebo "2nd.scsi.device", ale emulovany "trackdisk.device". Protoze trackdisk.device 0-3 pouzivaji disketove jednot- ky, jsou vyse zminena zarizeni emulovana jako trackdisk.device 4-7. Co se tyce funkc- nosti, system zachazi se ZIP drive i s LS-120 jako s disketovymi mechanikami a stejne tak probiha zapis i formatovani. Rozdil spociva pouze v tom, ze "disketa" ma po zfor- matovani velikost cca 95MB (u ZIP drive). I rychlost je samozrejme nescetnekrat vyssi (u ZIP drive cca 1.3 MB/s). Pro vsechna vymenna zarizeni je pouzivan FastFileSystem.

Zaver
Po temer rocnim pouzivani FastATA 4000 Controlleru (Power Flyeru 4000) mohu rici jen tolik, ze se jedna o jeden z nejlepsich a nejrychlejsich radicu pro Amigu. Vzhledem k v podstate nulove konkurenci na ceskem trhu zustava jedinou moznosti, jak levne a spolehlive rozsirit tento pocitac. Nehlede na cenove rozdily mezi E-IDE a SCSI zarizenimi a stale se snizujicimu naskoku v rychlosti, je treba zduraznit velmi spatnou ovladatelnost vymennych SCSI zarizeni (ZIP atd.) a pravdepodobne ne zcela stoprocentni funkcnost SCSI verze DVD na Amize (jako vlastnik SCSI radice to mohu posoudit), coz by mohlo v budoucnosti citelne vadit. K tomu lze take pripocist velmi dobre napsany software, ktery zjednodusuje pripojeni velkokapacitnich harddisku k Amize, primo podporuje pripojeni vymennych zarizeni a DVD, ktera funguji naprosto bezchybne a navic je vuci ostatnim programum zcela nekonfliktni. Krome toho nevim o software pro SCSI, kterym by bylo mozno ovladat rychlost pripojenych zarizeni (i kdyz se mohu mylit). Na druhou stranu, radic pomerne dosti zatezuje system ohledne vykonu procesoru, takze pri nastaveni modu pro harddisk na PIO-5 a soucasnem prehravani MP3 souboru muze dochazet k chybam v prenosu i na me 68060/50. Kazdy uzivatel (a tech s A3000 nebo A4000 u nas nebude mnoho) se musi rozhodnout sam.

PS: Mate-li Toccatu ci Ariadne, nenastavujte v preferencich rychlost vyssi nez PIO-3!

Krystof Karel