Zpět

Alone in the Dark III


Možná si myslíte, že jsem se zbláznil a nebo prodal Amigu, ale mýlíte se. Opravdu bych teď rád recenzoval hru Alone in the Dark III (dál už jen AD3). Tahle hra sice dosud ještě na Amigu neexistuje a ani už pravděpodobně existovat nebude, i když jsou teď docela v módě předělávky her z jiných platforem. AD3 ale existuje ve verzi na Macintosh, no a na Amigu zase existujou schopný emutátory, takže proč nezrecenzovat hru, která sice na Amigu není, ale na Amize ji lze pohodlně hrát? Tím spíš při dnešní herní nouzi. :-)

Vítám vás tedy u první (alespoň v AP) recenzi hry na Maca hranou pod Amigou.

AD3 vyrobila v roce 1995 firma Infogrames a dnes ji můžete sehnat i jako originálku a to v prodejnách Levných knih KMA (viz. inzerát v AP 13). Originálka je ve verzi pro CD-Rom a její cena je "ušmudlaných" 20,- KČ. Mimochodem měli tam i verzi na PC a ta stála skoro stovku a v Popronu ji mají dodnes na PC za 289,- KČ, takže na Macka je to celkem láce. :-)

Hra má podle manuálu následující minimální hardwarové požadavky:

Macintosh :-) s procesorem 68020

256 barev

4 MB RAM

CD-ROM (alespoň dvourychlostní)

Harddisk (alespoň 8 MB volných)

System 7 nebo vyšší

Sound Manager 3.1 nebo vyšší

Hra je optimalizovaná i pro Power Macintosh :-)


Pokud bych to převed na Amigu je nutná alespoň A1200 s paměťovou kartou, CD-Romem a hadrem. Paměti je potřeba sice jen 4 MB, ale protože je ještě nutné připočítat něco pro běh amigáckýho systému tak musíte něco málo přidat. Jestli ovšem máte alespoň 8 mega budete asi silně za vodou. Paměti ale samozřejmě není nikdy dost a i tady platí, že čím víc tím líp. Pokud se týká emutátoru, tak já preferuju ShapeShifter, protože je zadarmo. Jinak můžete zkusit i Fusion, ale já jsem AD3 testoval pod ShapeShifterem, tekže veškerý popis který budete číst se vztahuje k němu.

Ze softu je dobrý si připravit nějaký externí videodriver, pokud tedy nemáte rovnou grafickou kartu. Jestli máte trochu naduplou Amigu (040,060) je celkem slušnej třeba Turbo EVD a ještě lepší je SavagePPC, ale ten je shareware, a vyžaduje kartu s PPC. Jinak ale vyhoví i neregistrovaná verze Savage, ale budete se muset smířit s menším rozlišením (=menší herní okno). A dále pokud budete chtít používat při hře joystick nebo joypad je dobré pořídit si i prográmek MacJoy (viz. recenze v AP 13).

Se strany Macka budete potřebovat samozřejmě nainstalovaný systém a Sound Manager abyste slyšeli zvuky. Ten je ovšem součástí cédéčka se hrou, takže pokud ho už dávno nemáte, nemusíte nic dodatečně shánět.

Pokud si na to vaše Amiga troufne a hlavně pokud máte dostatečně rychlý CR-Rom, můžete hru pustit i z CD, bez nutnosti instalace na hadr, jako ostatně i většinu ostatních games na Mac. Jinak na CD je i zhruba 60(!) audiotracků, ale neradujte se, tohle všechno není jen hudba, ale i různé dialogy a další mluvené slovo.

Pokud nevíte nic o samotné hře, pak vězte, že AD3 je 3D akční adventura. Takový pradědeček nynějších hitů (bohužel jen na PC/PSX) Resident Evil a spol. Pro ty co tyhle hry neznají: hra má pevné pozadí, které se ovšem dost často mění podle pohybu vaší postavy, která je 3D. 3D jsou samozřejmě i všechny ostatní postavy, ale kamera vše zabírá vždy z jednoho úhlu a nekrouží kolem vás jako u jiných 3D her. Z toho plyne i menší náročnost na výpočty ve hře = velká rychlost i při menším výkonu procesoru.

Hra je z roku 1995, takže nečekejte nijak oslnivou grafiku. Na druhou stranu to ale není až tak strašný. Postavy ve hře jsou sice roztomile vektorové, takže vypadají jako několik krabic od bot pohromadě, ale dá se na to zvyknout. Tím spíš, že pozadí ve hře je celkem hezky vyvedené.

Děj hry se odehrává v městečku Slaughter Gulch. Tohle město slouží jako kulisa při natáčení příběhu z divokého západu. Do tohohle prostředí přijíždí Edward Carnby, který sem přijel vyzvednout svou přítelkyni, herečku Emily Hartwoodovou. Jenže Emily je fuč, a celé městečko je tak nějak divný. Postupem času Edward zjistí, že obyvatelé městečka jsou vlastně duchové a Emily je neznámo kde. A tady začíná vaše dobrodružství.

AD3 je klasicky akční adventura. Sem tam seberete nějaký předmět, sem tam ho použijete, sem tam někoho sejmete, prostě jak říkám klasika - až na to 3D provedení.

Grafika, zvuky i hudba jsou na hru z roku 1995 docela slušný. Rychlost je celkem obstojná (alespoň na mý 040/25 MHz). Akorát při některých animacích se to bez grafický karty trošku pomaleji překresluje. Typickým příkladem je třeba výbuch skoro na začátku.

Co je ale docela bída je hratelnost. Alespoň podle mně. Možná sem už tak trochu od přírody zaujatej proti 3D akčním chodičkám, ale zkrátka mě to nějak nenadchlo. Dost možná se na tom dost projevilo i celkem stupidní ovládání. Ovládání je totiž řešeno tak, že nejprve musíte postavičku natočit doleva nebo doprava a teprve pak jdete požadovaným směrem. Tohle přináší docela dost problémů. Pokud vaši postavičku nevidíte, a to se sem tam stane, stačí když třeba zalezete za nějakej předmět (třeba skříň), je docela těžký se vymotat ven. Podle mně by bylo mnohem lepší kdyby ovládání bylo řešeno tak, že kam zmáčknete klávesu tam jde váš hrdina.

Další slabinou hry jsou akční části. Asi sem na 3D akční hry dřevo, ale souboje se zloduchama mi v týhle hře daly docela zabrat. Když to srovnám třeba s 2D akčními adventurami jako byly Flashback nebo onEscapee tak to je docela rozdíl. Souboje v AD3 zkrátka postrádají tu dynamiku, a přesnost. Na druhou stranu AD3 se mi zdá mnohem více jako adventura než akční hra, takže pokud máte adventury rádi přijdete si na své. Což bohužel není zrovna můj případ, protože sám skoro vždycky někde zakysnu a hrát podle návodu se mi zdá pod úroveň. :-)

Ovládat vaši postavičku můžete buď přes klávesnici a nebo pomocí programu MacJoy i joystickem nebo joypadem. Pokud stisknete levé tlačítko myši dostanete se do typicky Macovských voleb, kde můžete navolit všechno možné, včetně ovládacích kláves.

Takže jestli si chcete zahrát nějakou tu i když dost starou 3D adventuru, máte možnost se Sám v temnotách 3. No a pokud vás hra tak jako mně přestane po několika minutách bavit, budete mít pokud si hru zakoupíte ve výprodeji alespoň CD s krabičkou, velkou papírovou krabici a několik propagačních letáků od firmy Infogrames. No nekupte to za dvacku! :-)


Zpět