TEAC W58EK

Kazdy uzivatel pocitace by si mel sva data radne zalohovat a uchovavat pro dalsi pouziti v budoucnu. Zvlaste z duvodu, kdy svou nebo jinou chybou prijde o sve dulezite informace.

Mne se podarilo diky sve chybe (a i trochou vinou harddisku) prijit o jeden "partisn". Nebyl to nastesti systemovy (ale ten mam poradne zalohovany), ale pracovni, kde mam vsechny svoje clanky, preklady pro ATO, veci ze skupiny a preklady her pro Exodus a Payback. Zakon schvalnosti zase plati. V dobe, kdy jsem si prave pripravoval tento "partisn" pro vypaleni u kolegy, jsem o nej prisel. Po hodinach marnych pokusu o obnoveni a dnech stravenych v nadavkach na vsechno jsem se rozhodl, koupim si vypalovacku. Zacalo klasicke shaneni informaci, ktera je lepsi, rychlejsi, levnejsi. Od pocatku jsem odmitl vypalovacky typu Mitsumi, Acer, Samsung a po zjisteni, ze i kolegove, kteri maji HP si porad stezuji jsem volil mezi NEC a TEAC. V poslednim kole vyhral tedy TEAC a ja po vybrani svych usporu se dal na cestu na nakupy. V firme, kde jsem onou mechaniku kupoval jsem zjistil, ze je pouze o asi 350 kc drazsi typ CD-RW a to verzi "kit". A tak mi nezbyvalo, nez koupit tento model a par obycejnych medii na odzkouseni.

Po vybaleni na me koukala na prvni pohled obycejna CD mechanika, tlusty manual, kabel IDE a audio, sroubky, 1x CDRW TEAC a na CD software pro vypalovani na PC Nero 5.5. V manualu samozrejme neni cestina, ale je tam aspon polstina, ale treba i rustina :). Mechaniku jsem v poradku zamontoval do Amigy, udelal par "assignu" a zmen, aby byla viditelna pod systemem.

CD-RW ma rychlosti 8x8x32. Schvalne jsem ji otestoval na dvou mediich, ktere mi moje Toshiba 36x nechtela cist. A Teac precetl vsechno v pohode. Dokonce se mi nekdy i zdalo, ze Teac je rychlejsi nez Toshiba! Pak zacaly trosku problemy s nastavenim u programu MakeCD. MakeCD jsem si zvolil i proto, ze tam je cestina a hlavne je to program, ktery se jeste rozviji a da se v pohode registrovat. Mechanika se ale nechtela podchytit pro prislusne "drivery" CDR_JVC_Teac. Nevim proc, ale nechtela s nimi spolupracovat. A jelikoz mam 4xEide, vyuzil jsem ovladac CDR_SCSI3_ATAPI a ejhle, vse najednou fungovalo jak melo. A tak jsem zacal testovat. Velke soubory jsem vypaloval ctyrnasobnou rychlosti a mensi dvourychlostne. Vse v naprostem poradku. Mechanika je ticha, zadny ventilator. Co mi ale vadi, jsou dve diody na mechanice. Obe totiz sviti zelene. Mozna jsem prilis nabazen jinymi mechanikami, kdy pri priprave mechanika blikala oranzovym, pri zapisu zase cervene a normalne zelene. Nebylo by tedy na skodu, kdyby ledky byly barevne odlisene. Nedalo mi to a vypalovacku jsem vyzkousel u pritelkyne i na PC. Program Nero se mi libil, docela se mi zamlouvalo vypalovani audio cd primo ze souboru MP3. Zkousel jsem i vypalovat maximalni rychlosti (8x) a CD hotove za 10 minut je parada. Ale mne staci i tech 20-40 minut, nepalim kazdy den a i tak vyuzivam spise starsi medium CDRW, kde se da palit pouze 4x.

Mechaniku pouzivam uz asi dva mesice, za tu dobu jsem si nahral asi 10-15 CD a nemel jsem s ni zadne problemy. Vim, malo jsem toho vypalil, abych na nejake chyby prisel, ale mechaniku jsem si koupil pouze pro vlastni zalohovani praci z domova a v praci. Na to mi to uplne staci a jsem s tim spokojeny. Mechaniku opravdu muzu doporucit a uplne by stacila i ctyrrychlostni, ale tu uz asi tezko v prodeji sezenete. V Ostrave se tato mechanika prodava zhruba za 3600 kc bez kitu.

Boleslav Kristen