Zpět

Knihy II


Stejně jako minule, bude i v tomto čísle Amiga Positívu pár minirecenzí na několik knížek. V tomto čísle se zaměříme hlavně na knihy pojednávající o hrách a v závěru si představíme i jeden časopis, jehož číslo by vám nemělo uniknout.

Ale ještě než začneme, rád bych uvedl na pravou míru jeden překlep, který se mi stal v minulých recenzích z AP čísla 13 (nešťastná 13tka). U knihy Vypalování CD jsem uvedl, že na doprovodném CD je demoverze programu MakeCD od Asima. Samozřejmě se nejedná o program MakeCD, ale MasterISO. Sypu si popel na hlavu a všem poškozeným se hluboce omlouvám. :-)

Tak malý restík z minula je za mnou a můžeme začít s recenzema.

V první části, bych vám rád představil tři knížky jejichž společným jmenovatelem je hra Doom. Vzhledem k tomu, že zaměření knížek je dost podobné vezmeme to stručně.

DOOM - JAK PŘEŽÍT

Autor: Břetislav Hudeček, Michal Zítko
Nakladatelství: Grada Publishing, 112 stran

Rok: 1995

Cena: 19,- KČ

Kniha s docela lamersky ilustrovanou obálkou se zabývá podrobně Doomem 1. V první části bude každý seznámen s ovládáním, se zbraněmi, s nepřáteli a podobně. V druhé části jste už vrženi do akce, protože zbytek knížky zabírají mapy jednotlivých levelů spolu s popisem herní strategie. Úplně nakonec najdete i pár čítů a nechybí ani kapitola Problémy s instalací Dooma (myšleno samozřejmě na PC). Při čtení týhle kapitoly se můžete celkem s chutí zasmát, protože ať vzpomínám jak vzpomínám tak na Amize snad s Doomem ani žádné problémy nebyly. A to jak pod 68k tak i pod PPC.

Konečný verdikt je celkem jednoduchý. Doom 1 sice dnes už asi nikoho nijak nezaujme, ale pokud jste obdivovatelem Dooma, neměla by vám tahle knížečka chybět. Už jen pro tu cenu :-)

DOOM - ZTRACENÉ EPIZODY

Autor: Jonathan Mendoza, Christen David Klie, Robert Kiana Carter
Nakladatelství: Computer Press, 182 stran

Rok: 1995

Cena: asi něco kolem 150,- KČ

Takhle kniha je podobně zaměřená jako ta předchozí. To znamená, že v ní najdete jak podrobný manuál k Doomu, tak i popis jednotlivých levelů. Tentokrát to jsou, ale úplně nové levely, které jejich autoři Chris Kliem a Bob Carter nazvali Ztracené epizody Doomu (The Lost Episodes of Doom). Jedná se o tři zcela nové epizody, které mimochodem najdete i na přiložené HD disketě. Pokud tedy tu disketu seženete spolu s knihou. Já osobně mám knihu bez diskety, takže o ní nemohu mnoho napsat, ale i když budete mít to štěstí a získáte ji s knihou, budete muset pravděpodobně požádat nějakého PeCéčkáře, aby vám její obsah rozdělil na několik DD disket. Pokud tedy nemáte HD mechaniku. A nebo počkat na novou Amigu a doufat, že nebude natolik moderní jako třeba IMac, který už žádnou disketovku nemá, protože diskety jsou pro Appla minulost. :-)

Každopádně ty levely vypadají podle popisu v knize docela cool a celkem by se vyplatilo je někde sehnat a popařit. Tuším, že by se dali sehnat i někde na INetu a nebo na nějakým CD.

V knize naleznete mapy všech těchto 24 nových levelů i s popisem k jejich zdolání, U většiny map jsou i poznámky autorů, které se týkají různých věcí, které se váží ke konkrétním levelům. Celá kniha je doplněna i velkou rozkládací mapou formátu A2 na které naleznete všechny levely pohromadě. Pokud ale Ztracené Epizody nevlastníte je vám tahle kniha celkem nanic a je lepší pořídit si tu předešlou.

DOOM II, HERETIC, HEXEN - PRŮVODCE BOJOVNÍKA, STRATEGIE A TAJEMSTVÍ

Autor: Vít Kaňůrek, autor části Hexen Dalibor Ondra
Nakladatelství: Computer Press, 232 stran

Rok: 1996

Cena: 154,-KČ, s CD-ROM 254,-KČ

To nejlepší nakonec. Tahle knížka se sice svým zaměřením a zpracováním příliš neliší od těch předešlých, ale jak je patrné už z názvu popisuje nejen Dooma II, ale i Heretica a Hexena. A to jak nepřátele, tak i zbraně, předměty a mapy k jednotlivým levelům. To vše je rozebráno opravdu podrobně. Navíc mapy k jednotlivým levelům jsou opravdu rozebrány velmi detailně. Dokonce nechybí ani mapa ideální cesty, kde je vyznačeno jak nejlépe a nejrychleji zvítězit.

Toto vše platí hlavně pro Doom II a Heretica. U Hexena je popsána pouze demoverze (první čtyři levely) a to bez map. Bohužel.

To ovšem nic nemění na tom, že sestavení téhle knihy muselo dát tunu práce a pokud se Doomem a jejími následníky opravdu vážně zabýváte tak vám ji mohu jen doporučit. Navíc je možné spolu s knihou zakoupit i doprovodný CD-ROM, na kterém naleznete 4000(!) dalších levelů ke všem těmhle hrám. Takže no nekupte to!

Tímto končíme recenze na knihy o Domoovi a teď z jiného soudku...

VELKÁ KNIHA CHEATŮ

Autor: Pavel Čech
Nakladatelství: Computer Press, 393 stran

Rok: 1998

Cena: 190,- KČ

Tahle kniha je asi tou největší papírovou sbírkou čítů, jaká u nás vyšla. jak píše sám autor: „Kniha obsahuje obrovské množství cheatů k téměř devíti stovkám počítačových her pro osobní počítače i pro ještě poměrně rozšířenou platformu Amiga”. :-)

To množství je sice opravdu fascinující, ale na druhou stranu poměr mezi PC a Amigou je tak odhadem 10:1, takže je otázka jestli se vyplatí tato kniha i Amigistům. Tím spíše, že prakticky všechny číty se dají dnes sehnat i na Internetu a z tohoto zdroje čerpal samozřejmě i autor.

Na druhou stranu se ale množí předělávky PC her na Amigu a cheaty z PC jsou většinou také funkční (třeba Doom nebo Quake). Je taky celkem možný, že brzy příde nějaká ta nová výkonná Amča a třeba pudou hrát PC hry pod emutací.

No a taky je třeba možný, že dřívější Amigista koupí PC a pak se mu tahle kniha třeba taky hodí. I když v tomhle případě by se asi víc hodil několikatisícistránkový Velký průvodce hardwarem PC. :-)))

No a na konec jsem si nechal jeden časopis...

Možná si pamatujete na můj minulý článek ve kterém jsem docela dost zkritizoval nový časopis Nejlepší Hry. Asi sem to neměl dělat. protože číslo 4, které nedávno (červen 2000) vyšlo je docela vodvaz. @{t "...a pak časák.."} Celé tohle číslo je totiž věnované Amize. Přesněji řečeno PC emutátoru UAE. Na CD k časopisu naleznete 210 her. Jsou tu například hry jako Wrath of the Demon, Fears, Simon the Sorcerer a spousta dalších. Dále je na CD 120 dem. A to jak starší ECS tak i novější AGA. Dál je tu i pár uživatelských programů (CED, DOpus, Protracker).

Přiložený časopis (ne nepřepsal jsem se, tady se opravdu dává k CD časopis a ne naopak :-) se zaobírá sice většinou problémy okolo emutátoru UAE, ale jsou tu i články o minulosti a budoucnosti Amigy.

Jediné co mi tak trochu vadí je to, že redakce jaksi pozapomněla na stávající Amigisty. Není mi totiž jasné proč není na CD třeba program ADF2DISK pomocí kterého je možné převést hry s emutačního formátu ADF na disketu a tu pak použít pod klasickou Amigou.

I některé verze programu se mi zdají docela divné. No nechci říct přímo ukradené, ale některé verze programů jsou docela podezřelé. U her sou roztomilá knakerská intra a Cygnus Editor 3.5 bez dokumentace a čehokoliv dalšího působí taky dost divně.

Skoro mi to někdy připadá, že autoři některých PC projektů dost zneužívají situaci okolo Amigy a to, že se s nima nikdo nebude soudit. :-(

Taky tak docela nechápu optimismus redakce. CED sice není vůbec špatný editor, naopak je skvělý, ale označit ho jako nejlepší editor textů všech dob? :-)

Každopádně tenhle počin je v době kdy se všichni tváří, že Amiga tu vlastně nikdy nebyla docela odvážný kousek a tomu kdo si tenhle časák za 150,- KČ koupí se tahle investice jistě bohatě vyplatí.

Zpět