Fast ATA 4000 Controller

Úvod
Je tomu jiů více neů rok, co se na çeském trhu objevil v podstatë jediný dostupný E-IDE/ATAPI ęadiç pro Amigu 3000-4000. Protoůe se ani po tak pomërnë dlouhé dobë neobjevila ůádná recenze na tento výrobek, rozhodl jsem se tento nedostatek napravit a recenzi napsat sám. Produkty polské firmy Elbox bývají vůdy velmi kvalitní a profesionálnë vyrobené; nejinak je tomu i v pęípadë Fast ATA 4000 Controlleru (A4000 Power Flyeru). To byl také hlavní dűvod, proç jsem si tento celkem drahý ęadiç koupil.

Instalace ęadiçe
Po dlouhé dobë koneçnë pęiîla oçekávaná zásilka poîtou. Pln nedoçkavosti jsem se vrhl na malý balíçek, jenů më stál cca 3.700 Kç. Uvnitę se nacházela pouze malá krabice o rozmërech 22,5x12,5x4 cm, která obsahovala samotný ęadiç a disketu se servisním soft- warem, ale ůádný návod çi manuál. Tento fakt më u tak drahého výrobku ponëkud zneklid- nil, protoůe balení o tęetinu levnëjîího Fast ATA 1200 Controlleru alespoń ve starîích verzích obsahovalo nejen manuál, ale i zkrácený çeský pęeklad od firmy Javosoft. Samotný ęadiç je destiçka obdélníkovitého tvaru o rozmërech asi 13 x 7 cm. Skládá se z nëkolika integrovaných obvodű, ROM (v mém pęípadë verze 1.2) a dvou konektorű pro 3,5 IDE zaęízení. Design karty pűsobil velmi profesionálnë, aů na malou plochu, kde bylo uzemnëní na okraji karty neesteticky dopájeno cínem. Na kartë jsem nikde nenaîel ůádné drátové propojky. Díky své velikosti ęadiç zabírá minimum místa, bohuůel spíîe aů pęíliî, neboď nedosahuje aů k umëlohmotným úchytűm pro Zorro III karty, coů műůe çasem zpűsobit vyviklání ęadiçe ze slotu. Disketa obsahuje nëkolik programű pro ovládání ęadiçe (FastATA.driver a FastATAPrefs), software pro testovaní jednotlivých E-IDE/ATAPI zaęízení pęipojených k ęadiçi a nejen k nëmu (ReadTest a DriveSpeed), program urçený pro formátování výmënných médií (AtapiFormat) a velmi kvalitní CD filesystem (AllegroCDFS). Pęiloůeny jsou také mountlisty pro CD-ROM a pro práci se Zip médii naformátovanými pod PC (pęes CrossDosFileSystem). Nachází se tu rovnëů kompletní manuál v angliçtinë v ASCII formátu, coů ovîem neanglofily pęíliî nepotëîí (snad jeîtë ménë, neů kdyby byl v polîtinë). Zde si neodpustím malé rýpnutí, které se týká témëę vîech výrobkű pro Amigu dováůených do ÇR, ale zdaleka nejen jich: Není náhodou dovozce ze zákona povinen opatęit kaůdý zahraniçní výrobek alespoń zkráceným çeským pęekladem návodu (k instalaci, pęípravë...)? Na to, aby se komukoli podaęilo ęadiç zniçit není zapotęebí disponovat patęiçnë sníůeným IQ; bohatë staçí ęadiç ve slotu obrátit a zapnout poçítaç. Mnoho následujících poznatkű není v návodu obsaůeno, ale pęesto doporuçuji pęípadným uůivatelűm se jimi ęídit; uîetęí si spoustu trápení.

Název ęadiçe by mohl vyvolávat dojem, ůe je výrobek urçen pouze pro A4000, ale opak je pravdou. Dle informací výrobce A4000 Power Flyer pracuje i na A3000. Çistë teoreticky by také mohl fungovat na A1200 vybavené ZORRO III sloty; jelikoů ale pro tuto Amigu existuje levnëjîí verze ęadiçe, tuto moůnost sotva nëkdo vyuůije. Ęadiç je 32-bitový a műůe teoreticky dosáhnout rychlosti aů 16,6 MB/s. Pęipojit k nëmu lze harddisky bez omezení velikosti (pęedpokladem je ale novëjîí verze FFS, pęípadnë nëjaký jiný filesystem, napęíklad AFS nebo PFS), CD-ROM, CD-R/CD-RW, ZIP drive 100/250 MB, LS-120 a (svëte div se) DVD. Kromë tëchto vlastností firmware navíc podporuje pęipojení více ęadiçű (aů sedmi) a upravuje spolupráci s obdobnými kartami (E-IDE i SCSI).

Pokud vlastníte zvukovou kartu TOCATTA nebo síďovou kartu ARIADNE a zároveń nemáte nové ZORRO III sloty od firmy ELBOX, radëji na koupi i instalaci ęadiçe zapomeńte, anebo obë výîe zmińované karty prodejte. Mají totiů váůné problémy pęi práci s pęeruîením a pouůívání byď jedné z nich souçasnë s ęadiçem se rovná pádu systému. K pádu nedochází samotnou pęítomností karet a ęadiçe souçasnë v poçítaçi, ale jejich souçasným pouůíváním (napęíklad pokud pouůijete program na úpravu samplű, který je nainstalován na harddisku pęipojeném k Power Flyeru, a pokusíte se pęehrávat sampl pęes AHI driver pro Toccatu). Ariadne zase műůe zpűsobovat problémy pęi vëtîím zatíůení bëhem pęenosű po síti. Obë karty pęitom bez problému fungují spoleçnë s grafickými a pamëďovými kartami (testovány CyberVision 64, Cybervision 64/3D, Picasso II a VLab Motion); naopak zpűsobují problémy v kombinaci s SCSI ęadiçi pro Zorro II/III sloty, jako je FastLane nebo Oktagon. Dalîí moůností je koupë výîe zmínëných ZORRO III slotű od ELBOXu, které dostanete spoleçnë s E/Box towerem pro A4000 (cena celkem 12.000 Kç).

Instalace se provádí jednoduchým zasunutím karty do slotu. Je dűleůité, aby se po zasunutí integrované obvody, ROM i IDE konektory nacházely na horní stranë ęadiçe. Dalîí podmínkou je nutnost instalovat ęadiç do ZORRO III slotu s co moůná nejvyîîí moůnou prioritou (tedy co nejblíůe základní desce). Pokud máte starîí A4000 Desktop se çtyęmi ZORRO III sloty, pęipadají v úvahu pouze druhý a tęetí. První je totiů çásteçnë blokován modulem CHIP RAM, takůe je pouůitelný jen s velkou dávkou odvahy a navíc je tęeba spodek karty zaizolovat, aby se nedotýkal SIMMu. çtvrtý je pak kvűli chybnému zapojení pro (nejen) tuto kartu nepouůitelný. Pokud vlastníte nový ELBOX tower pro A4000 s novými sloty (je jich celkem 7), máte vyhráno. Zde műůete ęadiç umístit kdekoli, ovîem nejspolehlivëjîí je v prvních çtyęech slotech. Pokud vlastníte Toccatu nebo Ariadne, műůete je provozovat (i obë souçasnë) s ęadiçem, ale je zapotęebí dodrůet následující pravidlo. ęadiç musí být umístën v jednom z prvních çtyę slotű (nejlépe v prvním nebo druhém) a výîe zmínëné karty se vloůí do îestého nebo sedmého v poęadí. Pokud toto pravidlo poruîíte a karty k sobë pęiblíůíte byď jen o jednu pozici, zaçne docházet ke kolizím a po chvíli se pravdëpodobnë zhroutí systém.

Díky vlastní ROM není k samotnému provozu ęadiçe zapotęebí instalace software; ten slouůí pouze k nastavení rychlostních mÎdű pro jednotlivá zaęízení a uspávání motoru harddisku. Jeho instalace je vîak nutná pęi defragmentaci harddisku. I bez nainstalovaného software budou zaęízení pęipojená k Power Flyeru identifikována (ovladaç je uloůen v ROM), budou normálnë pracovat a bude z nich moůno normálnë bootovat (napęíklad ze ZIP drive), ale jejich rychlost nepęekroçí PIO-0 (tedy maximálnë 3 MB/s). Na rozdíl od Power Flyeru pro A1200 bude i pęi absenci nainstalovaného software fungovat druhá vëtev ęadiçe. Velkou výhodou pęed verzí pro A1200 je moůnost nadále pouůívat interní IDE rozhraní na motherboardu, coů zvyîuje poçet pęipojitelných E-IDE zaęízení na 6. Pűvodní harddisk tedy műůete nechat pęipojený na interním rozhraní a ęadiç pouůívat pouze pro novë zakoupená zaęízení. Pokud ale vlastníte hry pro CD32 s audio tracky nebo hry a programy vyuůívající pűvodní ovladaç pro CD32 mechaniku (cd.device), doporuçuji ponechat i pűvodní CD-ROM pęipojenou k internímu rozhraní a k ęadiçi dokoupit novou (a rychlou).

Jestliůe pohrdáte pűvodním rozhraním nebo jej z jakéhokoli dűvodu nechcete pouůívat, vypojte z nëho obë zaęízení a harddisk, z nëhoů míníte bootovat, umístëte na primární vëtev ęadiçe jako master. Pokud máte více bootovatelných harddiskű, nezapomeńte nastavit tomu na primární vëtvi nejvyîîí prioritu.(provádí se v HDToolBoxu). Potom műůete zapnout poçítaç. Nenechte se vyvést z míry cca 30-ti vteęinovým çekáním (u KickStartu 3.1); je zpűsobeno absencí zaęízení na interním rozhraní. Poműůe opakovaný reset nebo (dle výrobce) propojení pinű ç. 39 s pinem ç. 3 a pinu ç. 39 s pinem ç. 5 na interním IDE rozhraní 10 kOhm kabelem. Potom by mël poçítaç bootovat bez otálení.

Software
Instalace software műůe být provedena pomocí dodávaného instalaçního skriptu anebo ji műůete provést ruçnë. Spoçívá v pęekopírování programű FastATA.driver, AtapiFormat, ReadTest a DriveSpeed do adresáęe SYS:C, programu FastATAPrefs (s ikonou) do adresáęe SYS:Prefs a filesystemu AllegroCDFS do SYS:L. Pokud Vám chybí programy CheckLMB, IF anebo EndIF v adresáęi SYS:C, zkopírujte si je také. Potom si editujte soubor SYS:S/Startup-Sequence a kdekoli po pęíkazu SetPatch QUIET napiîte:

C:CheckLMB
IF WARN
SYS:Prefs/FastATAPrefs
EndIF
C:FastATA.driver QUIET

Uloůte startup-sequenci a resetujte poçítaç. Nyní, pokud bëhem bootu podrůíte levé tlaçítko myîi, by se mëly pęi restartu objevit preference ęadiçe. U kaůdého zaęízení se zobrazí informace o jeho druhu, typu a revizi; pomocí gadgetű PIO-0, PIO-3, PIO-4 a PIO-5 je moůno nastavit jeho rychlost. Ovladaç sám dokáůe rozeznat, jaké maximální rychlosti műůe zaęízení dosáhnout, takůe zobrazí jen odpovídající gadgety (napęíklad pro ZIP drive jen PIO-0 a PIO-3). Gadget PIO-5 je urçen pro Ultra ATA/33 nebo Ultra ATA/66 zaęízení. U harddiskű by se mël objevit gadget STANDBY s nastavením çasové hodnoty 1, 5, 10 a 30 minut, kterým se upravuje, po jaké dobë má motor harddisku pęestat pracovat, coů podstatnë prodlouůí jeho ůivotnost. U harddiskű o velikosti nad 4094 MB se zobrazí gadget SPLIT, který slouůí k rozdëlení harddisku na logická zaęízení (pro pouůívání starého FFS), jenů lze zmënit na NOSPLIT, coů umoůńuje instalaci harddisku jako celku v plné velikosti (pęedpokladem je instalace AFS, PFS çi SFS). Na levé spodní stranë preferençního okna se nachází gadget BOARD 0, jímů je moůno pęi instalaci více tëchto karet pęepínat nastavení z jedné na druhou.

Pokud nepouůíváte interní IDE rozhraní, respektive nemáte k nëmu pęipojené ůádné zaęízení, oznaçí ęadiç jako ovladaç vlastní "scsi.device". Starý ovladaç "scsi.device" od Commodore bude doçasnë odstranën. Jestliůe budete interní ęadiç pouůívat, software tento fakt rozpozná a automaticky pęidëlí vlastnímu ovladaçi název "2nd.scsi.device". V takovém pęípadë zűstane pűvodní "scsi.device" nezmënën. Pokud vlastníte navíc jeîtë nëjaký dalîí ęadiç do Zorro II/III slotu (A2091 nebo A4091), který pouůívá podobný systém znaçení ovladaçű, Power Flyer zaęadí svűj ovladaç za ovladaç ęadiçe (napęíklad 3rd.scsi.device, 4th.scsi.device...). Zvláîtním zpűsobem pęipojuje ęadiç také výmënná zaęízení (ZIP a LS-120), neboď jako jejich ovladaç pouůívá trackdisk.device. O tomto problému se ale doçtete níůe v çlánku.

K ęadiçi jsou také standardnë dodávány programy ReadTest (slouůí k detekci chyb pęi pęenosu dat), DriveSpeed (testuje pęenosovou rychlost zaęízení) a AtapiFormat (slouůí k formátování výmënných E-IDE zaęízení jako je ZIP a LS-120, ale vzhledem k pohodlnëjîímu formátování pęímo ve Workbenchi je celkem zbyteçný). Vîechny tęi programy lze pouůít i pro dalîí E-IDE a SCSI zaęízení na jiných ęadiçích a Power Flyer k jejich provozu není nutný. Vîechny se pouůívají v Shellu a jejich syntaxe je následující:

program ?.device n
(za "program" dosadíte zvolený software, za "?" název ovladaçe a "n" çíslo jednotky)

Pęíklady:
C:ReadTest 2nd.scsi.device 1
(pro HDD,CD-ROM,CD-R,CD-RW a DVD)

C:ReadTest trackdisk.device 5
(pro ZIP a LS-120)

Instalace pro OS 3.5
Jestliůe máte v úmyslu pouůívat FastATA 4000 pod novým OS 3.5, je zapotęebí ęídit se následujícími instrukcemi. Nepouůíváte-li interní IDE rozhraní, a Power Flyer tedy pouůívá jako ovladaç vlastní "scsi.device", je tęeba zmënit parametry pęíkazu "SetPatch" na poçátku startup-sequence. Pęíkazový ęádek upravíte takto:

SetPatch QUIET skipromupdates scsi.device

Tím zabráníte kolizi a zamrznutí systému hned ve startup-sequenci. Nový pęíkaz "SetPatch" obsaůený v OS 3.5 totiů, aby umoůnil i na pűvodním rozhraní pouůívat disky o velikosti nad 4 GB, upravuje standardní "scsi.device" pro pouůití jak s novým FFS, tak i s modernëjîími filesystemy, jako je AFS, SFS, PFS-I, PFS-II çi PFS-III, jeů podporují NSD, TD64 nebo DirectSCSI. SetPatch ale sám nerozezná, ůe v systému je implementován nový "scsi.device", takůe se pokusí jej upravit, coů zpűsobí zamrznutí systému. Výîe zmínëný parametr této úpravë zamezí. Pouůíváte-li stále interní rozhraní a Power Flyer pouůije jako ovladaç "2nd.scsi.device", není tęeba startup-sequenci upravovat.

V kaůdém pęípadë je ale tęeba editovat soubor "NSDPatch.cfg", jenů se nachází v adresáęi SYS:Devs. Zde ve výçtu ovladaçű umístëte znak "#" na zaçátek ęádky, kde je uveden ovladaç pro Power Flyer (tedy scsi.device, 2nd.scsi.device...) nebo jiný s podporou NSD. Tuto úpravu lze také nahradit zmënou parametrű pęikazu "SetPatch":

SetPatch QUIET nonsd skipromupdates scsi.device
(nepouůíváte-li interní rozhraní)

SetPatch QUIET nonsd
(pokud interní rozhraní pouůíváte)

Instalace jednotlivých typű zaęízení
Pęestoůe pro samotný provoz ęadiçe není instalovaný software nutností, je ho velmi zapotęebí pęi první instalaci harddisku, pęi jeho reorganizaci (DiskSalv, ReOrg...) çi ovládání rychlosti. Proto je dobré spustit pęed vîemi riskantními çinnostmi FastATA.driver.

Rovnëů je dobré programem ReadTest odzkouîet pro kaůdé zaęízení vîechny rychlostní mody, a dochází-li k chybám pęi çtení nebo zápisu, je tęeba sníůit rychlost zaęízení, nebo zkrátit E-IDE kabel (délka kabelu by nemëla pęekroçit 18 palcű neboli 46 cm). Chyby mohou také zpűsobovat staré çi neznaçkové SIMMy na turbokartë çi samotná turbokarta. Pokud ale nastavíte mÎd PIO-3, nemëlo by k chybám vűbec docházet.

HDD: Pęed instalací harddisku je nutno si uvëdomit, zda je vëtîí, neů standardní 4 GB, jeů podporuje starý FFS, nebo menîí. V prvním pęípadë je lepîí napęed nainstalovat software, poté vypnout poçítaç, nainstalovat harddisk, znovu spustit poçítaç a podrůet levé tlaçítko myîi. V preferencích ęadiçe stojíte pęed závaůným rozhodnutím. BuÔ műůete harddisk rozdëlit na logická zaęízení, coů je pęeddefinováno (LUN 0,LUN 1...) anebo harddisk nainstalovat jako celek, tedy v plné velikosti.

Jestliůe zvolíte rozdëlení na logická zaęízení (volba SPLIT), bude harddisk rozdëlen na oddíly o velikosti 4094 MB; poslední oddíl bude pravdëpodobnë menîí (málokterý harddisk má velikost pęesnë dëlitelnou 4094 MB). Pokud budete mít v úmyslu nadále pouůívat starîí verze FFS (z OS 3.0 a 3.1), nemëla by velikost partitionu (oddëlení) pęesáhnout polovinu oddílu, tedy cca 2047 MB. Jestliůe tento limit pęekroçíte, riskujete pęepis nebo úplnou ztrátu dat na jiných çástech harddisku. Zda jste limit nepęekroçili lze zjistit bezpeçnë pod nëkterými diskovými manaůery (FileMaster, DirectoryOpus...), protoůe pęi pęekroçení standardních 2047 MB/partition zaçínají îpatnë ukazovat procenta zaplnënosti (çísla klesají çi stoupají aů do absurdních hodnot, napęíklad -470 %). Samozęejmë műůete vyuůít i modernëjîí filesystemy, nicménë diskové manaůery i pęi pouůití filesystemű s podporou NSD, TD64 çi DirectSCSI chybují v urçování procent zaplnëní dál. Naopak Workbench urçuje tyto hodnoty vůdy správnë.

Druhá volba -NOSPLIT- pęihlásí systému harddisk jako jeden celek, tedy bez rozdëlení na logická zaęízení. Pokud chcete zvolit tuto metodu, musíte poté v HDToolBoxu pro tento harddisk zvolit filesystem s podporou NSD, TD64 çi DirectSCSI. V takovém pęípadë mohou být partitiony libovolné velikosti. Spolehlivëjîí je radëji zvolit tuto metodu hned napoprvé a nepokouîet se o ni po pęedchozí instalaci harddisku pomocí rozdëlení na logická zaęízení; jestliůe chcete instalaci pęece jen zmënit, radëji poçítejte se ztrátou dat, která jiů na daném harddisku máte.

Tęetí moůností je, ůe harddisk nepęekraçuje svou velikostí hranici 4094 MB. V takovém pęípadë Vám odpadají problémy s jeho speciální instalací a harddisk se pęihlásí systému zcela obvyklým zpűsobem bez rizika ztráty dat. Zajímavý je fakt, ůe po spuîtëní programu HDToolBox se pęihlásí zaęízení instalovaná pomocí "2nd.scsi.device" çi "3rd.scsi.device" ve výçtu spoleçnë se zaęízeními pęihláîenými pod pűvodním "scsi.device", a to i pęesto, ůe v tooltypu ikony programu je zvolen jako ovladaç "scsi.device". Pęitom pro instalaci zaęízení pod SCSI ęadiçem (napęíklad CyberSCSI modul pro CyberStorm MK-II) je tęeba zmënit ovladaç v tooltypu ikony z "scsi.device" na "cybscsi.device" a teprve poté je moůno SCSI zaęízení pęihlásit.

Pokud máte v úmyslu z harddisku pęipojeného k ęadiçi bootovat, mël by být instalován na primární vëtvi jako master (unit 0). Pouůíváte-li souçasnë s ním jiný bootovatelný harddisk (napęíklad na interním IDE rozhraní), musíte pro nëj v HDToolBoxu nastavit niůîí prioritu, neů má harddisk, z nëjů chcete bootovat. Samozęejmë nezapomeńte ve stejném programu urçit disk jako bootovatelný.

CD-ROM/CD-R/CD-RW/DVD: Tato zaęízení se instalují pomocí dodávaných mountlistű, pęiçemů tyto jsou univerzální a mohou tedy slouůit pro kterékoli z výîe uvedených zaęízení. Jako filesystem se pouůívá dodávaný AllegroCDFS, který je na Amize jedním z nejrychlejîích. Instalace mountlistű je souçástí instalaçního skriptu, nebo je moůné instalovat je ruçnë, samozęejmë vçetnë ikony. V samotném mountlistu není dűvod cokoli mënit; název ovladaçe a çíslo jednotky se zapisuje v tooltypu ikony. Co më ponëkud pęekvapilo, je podpora DVD, protoůe si neumím pęedstavit, k çemu je za stávajících podmínek tato vlastnost dobrá. Vůdyď Video-CD nepęehraje v plné rychlosti a se zvukem ani Amiga vybavená nejrychlejîími PPC kartami (alespoń na A1200), a to nemluvím o Video-DVD (haha!). Na druhou stranu, tęeba se koneçnë po letech nëkdo odhodlá vyrábët jiů celé roky proklamované a slibované G3/G4 karty, kdo ví ?...

ZIP 100-250/LS-120: Zde není nutná ůádná instalace; staçí pouze pęipojit E-IDE a napájecí kabel a zapnout poçítaç. Pro práci s disky pro PC çi Apple staçí zkopírovat pęiloůené mountlisty do adresáęe SYS:Devs/DosDrivers. Dűleůité je znát fakt, ůe jako ovladaçe pro tato dvë zaęízení neslouůí "scsi.device" nebo "2nd.scsi.device", ale emulovaný "trackdisk.device". Protoůe trackdisk.device 0-3 pouůívají disketové jednot- ky, jsou výîe zmínëná zaęízení emulována jako trackdisk.device 4-7. Co se týçe funkç- nosti, systém zachází se ZIP drive i s LS-120 jako s disketovými mechanikami a stejnë tak probíhá zápis i formátování. Rozdíl spoçívá pouze v tom, ůe "disketa" má po zfor- mátování velikost cca 95MB (u ZIP drive). I rychlost je samozęejmë nesçetnëkrát vyîîí (u ZIP drive cca 1.3 MB/s). Pro vîechna výmënná zaęízení je pouůíván FastFileSystem.

Závër
Po témëę roçním pouůívání FastATA 4000 Controlleru (Power Flyeru 4000) mohu ęíci jen tolik, ůe se jedná o jeden z nejlepîích a nejrychlejîích ęadiçű pro Amigu. Vzhledem k v podstatë nulové konkurenci na çeském trhu zűstává jedinou moůností, jak levnë a spolehlivë rozîíęit tento poçítaç. Nehledë na cenové rozdíly mezi E-IDE a SCSI zaęízeními a stále se sniůujícímu náskoku v rychlosti, je tęeba zdűraznit velmi îpatnou ovladatelnost výmënných SCSI zaęízení (ZIP atd.) a pravdëpodobnë ne zcela stoprocentní funkçnost SCSI verze DVD na Amize (jako vlastník SCSI ęadiçe to mohu posoudit), coů by mohlo v budoucnosti citelnë vadit. K tomu lze také pęipoçíst velmi dobęe napsaný software, který zjednoduîuje pęipojení velkokapacitních harddiskű k Amize, pęímo podporuje pęipojení výmënných zaęízení a DVD, která fungují naprosto bezchybnë a navíc je vűçi ostatním programűm zcela nekonfliktní. Kromë toho nevím o software pro SCSI, kterým by bylo moůno ovládat rychlost pęipojených zaęízení (i kdyů se mohu mýlit). Na druhou stranu, ęadiç pomërnë dosti zatëůuje systém ohlednë výkonu procesoru, takůe pęi nastavení módu pro harddisk na PIO-5 a souçasném pęehrávání MP3 souboru műůe docházet k chybám v pęenosu i na mé 68060/50. Kaůdý uůivatel (a tëch s A3000 nebo A4000 u nás nebude mnoho) se musí rozhodnout sám.

PS: Máte-li Toccatu çi Ariadne, nenastavujte v preferencích rychlost vyîîí neů PIO-3!

Kryîtof Karel