The Best bookmaker bet365 Bonus

Дървен материал от www.emsien3.com

BINARY MYSTERY

Skupinu Binary Mystery založili v podstatě bratři Skýpalovi v roce 1991. Velmi blízce však udržovali kontakty se skupinou United Electronic Crazies. Valašské Meziříčí však bylo natolik malé město, že v podstatě vše tvořili společně. Mezi oběmi skupinami nepanovala žádná rivalita, spíše panovala výtečná spolupráce.

Název Binary Mystery vznikl tak, že bratrům Skýpalovým se nelíbil název United Electronic Crazies, takže hledali jiný název. Pak je napadlo, že vzhledem k názvu skupiny si zvolí přezdívky One a Zero. Jan tak dal bratrovi vybrat, a jelikož Petr tehdy byl nadšen programovacím jazykem False, okamžitě si zvolil přezdívku Zero. V roce 1992 však One zjistil, že ho více uspokojuje psaní systémového softwaru než dema a hry. Proto chtěl nějaký "seriónější" název a volba padla na Better Software.

One (Jan Skypala) v pozdější době přijal ještě další značku (méně bláznivou), více odpovídající zaměření na systémové programy - Better Software (přezdívku One si ponechal).

Oba bratři začínali na ZX Spectrum +2. Postupně však začali pokukovat po 16-bitových počítačích a jejich volba padla právě na Amigu. Vše začalo tím, když One (Jan Skypala) odjel v létě roku 1992 na tři měsíce pracovně do Anglie, odkud si dovezl Amigu 600. Netrvalo dlouho a společně s bratrem se začali učit programovat. One chtěl tvořit systémové programy a nakonec do školy připravil projekt (crunsher textu v assembleru). Zerozjistil, že mu programování moc nejde a mnohem líp se uplatní v oblasti grafiky a hudby. O rok později, v létě roku 1993 dostal One další pracovní povolení do Anglie, z které si přivezl již Amigu 1200.

One se po pořízení Amigy 1200 pokusil programovat hry pro AGA chipset. Společně s bratrem Zerem začali pracovat na portu hry Sir Fred ze ZX Spectra pro Amigu pod názvem Sir Belly. Nicméně kvůli přílišnému důrazu na technické detaily tato hra skončila jen v interním stádiu vykreslovacího enginu a dále se nedostala.

One se poté soustředil na programovací jazyk AmigaE a na jednodušší systémové utility v assembleru, z nichž některé pak uvolnil pod značkou Better Software na Aminet. Nejúspěšnější byla "Better Startup", která v sobě kromě bootovacího menu Amigy zahrnovala i zbylé, dříve samostatně uvedené utilitky OneFont a OneAssign.

V roce 1995 si One pořídil turbokartu Blizzard 1230 a věnoval se portaci Linux m68k na Amize, ovšem bez významného releasu, pouze s využitím této platformy pro naprogramování diplomové práce na vysoké škole (interpret programovacího jazyka Forth).

Konec skupiny jako takové se datuje na rok 1998. Po dokončení vysokých škol se obě skupiny prakticky rozpadly. Každý zamířil za prací jinam a všichni se postupně přestali pravidelně sjíždět o víkendech ve Valašském Meziříčí. Pouze tři z nich zůstali v bližším kontaktu (Ataman, Roger a One), jelikož dodnes bydlí v Olomouci (kde vystudovali vysokou školu) a až do roku 2003 pracovali společně ve stejné firmě.

Ataman a Roger tvořili různé programy pro platformu Palm, sice každý zvlášť svoje věci, ale releasovali dohromady pod značkou Questions. Ataman a Roger dodnes stále pracují ve stejné firmě, kde pochopitelně spolupracují v rámci svého zaměstnání, nicméně již neprobíhá žádné společné hobby působení v rámci počítačů. One z této firmy před časem odešel a tak se již společně stýkají pouze jako přátelé.

Složení skupiny

PřezdívkaCivilní jménoFunkceMěstoRočník
One Skýpala Jan Coder Valašské Meziříčí 1973
jan skypala thJeho první kontakt s počítači byl ještě na základní škole počítač PMD 85. Amigu viděl poprvé v roce 1990, kdy po ní pokukoval v obchodech v Anglii. O rok později si už vezl domů Amigu 600. V tu dobu mělo Amigu několik jeho kamarádu z Valašského Meziříčí (Lunchie, Ataman). Později si pořídil ještě Amigu 1200.

Jeho přezdívka byla současně hříčkou se slovy v angličtině, protože používaný výraz "One of Binery Mystery" nebo "One of Better Software" znamenalo také "jeden z ...", jakoby "kdokoliv z ...".

Ke scéně se dostal nejdříve díky vyměňování disket s různými demy apod. A jelikož už programoval na předchozích počítačích (PMD-85, ZX Spectrum), bylo to "pouze" logické pokračování na novém stroji. Za nejlepší program který vytvořil dnes považuje BetterStartup, systémové menu pro bootování Amigy (dokonce mu pár lidí zaplatilo i sharewarové poplatky). Jeho konec na scéně provázelo v letech 1997 - 1998 zjištění, že neumí mít stejnou věc jako povolání a koníčka souběžně. Když se začal později počítači živit, musel si najít jiné nepočítačové koníčky. Dnes už Amigu nezapne ani v emulaci.

Na doby strávené na Amiga scéně dnes vzpomíná s příjemnou nostalgií, občas si dokonce pohrává s myšlenkou Amigu zase někdy zapnout. Nicméně už něco podobného udělal se ZX Spectrem a zjistil, že ho raději neměl zapínat, že to mělo zůstat pouze ve vzpomínkách. Proto asi Amiga zůstane jen v příjemných vzpomínkách a nic víc. Jeho působení na scéně však jistou měrou ovlivnilo i jeho další povolání. Počítače ho zajímaly od jeho prvního setkání s nimi. Na poslední chvíli pak měnil přihlášku na střední školu a měl jasno, co chce v budoucnu dělat. A jeho veškeré další setkávání s počítači, ať již vlastními nebo cizími, bylo objevování a prozkoumávání dalšího, učení se programování atd., s tím, že se jednou bude chtít počítači živit.

Informatiku vystudoval na Univerzitě Palackého a počítače ho dnes živí - a stejně vlastně dopadli prakticky všichni Amigisti z ValMezu. Nelze tedy říct, že jeho povolání ovlivnilo pouze působení na scéně, spíše se jednalo o to, že dlouhou dobu věděl, že jeho povolání jednou budou počítače. Věděl to už dříve, než si koupil Amigu a kódování na Amize bylo učením se programování.

Dnes pracuje jako IT Manažer v české pobočce zahraniční korporace Grundfos, řízení IT v lokální firmě, účast na mezinárodních IT projektech korporace.
Zero Skýpala Petr Grafika, hudba Valašské Meziříčí 1975
emptyNa jednom z Resetkání vyhrál s nasamplovanou skladbou "Jebe děda bábu, jebe bába dědu" (hlasy Zero, One, Over). Dnes žije v Čekyni u Přerova, pracuje jako konzultant ve firmě Karat Software.

You have no rights to post comments

Online bookmaker Romenia bet365