1995 - Amiga Workshop

Informace

Datum konání: 16. září 1995
Místo konání: Brno
Vstupné: -
Pořadatel: My Amiga

Amiga Workshop95 se uskutečnila 16. září 1995 v Brně. Jednalo se v podstatě o výstavu, která byla považována za centrum Amiga aktivit v ČR. Akci oficiálně pořádala redakce časopisu MY Amiga, což ve své době byla několikastránková příloha PC časopisu CHIP. Snad právě díky tomu nebylo nutné pracně shánět informace o datu a místu konání a člověk měl dokonce i vcelku reálnou představu o tom co ho čeká. Místo konání, areál dvou místních středních škol, sice nebylo původně určeno ke konání výstav, ale tentokrát se nanejvýš osvědčilo.

Výstava se konala ve dvou podlažích, ve třetím pak byla vyhražena místnost pro odborné semináře. V sobotu šlo o tato témata:

 1. Budoucnost Amigy pod patronací Escomu (v angličtině vedený zástupcem Escomu)
 2. Programy SCALA a jejich aplikace
 3. Broadcaster Elite - nelineární video editační systém
 4. LightWave3D

Na výstavě bylo možné vidět prakticky všechny významější firmy operující v Amiga oblasti na našem území. Mne pak poněkud zklamala nepřítomnost brněnského 3D Amiga mága Standy, tedy firmy ZegeTV, kterého považuji za jednoho z nejlepších českých tracerů užívajících A1200 (samozřejmě ve velmi slušné konfiguraci). Nicméně i přes to toho bylo hodně k vidění. Přítomni byli:

 1. IS Electronic
  Tato expozice patřila k nejzajímavějším hlavně z toho důvodu, že v ní bylo předváděno asi nejprofesionálnější zařízení na zpracování videa na výstavě prezentované, a sice systém The Broadcaster Elite, což je vynikající nelineární video editační systém pro TV studia založený na počítači Amiga 4000T. Vyrábí jej Applied Magic Inc., což je poměrně nová firma pocházející z USA. O kartě se snad ještě zmíním později v samostatném článku. Právě zde jsem se setkal také s výše zmíněným zástupcem Escomu. Tomu byl totiž Broadcaster zcela neznámý. To alespoň sdělil pracovníkovi IS Electronicu s nímž pak ještě chvíli debatoval právě o tomto zařízení. Po nezbytné výměně vizitek, získání informací o funkci a požadavcích systému, zastupujících firmách v dalších evropských zemích a obdržení informační brožury v anglické verzi si vše vyfotil a dal se na ústup. Mimo tento systém pak bylo možno u IS Electronicu vidět poněkud jednodušší, méně náročný, a v neposlední řadě také mnohem levnější systém V-Lab Motion. Jde v podstatě o kartu Zorro II pracující na stejných principech jako Broadcaster, jenže standardně neobsahuje zpracování zvuku. Na druhou stranu je k ní přímo vyráběna zvuková karta přímo podporovaná programem, jenže za tu musíte samozřejmě ještě připlatit. Další podstatný rozdíl je v tom, že veškeré efekty je nutno vypočítávat, karta totiž nepracuje Realtime. Tím také padá tíha všech výpočtů na hlavní procesor počítače a protože nejde o zrovna jednoduché výpočty, vaši práci tento postup jistě zřetelně zpomalí.
 2. Javosoft
  Firma přes kterou jde značná část Amiga materiálu na naše území nám předváděla další novinky z oblasti hardware. Kromě jedné CD32 s MPEG-FMV modulem zde byl k vidění CD32 ProModule, konkurent SX-1. Pokud snad čistě náhodou  nevíte o čem je řeč, pak vězte, že jde o "krabici" jejímž připojením k CD32 získáte něco velmi podobného A1200 + CD-ROM. ProModule má oproti dříve známému Paravision SX-1 několik předností. Na první pohled je kompaktnější a na staole pak nemáte takový bordel jako u SX-1. ProModule uchycený zespodu je podstatně bytelnější konstrukce než SX-1.Obsahuje patice pro Fast RAM, PLCC koprocesor, RGB monitorový výstup, paralelní i sériový port, konektor pro externí drive a samozřejmě myšoidní konektory. Samozřejmé je místo pro 3,5" HDD a zabudovaná mechanika (evidentně z PC). Naopak v něm nejspíš těžko najdete expanzní konektor pro připojení turbokarty a bude vám muset stačit jen pro amigisty zmatečný PC keyboard. Na předváděném exempláři jsem měl možnost chvíli pracovat a podle prvních dojmů se chová vcelku korektně (obsahoval Fast RAM i HDD). Jediné co mi v té chvíli vadilo, byla právě PC klávesnice. V jedné chvíli jsem chtěl přístroj zresetovat, ale z klávesnice jsem to prostě nedokázal. Až pak kohosi (Atreje) napadlo, že CD32 má vlastní resetovací tlačítko - to teprve pomohlo. Další, co jste mohli u Javosoftu shlédnout byla ukázka práce karty Cyberstorm při výpočtech programem LightWave3D. Opravdu působivé, co víc dodat. Lightwave3D jsem přitom v ceníku Javosoftu hledal marně. Ale našel jsem jinou, zajímavou věc. Tou jsou RAMkarty a samplery od polské firmy Elbox. Ty nahradily MemoryMastery a MegaMixMastery prodávané dříve. na první pohled to vypadá lákavě, neboť se změnou výrobce se změnila také cena. Jenže nic není zadarmo. Např. polský sampler je levnější, výborně sampluje, ale dostanete jej v krabici od videokazety, vše je polsky, software veškerý žádný. U paměťové karty pak najdete jednu pozici pro 4MB 30-ti pin. SIMM, pokud počítáte s větší pamětí, musíte si koupit model o třetinu dražší. Vše je podřízeno nízké ceně. Oba produkty však svůj účel nakonec přeci jen dobře splní.
 3. Atlantida
  Díky vydávání AR dostatečně známá pražská firma držící si své výrazné postavení na českém Amiga trhu nepředváděla na Workshopu95 nic výraznějšího, svou expozici použila spíše pro prezentaci AR a s ním souvisejích aktivit. Zakoupit jste tu mohli APD disky i časopis samotný. Pak už jen běžný sortiment literatury, softu a výrobků. 
 4. Syntex Technologies
  Firma téměř výhradně zaměřená na profesionály ve video oblasti. Na našem Amiga trhu není zase tak dlouho a není zdaleka tak známá jako ty předchozí. Jejím hlavním představovaným artiklem byla karta PAR neboli Personal Animation Recorder. Jde o digitální video diskový rekordér, vyráběný pro počítače Amiga, PC, MIPS, DEC Alpha. Syntex je tedy jak vidno orientovaný na spoustu platforem. Karta už byla blíže popisována v jednom z čísel AR, spokojím se tedy s konstatováním, že svými parametry, možnostmi, i cenou se řadí někam mezi Broadcaster Elite a V-Lab Motion. Na pracovišti Syntexu, tak jako mnohde jinde bylo možno shlédnout běžet programy SCALA.
 5. Amiga Office
  Malá firma odkudsi od Uherského Brodu nabízela všechno a nic. Název firmy by snad napovídal něco jako kancelářské programy, letáček, který jsem získal však nic takového neříkal. Ceníky prý akorát přede mnou rozdali, takže celkový dojem všelijaký.  
 6. My-Amiga
  Pořádající redakci CHIPovské přílohy asi nelze označovat za firmu, nicméně sluší se alespoň zmínit jejich prezentaci v neustále se omílajícím skriptu SCALy doprovázeném zvukem letitých modulů.
 7. ČT Brno
  Zde jsme se setkali se dvěma příjemnými chlapíky, abychom popovídali o všem možném vesměs souvisejícím s provozem ČT a Amigou. Tuhle expozici jsem si představoval trochu větší, nakonec to zase tak na škodu nebylo. Kromě informací z ranního semináře o Escomu, jsme probírali problém kombinace počítačového a klasického zpracování signálu, použití počítačů v ČT, ale i v TV Nova. Na adresu této televize padlo jak z mojí strany, tak strany ČT více kritiky než by bylo záhodno. Ale i vedení ČT dělá chyby. Víte např., že nedostatek počítačů byl vedením ČT "vyřešen" zakoupením PC ?! Nakonec si GWS ještě k obveselení kolemstojícosedících vzal reklamní samolepku ČT Brno, počemž mě už nenapadala žádná kloudná myšlenka, takže jsme se radši vzdálili.
 8. JRC
  CD32, MPEG FMV, hry, hry, hry ....
 9. Signum
  Tuhhle firmu jsem až do Workshopu neznal. Dle letáku se věnuje především distribuci originálních českých her. Co je ale veledůležité, tato firma na Amiga Workshopu95 uvedla dvě nové české hry pro Amigu. První z nich je "Ve stínu magie" od Division, velmi pěkně vyhlížející dungeon, druhou pak "Testament" by Digitalica, což bude hra ve stylu Wolfensteina. Obojí bude zhodnoceno v samostatném článku.
 10. Papouch Elektronika
  Tuhle firmu jsem možná mohl přidat k Javosoftu, jenže to bych jim křivdil. Jde o firmu zabývající se vývojem vesměs průmyslových a měřicích periférií, je ochotná vyvinout zařízení i na zakázku. Na výstavě představovala hardware a software pro příjem teletextu pomocí počítače. Jejich zařízení existuje i pro PC kompatibilní. Teletext vypadal opravdu jako teletext, ovládací program pochopitelný - až na pár mušek velmi pěkné zařízení. Jeho bližší popis byl koneckonců uveden v AR 8, takže to nebudu znova rozebírat.

You have no rights to post comments

Pokud chcete pomoci doplnit jakékoli informace související s tímto webem, ať už jde o moduly, grafiku, dema atd...,
tak mne kontaktujte na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Kabara Jaroslav