The Best bookmaker bet365 Bonus

Дървен материал от www.emsien3.com

1995 - DemoBit

Napsal Prober on .

Informace

Informace

Datum konání: 6. - 7. května 1995
Místo konání: Park kultúry a oddychu, Bratislava, Slovensko
Organizátor: Studio Style
Vstupné: 40,- Kč
Archiv: https://files.scene.org/browse/parties/1995/demobit95/

Akce DemoBit 95 se uskutečnila 6. - 7. května 1995 ve velkém sále v Parku kultury v Bratislavě. Jednalo se o do té doby největší scene akci v oblasti počítačových dem, jaká se kdy v České a Slovenské republice vůbec uskutečnila. Po zaplacení vstupného dostali návštěvnící k dispozici hlasovací disketu. Soutěžicí se však museli navíc prokázat občanským průkazem a nahlásit svou přezdívku a skupinu.

Na této dvoudenní NONSTOP party měla své místo Amiga, PC, Atari, ale i osmibitové počítače - C64, ZX Spectrum a Atari XE. Bratislavský Demobit byl koncipován podobně jako brněnské Resetkání - tedy soutěž, ve které se měli možnost utkat hudebníci, grafici a kodeři (celé skupiny). Oproti ReSetkání však působil mnohem velkolepěji - předně díky dvoudennímu nonstop trvání celé akce, potom také co se týče rozmanitosti počítačových značek (Resetkání v Brně bylo zaměřeno výhradně na Amigy).

Na akci se podílely formou sponzoringu firmy - Slovenská spořitelna (představovala zde platební karty pro mládež) a ESCOM, který zapůjčil hardware (bohužel pouze PC). Krom toho se ESCOM také podílel na cenách pro výherce jednotlivých kategorií.

Veškerá dema a grafika se promítaly pomocí projektoru na velké plátno umístěné za pódiem na stěně sálu. U vchodu do sálu měla stanoviště policie, která zajišťovala klidný průběh celé akce a bezpečnost hardwaru. Za zmínku stojí také soutěž po síti v DOOMovi, která běžela na zapůjčených ESCOMech spojených noveláckou sítí.

Program celé akce byl organizován skvěle i když se mu bohužel nevyhnuly jisté problémy. Oficiální zahájení akce proběhlo 6. května 1995 (sobota) v 8:00 hodin ráno. Jako první měla začít soutěž pro ZX Spectrum, která však začala s mírným zpožděním. Po skončení soutěže měli návštěvníci původně hlasovat (systém hlasování spočíval v tom, že každý návštěvník obdržel hlasovací disketu, kterou vložil do jednoho z hlasovacích počítačů a následně volil prvních 5 míst), ale ti bohužel zjistili, že hlasovací software ještě nebyl připraven a na hlasovacích PC se hrál Doom nebo Descent. Posléze následovaly jednotlivé kategorie pro C64, Atari XE a ATARI ST. Bohužel, i v tomto případě byl hlasovací systém stále mimo provoz.

O něco později pak proběhla soutěž ve 4-kanalovové hudbě (původně měla být i v multichannelu, ale z "technických důvodů" byla odložena na nedělní ráno). Organizátoři však z časových důvodů nakonec vybrali z původně 40. přihlášených skladeb pouze 15.

Po ohňostroji (uspořádaném na bratislavském hradě slovenskou vládou na počest osvobození) pak konečně uvádějící celé akce vyhlásili začátek demonstrace počítačů PC a Amiga:

Dnes zhruba do dvou hodin v noci budete moci sledovat zahraniční dema na obou typech počítačů, zítra v ranních hodinách proběhne soutěž mezi našimi demoskupinami.

Sál potemněl a nad hlavami přítomných se vznášel dusný oblak napětí. PCčkáři věřili, že konečně vyrazí amigistům dech a amigisté věřili v pravý opak. Po několika minutách začaly mezi oběma platformami přeskakovat první jiskřičky napětí.

Jako první běželo PC. První příspěvek, demo Second Reality zhruba po prvních třiceti sekundách položil celý hardware PC, což bylo kvitováno pískáním a potleskem ze stran přítomných majitelů Amigy. Teprve v tuto chvíli si bylo možné uvědomit, kolik jich tam vlastně bylo. Demo spadlo ještě dvakrát a organizátor s třesoucím se hlasem poznamenal, že neschopnost počítače PC uvést software do chodu zřejmě způsobuje poblíž zapnutá Amiga. Po odklizení nepřátelského stroje, PC padalo o něco méně.

Čas pokročil, amigisté a písíčkáři se pohodlně rozložili po podlaze sálu, židlích, stolech... A neustále běžela předváděčka nových dem na PC. Od sekundy k sekundě se amigistů zmocňovala tíseň. PC předvádělo věci nevídané. Po zhruba hodině prezentace nikdo nevěřil, že tuto přehlídku skvělých PC dem může Amiga někdy překonat.

O něco později se připojení k projektoru dočkala i Amiga. To bylo to kvitováno menším potleskem, který se doslova přelil do vlny řevu, když Amiga odscorolovala na projektoru nápis:

Toto bylo Pentium na 100 MHz, následuje 12 MHz Amiga 1200

Jako první demo byl na Amize spuštěn Nexus 7 (Andromeda). Pro ty, kteří jej dosud neviděli způsobil menší duševní kolaps, PCčkáři v sále se skoro přestali hýbat a možná přepočítávali výkon na cenu a pořád jim nemohlo vyjít nic podobné konečnému číslu. Nexus 7 srazil dema, která před tím běžela na PC hluboko pod svou úroveň. Nejenže předčil svým designem, ale především upoutal originálními nápady a troufám si tvrdit - geniálními efekty, které na PC v žádném předchozím demu prezentovány nebyly. A následoval kolotoč naprosto skvělých dem - The Prey (Polka Bross), Friday at Eight (Polka Bross), NineFingers (Spaceballs) a další.... Nikdo nechtěl věřit tomu, že tohle je Amiga - navíc Amiga 1200 bez paměti a jakéhokoli akcelerátoru...

V neděli ráno byl konečně zprovozněn hlasovací software a mohlo se začít hlasovat. Vyhodnocování výsledků se protáhlo asi o dvě hodiny (padala hlasovaci síť), ale nakonec se návštěvníci přeci jen dočkali - ceny předávali pozvaní hosté (klávesák skupiny Team, jeden spisovatel).

You have no rights to post comments

Online bookmaker Romenia bet365