Zpět

MPG animace na Amize


Tak sem nedávno mluvil s jedním svým známým PCčkářem a ten se mi jen tak mezi řečí zmínil o tom, že má doma vypálenej na CD South Park a Matrixe v MPG. Tak sem se ho zeptal jestli by mi ty cédéčka nepůjčil. Nejdřív se na mně sice dost divně díval, a měl takový ty divný otázky jestli mám ještě Amigu a nebo jestli nemám k Amize i PC. No zkrátka obvyklý otázky lidí, kteří sice něco málo vědí o Amize 500, ale pravděpodobně si myslí, že se vývoj zastavil před těma patnácti lety a žádnej novější hardwér už není. Teda ne, že by to bylo tak docela mimo mísu, páč nebýt Phase 5 (čest jejich památce) tak fakt nevím, protože veškerý železo přímo od Amigy by se dalo shrnout jako podložka pod myš, ponožky a Amicola. :-)

Takhle sem mu ale vysvětlil, že Amiga je už dávno na PowerPC, a že PowerPC není zkratka pro výkonný PC, ale zkratka pro PowerPerformaceChip. A že nejnovější čip PPC G4, kterej se snad taky do Amči brzo dostane, překonává ve výkonu jeho Pentium III 450 MHz asi čtyřikrát. No koukal na mně tedy docela divně když mi ty cédéčka pučoval, ale osvěta je holt osvěta. :-)

No akorát sem ještě dodal, že nevím jak do zvládne moje sedm let stará grafika (AGA). No ho udivilo ještě víc, páč když si představil sedm let starou grafickou kartu na PC tak ta by asi dnes neměla šanci ani na piškvorky.

Každopádně CD sem dones domů a dal sem se do hledání přehrávače, který by si s těma empegovejma animacema poradil. Měl bych snad ještě dodat, že se opravdu jednalo o soubory MPG a ne o Video CD, takže hledání bylo celkem jednoduchý. Ono totiž pro mojí konfiguraci, což je PPC Blizzard 603e/160MHz + AGA není až tak velký výběr. Dneska se už většina MPG přehrávačů orientuje hlavně na grafický karty, což je celkem pochopitelný. Takže nakonec sem našel tři programy, vod kterej by se dal čekat nějakej ten rozumnej výsledek.

Nejprve bych měl asi upozornit na to, že tenhle článek si neklade za cíl nějakou podrobnou recenci těhle programů a ani nečekejte nějaké přesné údaje ve snímcích za sekundu (FPS). Tyhle údaje vám totiž většinou stejně mnoho neřeknou. Ono totiž jestli film běží 20 FPS a nebo 24 není až tak velký rozdíl. A navíc je velikost FPS silně relativní.

No jestli nevěříte mohu vám prozradit třeba to, že filmy v USA se natáčí rychlostí 24 snímků za sekundu. Naproti tomu v Evropě se filmy natáčí, ale i promítají rychlostí 25 snímků za sekundu. A to jak v kinech, tak i v TV. Napadlo vás tedy někdy, že vlastně všechny americké filmy jsou promítány rychleji a tím vlastně kratší? Na 100 minut filmu je toto zkrácení asi 4 minuty. Myslím, že jste si toho pravděpodobně nikdy nevšimly. :-) Takže jak vidíte chytat nějakej jeden snímek navíc je celkem zbytečný.

Takže veškeré následující údaje jsou jen moje čistě subjektivní názory tak jak sem to viděl a cítil já a nejsou podložený žádnou objektivní technickou informací.

Ale teď spět k přehrávačům. Jako první jsem vyzkoušel přehrávač přímo od Phase 5 Isis a to ve verzi 2.12. Tenhle softík potřebuje ke svému běhu CybergraphX, a ten se dá naemutovat i bez fyzické přítomnosti grafické karty. Bohužel samotný přehrávač mně moc nenadchl. Jednak je Isis poměrně dost nestabilní a navíc i výsledná rychlost a kvalita obrazu je na zblití. Takže výsledné hodnocení - nevyhovující.

Jako další byl na řadě AmiDog`s Movie Player (AMP). Jedinný zástupce systému WarpUP. Přehrává sice o poznání lépe než Isis, ale bohužel pouze bez zvuku. Se zvukem se rychlost animace změnila na škubající záběry s přeskakujícím zvukem. Navíc stabilita je taky na pováženou. Konečné hodnocení - dá se doporučit pouze pokud jste totálně hluchý jako poleno. :-)

No a na konec to jako vždy to nejlepší - Frogger. Už sem si začínal myslet, že Amiga na MPG animačky nestačí, ale tenhle kus softu mě dost rychle přesvědčil, že to vůbec není pravda. Frogger podporuje jak grafiské karty, tak i AGA. A pokud ho pustíte s parametrem FULLSCREEN lze se dokonce na film dívat i celkem v pohodě na AGA i na celou obrazovku.

No pravda je, že jak na kterej. Protože třeba South Park: Peklo na Zemi je prakticky normálně plynulý. To je ovšem dáno hlavně tím, že v tomhle filmu je opravdu bídná animace a grafika, takže si to v pohodě užijete i na AGA. Ale třeba takovej Matrix, to už je jiná. Koukat se na to sice dá, ale velkej zážitek to tedy není. Spíš bída a utrpení.

Navíc samotný Frogger je shareware a to přináší taky docela komplikace, pokud ho nemáte zaregistrovanej. Verze 1.5, kterou používám přehrává sice v pohodě, ale je docela dost nestabilní. No a stabilnější vyšší verze zase přehrává jenom několik minut a pak se program ukončí se žádostí o registraci. Na druhou stranu je Frogger opravdu kvalitní a navíc i docela schopný program. Jeho nejnovější verze co mám (1.57) umí nejen MPG a VideoCD, ale dokonce i animace ze Sony PSX ve formátu STR a FMV a audio z téhož ve formátu XA a IXA (že by něco jako MP3?). Bohužel u toho PSX videa a audia to zatím moc nefunguje, ale pokud to autor ještě vylepší bude to bomba. Takže za těch pár západních drobáků (30 DM) to docela stojí. Navíc dostanete i výraznou slevu pokud si koupíte spolu s Froggerem i SoftCinemu (přehrávač AVI a Quicktime animací). Oba najednou vás přijdou "jen" na 40 DM. K těmhle dvěma programům se mimochodem docela určitě vrátím v některém dalším čísle s podrobnější recenzí.

Takže jaký je závěr. MPG na Amize určitě ano a to i AGA. S grafickou kartou je asi situace neporovnatelně lepší, ale to nemohu posoudit ani subjektivně. Neuspějete pouze tehdy pokud máte jen 68k procesor. Ale to je život. Pokud bych měl srovnávat s PC nebo Macem, nebylo by to tak docela fér, protože ve srovnání AGA čipů a staré 603ky s Pentiem III a G3/G4 s moderní 3D kartou by Amiga prohrála na celé čáře. Takže počkáme na nový hardwér a pak provedeme nějaké objektivní srovnání. Věřím že díky rychlému systému a velkému výkonu nechá nová Amiga své konkurenty daleko pozadu.

Zpět