Amiga Forever 4.0

Od 24. listopadu loňského roku je v prodeji zbrusu nová verze emulačního balíku Amiga Forever 4.0 z produkce Cloanto. Do papírového Amiga Review se už představení Amiga Forever nevešlo, podíváme se mu tedy na zoubek nyní. Distribuce je jak jinak než na cédéčku, k dispozici je i update z minulých verzí a také bundle s AmigaOS 3.5 nebo s nejnovějším AmigaOS 3.9. Cena Amiga Forever 4.0 je 119,- DM, update z verzí 1.0/2.0/3.0 stojí 59,- DM, bundle s AmigaOS 3.5 (Amiga Forever 4.0 standardně obsahuje licencovaný AmigaOS pouze do verze 3.1) stojí už 149,- DM, za variantu s AmigaOS 3.9 pak zaplatíte 189,- DM.

Amiga Forever je zřejmě jediný oficiálně licencovaný (licence pochází od Amiga International) a prodávaný balík emulátorů Amigy pro PC a Power Macintosh doplněný řadou užitečných utilit a licencovaným Kickstartem a Workbenchem. Balík obsahuje několik emulátorů pro DOS, Windows a PowerMac - verze pro PowerMac je zatím pouze experimentální a budete se muset smířit s menšími možnostmi konfigurace i horší stabilitou emulátoru. Novinek oproti předchozí verzi Amiga Forever 3.0 není nijak mnoho, některé úpravy jsou pouze kosmetického rázu. Zcela zásadní změnou je částečná podpora AGA čipů v emulátoru WinUAE, která umožňuje provozovat i některé oblíbené AGA hry a pochopitelně i systémové programy ve 256 barvách, díky podpoře systému Picasso96 pak samozřejmě i v 16 či 24 bitovém rozlišení. Amiga Forever 4.0 obsahuje mimo AmigaOS i řadu známých programů a utilit jako například předinstalovaný bitmapový kreslící program Personal Paint 7.1b, diskový manager Directory Opus 5.5, textový editor TurboText, archivační program LHA, systémový doplněk/launcher ToolManager, MailBX na konverzi amigovských mailů do formátu Microsoft Outlooku, Ami2RTF pro konverzi amigovských textů do RTF formátu (který lze otevřít například v MS Wordu) a další užitečný software. Mezi další novinky patří zbrusu nový grafický kabát prostředí Workbenche představovaný Glow ikonami používanými v AmigaOS 3.5/3.9, kompatibilita je ovšem zajištěna i u klasických NewIcons a standardních amigovských "old" ikon, mezi kterými lze přepínat pomocí dodávané utilitky. Updatovaný byl i Amiga Explorer, který můžete nainstalovat přes sériový kabel, nově Amiga Explorer umí i funkce Cut, Copy a Paste. Řada uživatelů si stěžovala na poměrně těžkopádnou konfiguraci týkající se DMS a ADZ archivů umožňujících uložit celou disketu i s bootblokem, Amiga Forever 4.0 tedy obsahuje integrovanou podporu pro DMS a ADZ archivy. Tiskové funkce byly doplněny o tiskový spooler zjednodušující tisk více dokumentů najednou, tisk pochopitelně probíhá přímo z prostředí Windows. Na Amiga Forever 4.0 najdete i dvě MPEG-1 videa o celkové délce cca 370 MB (legendární Deathbed Vigil Video od Dave Haynieho) a stopáži zhruba 3 hodiny (kvalita je bohužel naprosto zoufalá) týkající se Commodore, Amigy, její historie a všeho co s Amigou nějakým způsobem souvisí - video obsahuje spoustu interview s lidmi kolem Amigy a velkolepou party na rozloučení s firmou Commodore. Vzhledem k rozlišení 320x240 bodů a 160x120 bodů u projevu "duchovního otce" Amigy Jay Minera lze obě videa přehrát i na Amize s 68K procesorem, PC či Macintosh by si jistě zasloužily lepší kvalitu.

Stěžejními prvky celého balíku Amiga Forever 4.0 jsou pochopitelně emulátory Amigy - UAE, WinUAE, Fellow, AmigaUAE, PPC UAE, MacUAE a Amiga Explorer představující jakéhosi koordinátora všech operací se soubory pod Windows. Dominantní funkce WinUAE tedy jaksi logicky fungují pouze pod Windows, DOS, původní Amiga i Power Macintosh jsou podporovány pouze okrajově. Pokud Vás zajímají verze emulátorů, asi Vás zklamu, ale Amiga Forever 4.0 neobsahuje nejnovější verze WinUAE a ani novinku WinFellow na něm nenajdete. Doporučuji tedy stáhnout si WinUAE 0.8.14 namísto nabízené verze 0.8.8, která má do plné funkčnosti ještě dost daleko, o Fellow nebo DOSové verzi UAE ani nemluvě.

Ani s nejnovější verzí WinUAE však nečekejte zázraky, i když je emulace na rychlém stroji relativně rychlá (doporučuji minimálně 400 MHz Celeron, optimální je PIII nebo Athlon/Duron s taktem od 600 MHz výš, verzi pro Power Macintosh jsem neměl možnost vyzkoušet), stále má k dokonalosti a zejména k rychlosti "etalonu" 68060 dost daleko, pokud jste však zvyklí na rychlost procesoru 68030, bude Vám na rychlém PC emulátor určitě vyhovovat. Nemusím snad připomínat, že emulátor je stále ve vývoji (i když dost pomalém...), takže časem se určitě objeví nová verze s vylepšenou emulací blitteru i AGA čipů, jak to bude s emulací MMU, to je zatím ve hvězdách.

Amiga Forever 4.0 je i přes všechny uvedené kompromisy poměrně hodnotný emulační nástroj na provozování amigovských programů a her na PC či PowerMacu, také cena je vzhledem k ceně samotného AmigaOS celkem přijatelná.

Luboš Němec

Název: Amiga Forever 4.0
Cena: od 119,- DM
Zapůjčil: S. Ossowski
Prodejce: Javosoft